1

Temat: Jest sens kupowania i instalowania 65816 albo Rapidusa?

Mam parę pytań, ja wiem że każdy kto wydał sporą kasę będzie zachwalał aż do końca życia ale....
prosiłbym o jakieś obiektywne odpowiedzi:
- warto ładować kasę w taki sprzęt?
- jakie daje korzyści instalowanie szybszego proca w Atari, czy pojawiło się coś co działa wyłącznie na takim procku?
- czy nie jest to przypadkiem jak z VBXE - niesamowite możliwości garficzne jak na małe atari a z drugiej strony raptem kilka programów xex pokazujące mozliwości i dalej nic, jakaś tam grafika raz rocznie? (pomijam kwestię RGB czy 80 kolumn bo z tego można korzystać na co dzień i wg mnie to najbardziej nadaje temu rozszerzeniu sens, chodzi mi głownmie o soft)   

z góry dzięki za sensowne odpowiedzi

...na grafikę z Atari zawsze lepiej patrzeć z daleka....

2

Odp: Jest sens kupowania i instalowania 65816 albo Rapidusa?

Na razie krótko i na temat ;)

Co do Rapidusa to zależy, co chcesz na tym komputerze robić. Jeśli ma to być maszynka wyłącznie do grania w Robbo to odradzam.

Programem, który na chwilę obecną "najbardziej" wykorzystuje dopałkę jest emulator ZX Spectrum 48k. Najlepiej oczywiście w tandemie z VBXE, bo wówczas masz konkretny emulator w kolorze, bazowo z emulacją beepera, lub uproszczoną AY. Chyba, że masz Evie, to masz AY ;)

Jest też trochę starych demek, które na Rapidusie nieźle sobie radzą, kilka gier - w tym najlepiej chyba radzi sobie Rescue on fractalus.

Na dopałce wzrasta też transfer z HDD (jeśli masz), więc odpalenie np. sampla 44khz 8 bit nie stanowi problemu (nawet ze sinusem na VBXE) ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

3

Odp: Jest sens kupowania i instalowania 65816 albo Rapidusa?

Pin napisał/a:

transfer z HDD

HDD to nie Atari. Musisz zapytać specjalistów (wyrzuconych) z ppa, na pewno Ci wyjaśnią to, co rozumieją ;)

KMK
? HEX$(6670358)

4

Odp: Jest sens kupowania i instalowania 65816 albo Rapidusa?

Czy jest sens kupowania i instalowania 65c816 albo Rapidusa?

Odpowiem na to pytanie najlepiej, jak umiem, biorąc pod uwagę moje jakże krótkie doświadczenie z tym tematem:

Jest sens.

(-)OlaHime/Nerve
{130xe:antonia4mb,sophia2,ideplus2.0revf}{65xe}{800xl}{LDWsuper2000}{1050}{CX85}

5

Odp: Jest sens kupowania i instalowania 65816 albo Rapidusa?

Sens zawsze jest. Nie zawsze śa jednak fundusze i możliwości :)

.: miejsce na twoją reklamę :.

6

Odp: Jest sens kupowania i instalowania 65816 albo Rapidusa?

Ja (jako świadomy nieposiadacz) jestem skłonny zgodzić się z Pinem. Wszystko zależy od tego, co chcesz robić i co Ci w duszy gra. Do grania - średnio (parę gier ma więcej kolorów i kilka płynniej chodzi). Do dem - trochę lepiej (płynność).
Mi osobiście, jak w XE brakło bitów i bajtów to zainteresowałem się ST.

7

Odp: Jest sens kupowania i instalowania 65816 albo Rapidusa?

A to Pan Draco nie zachwalał czasem, że 16-bitowe Atari XE jest szybsze od ST (bez e)? :)

.: miejsce na twoją reklamę :.

8

Odp: Jest sens kupowania i instalowania 65816 albo Rapidusa?

Oczywiście pamiętajmy o tym, że '816 osiemsetszesnastce nierówna. Są osoby które mają prawilny akcelerator (np. Rapidus), gdzie zegar procesora jest na standardowym poziomie, i jest też druga grupa (do której ja należę), czyli użytkownicy Antonii. Mamy 65c816, ale to jest taki akcelerator procesorowy jak karta z '020 w Amidze 1200 ;)
W sumie gdybym mogła, to teraz wybrałabym Rapidusa. ALe trudno. Może kupię go sobie do 65XE w takim razie?

skrzyp napisał/a:

A to Pan Draco nie zachwalał czasem, że 16-bitowe Atari XE jest szybsze od ST (bez e)? :)

16-bitowe Atari XE zostawia daleko w tyle Pentium OverDrive, IDT WinChip, i ledwo co jest poniżej 21064 w testach Euro NCAP.

(-)OlaHime/Nerve
{130xe:antonia4mb,sophia2,ideplus2.0revf}{65xe}{800xl}{LDWsuper2000}{1050}{CX85}

9

Odp: Jest sens kupowania i instalowania 65816 albo Rapidusa?

Atarka z Rapidusem pod względem fajności zjada ST na śniadanie. ;) Motorola 68k ma swoje zalety i przewagi (np. rozkazy mnożenia i dzielenia, wizjonerska architektura itp.), ale 65C816, mimo że o generację starszy, jest po prostu fajniejszy.

PS. Nie to ładne, co ładne, tylko co się komu podoba.

KMK
? HEX$(6670358)

10

Odp: Jest sens kupowania i instalowania 65816 albo Rapidusa?

Jeżeli zastanawiasz się nad sensem, to jest Ci to niepotrzebne. Jeżeli poczujesz, że czegoś Ci brakuje, wtedy instaluj. Montowanie jakiegokolwiek rozszerzenia tylko po to aby było [niewykorzystywane] nie ma sensu.

11

Odp: Jest sens kupowania i instalowania 65816 albo Rapidusa?

Lub odwrotnie: jeśli zastanawia się nad sensem, to może właśnie niepotrzebne jest mu Atari *bez* takiego rozszerzenia.

KMK
? HEX$(6670358)

12

Odp: Jest sens kupowania i instalowania 65816 albo Rapidusa?

Konkluzją tej dysputy jest fakt, że najbardziej potrzebującym Rapidusa jest BOBER ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

13

Odp: Jest sens kupowania i instalowania 65816 albo Rapidusa?

Trafiłeś w sedno (zresztą, nie pierwszy raz).

KMK
? HEX$(6670358)

14

Odp: Jest sens kupowania i instalowania 65816 albo Rapidusa?

:)

15

Odp: Jest sens kupowania i instalowania 65816 albo Rapidusa?

Dziękuję Panowie za odpowiedzi,
już wiem - że na pewno sobie odpuszczę takową inwestycję, jak dla mnie emulowanie spectrum czy błyskawiczne wczytywanie sampli czy tam obejrzenie jakiejś tam gierki 'z kolorem i na szybko' to chyba zdecydowanie za mało jak za 700 PLN !!! za Rapidusa

...na grafikę z Atari zawsze lepiej patrzeć z daleka....

16

Odp: Jest sens kupowania i instalowania 65816 albo Rapidusa?

@filioque: nigdy nie mów "nigdy" i nigdy nie mów "na pewno" :)

KMK
? HEX$(6670358)

17

Odp: Jest sens kupowania i instalowania 65816 albo Rapidusa?

@filque - tzn spodziewałeś się wydajności na poziomie AMD K6-2 350? ;) Poczekaj ze dwa lata :D

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

18

Odp: Jest sens kupowania i instalowania 65816 albo Rapidusa?

jak zwykle pudlo Pin. wydajnosc nie ma tu nic do rzeczy - nawet nieskonczona wydajnosc w tym wypadku nie wplynie na decyzje.

gdybys uwaznie przeczytal zauwazylbys ze koledze chodzi o baze oprogramowania....

i moim zdaniem kolega Filque podjal niekorzystna dla srodowiska prawdziwych Atarowcow decyzje, poniewaz obecnie 16bitowe atari xe jest anomalią a zalezy nam aby stala sie normą - tylko dzieki wiekszej bazie posiadaczy tak sie stanie. co z kolei przyspieszy proces specjacji... na czym nam wszystkim zalezy :-)

PostAtarowcy będą mogli rozwijać swoj sprzet bez ogladania się na przestarzała technologie malego atari a Atarowcy beda mogli rozwijac swoje oprogramowanie bez ogladania sie wytyczne pisania w trybie kompatybilnym z postAtari :D

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

19

Odp: Jest sens kupowania i instalowania 65816 albo Rapidusa?

@xxl: po pierwsze Atari z Rapidusem jest w dalszym ciągu w pełni kompatybilne z oryginałem, o ile tego nie zauważyłeś :) Oryginalny procesor nie znika :)

Po drugie baza posiadaczy raczej nic tu nie zmieni, gdyż baza posiadaczy VBXE na przykład jest całkiem spora i jakoś to nie wpływa na ilość dedykowanych temu produkcji.

