Temat: Laptop Commodore co służył Atari...

...za "serwer" SIO2PC aż mu się dysk popsuł.

Dawno temu dostałem starego laptopa - teraz może jest to grat(ka) dla kolekcjonerów - ze sąsiedniej stajni Commodore 386sx-LT  (wtedy mnie zdziwiło że robili pc-ty) nie bardzo wiedziałem do czego go użyć bo już wtedy procesory pod 1GHz podchodziły aż trafiłem na projekt SIO2PC - w tym zastosowaniu pracował wyśmienicie - jego 20MB dysk był prawie zapchany atarowskimi obrazami dysków. No niestety pewnego dnia pojawił się problem z odczytem dysku no i koniec. (Dysk się kręci tylko przy próbie odczytu robi trrrrr)

Tak się skończyła kariera tego laptopa. uruchamiałem go wtym miesiącu dos dało się załadować. Niestety nie odpaliłem do końca dyskietkowego linuxa - może 1 MB RAM-u to za mało.

------------ Edit  (X.2018)

Zrobiłem mały serwis tego sprzętu. Wymieniłem 19 kondensatorów w płytce zasilającej (zasilacz wewnątrz lapka) Ze starych syczało i wylewał się elektrolit, a przy nastawieniu kontrastu na maxa następował reset -  teraz jest ok. Co do dysku to nie padł tylko nie ma siły oderwać ramienia głowicy od pozycji "parkowania".
Po zrobieniu zasilacza to nie zanikło, ale popchnę ramię to dysk działa ok.
Zgrałem swoje obrazy atr co miałem na tym dysku a dodatkowo pograłem sobie w elektroBody
Postaram się znaleźć jakiś sposób na trwałą naprawę tego dysku.

Ogólnie są to typowe usterki tego sprzętu - często opisywane na niemieckich forach.

Ostatnio edytowany przez Hans 2004 (2018-10-25 19:50:20)

Post's attachments

c386sx002.JPG 86.19 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

2

Odp: Laptop Commodore co służył Atari...

Siemasz
Tylko po co nam ta historia?
Chcesz go sprzedać? Czy potrzebujesz dysku?
Jeśli to drugie, to chyba mam gdzieś 40GB 2.5" na ATA tylko obawiam się, że za duży do 386.
Moim zdaniem w tej sytuacji, to tylko przejściówka na CF + karta. Jeśli chcesz, mam pewnie coś koło 15 sztuk kart 128MB, musiałbyś sobie tylko przejściówkę zorganizować.

Pozdro!

3

Odp: Laptop Commodore co służył Atari...

No jak to po co historia? Żeby podkreślić, że Atari to master, a Commodore slave:-) No i że odwrotnie być by nie mogło, nie ma takiej opcji:-)

4

Odp: Laptop Commodore co służył Atari...

Spróbuj przejściówkę, jak napisał x-angel.
Szkoda takiego zabytku :)

tP

Atari, Inc., 1512 Crossman Ave., PO. Box 61657, Sunnyvale, CA 94086.
Złym błędem jest cofać się do tyłu, gdy wieje zimnym chłodem.
Jest to najprawdziwsza prawda. (c) VC