Temat: SIDE2 flasshowanie

Witam
Proszę o pomoc we flashowaniu SIDE2, mam dość starą wersję oprogramowania. SIDE2 od Lotharka, reszta na screenie.
Po ściagnięciu paczki i rozpakowaniu jej na CF, nie mogę odpalić side2ld.atr. Natomiast uflash.xex nie poznaje side. Mam też Ultimate, ale ono jest z najnowszym już softem. Proszę o łagodny wymiar kary i łopatologiczne wytłumaczenie.
Pozdrawiam Jarek

Post's attachments

IMG_20170326_160139.jpg 21.9 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Zaczęło się od Atari 65XE+LDW2000, potem Atari 1040STE, Amiga 1200, Atari Portofolio, morze blaszaków, GBA,PS1, 2, 3....

a teraz:Atari STez Ultrasatanem,  Atari 65XE+Ultimate1 + SIDE2+ SIO2SD + 1050+LDW Super 2000

2

Odp: SIDE2 flasshowanie

uFlash rozpozna Side2 tylko w chwili, gdy Sparta ze side2 będzie aktywna.

Masz jakieś cudo na SIO? (sio2pc, sio2sd, czy cóś?)

Ostatnio edytowany przez Pin (2017-03-26 17:36:30)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

3

Odp: SIDE2 flasshowanie

Nie nic, w SIDE2 CF zsformatowany pod windows i tyle, odpiolem nawet sio2sd

Zaczęło się od Atari 65XE+LDW2000, potem Atari 1040STE, Amiga 1200, Atari Portofolio, morze blaszaków, GBA,PS1, 2, 3....

a teraz:Atari STez Ultrasatanem,  Atari 65XE+Ultimate1 + SIDE2+ SIO2SD + 1050+LDW Super 2000

4

Odp: SIDE2 flasshowanie

Wczoraj flashowałem SIDE, ale w wersji pierwszej. Zarówno loader jak i SDX, pobrane  ze strony FJC. Tyle że nawet mi nie przyszło do głowy odpalić loader bezpośrednio z SIDE, skoro chcę je flashować. Wykorzystałem  SDRIVE (urządzenie SIO), przestawiłem SIDE w tryb Sparty, bo flasher tego zażądał i poszło bez zająknięcia. Spróbuj może odpalić flashera z SIO2SD.

grzybson/SSG^NG

5

Odp: SIDE2 flasshowanie

re up: Dziękuję za podpowiedź, w ten sposób poszło bez problemu.

Zaczęło się od Atari 65XE+LDW2000, potem Atari 1040STE, Amiga 1200, Atari Portofolio, morze blaszaków, GBA,PS1, 2, 3....

a teraz:Atari STez Ultrasatanem,  Atari 65XE+Ultimate1 + SIDE2+ SIO2SD + 1050+LDW Super 2000

6

Odp: SIDE2 flasshowanie

A ja wczoraj flashując pierwsze SIDE sflashowałem sobie U1MB i załatwiłem na cacy Atari. Na szczęście miałem drugie U1MB i przełożyłem pamięć flash. Nie mam pojęcia co spieprzyłem. Nigdy wcześniej mi się to nie zdarzyło. Użyłem najnowszego uflasha i przełączyłem go w tryb obsługi SIDE a on i tak sflashował mi Ultimate. W związku z tym mam pytanie. Czy przy pomocy takiego adaptera http://allegro.pl/show_item.php?item=59 … I3MzY1YQ== i SICa! uda mi się przywrócić wspomnianą wyżej pamięć flash z U1MB do użytku?

Ja bym lepiej spaliłem się. Wybierać nie Tobie.

7

Odp: SIDE2 flasshowanie

Pamiętaj, że uFlash fleszuje to urządzenie na którym włączona jest SPARTA. Więc jeśli masz Spartę włączoną w U1MB a ręcznie wskażesz, że chcesz zafleszować SIDE to moim zdaniem istnieje możliwość uwalenia U1MB.

Niestety jest z tym fleszowaniem spory zamęt. Dużo urządzeń i spory bałagan w kwestii programowania układów. Doskonałym tego przykładem (i nie jedynym) jest post #6 ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

8

Odp: SIDE2 flasshowanie

Miałem podobnie, zamiast zaktualizować Side2 uwaliłem U1MB, przy czym u mnie poszło się bujać tylko SDX. Reszta działała. Udało się sflashować korzystając z Side2, które na szczęście dalej działało.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

9

Odp: SIDE2 flasshowanie

Jak by coś to donoszę, że można bezpiecznie uFlash'em fleszować U1MB z IDE+ nawet w trybie 20MHz Rapidusa. Idzie pieronem ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

10

Odp: SIDE2 flasshowanie

paptak napisał/a:

A ja wczoraj flashując pierwsze SIDE sflashowałem sobie U1MB i załatwiłem na cacy Atari.

Będę upierdliwy, ale zapytam - a przeczytałeś uważnie opis ze strony FlashJazzCata (

http://atari8.co.uk/firmware/side napisał/a:

Boot the ATR which corresponds to your hardware, being careful not to flash an original SIDE cartridge on an Ultimate 1MB equipped machine (U1MB flash corruption can occur). SIDE2 does not conflict with U1MB, so may be updated safely on Ultimate equipped machines.

grzybson/SSG^NG

11

Odp: SIDE2 flasshowanie

Podepnę się pod tego posta żeby nie zakładać nowego.
Moje SIDE1 przestało widzieć karty CF, jest sens to naprawiać czy lepiej kupić SIDE2?

12

Odp: SIDE2 flasshowanie

Patrzałeś złącze CF i jego luty ?

paptak - musisz poszukać wersji z pinami precyzyjnymi (jest chyba nawet w tej samej kategorii na allegro)

"wszystko się kiedyś kończy......."

13

Odp: SIDE2 flasshowanie

Grzybson ale dlaczego. FJC wprost nie odpowiedział. Candle coś przeoczył? Czy uflash ma ograniczenia? Bo wcześniejszy flasher chyba na to pozwalał.

14

Odp: SIDE2 flasshowanie

Jak próbowalem uflashem sflashować side to automatycznie mi nie poznał urządzenia, wskazałem SIDE, wskazałem wsad i pokazało mi się menu flashowania, już prawie puściłem ale ręka drgęła i popatrzyłem na nagówek.... ULTIMATE 1MB..... prawie też zabiłem Ultimata.


P.S. przy okazji ciekawostka (naszło mnie i rozkręciłem moją 65xe) mam płytę od 130 - a myślałem że tylko 800xe miały. Wcześniej nie otwierałem komputera a Ultimate instalował mi Lotharek.

Ostatnio edytowany przez Jarkeczek (2017-03-31 14:41:39)

Post's attachments

IMG_20170330_102946.jpg 51.76 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Zaczęło się od Atari 65XE+LDW2000, potem Atari 1040STE, Amiga 1200, Atari Portofolio, morze blaszaków, GBA,PS1, 2, 3....

a teraz:Atari STez Ultrasatanem,  Atari 65XE+Ultimate1 + SIDE2+ SIO2SD + 1050+LDW Super 2000

15

Odp: SIDE2 flasshowanie

@Lemiel
Nie mam pojęcia dla czego - Ultimate od roku leży w pudełku i czeka na montaż :) Chciałem tylko przypomnieć, że FJC ostrzegał o ewentualnych komplikacjach. Czytanie ze zrozumieniem.

grzybson/SSG^NG

16

Odp: SIDE2 flasshowanie

stryker napisał/a:

Patrzałeś złącze CF i jego luty ?

paptak - musisz poszukać wersji z pinami precyzyjnymi (jest chyba nawet w tej samej kategorii na allegro)

Dzięki za informacje.

Ja bym lepiej spaliłem się. Wybierać nie Tobie.

17

Odp: SIDE2 flasshowanie

Pin napisał/a:

uFlash rozpozna Side2 tylko w chwili, gdy Sparta ze side2 będzie aktywna[...].

Potwierdzam, inaczej SIDE2 widziane jest jako SIDE.

Pin napisał/a:

Pamiętaj, że uFlash fleszuje to urządzenie na którym włączona jest SPARTA. Więc jeśli masz Spartę włączoną w U1MB a ręcznie wskażesz, że chcesz zafleszować SIDE to moim zdaniem istnieje możliwość uwalenia U1MB.

tak, ...istnieje możliwość, nawet granicząca z pewnością :-) Przez jakieś zaćmienie umysłu z-brick-owałem sobie Ultlimate myśląc że flash pójdzie na SIDE2, no i trzeba było kupić adapter plcc32->dip32. Flash z u1mb już odratowany i działa, ale było parę dni przestoju.

Pin napisał/a:

Niestety jest z tym fleszowaniem spory zamęt. Dużo urządzeń i spory bałagan w kwestii programowania układów.

Chyba powyższe dwie zasady napisane przez Pina powinny zapobiec zamętowi. Dlatego podbijam temat. Może komuś się utrwali i uniknie mojego błędu.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

18

Odp: SIDE2 flasshowanie

lemiel napisał/a:

Grzybson ale dlaczego. FJC wprost nie odpowiedział. Candle coś przeoczył? Czy uflash ma ograniczenia? Bo wcześniejszy flasher chyba na to pozwalał.

SIDE1 and U1MB have their SDX banking register at the exact same address. Oopsie by Candle, fixed in SIDE2. Disabling SDX in U1MB (in the BIOS, NOT with COLD /N) should allow safe flashing of SIDE1, but Murphy's Law may apply. :)

19

Odp: SIDE2 flasshowanie

there is no need to flash side using sdx banking register - instead, one should use side banking register - the only thing is highest meaningfull bit is negated - oopsie by FJC i suppose ;P

przechodze na tumiwisizm

20

Odp: SIDE2 flasshowanie

W SIDE 1  - czyli można je też flashowac z maszyny z U1MB na pokladzie? Super.

FJC - do you think now that it will be possible to flash SIDE from U1MB equipped machine?

Ostatnio edytowany przez lemiel (2019-05-09 21:10:31)

21

Odp: SIDE2 flasshowanie

Candle napisał/a:

there is no need to flash side using sdx banking register - instead, one should use side banking register - the only thing is highest meaningfull bit is negated - oopsie by FJC i suppose ;P

So the SDX register clash between SIDE1 and U1MB was deliberate? I wonder why it was changed in SIDE2?

lemiel napisał/a:

FJC - do you think now that it will be possible to flash SIDE from U1MB equipped machine?

I see no reason why not, thanks to Candle finally chiming in. I will look into it. :)

Yes: writing $20-$3F to $D5E4 provides access to banks 0-31, so I will update UFLASH accordingly.

Ostatnio edytowany przez flashjazzcat (2019-05-10 11:22:16)

22

Odp: SIDE2 flasshowanie

fjc: it was done deliberatly, but from another reason i won't discuss openly here (change in side2 that is)

przechodze na tumiwisizm

23

Odp: SIDE2 flasshowanie

Cześć,
Chciałbym sflashować swojego SIDE2 do Side Loadera, obecnie mam oryginalne firmware. Można to zrobić np z katalogu głównego SIDE2, czy trzeba użyć jeszcze SIO2SD?

24

Odp: SIDE2 flasshowanie

Da się to zrobić z poziomu Side2, aczkolwiek że SIO2SD jest wygodniej.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

25

Odp: SIDE2 flasshowanie

Czyli po prostu odpalam na SIO2SD instalator side2_full.atr?