1

Temat: A teraz pytanie o HUSHI (SCSI Tools) Mega STE i bootowanie z dyskietki

Witam,

Oj pomęczę Was trochę. Jestem szczęśliwym posiadaczem Mega STE. Udało mi się po krótkich bojach w końcu uruchomić w nim dysk twardy. Wrzuciłem cały swój stary soft i się bawię.

No to po skonfigurowaniu wszystkiego przystąpiłem do "kontroli kompatybilności" - czyli zacząłem testować gierki. I tu porażka. Większość "dyskietkowych" nie działa. Nawet jak się wczytają to działają jakoś zupełnie inaczej niż na zwykłym Mega ST lub 520 ST. CZasami mam śmietnik na ekranie. Dotyczy to głównie gierek "pakowanych" przez Automation / Little Green Desktop.

Gierki z HDD ogólnie działają.


I teraz pytania:

1. Czy w HUSHI Driver da się jakoś wyłączyć inicjowanie dysku twardego i w ogóle sterownika (w niektórych driverach to można zrobić). Tak aby zupełnie nie inicjował HDD i kończył pracę bez instalacji. Nie mam nigdzie instrukcji. Udało mi się tylko "wyczaić" jak zbootować się z dyskietki (nacisnąć klawisz A podczas startu). Ale wtedy i tak inicjuje dysk a potem bootuje z dyskietki. Podejrzewam że ten sterownik wszystko psuje (jego cache i bufory zjadają pamięc która na gołym ST jest wolna).

2. Może jakaś inna metoda wyłączenia dysku? Prócz wyjęcia kabli. Ale wyjęcie kabli też nie jest dobre bo Atari "wstaje" przez 3 minuty...

3. A może inny driver próbować? Patrz mój wątek tutaj

4. Z innej beczki. Czy Mega STE ma zegar czasu rzeczywistego zasilany bateryjnie? Mój Mega ST (bez "E") miał. A tu nic nie widzę a zegar ciągle wskazuje mi po reboocie dziwne daty.

5. A może grać się na Mega STE nie będzie dało w najpopularniejsze = najstarsze gry? (zbyt "nowy" TOS?)

Pozdrawiam,

Sebastian


PS.

Wątek o bootowaniu z dyskietki chyba gdzieś się przewijał ale po godzinnych, bezowocnych poszukiwaniach postanowiłem jednak zapytać.

Ostatnio edytowany przez siwys (2008-05-13 14:43:40)

2

Odp: A teraz pytanie o HUSHI (SCSI Tools) Mega STE i bootowanie z dyskietki

Problemem jest tutaj raczej szybszy procesor i cache. Da się to wyłączyć specjalnym programikiem i wtedy powinno wszystko lepiej działać.
Wciśnięty Control przy odpalaniu kompa omija folder auto i wszystkie configi, a z Altem nie inicjalizuje dysku. Nie pamiętam czy mSTe odpalał się odrazu z 16Mhz i cachem. Chyba nie ?

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

3

Odp: A teraz pytanie o HUSHI (SCSI Tools) Mega STE i bootowanie z dyskietki

Dziękuję! Taaa, lamer jestem. Byłem pewien, że sprawdzałem z ALT. Teraz spawdziłem ponownie i zdziwienie. Nie inicjuje dysku - czyli tak jak chciałem. Więc przepraszam za zawracanie głowy z pierwszym pytaniem.

sqward napisał/a:

[...]
Nie pamiętam czy mSTe odpalał się odrazu z 16Mhz i cachem. Chyba nie ?

Sprawdziłem, po starcie z dyskietki jest 8MHz bez cache.

A teraz pytanie zaczepne? Da sie zrobić aby na stałe (do wyłączenia) było 16MHz z cache? To by się mi przydało do kilku gierek (dyskietkowych), które chodzą nieprawdopodobnie powoli na zwykłym ST?

---------

Tak dopiszę na wypadek gdyby ktoś szukał potem na forum rozwiązania:

ALT przy starcie powoduje start bez żadnych sterowników (i zasadniczo nie zabootuje nic np. z katalogu AUTO dyskietki)

ALT+A - boot z dyskietki

ALT+X - Boot z dysku X.

Uwaga, nie zawsze to działa. Trzeba dobrze wyczuć moment kiedy wciśniemy ALT.

Ostatnio edytowany przez siwys (2008-07-05 17:57:11)

4

Odp: A teraz pytanie o HUSHI (SCSI Tools) Mega STE i bootowanie z dyskietki

jest specjalny mini programik, który po wrzuceniu do auto będzie ustawiał 16mhz.

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

5

Odp: A teraz pytanie o HUSHI (SCSI Tools) Mega STE i bootowanie z dyskietki

Tak, pewnie takowy program ktoś zrobił :) Choć go nie mam. Ale używam standardowego (z Control Panela)

Ale w sytuacji gdy gierka bootuje się bezpośrednio z dyskietki (w 8-bitach zwane były "całodyskietkowymi") nie mam okazji uruchomić tego programu :). I o właśnie taką sytuację mi chodziło.

6

Odp: A teraz pytanie o HUSHI (SCSI Tools) Mega STE i bootowanie z dyskietki

aha, no to chyba lipa. nigdy nie miałem mSTe na dłużej, więc nie pamiętam.

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

7

Odp: A teraz pytanie o HUSHI (SCSI Tools) Mega STE i bootowanie z dyskietki

cache tryb 8/16 mhz można ustawić cpxem. trzeba zainstalować xcontrola i ustawić wszystko jak należy w general.cpx. wszystko powinno być na dysku systemowym..
Jakby co to tutaj manual do tosa 2.06 i mega ste, miłej lektury: http://nokturnal.pl/files/guide206.zip..

saulot / [nokturnal]
==================================
wiki Atari 16/32 bit: https://bus-error.nokturnal.pl

8

Odp: A teraz pytanie o HUSHI (SCSI Tools) Mega STE i bootowanie z dyskietki

To i ja się podepnę. Mam 520STFM z 4 MB i twardzielem w środku (zmontowane przez Świętej Pamięci Mariusza Geislera) driver hushi.
Naprawdę ciężko jest trafić z tym Alt-A żeby się zabootować z dyskietki. A czy nie można by zamontować sobie wyłącznik, który by wyłączał zasilanie dysku a wtedy by się bootowało z dyskietki. Czy gadam głupoty?