1

Temat: MiNT sprawdzanie partycji TOS-owych

Witam,

mam pytanie odnosnie podczas uruchamiania systemu MiNT na F060 i desktopu Thing pokazuje mi sie komunikat o zalecanym uruchomieniu programu dosfsck. Ponizej zrobilem screenshot-a
jak dam 1 to pojawia sie komunikat Internal error did not find cluster 120 120 in chain starting at 98
jak 2 to widac nastepnie komunikat (patrz screenshot) co dalej zrobic bo praktycznie jak zrobie obie operacje to nic to nie daje ponowne uruchomienie daje identyczny rezultat

Pozatym zrobilem inna operacje kopiujac dane katalogi pod TOSem na calkowicie wyczyszczona partycje i ponone uruchomienie dosfsck na tej partycji nie wyrzuca tego komunikatu i dosfsck przechodzi bez zadnych klopotow, czy to jest wina zrobienia na partycje F:  VFAT w pliku mint.cnf

Z gory dziekuje za wszelka pomoc,
podobne bledy mam na innych partycjach i jest tpo uciazliwe ze jak zrobie jakakolwiek operacje na takiej partycji to bezprzerwy pojawia sie komunikatu o zalecanym urucjomieniu programu dosfsck

Post's attachments

snap_000.GIF 11.18 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

2

Odp: MiNT sprawdzanie partycji TOS-owych

Wzialem na warsztat MiNT i zalaczelm testowac i sprawdzac partycje TOSow pod MIntem
System to MiNT 1.19 build z przed kilku dni + Xaaes + Thing, Jednak mam kilka pytan
Do wiadomosci w pliku MINT.CNF mam ustawione FS_VFAT od partycji G

1. W momencie uruchamiania systemu jeszcze przed zaladowaniem Thiubga jest komunikat pid (xaaes) o bladzie na partycji F i zalecanym uzyciu komendy dosfsck, po uruchomieniu dosfsck f:
w shellu pojawia nastepujaca informacja
Reclaimed 1 unused cluster (32768 bytes)
Leaving file system unchanged
f:: 18153 files, 31350/32634 cluster

I praktycznie nic sie nie da zrobic pojawia sie zawsze przy starcie sytemu oczywisci nawet po prawidlowym zamknieciu systemu
podobne bledy mam na dwoch innych partycjach po zrobieniu dosfsck na E:  (6 clusters) i G: (4 clusters), lecz na ekranie nie pojawia sie komunikat o zalecanym uzyciu dosfsck nawet przy odwolanie sie do nich

Mozna to jakos rozwiazac czy poprostu sie z tm pogodzic jak znalesc gdzie lezy przyczyna ?

2. Troche inacej jest w przypadku gdy zmienie na inny desktop (Jinnee), przy starcie jest podobnie jesli chodzi o partycje F:, natomiast juz przy uruchamianiu samego pulpitu pojawia sie komuniakt pid (jinnee) i to samo o zalecam ozyciu komendy dosfsck na 4 parytcjach: E:, H:, J:, L:
Czyzby przyczyna lezala w Jinnee ?

Za wszelkei uwagi i komentarze bede wdzieczny.

Bledy w klastrach informuja o jakis problemach z plikami ?

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

Odp: MiNT sprawdzanie partycji TOS-owych

Komunikaty pokazują się w momencie kiedy system, pracując 'na zlecenie' konkretnego programu, natknie się na błąd. Dlatego komunikaty są z konkretnymi PIDami procesów, ale to nie ma większego znaczenia.

Unused cluster nie wnosi wiele, ot po prostu wiszacy cluster niepodlaczony do żadnego pliku. O 'podobnych' błędach się nie wypowiem.

Komunikaty te będą zawsze, do czasu aż poprawnie zamkniesz system.

Przeleć jedną partycję dosfsck i wrzuć wszystkie komunikaty tutaj. Na podstawie tylko fragmentów, niewiele da się wywnioskować.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

4

Odp: MiNT sprawdzanie partycji TOS-owych

Witam,

wysylam 2 zdjecia slabej jakosci informacja jaka pojawia sie w momencie startu systemu, niewidoczna ale jest o tym ze nieprawidowo zamknieto system odmontawanie partycji) i zalacena jest uzycie dosfsck musisz mi wierzyc na slowo dwa razy jest linijka o partycji F (3 i 4 linijka tekstu, 1 i 2 to zaladowaniu xaaes.inf) Nastepnie masz zrzut ekranu co sie pojawia jak uruchomie w shellu dosfsck na 3 partycjach f, g, l. na koncu zdjecie jak zamykany jest system, po wywolaniu komenda shutdown.

Ponowne uruchomienie komputera daje taki sam efekt przy starcie i to by bylo wszystko.
Czy mozna cos z tym zrobic czy niestey pogodzic sie z tym.

Drugie pytanie dotyczy co robic jak wykrywa takie bledy na partycji l:

Post's attachments

IMG_20170330_203523.jpg 51.18 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

IMG_20170330_205444.jpg 43.56 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

snap_001.jpg 44.56 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

5

Odp: MiNT sprawdzanie partycji TOS-owych

Kroll, często mam taki komunikat..
Jak już odpalę mint-a.
Można spać spokojnie z tym komunikatem.

6

Odp: MiNT sprawdzanie partycji TOS-owych

Czesciowo udalo mi sie rozwiazac problem aczkolwiek nie wszytsko jeszcze rozumiem dlaczego.
Zgloszenie bledu na partycji F: podczas startu systemu Xaaes-a, z poprzedniego mojego postu zdjecie numer 1, wynikalo z tego ze w pliku xaaes.cnf mam ustawione uruchamianie z partycji f: dwoch programow czyli MEG.APP oraz FTP_Server. Jesli ustawie to w desktopie w Thingu w zakladce auto-start on booting wtedy wszystko jest OK
Dlaczego jednak nie wyrzuca bledu skoro w pliku xaaes.cnf uruchamiam inne programy z partycji c:, np xaaesnap.prg, toswin2 i inne ?
Czyzbym mial je uruchamic np z partycji Mint-owych ?

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

Odp: MiNT sprawdzanie partycji TOS-owych

Kroll, a dojechać dosfsck do konca nie łaska?

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

8

Odp: MiNT sprawdzanie partycji TOS-owych

AdamK:
ale to jest na innej partycji czyli na l:, co w takim wypadku mam wybierac 1 czy 2 ?

Zroobic dosfsck na wszystkich partycja ?

Czy jest jakas komenda zeby to co bedzie wyrzucal dosfsck na kolejnch partycjach do pliku zapisywal ?

Ostatnio edytowany przez Kroll (2017-03-31 08:33:40)

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

Odp: MiNT sprawdzanie partycji TOS-owych

Musisz sam podjąć decyzję jak i co naprawić.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio