Temat: Jeden zasilacz do XL/XE i 1050?

Chodzi mi po glowie idea zeby zastapic wiele zasilaczy do peryferii Atari, jednym z kilkoma kablami. Mocniejszy toroid 9V rozdzielony na napiecie zmienne dla 1050 i na prostownik/stabilizator 5v napiecia stalego dla komputera. Rozmawialem kiedys z czlowiekiem, ktory robi zasilacze do C64 i mowil mi ze to nie dziala, poniewaz w C64 musi byc separacja galwaniczna pomiedzy napieciem stalym i zmiennym. Zasilacz C64 wymaga dwoch transformatorow. Czy pojedynczy transformator bedzie problemem w przypadku zasilania komputera i stacji podlaczonych razem? Co w przypadku tylko zasilania zmiennego 9V dla np dwoch stacji i interfejsu 850?

2

Odp: Jeden zasilacz do XL/XE i 1050?

w c-64 trafo jest jedno, ale z dwoma uzwojeniami wtórnymi dla poszczególnych napięć.

3

Odp: Jeden zasilacz do XL/XE i 1050?

Nie ma najmniejszego problemu aby tak zrobić. C64 to mocno niewłaściwy przykład jako, że ma wewnętrzne stabilizatory i wykorzystuje samo napięcie przemienne do synchronizacji dlatego wyciągnięto odrębne zasilanie takim napięciem. Tutaj dajesz jedno uzwojenie AC dla 1050 (stacja ma wewnątrz stabilizatory) i z niego robisz przy okazji DC dla zasilania samego Atari (które stabilizatorów już nie ma)

Pozdrawiam

Ostatnio edytowany przez tOri (2017-02-25 19:37:04)

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

4

Odp: Jeden zasilacz do XL/XE i 1050?

Tak jak napisał toriman1, chociaż może bezpieczniej (ze względu na ewentualne zakłócenia)  byłoby zasilać komputer z oddzielnego uzwojenia tego samego transformatora.

5

Odp: Jeden zasilacz do XL/XE i 1050?

To i ja opowiem swoją historię. :).
Do C-64 zrobiłem zasilacz w taki sposób, że do jednej obudowy włożyłem dwa osobne zasilacze.
Zasilacze pozyskałem od starego switcha i jakiegos spalonego Routera.
Od switcha pozyskałem zasilacz na zmienne napięcie AC  9V, a chyba od D-Linka , czy jakiegoś Linksysa impulsowy mały zasilacz na DC 5V  1,5A.
I tylko włożyłem w jedną większą obudowę i podłączyłem zasilanie 220V do obydwóch zasilaczy, a na wyjciu odpowiednio połączyłem napięcia do pinów od wtyku  i hula gula. Prawie jak oryginalny.  ::))
Myslę że w podobny spisób można  i w tym przypadku spróbować zrobić zasilanie.

6

Odp: Jeden zasilacz do XL/XE i 1050?

e tam, to nie jest pomysł,

pomysł to by był taki gdyby z jednego trafa dało się uzyskać dwa napięcia stałe i zmienne... ciekawe czy tam można? wiązało by się to z zagadnieniem, na ile oba obwody są połączone...

7

Odp: Jeden zasilacz do XL/XE i 1050?

Można wstawić akumulator samochodowy do pokoju, zrobić na nim dzielnik napięcia i mieć 5v i 12v idealnie stałe, bez grzejących się prostowników i stabilizatorów. Czy to dobry pomysł? ;)

8

Odp: Jeden zasilacz do XL/XE i 1050?

Z jednego trafa jak najbardziej da się uzyskac dwa różne napięcia, i nawet trzy i więcej.  Ale będą to zawsze napięcia zmienne.  A  z tego co jest wyżej napisane to potrzeba  ~~9V zmiennego - --5V stałego.
I w zasilaczu  od C-64 tak jest zrobione że z jednego trafa jest odczep na ~~9V zmiennego i prosto podpięte do któregoś pinyu we wtyczce, a zdrugiego odczepu idzie  około ~~7 - 8 V zmiennego, poten na prostownik i kondensator, stablilzator itd. i wychodzi --5V stałe jako drugie napięcie.

A z akumulatora to :):) jak żart to powiem że może być,
A na poważnie to się nie da, bo akumulator nie daje zmiennego napięcia, co prawda można, możjna prawie wszystko, ale to trzebaby dorobic do tego dodatkową maszynerię coś jak w UPS.  Uff.  raczej mija się z celem.

9

Odp: Jeden zasilacz do XL/XE i 1050?

Nie daje zmiennego? Niemożliwe ;)

10

Odp: Jeden zasilacz do XL/XE i 1050?

:) :) :)

11

Odp: Jeden zasilacz do XL/XE i 1050?

zamieszałeś tak jakbyś się ubiegał o grant europejski...
przecież napisałem wyraźnie - na ile obwody są odseparowane i można dać odczep, a nie oddzielne uzwojenie...

12

Odp: Jeden zasilacz do XL/XE i 1050?

bezrobotny napisał/a:

pomysł to by był taki gdyby z jednego trafa dało się uzyskać dwa napięcia stałe i zmienne... ciekawe czy tam można? wiązało by się to z zagadnieniem, na ile oba obwody są połączone...

Boże, Ty to widzisz i nie grzmisz?
Źródło: Ogniem i mieczem, tom II, rozdział VI.

Atari-User napisał/a:

I w zasilaczu  od C-64 tak jest zrobione że z jednego trafa jest odczep na ~~9V zmiennego i prosto podpięte do któregoś pinyu we wtyczce, a zdrugiego odczepu idzie  około ~~7 - 8 V zmiennego, poten na prostownik i kondensator, stablilzator itd. i wychodzi --5V stałe jako drugie napięcie..

Delikatnie chciałem nadmienić, że w transformatorze zasilacza C64 są dwa osobne uzwojenia, nie ma w nim odczepów.
Na stronie jer-a jest schemat do Commodore64, który tu załączam.
Aby było precyzyjnie, to są trzy: dwa uzwojenia po stronie wtórnej, i jedno po stronie pierwotnej.

Ostatnio edytowany przez JLS (2017-02-25 22:52:15)

Post's attachments

zasil1b.gif 2.97 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

13

Odp: Jeden zasilacz do XL/XE i 1050?

nie jest to odpowiedź: można czy nie można?

14

Odp: Jeden zasilacz do XL/XE i 1050?

Da się i ze stałego zmienne zrobić. Na którymś forum C64 ktoś zapodał schemat zasilacza zrobionego z ATX. 9VAC się generuje jednym scalaczkiem.

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

15

Odp: Jeden zasilacz do XL/XE i 1050?

No da się.  Na upartego to i z tych akumulatorów też się da przerobić z 12V stałego na 9 zmiennego. ale czy takie potworki są warte zachodu. 
Chodziło o to żeby w jak najprostrzy sposób zrobić zasilacz dwunapięciowy ze zmiennym i stałym napięciem.
Zasilacz na zmienne ~~9V  1,5 A jest wielkości  sześcianu 5x5x5 i do tego drugi taki sam impulsowy za 10zł na 5V stałego i włożyć to w obudowę wielkości oryginalnego zasialcza i jest jak malina.  :)

16

Odp: Jeden zasilacz do XL/XE i 1050?

Grzybson bodajże zasilał zasilaczem PC-towym na grzybsoniadzie. Jest to o tule dobre rozwiązanie, że masz wszystkie potrzebne napięcia i jeszcze zapas mocy. Choć nie wiem, czy ma 9V zmienne - ale prosty falownik daje radę (tak swego czasu zasilali z akumulatora sprzt Atari na giełdzie na Grzybowskiej).

Sikor umarł...