Temat: toms multi drive vs drugi napęd/sio2pc w ultra

Taki setup:
D1 = CA-2001 z Toms Multi Drive (by Zenon, ok. 2007-2008)
D2 = SIO2PC - COM (by Zenon ok. 2007 lub by Duddie 2016) + RespeQt lub AspeQt z ustawieniem transmisji x3 (57600)
D2 nie bangla w 57600, ani 38400, tylko w 19200 (np. pod QMEG próba zapisu z formatowaniem z RAM-dysku)

D1 = XF-551 z Hyper-XF
D2 = SIO2PC (j.w.)
D2 bangla w 57600 (np. pod QMEG zapis z RAM-dysku j.w.)

D1 = CA-2001 j.w.
D4 = XF-551 j.w.
Sparta DOSX, FORMAT, UNIT: D, SKEW: ULTRA = Error in formatting disk
Po wyłączeniu CA-2001 (ale pozostaje w łańcuchu SIO, tylko bez prądu), FORMAT, UNIT: D, SKEW: ULTRA = no problemo

TOMS Multi już tak ma, czy mój egzemplarz coś nie halo? Coś da się zrobić?

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

2

Odp: toms multi drive vs drugi napęd/sio2pc w ultra

... tak się nieśmiało przypomnę.
Ostatnio podziałałem trochę z 1050 z US Doubler jako D1 + SIO2PC(Respeqt!) no i w takim konfigu sio2pc też śmiga na 57600, a jak tylko dodam CA2001 z Toms Multi to sio2pc znów tylko 19200.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

3

Odp: toms multi drive vs drugi napęd/sio2pc w ultra

uicr0Bee napisał/a:

UNIT: D,

Czyli D4:!


Testy robisz pod Sparta DOS X? .. bo z posta to wcale nie wynika.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

4

Odp: toms multi drive vs drugi napęd/sio2pc w ultra

z opisu podejrzewam, ze stacja CA z Toms Multi ma buga w oprogramowaniu i zawsze odpowiada w przypadku bledu w ramce rozkazu.

podepnij do wejscia command stacji CA stan wysoki (tak zeby nigdy nie wykryla ramki rozkazu). sprawdz czy teraz UltraSpeed dla stacji w lancuchu SIO dziala ok.

jest gdzies zrodlo romu Tomsa?

ps. robisz to na swoja odpowiedzialnosc i jak spalisz stacje/kompa/mieszkanie to win samego siebie.

Ostatnio edytowany przez xxl (2017-05-04 20:48:32)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

5

Odp: toms multi drive vs drugi napęd/sio2pc w ultra

Pin, no jak nie wynika...

uicr0Bee napisał/a:

Sparta DOSX, FORMAT, UNIT: D, SKEW: ULTRA = Error in formatting disk

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

6

Odp: toms multi drive vs drugi napęd/sio2pc w ultra

Zenek montuje chyba wersję po poprawkach Pecusia (jest ona tutaj). Źródła najpewniej są u niego (Pecusia).

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

7

Odp: toms multi drive vs drugi napęd/sio2pc w ultra

Protokół SIO ma to do siebie, że komenda wysłana przez komputer jest odbierana przez wszystkie urządzenia i to one decydują, czy odpowiedzieć, czy nie. Jeśli masz np. kilka stacji ustawionych na ten sam numer, będą kłopoty. Jeśli masz kilka stacji, z których niektóre (w wyniku błędów w firmwarze) odpowiadają, mimo że nie powinny, bo komenda nie jest skierowana do nich, będą kłopoty.

Ale osobiście latami używałem CA-2001 z TOMS-em Multi (oryginałem montowanym przez TOMS) w połączeniu z SIO2PC (i wczesnymi wersjami SIO2BSD) i nie pamiętam, żeby jedno drugiemu przeszkadzało w działaniu w turbo.

KMK
? HEX$(6670358)

8

Odp: toms multi drive vs drugi napęd/sio2pc w ultra

Bo błąd polegał na tym że komenda wykonywała się nawet jak suma kontrolna się nie zgadzała, a że składana była przez stację z przychodzących bitów "na piechotę" czasem przychodząca komenda w prędkości US była interpretowana jako zupełnie inna w trybie TopDrive. No i pytanie przez Qmega o indeks prędkości US stacja czasem interpretowała jako format w rozszerzonej gęstości w TopDrive i mimo błędnej sumy wykonywała, co ciekawe odpowiadała wtedy komputerowi że błędnie odebrała komedie - bo przecież suma się nie zgadzała :)

Ostatnio edytowany przez Pecus (2017-05-04 21:29:42)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

9

Odp: toms multi drive vs drugi napęd/sio2pc w ultra

Stacje mają ustawione różne numery.
Post xxl-a przypomniał mi jednak, że w tej CA2001 mam dwa ROMy w jednej kości, z przełącznikiem. Zapomniałem o tym bo rzadko korzystam z tej drugiej wersji. Teoretycznie miały różnić się tylko zawartością ROM-dysku (tego co jest dostępne jako D1 gdy otwarty jest zamek dyskietki). Zenon zrobił mi dwa różne zestawy toolsów. Właśnie sprawdziłem... i po przełączeniu CA2001 na drugi ROM zarówno sio2pc jak i xf551 z hyper-xf śmigają w ultra aż miło. No to przynajmniej mam obejście, ale gdyby ktoś chciał popatrzeć w te ROMy, to mogę zgrać eprom.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

10

Odp: toms multi drive vs drugi napęd/sio2pc w ultra

Zgraj, popatrzymy.

11

Odp: toms multi drive vs drugi napęd/sio2pc w ultra

w weekend.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

12

Odp: toms multi drive vs drugi napęd/sio2pc w ultra

Pecus napisał/a:

czasem przychodząca komenda w prędkości US była interpretowana jako zupełnie inna

To jest właśnie minus. Niby jest linia command, ale nawet ona nie jest w stanie zapobiec tego typu konfuzji, nawet jeśli firmware nie ma błędów.

KMK
? HEX$(6670358)

13

Odp: toms multi drive vs drugi napęd/sio2pc w ultra

uicr0Bee napisał/a:

jak nie wynika...

Dobra, teraz doczytałem. Sorki, wymęczyli mnie w kołchozie dziś okrutnie i uśpiło mi szarą istotę od myślenia ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

14

Odp: toms multi drive vs drugi napęd/sio2pc w ultra

Ale musiałby być to niesamowity wprost zbieg okoliczności by w takim przypadku zgodziła się jeszcze suma kontrolna bloku komendy.

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

15

Odp: toms multi drive vs drugi napęd/sio2pc w ultra

Aaaa ROM po moich poprawkach łatwo rozpoznać. Jest cichszy i przyjemniejszy dla ucha (tak mi się przynajmniej kiedyś wydawało) beep, formatowanie dyskietek odbywa się w jednym przebiegu głowicy. To te najbardziej widoczne różnice.

Poprawiałem też procedury komunikacji z komputerem, ale nie pamiętam już co w nich zmieniałem. Mogło mieć to wpływ na rozpoznawanie prędkości

Ostatnio edytowany przez Pecus (2017-05-04 22:04:22)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

16

Odp: toms multi drive vs drugi napęd/sio2pc w ultra

Pecus napisał/a:

Ale musiałby być to niesamowity wprost zbieg okoliczności by w takim przypadku zgodziła się jeszcze suma kontrolna bloku komendy.

W połączeniu z błędami w firmwarze nie jest ów zbieg okoliczności znowu taki niesamowity :) (por. stacje CA formatujące dyskietki MIMO niezgadzającej się sumy kontrolnej).

KMK
? HEX$(6670358)

17

Odp: toms multi drive vs drugi napęd/sio2pc w ultra

U mnie działa TMD w CA2001 z SIO2PC bez problemu.

Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it...

18

Odp: toms multi drive vs drugi napęd/sio2pc w ultra

Duddie, ale dla jasności, czy sio2pc w ultra speed ? ROM masz oryginalny TOMS czy Pecusia?

EPROM zgrałem i załączam, jest to kość 27C512. Z korespondencji z Zenkiem z 2007 wykopałem że wsad do EPROMa był robiony "[...]programem autorstwa Jagera[...]", nazwy programu nie wygrzebałem, ale "[...]jest to opisane w SERIOUSIE[...]"

Po dokładniejszym teście funkcjonalnym (nie oglądaniu wsadu ROMa), widać że nie są jednakowe wersje ROMu TMD. Nie jestem pewien jak je ponumerować względem umieszczenia w EPROMie, więc nazwę tak:
#1 - ma DOS II+ w ROM-dysku
#2 - ma jakiś 'microdos' z 7 pozycjami, A-G

Różnice:
#1:
1. po włączeniu stacji, na wyświetlaczu zmieniają się kolejno gęstości: E, I, d, S i zostaje "S" poprzedzone migającym "-" (włączone buforowanie ścieżek)
2. formatowanie dyskietek wykonuje się w jednym przebiegu (przejścia między ścieżkami wolniejsze niż w #2)
3. z tym ROMem w CA2001, druga stacja z Hyper-XF oraz SIO2PC nie działają w ultra
To jest pewnie ten Pecusia

#2:
1. po włączeniu stacji na wyświetlaczu zostaje nr ścieżki "00" z migającym "-"
2. formatowanie wykonuje się w dwóch przebiegach (przejścia między ścieżkami są szybsze niż #1)
3. z tym ROMem w CA2001, druga stacja z Hyper-XF oraz SIO2PC działają w ultra
To jest pewnie oryginalny TOMS

Niewykluczone że wtedy z Zenkiem oprócz dwóch różnych zestawów toolsów, również celowo uzgodniliśmy dwie różne wersje ROM.

Czy ktoś z ROMem TMD "by Pecus" w CA2001 (LDW2000 też?) mógłby sprawdzić działanie innej stacji albo sio2pc w turbo?


--edit--

Ten program do komponowania zawartości ROM-dysku to pewnie "TOMS Multi Drive ROM-disk Maker v1.0":
http://www.serious-dial.atari.pl/zzone/pserious.html (SERIUOS #17)

Ostatnio edytowany przez uicr0Bee (2017-05-05 19:57:21)

Post's attachments

TomsMultiDrive_doubleROM_byZenon2007.bin 16 kb, liczba pobrań: 7 (od 2017-05-05) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

19

Odp: toms multi drive vs drugi napęd/sio2pc w ultra

Zgadza się tak to jakoś było robione. "Stary" system z błędami i nowy poprawiony Pecusia. Gdzieś na dysku u mnie powinno leżakować. Jak dobrze przypominam, wsad Pecusia posłałeś by go wgrać w EPROM, łącznie z programami systemowymi
Nazwa programu do komponowania zawartości ROM też się zgadza. Praca Jagera dla mnie :)
Program TMD sam generuje nazwijmy to OS stacji, + dołączone do niego programy/pliki. Nie ma możliwości jego (OS) zmiany, dlatego posłałeś całą zawartość systemu jako drugi wsad, wybierany przełącznikiem. Tak to chyba (na pewno) było.