Temat: Atari STE i brak dźwięku przy DMA

Przynajmniej tak mi się wydaje. Mam 1040STE, Odpaliłem Protrackera 2.1, załadowałem jakiegoś MODa. Przy ustawionej częstotliwości próbkowania na 12kHz gra elegancko. Jeżeli odtwarzanie jest ustawione na 50kHz z głośników nic nie słychać. Dopiero gdy rozkreciłem wzmacniacz na maxa I podłączyłem słuchawki coś tam ledwie było słychać.
Czy da się to jakoś naprawić? To chyba znany problem, bo Yerzmyey chyba mi o nim wspominał...

grzybson/SSG^NG

2

Odp: Atari STE i brak dźwięku przy DMA

Czy chcesz powiedzieć , że nie słyszysz dźwięku o częstotliwości 50 000 Hz ?
To raczej dla nietoperzy...

"Litwo, Ojczyzno moja ..." - Elektronika BK-0010-01 (16 bit, 32 kB, Basic Vilnius...)

3

Odp: Atari STE i brak dźwięku przy DMA

YerzmYeY wspominał raczej o innym (być może powiązanym) problemie z DMA ujawniającym się w postaci "trzasków" jak z płyty winylowej.

też niestety mam taki egz.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

4

Odp: Atari STE i brak dźwięku przy DMA

Grzybson: W którejś wersji ProTrackera, żeby odpalić 50, STe potrzebowało 2xwięcej pamięci niż zajmował moduł. Dobra, spaczowana wersja informowała o tym i nie włączała modułu. Ta bez pacza nic nie było słychać.
A trzaski to STe i zły tor poprowadzony obok ścieżki stacji dysków. Stacja działa, mamy winyla na lewym głośniku.
Odnośnie 50 i grania to sprawdź np. StarDusta tam w intro gra 50. Albo stary player PAULA tam możesz ustawić 50KHz i obadaj czy to player do dupy czy STe

bzzzz...bzzzzz..... o wgrało się !!!!

5

Odp: Atari STE i brak dźwięku przy DMA

micza napisał/a:

Czy chcesz powiedzieć , że nie słyszysz dźwięku o częstotliwości 50 000 Hz ?
To raczej dla nietoperzy...

Próbkowanie 50kHz i dźwięk 50kHz to dwie różne rzeczy :)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

6

Odp: Atari STE i brak dźwięku przy DMA

@Pin, Hospes:

Trzaski i pi@rdy na STe może wywoływać 'wadliwy' shifter oznaczony numerem  C301712. Pin, wymień na C300588 i sprawdź czy masz ok. A tor to raczej kiedy słychać floppa kiedy pracuje.

Tyle, że Grzybson o trzaskach ani słyszalności stacji nie wspominał tylko o cichym graniu, ale jak pisze Hospes, na początek  sprawdź inne apki i inne MODy.

Atari Falcon 030 14MB+SD16GB; Atari TT 030 4MB ST-RAM, 64 MB TT-RAM; Atari 1040 STFM; Atari 1040 STE 4MB+NetUsbee+UltraSatan; Commodore 64+1541-II+XE1541; Atari 65 XE+CA-2001+Ultimate 1MB+Side2;  P166MMX+GUS.

7

Odp: Atari STE i brak dźwięku przy DMA

50kHz próbkowania to dźwięk max. do 25kHz, o ile mnie pamiętam z sygnałów na Polibudzie to Pan Nyquist to opisał :P

Zapomniałem dodać, ze mam 4MB RAM w STE. Paule gdzieś mialem, Stardusta poszukam. Problemem nie jest jakość audio, problemem jest brak audio DMA.

grzybson/SSG^NG

8

Odp: Atari STE i brak dźwięku przy DMA

Jak brak audio DMA skoro na 12kHz gra ok? Zdaje się, że Protracker ma 2 osobne wersje dla ST (YM) i STE (DMA).
Jeżeli na właściwej wersji STE gra na 12kHz to gra tam raczej przez DMA.

