1

Temat: FREDDIE+RAM 2x 32KB LH2464-12 SHARP

Witam

mam niedziałającą atarkę 65XE w którym straszliwie grzeją się 2 układy RAM SHARP LH2464-12
(bordowy ekran po włączeniu)
Jak się domyślam są już wewnętrznie zwarte i przy okazji pociągnęły do grobu ze sobą FREDDY'ego

Żal mi odsyłać biedaczkę do tamtego świata i chętnie bym przywrócił ją do życia

Ma ktoś takie komponenty na sprzedaż?
Widział ktoś jakiś zamiennik do LH2464-12?
Czy ktoś posiada do sprzedania zamiennik freddy'edo  w formie PCB o którym pisano w 2013 roku na tym forum?
PLS Help!

Ostatnio edytowany przez filque (2017-02-14 22:20:22)

...na grafikę z Atari zawsze lepiej patrzeć z daleka....

2

Odp: FREDDIE+RAM 2x 32KB LH2464-12 SHARP

Jeśli w ogóle jest obraz, nawet brązowy pusty, to freddie żyje w znacznej części. Nie oznacza to, że na 100% jest w pełni sprawny, ale jest taka szansa. W takim wypadku spróbuj wymienić tylko kości pamięci - możliwe, że to wystarczy.

3

Odp: FREDDIE+RAM 2x 32KB LH2464-12 SHARP

laborant napisał/a:

Jeśli w ogóle jest obraz, nawet brązowy pusty, to freddie żyje w znacznej części. Nie oznacza to, że na 100% jest w pełni sprawny, ale jest taka szansa. W takim wypadku spróbuj wymienić tylko kości pamięci - możliwe, że to wystarczy.

Może faktycznie masz rację, nie potrzebnie od razu założyłem że umarszczyło freda

Mam drugą taką samą atarkę i zrobię swap ramu
Da radę zamiast tych LH2464 wstawić 8X4164?

Sprawdziłem we fredzie na pinach 1 i 2 mam po około 2,5V więc chyba żyje

Mógłby ktoś podpowiedzieć jakie inne napięcia można sprawdzić we fredziaku?

Ostatnio edytowany przez filque (2017-02-14 23:01:01)

...na grafikę z Atari zawsze lepiej patrzeć z daleka....

4

Odp: FREDDIE+RAM 2x 32KB LH2464-12 SHARP

Można zrobić stosy po 4 kości 4164 i przedrutować to odpowiednio w podstawki, ale dużo z tym grzebania i nie da się potem założyć ekranów na płytę.  W razie "w" mam trochę kości 4 bitowych...

5

Odp: FREDDIE+RAM 2x 32KB LH2464-12 SHARP

filque napisał/a:

Da radę zamiast tych LH2464 wstawić 8X4164?

Obawiam się, że nie. LH2464 to 64k*4, a 8X4164 to 64K*1, czyli inna organizacja.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

6

Odp: FREDDIE+RAM 2x 32KB LH2464-12 SHARP

uściślając: 2 kości 4 bitowe zastępujemy dwoma stosami po 4 jednobitowe. Da radę.

7

Odp: FREDDIE+RAM 2x 32KB LH2464-12 SHARP

Znalazłem dużą ilość LH2464-10 w poniższym sklepie:

https://shop.tvsat.com.pl/pl/p/x1-szt.- … HARP/12362

W Atari mam LH2464-12 czyli 120ns czas dostępu (Acces time) jak mniemam
sklep sprzedaje LH2464-10 czyli 100 ns

Będzie z tym problem???

I jeszcze jedno - czy uszkodzony lub częściowo uszkodzony FREDDIE może "uwalić" pamięć? Spotkał się ktoś z czymś takim?
Mam w sumie obawę przed swapem pamięci bo może położę sobie drugą atarkę....

Ostatnio edytowany przez filque (2017-02-14 23:18:55)

...na grafikę z Atari zawsze lepiej patrzeć z daleka....

