Temat: Jak przenosić z PC na STE

Witam !!!

   Od kilku dni mam Atari 1040 ste i proszę o pomoc, powiedzcie jak przenieść programy z pc na ste . Mam kilka dyskietek po amidze ale na atari zero softu. Czy na fdd od PC po sformatowaniu na 720 kB można nagrać dysk atarowski.Czytając posty z AA doszedłem na necie do strony gdzie piszą na ten temat ,ma być WFDcopy na PC ,Fast Copy na ST ale jak go przenieść na dysk atari???

  Za pomoc z góry dziękuję     RYCHO_M :D

Wiedza na temat tego co było jest niezbędna w celu właściwej oceny tego co jest obecnie ,oraz kształtowania tego co będzie póżniej.

2

Odp: Jak przenosić z PC na STE

Sformatuj dyskietke w dosie komenda format a: /f:720.
Nastepnnie poszukaj po necie programu makedisk.
Jak juz dorwiesz pliczek makedisk.exe oraz obraz dyskietki *.msa lub *.st to dajesz mu komende:

makedisk /write image.msa /auto /drive a

Czasami program zapyta sie czy przeformatowac dyskietke. Dajesz na tak i po chwili masz co chciales. Pamietaj aby wszystko robic w dosie!

ślamk!

3

Odp: Jak przenosić z PC na STE

Sformatuj dyskietke w dosie komenda format a: /f:720.

Niestety i tak wszystkich obrazów w ten sposób nie przeniesie na dyskietki!
Na ST/STE niektóre programy zajmowały ponad 900KB na dyskietce i co gorsza z reguły wszystkie fajniejsze gry :(
Ja do formatowania dyskietek uzywam Dos Navigatora - na głowe bije norton commandera (na pewno w przypadku formatowania dyskietek).
Dodatkowo mogę dodać, że masę oprogramowania jest w formacie programu fcopy pro (obrazy dyskietek z rozszerzeniem *.dim) Oprogramowanie to nie działa na gołym ST z 1MB Ramu - no chyba, że ktoś ma dwa napędy dyskietek!!!! Dlatego ja do rozpakowywania czy też konwertowania takich obrazów do formatu *.ST lub *.MSA używam emulatora ST na piecu.

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

Odp: Jak przenosić z PC na STE

Dzięki za pomoc. Jednak kabelek sio2pc to lepszy sposób. Po objedzie biore sie do pracy.
                              Pozdrawiam  RYCHO_M :D

Wiedza na temat tego co było jest niezbędna w celu właściwej oceny tego co jest obecnie ,oraz kształtowania tego co będzie póżniej.

5

Odp: Jak przenosić z PC na STE

SIO2PC do zgrywania obrazów ST(E)kowych?  8O  8)

6

Odp: Jak przenosić z PC na STE

Mnie rowniez tym postem zbiles z tropu :)))
Co najwyzej kablem null-modem ale nie sio2pc. Jest tylko sio2st ;)

ślamk!

Odp: Jak przenosić z PC na STE

To nieporozumienie. Nie proponowałem podłączenia ST przy pomocy sio2pc tylko stwierdziłem że sposób z malucha jest łatwiejszy.SIO2ST nie łączy do PC i to też nie dobrze. Wczoraj sformatowałem dyskietki na ST i kopiowałem przy pomocy WFDcopy / bdb. copier / . Proszę o radę jak przekopiować TOS bo ma on inny format niż .ST lub .msa.
   Pozdrawiam  WIĘKSZYCH BRACI     
                                                       RYCHO_M :D

Wiedza na temat tego co było jest niezbędna w celu właściwej oceny tego co jest obecnie ,oraz kształtowania tego co będzie póżniej.

Odp: Jak przenosić z PC na STE

Jest taki programik co nazywa sie Ghostlink i dziala przy pomocy kabla szeregowego. Mozesz sobie wtedy zmapowac dyski PC na STku. Dwie wady: koszmarnie wolny (na ST okolo 2kb/sec) no i jest to juz dosc stary program i nie wiem czy pod windowsami pojdzie.

Drugie rozwiazanie to PARCP, zdecydowanie szybsze (ok 30kb/sec na ST) chodzace na porcie drukarki, z tym że nie mozna mapowac dyskow lecz trzeba uzywac specjalnego programu do transferu. Wtedy przydaje sie wieksza ilosc pamieci w ST, ja to robilem tak: najpierw PARCPem obraz dyskietki do ramdysku, a potem zapisywalem obraz na dyskietce.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

9

Odp: Jak przenosić z PC na STE

tos? chyba nie chodzi Ci o kopiowanie obrazu tos'a na dyskietkę. to się nie uda. tos jest w rom twojego atari. mozna go tylko zmienic wypalajac nowy eprom. sa programiki ktore potrafia odpalic tosa z pliku (np. seltos) ale wtedy zajmuje to bardzo duzo pamieci.

co do kopiowania gier, to wcale nie jest tak dużo gier które korzystają z 900kB (ja jeszcze takiej nie spotkałem). rekord to dyskietka 840kB. ale i tak znalazłem obraz 830kB który jakoś się formatuje na PC. znakomita większość dysków ma pojemność 820kB którą bez problemu można nagrać na PC. nie polecam nagrywania Makedisk'iem z windowsa (jest taka możliwość), można w ten sposób zajechać głowicę od stacji bo program ma wadę. zamiast formatować dysk najpierw a później nagrywać, pracuje w cyklu format ścieżki, zapis ścieżki.  a że żeby sformatować ścieżkę głowica musi wrócić do środka dyskietki to dostaje się w efekcie co chwilę odgłosy (wrrr-wrrr) i nagrywa się dysk w czasie > 3 min. najlepiej jest nagrywać dyski jakimś stricte pecetowym programem. ja kiedyś używałem HD-Copy.

ale się rozpisałem :)

10

Odp: Jak przenosić z PC na STE

właśnie PARCP i ramdysk na ST to też jest rozwiązanie.