Atari Falcon 030 14MB+SD16GB; Atari TT 030 4MB ST-RAM, 64 MB TT-RAM; Atari 1040 STFM; Atari 1040 STE 4MB+NetUsbee+UltraSatan; Commodore 64+1541-II+XE1541; Atari 65 XE+CA-2001+Ultimate 1MB+Side2;  P166MMX+GUS.

9

Odp: Atari STE i brak dźwięku przy DMA

Mnie też się wydaje, że to dziwne, że przy próbkowaniu 12kHz gra, a przy 50kHz nie. Obstawiałbym nieprawidłowości w samym ProTrackerze. Spróbuj odpalić inny program, bodajże Octalyser - wydaje mi się, że także miał opcję 50kHz.

10

Odp: Atari STE i brak dźwięku przy DMA

Można spróbować jeszcze na Hextracker'ze. Zagra na 50 kHz ale trzeba powyłączać wszystkie "bajery".

11

Odp: Atari STE i brak dźwięku przy DMA

tak na szybko co kojarzę z softu na STe to 4ch w 50kHz powinny grać:

playery:

- PAULA
- PLAYER
- OSZI
- 50PLAY

trackery:

- PROTRACKER STE
- OCTALYSER
- HexTracker

Grzybson, daj jeszcze linka skąd brałeś tego 'wadliwego' Protracka...

Atari Falcon 030 14MB+SD16GB; Atari TT 030 4MB ST-RAM, 64 MB TT-RAM; Atari 1040 STFM; Atari 1040 STE 4MB+NetUsbee+UltraSatan; Commodore 64+1541-II+XE1541; Atari 65 XE+CA-2001+Ultimate 1MB+Side2;  P166MMX+GUS.

12

Odp: Atari STE i brak dźwięku przy DMA

Hej, hej.

Byłem troche zabiegany w weekend. ProTrackerw wziąłem z Poueta, stąd: http://www.pouet.net/prod.php?which=50030
Testowany modułek to Stardust memories by jester/Sanity.

Tak u mnie ebrzmi to na 12kHz: https://1drv.ms/u/s!Al-x2lbdaRKHjedrhFGWdf2hHLUbIQ
A tak na 50kHz: https://1drv.ms/u/s!Al-x2lbdaRKHjedsNyhI01CHZueTiw

(wyjście audio z STe podłączone bezpośrednio do LINE-IN w staaarm PC)

Znalazłem też na jakiejśc dyskietce Paulę 2.2, ale ta nawet na 22.5kHz twierdziła że brakuje jej procesora i nie dawała rady odtwarzać.

Nagrałem grę Stardust na dyskietki - czy chodzi o intro z napisami ala Star Wars? To akurat zagrało ładnie.

Co ciekawe, raz o poranku Protracker zagrał poprawnie ma dwa kanały na 50kHz, ale nie udało mi się tego powtórzyć.

EDIT: Może to jakieś zimne luty? Wyschnięte kondensatory? Na przykład zawsze myślałem, że mam wadliwą mychę, a tu niepsodzianka - zimne lity na złączu myszy / joy-a. Przelutowałem i problem z gryzoniem się skończył.

Ostatnio edytowany przez grzybson (2017-03-26 18:46:36)

grzybson/SSG^NG

13

Odp: Atari STE i brak dźwięku przy DMA

Grzybson: Nagrałem grę Stardust na dyskietki - czy chodzi o intro z napisami ala Star Wars? To akurat zagrało ładnie.
Niestety nie - intro ma tylko 12,5.
50 KHz ma dopiero menu jak wybierasz opcje - to co miga w interlace ;)

bzzzz...bzzzzz..... o wgrało się !!!!

14

Odp: Atari STE i brak dźwięku przy DMA

Przeczekałem intro Stardusta do własciwego menu i kiszka. Jeden kanał ledwo słyszalny i z silnymi zakłóceniami, drugi praktycznie nie słyszalny. Puściłem na wzmacniacz + słuchawki i musiałem rozkręcić głośność na maksimum, aby cokolwiek usłyszeć.

grzybson/SSG^NG

15

Odp: Atari STE i brak dźwięku przy DMA

Hmm nie mam Pauli 2.2, ale na STE Paula 2.6 grając ten modek Jestera też się dusi :/ W infofile'u wspominają, że na zwykłym STe 8MHz nawet 25 kHz może być do dupy i że w miarę ok. jest dopiero na 16MHz, a najlepiej to używać TTki ;) Myślałem, że ten player jest lepszy :>

Nie znam się, ale się wypowiem. Bym sprawdził jeszcze układy. Np. docisnąć ewentualnie wyjąć, przeczyścić i wsadzić na miejsce. Zwłaszcza Shiftera. Jak nie pomoże to wymienić shifter na inny i sprawdzić.

