Temat: Digital Piano jako MIDI

Zanabylem jakis czas temu Digital Piano Rolanda HP2900G dla mojego syna bo zaczal sie chlopak uczyc grac. Jest to pierwszy nabytek (juz wiekowy) ale jeszcze daje ladnie rade. Jak na pierwszy instrument uwazam ze jest ok i tego samego zdania jest pani nauczycielka od pianina.
Te pianino ma stacje dyskietek z ktorej da sie odpalic pliki midi (nie wszystkie sa kompatybilne, ale czesc jest).
Z tylko pianina sa takze dwa porty midi. Ostatnio zanabylem sobie converter USB-MIDI i mialem nadzieje ze uda mi sie jakis plik midi odpalic z pc'ta no ale niestety nic z tego :(
I tu pytanie. Czy takie pianio wymaga jakies dodatkowej konfiguracji aby moc wspolpracowac z sequenserem midi na PC ?
Chcialem szybko sprawdzic na PC co by pozniej zaczac drazyc temat z STE lub Spectrum 128K +2A ktore takze posiadaja porty Midi.

Wlasnie czytam http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=12847 post w ktorym jest mowa o konwerterze, ktory ja posiadam. Chyba pora wybrac sie do Maplina i zakupic brakujace komponenty (http://www.arvydas.co.uk/2013/07/cheap- … -required/)

Ostatnio edytowany przez Monsoft (2017-03-28 21:22:25)

2

Odp: Digital Piano jako MIDI

Monsoft napisał/a:

Ostatnio zanabylem sobie converter USB-MIDI i mialem nadzieje ze uda mi sie jakis plik ...

słyszałem od dwóch osób niepochlebne zdanie w temacie w/w cudownych usb-rozwiazań. Są z tym problemy i zdaje się duża latencja.

A nie lepiej podłączyć to do Atari na dzień dobry? :)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

3

Odp: Digital Piano jako MIDI

Po przegladnieciu tych twoch linkow to zaczynam wierzyc ze zaczalem od "dupy strony" i stare dobre STE dogada sie na profesjonalnym poziomie z starym dobrym HP2900G.

Ostatnio edytowany przez Monsoft (2017-03-28 22:33:35)

4

Odp: Digital Piano jako MIDI

Nawet małe (po MidiMate) Atari nie ma z tym problemów.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

5

Odp: Digital Piano jako MIDI

Monsoft napisał/a:

Ostatnio zanabylem sobie converter USB-MIDI i mialem nadzieje ze uda mi sie jakis plik midi odpalic z pc'ta no ale niestety nic z tego :(
I tu pytanie. Czy takie pianio wymaga jakies dodatkowej konfiguracji aby moc wspolpracowac z sequenserem midi na PC ?

Latencja midi po USB jest już historią i dotyczy starych windowsów. Pytanie brzmi - którą wersję Windowsa posiadasz? Jest bowiem mały problem, gdyż w ostatnich wersjach microsoft delikatnie mówiąc - dał ciała - i "zapomniał" o opcji ustawienia urządzenia wyjściowego dla MIDI :) Jest więc to na sztywno karta dźwiękowa. Operację da się przeprowadzić poprzez ręczny wpis w rejestrze ;)

https://answers.microsoft.com/en-us/win … e9b87f32b7

Ja w każdym razie przeprowadziłem to z suckesem i działa mi ładnie w obie strony - na tym samym wiekowym interfejsie USB-MIDI który dawał mi dużą latencję na W2000/WXP, obecnie nie ma z nim problemów.

Ostatnio edytowany przez wieczor (2017-03-28 23:09:50)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

6

Odp: Digital Piano jako MIDI

Ja akurat zaczolem od mojeg Linuxa jako iz to moja standardowa platforma. Interfejsc jest widziany, dioda midi miga, ale nic nie gra. Wiec wziolem firmowego notebooka z win7 i efect jest taki sam. Pamietam iz jest taki maly sofcik pod winde, ktory robi podmiane tych ustawien w rejestrach, ale sytuacja byla identyczna.
Wiec zaczalem sie zastanawiac czy moje pianio nie potrzebuje jakis ustawien albo ten usb konverter szfankuje.

Ostatnio edytowany przez Monsoft (2017-03-28 23:19:31)

7

Odp: Digital Piano jako MIDI

Widać to w /dev jako /dev/midi0 albo coś podobnego?

Ostatnio edytowany przez pik33 (2017-03-29 19:01:49)

8

Odp: Digital Piano jako MIDI

jako /dev/midi2

 usb 2-2: new full-speed USB device number 2 using ohci-pci
 usb 2-2: New USB device found, idVendor=1a86, idProduct=752d
 usb 2-2: New USB device strings: Mfr=0, Product=2, SerialNumber=0
 usb 2-2: Product: USB2.0-MIDI
 snd-usb-audio: probe of 2-2:1.0 failed with error -5
 usbcore: registered new interface driver snd-usb-audio

Ostatnio edytowany przez Monsoft (2017-03-29 20:55:21)

9

Odp: Digital Piano jako MIDI

Napisz programik który otwiera do odczytu plik /dev/midi2 i wypluwa dane na ekran - podepnij pianino i powciskaj klawisze :)

Ostatnio edytowany przez pik33 (2017-04-02 17:44:59)

10

Odp: Digital Piano jako MIDI

cat /dev/midi2

Ciekawe czy nie trzeba w tym konwerterze cos przestawic co by zadzialal jako input. Zobacze.