Odp: Jak przenosić z PC na STE

Ogolnie to z dyskietkami jest tak:

Standardowe DSDD ma 720 kb, to jest 2 strony po 80 sciezek (licone od 0 do 79 jak by sie ktos pytal) 9 sektorow na sciezke , kazdy sektor ma 512 kb. Normalnie na takiej dyskietce miesci sie ok 711KB danych (bo rzeszte miejsca zajmuje FAT i katalog i bootsektor).

Taka dystkietke bez problemu odczyta PC.

Parametry takie jaki ilosc sciezek i sektorow sa zapisane w boot sektorze, i teoretycznie kazdy system powinien je z tamtad odczytywac, ale systemy m$ tego nie robia, przyjmujac na pale standardowy rozmiar 720 (lub 1.44 HD).

Za to TOS czyta te pola, wiec mozna bylo zwiekszyc pojemnisc dyskietek. Mozna zwiekszyc ilosc sciezek do 84 a ilosc sektorow do 11. Ilosci stron nie daje sie zwiekszyc ;)
Daje to wiec 85*11*512/1024 = 935 KB na dyskietce.

Problem byl w tym ze dyskietki sformatowane na 11 sektorow szybko padaly, a sformatowane na 10 sektorow calkiem sie trzymaly, wiec wiekszosc ludzi uzywala sformatowanych na 10 sektorow.

Jesli chodi o PC ta sa w stanie (po uzyciu odpowiednich programow) zapisac/odczytac dyskietki do 10 sektorow. Nigdy nie udalo mi sie na PC odczytac dyskietki sformatowanej na 11 sektorow.

acha, jak masz stacje HD, to podobne cuda mozna robic z dyskietkami HD.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

Odp: Jak przenosić z PC na STE

Dziękuję za pomoc, proszę mi wyjaśnić czy w ostatnim zdaniu chodzi o dysk w pc i czy jest możliwe nagrywanie  dyskietek hd  w stacji PC oraz odtwarzanie ich w ST.

Wiedza na temat tego co było jest niezbędna w celu właściwej oceny tego co jest obecnie ,oraz kształtowania tego co będzie póżniej.

13

Odp: Jak przenosić z PC na STE

Chodzi o dyskietki HD. Dysk twardy to od niepamietnych czasow HDD... :)

14

Odp: Jak przenosić z PC na STE

A probowal ktos via karta sieciowa ? I czy jest jakis soft ktory umozliwia np. prace jako klient sieci Microsoftowej/Sambowej ? (pomijajac unixowych klientow SMB itp) ?

Bo w sumie z Falconem mialem podobny dylemat i rozwiazalem to tak, ze niewielkie rzeczy (tak do kilku MB) przerzucam Ghostlinkiem (115200bit/s jednak nie jest zbyt satysfakcjonujaca predkoscia), a wieksze po prostu wypalam na plycie jako kolejna sesje (plytki CD-R sa tanie). PARCP odpada, bo mam zbyt duza odleglosc miedzy PC a Falcon-em, poza tym do LPT w PC mam wpieta drukarke, a przepinanie kabli raczej odpada (jeden Falcon uszkodzony poprzez przepinanie kabli to i tak za duzo).

Odp: Jak przenosić z PC na STE

no dobra, bo do konca nie jarze, a mam wlasnie problem ze zgraniem  obrazow (st) z pc na atari. uzywam dos navigatora i wfdcopy-1.03. no i nic, dyskieta jest jakby niesformatowana. uzywam dyskietek hd, bo do dd nie mam juz dostepu.
calosc robie pod windows98se. czy mowiac o dos, macie na uwadze dos 5.0 lub 6.xx czy moze to byc w wersji 7, czyli ten ktory jest dolaczany do windowsow?

//-----------------------------------------------//
Z poważaniem
Szymon Grabiński
aka
sIMONkING of thelo0p

16

Odp: Jak przenosić z PC na STE

Problem polega na tym, ze ST nie widzi dyskietek HD i to tyle wlasciwie.
Takze, zeby odczytac dyskietki musisz znalezc pare DD - albo zakleic poprostu ten dodatkowy otwor w dyskietce.
Moze to nie rozwiaze tego problemu, ale napewno przyblizy Cie do rozwiazania ;)

Pozdrawiam

Rafal Kawecki

Odp: Jak przenosić z PC na STE

a czy ktos z was wie czy tasma ide laczaca plyte glowna ze stacja dyskietek jest na sztywno przylutowana do tej plyty?! bo cos mi sie wydaje, ze wlasnie tak jest. czy ta tasma pasuje do stacji dyskietek pc? bo tez mi nie chce zadzialac, po prostu nie ma jej na pulpicie tos'a.

//-----------------------------------------------//
Z poważaniem
Szymon Grabiński
aka
sIMONkING of thelo0p

18

Odp: Jak przenosić z PC na STE

Ktoś już pisał żeby wsadzić dyskietkę do stacji przy uruchomieniu kompa bo bez niej niektóre TOS-y nie pokazują ikonki.

Odp: Jak przenosić z PC na STE

niestety, nie dziala. to juz probowalem.

//-----------------------------------------------//
Z poważaniem
Szymon Grabiński
aka
sIMONkING of thelo0p