8

Odp: FREDDIE+RAM 2x 32KB LH2464-12 SHARP

100ns spokojnie mogą być. Uwalony freddie nie pociąga za sobą pamięci. Przynajmniej ja nie doświadczyłem takiej sytuacji. Odwrotnie jak najbardziej się zdarza.

9

Odp: FREDDIE+RAM 2x 32KB LH2464-12 SHARP

laborant napisał/a:

100ns spokojnie mogą być. Uwalony freddie nie pociąga za sobą pamięci. Przynajmniej ja nie doświadczyłem takiej sytuacji. Odwrotnie jak najbardziej się zdarza.

Dzięki za info, już zamówione, wziąłem 4 sztuki na zapas.
Będę informował o postępach w grzebaniu, jak się uda na świat powróci piękna 65-tka w super stanie

...na grafikę z Atari zawsze lepiej patrzeć z daleka....

10

Odp: FREDDIE+RAM 2x 32KB LH2464-12 SHARP

OK, po przylutowaniu pamięci ze sprawnej wstało mi do Basica.
PO RESECIE - brązowy ekran
trzeba kilka razy włączyć i wyłączyć i czasem odpala się READY
Wtedy działa bez zarzutu do czasu resetowania.
Selftest - memory 100% ok

...na grafikę z Atari zawsze lepiej patrzeć z daleka....

11

Odp: FREDDIE+RAM 2x 32KB LH2464-12 SHARP

Ma coś w podstawkach, np. rom, czy wszystko lutowane?

12

Odp: FREDDIE+RAM 2x 32KB LH2464-12 SHARP

laborant napisał/a:

Ma coś w podstawkach, np. rom, czy wszystko lutowane?

Wszytsko lutowane

Przelecieć po lutach?

...na grafikę z Atari zawsze lepiej patrzeć z daleka....

13

Odp: FREDDIE+RAM 2x 32KB LH2464-12 SHARP

No generalnie taka loteria by świadczyła, że są jakieś niekontakty, ale skoro nie ma podstawek to może zimne luty. Spróbowałbym przetopić lut przy romie i mmu na początek, choć jeśli brąz za każdym resetem się pojawia i to jest powtarzalne, to może być jakiś feler logiki.... ale się zobaczy. Na razie proponuję proste ruchy.

14

Odp: FREDDIE+RAM 2x 32KB LH2464-12 SHARP

PAmięć freddie cpu antic gtia bas rom system rom i mmu przelutowane
zostało pia i pokey ale czuję że prblem gdzieś indziej

...na grafikę z Atari zawsze lepiej patrzeć z daleka....

15

Odp: FREDDIE+RAM 2x 32KB LH2464-12 SHARP

Pia raczej można odpuścić, choć bity portu sterują pamięcią, ale to zwykle daje czarny ekran. pokeya skreślamy od ręki na 99,9% - nie te symptomy.

Ten reset nasuwa myśl, że może to jest uwalony ne555 jak się nie mylę.

16

Odp: FREDDIE+RAM 2x 32KB LH2464-12 SHARP

laborant napisał/a:

Pia raczej można odpuścić, choć bity portu sterują pamięcią, ale to zwykle daje czarny ekran. pokeya skreślamy od ręki na 99,9% - nie te symptomy.

Ten reset nasuwa myśl, że może to jest uwalony ne555 jak się nie mylę.

jutro podmienię 555

Na razie przelutowanie pinów pod scalakami nic nie dało

Co jeszcze sprawdzic?

...na grafikę z Atari zawsze lepiej patrzeć z daleka....

17

Odp: FREDDIE+RAM 2x 32KB LH2464-12 SHARP

Jak ne555 nie pomoże (a sądzę, że nie, ale trzeba próbować od najprostszych elementów) to trzeba by wziąć oscyloskop albo chociaż sondę logiczną i zerknąć co się dzieje w sygnałach po resecie. Albo zostaje przekładanie elementów, począwszy od mmu, rom, cpu no i freda. Może fred po otrzymaniu sygnału reset robi jakąś kaszanę na liniach adresowych bo jednak jest w jakiejś części przyjarany.

18

Odp: FREDDIE+RAM 2x 32KB LH2464-12 SHARP

laborant napisał/a:

Jak ne555 nie pomoże (a sądzę, że nie, ale trzeba próbować od najprostszych elementów) to trzeba by wziąć oscyloskop albo chociaż sondę logiczną i zerknąć co się dzieje w sygnałach po resecie. Albo zostaje przekładanie elementów, począwszy od mmu, rom, cpu no i freda. Może fred po otrzymaniu sygnału reset robi jakąś kaszanę na liniach adresowych bo jednak jest w jakiejś części przyjarany.

NA NE555 na nodze 3 mam 4,5V
Zwieranie 5 i 6 nie resetuje atarki
\Przy zwieraniu 5 i 6 na pinie 3 dalej te 4,5 - 4,6 V

Tak jest OK czy nie?

...na grafikę z Atari zawsze lepiej patrzeć z daleka....

19

Odp: FREDDIE+RAM 2x 32KB LH2464-12 SHARP

Jeżeli uruchamia się po którymś tam resecie to jeśli nie pomoże wymiana 555 to w pierwszej kolejności bym podmienił MMU, o czym  wspomniał Laborant.

20

Odp: FREDDIE+RAM 2x 32KB LH2464-12 SHARP

Jutro też przerzucę ze sprawnej - zobaczymy co świruje
Przy okazji wszystko walę w podstawki

Ostatnio edytowany przez filque (2017-02-16 00:10:27)

...na grafikę z Atari zawsze lepiej patrzeć z daleka....

21

Odp: FREDDIE+RAM 2x 32KB LH2464-12 SHARP

Sprawdź swoje  lutowanie, zobacz czy przy mmu lub pamięciach nie ma zimnego lutu.

Podstawki fajna rzecz ale nieraz to one są problemem.

22

Odp: FREDDIE+RAM 2x 32KB LH2464-12 SHARP

Ja bym sprawdził ścieżki. Mam płytę, która działa loteryjnie, ale jest w fatalnym stanie - prawdopodobnie ma popękane ścieżki i przy lekkim wygięciu komp się wieszał.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

23

Odp: FREDDIE+RAM 2x 32KB LH2464-12 SHARP

Wejście resetu jest na 2 pinie. Wyjście na 3. Podaj +5v na 2 pin to zresetujesz kompa... ale tego nie musimy sprawdzać, bo z klawiatury się resetuje. Na pinie 3 ma być non stop 4,6 v. W trakcie resetu ne555 wystawia tam na krótką chwilę stan niski. Zobacz, czy po tym resecie, gdy jest już brązowy ekran to na pinie 3 nie utrzymuje się bez przerwy 0. Gdyby tak było, to jest uwalony. Jeżeli jednak natychmiast wraca do 4,6v to jest dobrze i ne555 można raczej niestety odpuścić.

24

Odp: FREDDIE+RAM 2x 32KB LH2464-12 SHARP

A ja obstawiam długie wymóżdżanie się pamięci- problem niektórych atarek. Czy po dłuższym wyłączeniu zawsze wstaje ok? Niektóre pamięci trzymają śmieci nawet do 1-2 minuty, o ile pamiętam... Po wyłączeniu kompa of coz.

Sikor umarł...

25

Odp: FREDDIE+RAM 2x 32KB LH2464-12 SHARP

Dla przypomnienia tylko:

Jak wstanie to działa do resetu, który wyzwala brązowy ekran. Pamięci przełożone z innego egzemplarza atari...  NE555 na 90% będzie dobry... jest ciekawy przypadek - czuję że będzie dłuższy serial na ten temat. Może pamięci długo wymóżdżają + coś jeszcze. No sam ciekaw jestem.