Atari Falcon 030 14MB+SD16GB; Atari TT 030 4MB ST-RAM, 64 MB TT-RAM; Atari 1040 STFM; Atari 1040 STE 4MB+NetUsbee+UltraSatan; Commodore 64+1541-II+XE1541; Atari 65 XE+CA-2001+Ultimate 1MB+Side2;  P166MMX+GUS.

16

Odp: Atari STE i brak dźwięku przy DMA

erOS napisał/a:

Trzaski i pi@rdy na STe może wywoływać 'wadliwy' shifter oznaczony numerem  C301712. Pin, wymień na C300588 i sprawdź czy masz ok. A tor to raczej kiedy słychać floppa kiedy pracuje.

Sprawdzę najpierw co mam. Jeśli C301712 to kupię C300588 ;)

EDIT:

choć shiftera to powinienem mieć w zwłokach płyt z ST..

Ostatnio edytowany przez Pin (2017-03-26 22:39:28)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

17

Odp: Atari STE i brak dźwięku przy DMA

@Pin:
ale w ST jest inny Shifter niż w STE!

W ST jest to model C070713 ukryty w blaszanej skrzyneczce na środku płyty, a w STe były modele C300588 lub C301712
pod zasilaczem. No i ten z ST nie ma w sobie DMA sound'a ;)

Atari Falcon 030 14MB+SD16GB; Atari TT 030 4MB ST-RAM, 64 MB TT-RAM; Atari 1040 STFM; Atari 1040 STE 4MB+NetUsbee+UltraSatan; Commodore 64+1541-II+XE1541; Atari 65 XE+CA-2001+Ultimate 1MB+Side2;  P166MMX+GUS.

18

Odp: Atari STE i brak dźwięku przy DMA

Czyli nie obejdzie się bez zdjęcia blach ekranujących - trochę ich tam jest :/ Najśmieszniejsze, że raz na cały dzień zagra OK, a resztę dnia jest kaszana jak w nagraniach.

grzybson/SSG^NG

19

Odp: Atari STE i brak dźwięku przy DMA

grzybson napisał/a:

Najśmieszniejsze, że raz na cały dzień zagra OK, a resztę dnia jest kaszana jak w nagraniach

Hmm, zimne luty, skoro zdarza mu się dobrze zagrać? Sprawdź też masę - bo to może być clu programu...

Sikor umarł...

20

Odp: Atari STE i brak dźwięku przy DMA

erOS, a masz takiego shiftera tak jak_by_coś? ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

21

Odp: Atari STE i brak dźwięku przy DMA

@Pin:

Niestety, nie mam. Mam jeden wolny, ale właśnie taki pi3rdzący C301712.
Został mi po wymianie, a dobry C300588 dostałem od Pasia. Miał jakąś padniętą płytę od STe i mu się walał.

Co prawda Shiftery mogą być w Best Electronics, ale wg rozpiski życzą sobie 40$ i nie wiem czy rozróżniają który model akurat ci wyślą ;> Czasem są na ebayu... trzeba polować. Daj ogłoszenie na forum może ktoś znajdzie i się zlituje ;)

Atari Falcon 030 14MB+SD16GB; Atari TT 030 4MB ST-RAM, 64 MB TT-RAM; Atari 1040 STFM; Atari 1040 STE 4MB+NetUsbee+UltraSatan; Commodore 64+1541-II+XE1541; Atari 65 XE+CA-2001+Ultimate 1MB+Side2;  P166MMX+GUS.

22

Odp: Atari STE i brak dźwięku przy DMA

dobra. Najpierw to rozkręcę to STe .. choć objawy z czego widzę są na tyle typowe że chyba innej opcji nie ma.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info