Temat: Wymiana TOS w 1040STFM

Posiadam wyżej wymieniony model z TOS 1.00 (6 układów), chce wymienić na TOS 1.2 (2 układy). taki na razie posiadam.

6 układów wyjąłem z układów, włożyłem 2 układy do LO-0 i HI-0

Zworki A16,A17,CE przylutowałem z 256k na 1M.

po uruchomieniu mam biały ekran, i co jakiś czas obraz na chwilkę zamiga.

Czy coś powinienem jeszcze zrobić?

2

Odp: Wymiana TOS w 1040STFM

Na tej stronie masz pokazane jak to zrobić:
http://atariage.com/forums/topic/203898 … r-2-chips/
jak nie działa to albo źle kości zaprogramowane albo coś nie tak podłączone.
Kiedyś robiłem taką przeróbkę i wystartowało bez problemu.
U mnie były kości dłuższe od podstawek i wtedy trzeba po krosować odpowiednio nogi wystające za podstawkę.
Ważne jest też żeby włożyć w odpowiednie podstawki kości EPROM.

Ostatnio edytowany przez darpajdp (2017-03-15 11:54:52)

1088XEL i inne XL, XE, ST.

3

Odp: Wymiana TOS w 1040STFM

Tos 1.02 o którym piszesz to orginalne kostki z innego Atari z 28 nóżek. Tak. ?
Bo jak tak, to po włożeniu w odpowiednie podstawki i przelutowaniu zworek Atarka powinna sie normalnie uruchomić.
Jak masz programowane epromy to 2 kostki, będą 32 nóżkowe i już trzeba dodatkowo pokombinować.
No i jeszcze mieć pewność ze TOS został dobrze podzielony, że epromy zostały poprawnie zaprogramowane, i jeszcze włożone w odpowiednie miejsca.
Są też rewizje płyt, na których nie będzie pracował Tos na dwóch kościach.
Pokaż zdjęcie swojej płyty.

A tak na marginesie, to szkoda zachodu na zamianę tosu 1.0 na Tos 1.02.   jak już to trzeba na 1.04.
I czasami lepiej jednak zorganizować sobie TOS na 6 kościach i mieć spokój.
Bywa czasami na znanym portalu sprzedażowym.    :)

Ostatnio edytowany przez Atari-User (2017-03-15 14:47:32)

4

Odp: Wymiana TOS w 1040STFM

w piątek powinienem mieć już układy do zaprogramowania.  Ale nurtuje mnie że nie działa 1.02.

Płyta co70789 rev C

Czy winny może byc układ U68 (74LS11) tam jest jego brak

Post's attachments

WP_20170314_005.jpg 698.1 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

5

Odp: Wymiana TOS w 1040STFM

Na zdjęciu które pokazałeś, zworka nie jest porzelutowana na 1M. ?
A brak układu to może być to.
Własnie o to chodzi że na niektórych płytach brak kilku części nie pozwala na instalacje Tosa na dwóch kościach.
Pokaż zdjęcie całej  płyty.

6

Odp: Wymiana TOS w 1040STFM

Nie znam sie ale wg. schematu U68 jest niezbedny kiedy zworki sa przelutowane na 1M i powinien byc usuniety kiedy zworki sa na 256k.

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

7

Odp: Wymiana TOS w 1040STFM

układ U68 jest niezbędny jak @willy zasugerował. wmontowałem w to miejsce 74LS11 i zworki 3 na 1M i ruszyło. Miałem pod ręka jeszcze 1.04DE i on tez ruszył.

US podłączyłem posprawdzałem komputer okazało się że widzi tylko 512KB ram. Był tam zainstalowane wcześniej rozszerzenie +2MB. Więc zabrałem się za wymontowanie 512KB z banku 1.

Pierwszy rząd wylutowałem było wszystko ok, nadal widział 512KB. W tym czasie sprawdzałem kostki ram. Zabrałem się za kolejne szt. 2 rząd usunąłem i przywitał mnie biały ekran.

I teraz nie wiem czy znów TOS przestał być upierdliwy czy coś się sknociło podczas wylutu ramu.

Czy coś trzeba ustawić aby 512KB chodziło w 1040STFM?

Biały ekran to najczęściej jaki błąd sygnalizuje?

8

Odp: Wymiana TOS w 1040STFM

No to też mam problem z Tosem.
Wymieniałem już w kilku egzemplarzach z 6 kości na 2 kości na Tos 1.04 i nie było problemów,
Przygotowałem sobie taki Tos na dwóch kościach górką na póżniej i sprawdziłem i na 100% jest sprawny.
Teraz dorwałem płytę od 1040STF na której było 6 oryginalnych układów TOS 1.0 DE. i nie było układu U68.
Włożyłem przygotowany Tos na dwóch kosciach, 3 zworki na 1M, i wlutowałem U68 a tu "kupa"  :).
Atarka niby wstaje na chwile , pokazuje sie biały ekran i jakby reset. I tak w kółko.
Ma ktos jakiś przepis na zjawisko. 
Czy taki efekt może powodowac scalak 7411.  Taki miałem zamiast 74LS11. A może uszkodzony był.
Bez scalaka wcale nie wstaje.
Na razie przelutowałem zworki na 256K, włożyłem 6 układów z Tosem 1,04 i chyba tak już zostanie.  :(

9

Odp: Wymiana TOS w 1040STFM

Winny jest scalak 7411 w 2 egzemplarzy tez brakowało tego układu. Po wlutowaniu wszystko zadziałało

10

Odp: Wymiana TOS w 1040STFM

Ale ja wlutowałem ten scalak, tylko nie LS.  Wlutowałem SN7411,  a powinien być 74LS11.
I bez scalaka w ogóle Atarka nie wstawała, a ze scalakiem wstawała i się resetowała, wstawała i reset. Nawet włożyłem oryginalny Tos 1.02 na dwóch kościach i to samo.  Dałem sobie na razie spokój.
Włożyłem Tos 1.04 na 6 kostkach 27c256 i działa.

11

Odp: Wymiana TOS w 1040STFM

exxos wspomina http://exxoshost.co.uk/atari/last/tos/index.htm by wstawić 74LS11, bo z innymi są problemy