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

20

Odp: Jest sens kupowania i instalowania 65816 albo Rapidusa?

pewnie nie zauwazyles ze nie chodzi tylko o rapidusa ale o karty z 65816 a te bywaja rozne i kompatybilnosc jest, jaka jest :-)

to po pierwsze

po drugie, nie zauwazyles rowniez, ze w zaden sposob nie odniosilem sie do jakiegokolwiek wplywu baza posiadaczy na ilosc dedykowanych produkcji :D wiec... na co wlasciwie odpowiadasz? :D

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

21

Odp: Jest sens kupowania i instalowania 65816 albo Rapidusa?

Pytanie filque dotyczyło konkretnie rapidusa, więc założyłem, że rozmawiamy o nim właśnie. Inne karty z 65816 traktuję w sumie jako eksperymentalne ;) Nigdy bym nie wstawił czegoś takiego bez możliwości przełączenia w stan oryginalny i sygnalizowałem ten mankament od paru lat już :)

Ty natomiast stwierdziłeś, że rozszerzenie stanie się normą właśnie dzięki większej bazie posiadaczy - co poddałem w wątpliwość, właśnie na przykładzie VBXE, który jakoś normą mimo bazy posiadaczy się nie stał. Stało się normą np. rozszerzenie RAM-u, stereo - jak widać różne czynniki mogą tu mieć znaczenie.

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

22

Odp: Jest sens kupowania i instalowania 65816 albo Rapidusa?

pytanie kolegi Filque dotyczny 65816 LUB Rapidusa, nie rozumiem dlaczego uwazasz ze dotyczylo konkretnie Rapidusa :-)

baza posiadaczy VBXE jako cos innego niz interfejs pozwalajacy uzyskac lepszy obraz na monitorze jest znikoma :-)

wiec... na co odpowiadasz?

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

23

Odp: Jest sens kupowania i instalowania 65816 albo Rapidusa?

Uważam tak, bo raczej innych nie uważam za sensowną alternatywę :)

A co do posiadaczy VBXE, to nie zauważyłem, żeby była jakaś inna wersja, która jest po prostu interfejsem dla lepszego obrazu - każdy istniejący egzemplarz ma raczej wszystkie dostępne cechy i nic nie stoi na przeszkodzie aby je wykorzystać - tak się jednak nie dzieje. Takim "po prostu" interfejsem do lepszego obrazu jest Sophia :)

Odpowiadam na następującą tezę: "(...) jest anomalią a zalezy nam aby stala sie normą - tylko dzieki wiekszej bazie posiadaczy tak sie stanie(...)". Podając przykład VBXE, uważam, że większa baza posiadaczy nie spowoduje, że dane rozszerzenie stanie się normą.

Ostatnio edytowany przez wieczor (2017-02-24 12:23:06)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

24

Odp: Jest sens kupowania i instalowania 65816 albo Rapidusa?

czyli Twoje prywatne zdanie uprawnia Cie do tego zeby nie odnosic sie do tematu dyskusji.

z VBXE rowniez sie myslisz, na moim VBXE nie odpalisz produkcji przeznaczonych dla VBXE rdzenia FX. przy czym obydwie wersje oferuja mozliwosc wygodniejszego podlaczenia telewizora.

czy warto z Toba dyskutowac?

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

25

Odp: Jest sens kupowania i instalowania 65816 albo Rapidusa?

Myślę, że jak każdego prywatne zdanie upoważnia do udziału w dyskusji. Z tematem, owszem "(...) 65816 albo Rapidusa?", tym niemniej raczej nie chodziło tu sposób realizacji, a jedynie wykorzystanie takiego rozszerzenia. Rozszerzenia bez 6502 należy uważać za niepełnowartościowe i tak, jest to również moje prywatne zdanie.

Nie wiem jakie VBXE nie umożliwia uruchomienia rdzenia FX, chyba pierwsze możliwe. Ale to nie tych sprzedało się setki. Natomiast jeśli w nowszym jest on nie zainstalowany to poprostu jest tak skonfigurowany, a urządzenie samo z siebie raczej to umożliwia. Przy czym zapewne większość kupujących rdzenia FX nie usuwała, bo po co.

Czy warto? To nie ja oceniam, ale chyba utwierdziłem sie w przekonaniu z kim nie warto :)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem