Temat: Cosmosex, pierwsze uruchomienie w STe.

Witam, podłączyłem Cosmosex do STe wg instrukcji gdzieś z netu, czyli:

1. taśma z zew.hdd podłaczona
2. taśma od fdd podłączona
3. zasilanie od fdd podłączone
4. rozgałęziacz klawiatury podłączony i podpięty

no i to chyba tyle jeżeli chodzi o kabelkologię?

Póki co, żadnej karty SD nie wkładałem do środka, ani żadnego pendrive, ale po uruchomieniu na TOS 2.06 widzę bomby jedynie (których na normalnym flopie nie ma), a na TOS 1.62 widzę tylko ten zielony pulpit...

Chyba powinny się pojawić jakieś napisy czy menu, że jest to podłączone i wejść do jakiejś konfiguracji?

Jedynie widzę, że myszka na USB działa, z kolei ta normalna przestała...

Czy powinienem wsadzić kartę z jakimś specjalnym obrazem?

Jak to uruchomić? Dodam, że żadnego manuala nie dostałem w pudełku niestety :(

Ostatnio edytowany przez zmiennik (2017-04-12 17:10:34)

2

Odp: Cosmosex, pierwsze uruchomienie w STe.

tak to wygląda

http://i.imgur.com/OuNFk6u.jpg

wsadziłem kartę pamięci z obrazami dyskietek... tylko, że nic mi to nie dało, bo nie wiem jak je zamontować :P

3

Odp: Cosmosex, pierwsze uruchomienie w STe.

U mnie CosmosEx też nie startował od razu po uruchomieniu kompa (bomby), normalnie było dopiero po resecie - spróbuj.

Wszystkie manuale znajdziesz na stronie Jookiego: http://joo.kie.sk/?page_id=415

Ostatnio edytowany przez Szeryf (2017-04-12 17:39:15)

4

Odp: Cosmosex, pierwsze uruchomienie w STe.

nie chodzi już nawet o te bomby, bo na drugim TOsie ich nie mam. Czekałem długo, resetowałem parokrotnie... i nic. Powiedz mi jedną rzecz jak możesz, bez żadnej karty SD powinno mi wejść w jakąś konfigurację automatycznie po uruchomieniu / resecie  ? Albo powinno się coś pojawić na pulpicie? No kurcze, samo to, że ten CosmosEx może działać jako zwykły emulator FDD podobnie np do HxC powinno wchodzić w jakieś menu, żebym mógł montować obrazy dyskietek, prawda?... czyli sama taśma i zasilanie od fdd już powinny dać jakieś oznaki życia tego urządzenia, a nie dają. Świecą się łądnie diody, itp, ale nic poza tym...

5

Odp: Cosmosex, pierwsze uruchomienie w STe.

Pewnie zaraz ktoś będący na bieżąco lepiej podpowie, ale z tego co pamiętam w TOSie powinieneś zobaczyć "config drive" jak tu:  http://joo.kie.sk/?page_id=431 no i po uruchomieniu toola z tego dysku możesz już ustawić sobie wszystko.

Odp: Cosmosex, pierwsze uruchomienie w STe.

Czy po włączeniu komputera świecą się diody na Raspi?

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

7

Odp: Cosmosex, pierwsze uruchomienie w STe.

U mnie jak w Mega podłączyłem flopka od PC ustawionego na DF1 zamiast na DF0 to TOS ładował się do zielonego pulpitu bez ikon. Dopiero jak przestawiłem na DF0 to normalnie pojawiały się ikony. Wiem, że to nie Cosmosex, ale może to być jakaś podpowiedź.

8

Odp: Cosmosex, pierwsze uruchomienie w STe.

tak, zielona i czerwona na poczatku, pozniej sama czerwona, pozniej chyba mryga. No i mrygają 2 niebieskie tam z przodu przy wejściu na kartę pamięci, tak leciutko.

Tak jak wspomniałem, myszka bezprzewodowa na USB działa, a to raspberry pi jest za nią odpowiedzialne.

aha dodam, że jest to wersja CosmosEx ze SCSI i ASCI...

Ostatnio edytowany przez zmiennik (2017-04-12 20:13:06)

9

Odp: Cosmosex, pierwsze uruchomienie w STe.

a ten rozgałęziacz do klawiatury, to jak go tylko podłączam nawet bez CosmosEX, bez niczego tylko oryginalna klawiatura do niego jest podłączona, to nie działa. tzn diody świecą na klawie, ale nic zrobić nie mogę... myszka też przestaje działać...

Może jest uszkodzony (choć nie wygląda)... już nie wiem... szlag by to trafił wszystko

Odp: Cosmosex, pierwsze uruchomienie w STe.

Rozgałeziacz do klawiatury nie zadziała jak nie będzie włączony CosmosEx.

Upewnij się że jesteś w trybie ACSI.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

11

Odp: Cosmosex, pierwsze uruchomienie w STe.

Adam Klobukowski napisał/a:

Rozgałeziacz do klawiatury nie zadziała jak nie będzie włączony CosmosEx.

Problem w tym, że czy włączony czy nie, to i tak klawiatura i myszka nie działają z tym rozgałęziaczem. Działają tylko na USB.

Adam Klobukowski napisał/a:

Upewnij się że jesteś w trybie ACSI.

Tak, czytałem o tym przeflashowaniu chipa tutaj http://joo.kie.sk/?page_id=668

Wykonałem to tak jak piszą, problem w tym, że nie wiem jak sprawdzić czy to się udało? Nie wiem jak sprawdzić jakie ma IP cosmosex... to raz, a dwa, że to chyba niepotrzebne do uruchomienia cosmosex jako zwykły emulator stacji fdd? kurcze, ja bym chciał w jakikolwiek sposób chociaż sprawdzić czy to urządzenie jest sprawne.

Ostatnio edytowany przez zmiennik (2017-04-12 20:59:45)

12

Odp: Cosmosex, pierwsze uruchomienie w STe.

https://youtu.be/JKYz7Zr9Vx4

Ostatnio edytowany przez zmiennik (2017-04-12 22:28:35)

13

Odp: Cosmosex, pierwsze uruchomienie w STe.

Dobra sprawdziłem, jest ASCI, ale hardware version v.1 , a w poradniku coś piszą, że ma być v.2

http://i.imgur.com/D0aPW1H.jpg

W ASCI config mam przestawić w ID 0 na SD?

Ostatnio edytowany przez zmiennik (2017-04-13 15:05:38)

Odp: Cosmosex, pierwsze uruchomienie w STe.

Pokaż jak masz ustawione ACSI

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

15

Odp: Cosmosex, pierwsze uruchomienie w STe.

Skontaktowałem się z autorem tego wynalazku i przeprowadziliśmy update przez konsolę putty...
Pierwsza próba zakończyła się błędem i Miro już mówił żebym wysłał to do niego, bo coś jest nie tak...
Już miałem się pogodzić z takim stanem rzeczy, ale postanowiłem przeprowadzić jeszcze raz wszystkie te jego wytyczne i za drugim razem poszło wszystko dobrze! Jakoś się zaktualizowało i mam już hardware version v.2, tryb ASCI czyli tak jak miało być.

Ustawiłem ASCI ID 0 na cc_dd. Po podłączeniu do Atari za każdym razem jak włączam zasilacz z tyłu wyskakuje mi testowanie pamięci ram, a później coś od tego CosmosEx i nagle bomby... później daję reset i wchodzi ładnie i pojawia się ten config drive... myszka i klawiatura już działają normalnie. Jednak za każdym razem tak samo to wygląda czyli test pamięci, bomby, reset, działa - czy to w miarę normalne? Może mam problem z tym złym chipem DMA?

Ostatnio edytowany przez zmiennik (2017-04-13 20:46:10)

16

Odp: Cosmosex, pierwsze uruchomienie w STe.

@Szeryf - jak włączasz Atari, to za pierwszym razem nadal masz bomby i dopiero po resecie ok czy od razu jest ok?

17

Odp: Cosmosex, pierwsze uruchomienie w STe.

@zmiennik: dopiero po resecie ok

18

Odp: Cosmosex, pierwsze uruchomienie w STe.

Czytając powyższe już wiem, czego nie kupię.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

19

Odp: Cosmosex, pierwsze uruchomienie w STe.

Zawsze wiele mnie odrzucało od tej maszyny, a po lekturze topika nie jest lepiej ;)
ale być może dam mu szansę jak będzie miało gotowy odpowiednik Stinga....  bo to u mnie jedyna szansa na net w TT :>

Atari Falcon 030 14MB+SD16GB; Atari TT 030 4MB ST-RAM, 64 MB TT-RAM; Atari 1040 STFM; Atari 1040 STE 4MB+NetUsbee+UltraSatan; Commodore 64+1541-II+XE1541; Atari 65 XE+CA-2001+Ultimate 1MB+Side2;  P166MMX+GUS.

20

Odp: Cosmosex, pierwsze uruchomienie w STe.

Ja to czuję, że prędzej ST jest problemem, a nie CEX. U mnie ruszyło za pierwszym razem i działa dokąd korzystałem. Pamiętam, że u Epiego też były jakieś jazdy.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

21

Odp: Cosmosex, pierwsze uruchomienie w STe.

dely napisał/a:

Ja to czuję, że prędzej ST jest problemem, a nie CEX. U mnie ruszyło za pierwszym razem i działa dokąd korzystałem. Pamiętam, że u Epiego też były jakieś jazdy.

Wydaję mi się teraz patrząc z perspektywy, że być może nigdy nieużywane wejście na dysk twardy się trochę przetarło od wyciągania i wkładania tego złącza z tyłu... bo zaczęło to działać :) Tzn dużo powiedzieć nie mogę, bo jeszcze nie wiem jak skonfigurować dysk (nigdy nie miałem atari z hdd). Nie wiem jak się za to zabrać skonfigurować, podzielić, nadać jakiś system plików... kiedy w końcu gry/dema się wgrywa, czy trzeba jakiś system... sporo lektury mnie czeka, bo raczej nie liczę, ze przyjdzie zbawca z obrazem :P

Teraz normalnie włączam Atarynę, sypie bombami, daję reset i wszystko wygląda ok. Wchodzę na ten config drive odpalam plik od testów i wszystko leci. Jedynie problem mam chyba z zapisem jeszcze z tego co zauważyłem... Któryś z tych testów odpaliłem, to wynik wygląda tak:

R: ****************************************************************************************************
W: cccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccc

legenda: *=good, c=bad  (tak mniej wiecej, z pamięci piszę)

czyli w ogóle zapisywać nie mogę? Ale to czy problem z odczytem też nie będzie przez to występował?
Czy jest to ten DMA chip do wymiany, a może się znowu zaraz przeczyści lepiej coś i zacznie zapisywać.

Potraktuję te złącze czymś... po świętach jakoś...

Pozdrawiam

Ostatnio edytowany przez zmiennik (2017-04-15 23:01:25)