101

Odp: SIO2WiFi

dekanex napisał/a:

Nie ma na atari jakiegoś dobrego rozwiązania na transfer PC<->atari? Jak sobie teraz radzisz?

PC->Atari nie ma problemu. Mam na twardzielu mix Atari Partition Table z Fat16 i spod SDX oraz sterownika FAT mogę odczytać 2GB jednym ciągiem i przewalić na APT cokolwiek, lub po prostu odpalić wprost z fat16. Nie mam jednak jak na razie zapisu, być może to kwestia niedalekiej przyszłości. Nie chce mi się jednak używać tego rozwiązania w chwili, gdzie mam do przewalenia powiedzmy 100-200kB na Atari.

Ale nie do końca o to chodzi, bo taki internet ma potencjalne możliwości ale koncepcja jak by tu inna jest. Dobra, tutaj jest już za późno, nic, nie ważne. Czekam po prostu na coś co osobiście chętnie będę używać na co dzień i dlatego piszę, co mi tam leży ;). Używam dla przykładu Atari STe do irca, minimalnie www (choć to sado-maso i dla sportu czasem atariki :) ), i ftp, czy ogólnie do transferu danych po sieci lokalnej - dość wygodne. I ta ostatnia funkcjonalność była by dobra, ale musi być to jednak szybsze niż 19200bps z "normal" przeplotem, bo inaczej - to po prostu odłaczę dysk z Atari wrzucę pod pieca i kilkadziesiat MB wrzucę za 10-15 sekund. I jest.

No nic, szkoda generować tu jakieś emocje, wiem jaki tam macie "target" niczego nie zmieniajcie, ja tylko wyrażam swoją opinię z punktu widzenia (ostatnio) głównie usera.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

102

Odp: SIO2WiFi

@Pin: Z tego co podałeś większość raczy mnie komunikatem że mam za mało pamięci więc wybierz coś co pójdzie na moim (pożyczonym) atari 65xe :)


http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&amp;item=3886&amp;download=0]

W ogóle nie interesuje mnie co myślisz o xxl-u. Nie znam historii Waszej "burzliwej miłości" ... do atari ;) Ten temat ominę i Ciebie proszę o to samo.

Urządzenie D: jest jak zrozumiałem jakimś filesystemem więc co ma wspólnego z urządzeniem do komunikacji sieciowej? Co byś chciał widzieć odwołując się do urządzenia sieciowego (karta, modem, BT itp) widzianego jako D:?

UIP zrzuca stos TCP/IP na atari więc ile zostaje ramu na jakieś programy? Ile mocy to zabiera? Ile programista musi to ogarniać żeby coś fajnego napisać? I najważniejsze ... po co ten kabel? ;)

Pin napisał/a:

Nie chce mi się jednak używać tego rozwiązania w chwili, gdzie mam do przewalenia powiedzmy 100-200kB na Atari.

i tu WifiPrime jest tym czego używam do takich celów. Demo wkrótce.

Post's attachments

IMG_1047.JPG 1.41 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

103

Odp: SIO2WiFi

mgr_inz_rafal napisał/a:

widziałem gdzieś coś o prostacie

prostata.ath.cx -  to stary server Dracona__ - wbijałem tam przez Ice_t na irca .. no i siedziało się na #atari8 ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

104

Odp: SIO2WiFi

@dekanex - np. pod urządzeniem Dx: montuję ATR po Wifi, rozmiar od 90kB do 32MB, prędkość użyteczna minimum 3x19200 bps. To ma jeszcze sens jak dla mnie.

Poza tym, bez rozszerzenia ram nie zobaczysz większości dobrych dem. Plus taki że ładują się na raz bez doczytywania danych :)

Ostatnio edytowany przez Pin (2017-05-27 00:23:33)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

105

Odp: SIO2WiFi

I to wcale nie jest niemożliwe. Musisz sobie zdawać sprawę że to usługa w wyższej warstwie modelu ISO/OSI i za darmo (ram + moc obliczeniowa) się tego nie osiągnie. Musisz użyć jakiegoś protokołu do połączenia z tym zasobem (ftp,HTTP,smb,nfs itp.) zapewne będzie jakaś autoryzacja, opcja zapisu itd. To z czego się tak śmiałeś jest właśnie zalążkiem Twojego marzenia więc musisz uważać co krytykujesz ;)

57600 na SIOCarcie śmiga aż miło wiec na esp tez nie powinno być kłopotów a może nawet podniesiemy poprzeczkę. Na razie skupiamy się na ważniejszych sprawach jak np sockety.

106

Odp: SIO2WiFi

Pin napisał/a:

Co do aktualizacji zdalnych, wolałbym mieć większą kontrolę nad tym co robię ze swoim retro - sprzętem. Jak będę chciał to sobie zfleszuję z dysku czymkolwiek nie odcinając sobie możliwości "wstecznych".

Zapomniałem wczoraj (w sumie to dzisiaj) odnieść się jeszcze do tego.
W planie jest udostępnienie dwóch lini oprogramowania. Stabilnej do codziennego użytku oraz testowej dla tych co lubią "niepewność i nowe ficzery". Nie widzę problemu żeby w obu liniach dostępne były wszystkie wersje jakie się pojawią wiec będzie można sobie wybrać co chce się wgrać (chyba ze kompatybilność wyeliminuje którąś z wersji) tylko czy jest sens trzymać taki śmietnik? W każdym razie ja nie lubię trzymać na dysku wsadów do wszystkich sprzętów jakie mam, katalogować, szukać po internatach nowych wersji itp itp ... wolę automatyzm.

107

Odp: SIO2WiFi

W sumie @xxl czy np powrót do oryginalnego firmware nie mógłby być zrealizowany jakimś osobnym programem flashującym, który by sam pobrał co trzeba z sieci i podmienił firmware na oryginalny zamiast wysyłać do producenta?

108

Odp: SIO2WiFi

Darujcie niewiedzę STkowca, ale przyznaję się bez bicia, że coraz mniej rozumiem idee tego sprzętu.  Ale być może rację ma Dekanex twierdząc, że niepotrzebnie zaprezentowano wersję beta :>

Przyklaskuję chyba niemal każdej idei sieciowania i 'uinternetowiania' naszych maszyn.
Dlatego w pierwszym odruchu był szacunek i życzenie powodzenia. Ale poprawcie mnie jeżeli coś źle z tej dyskusji zrozumiałem. Czy SIO2WiFi ma być jedynie czymś podobnym do SIO2BT, do ładowania plików? Czy przewidziane są inne funkcje?

Mam też podstawowe pytania:
1. czy będzie działał na u1MB?
2. czy będzie wykorzystywał tryb 80 kolumn?
3. czy możliwy będzie transfer między SIO2Wifi a SIDE?
4. czy w planach są proste klinety inetowe (irc, telnet, ftp)?


A co do uIP to Pin chyba miał bardziej na myśli aplikację Sqwarda do transferu plików.
uIP to soft na maszyny Atari 16/32 dla urządzenia NetUSBee.
To tool do wymiany plików między PC i Atari. https://bitbucket.org/sqward/uip-tools

IP ciągnie to z routera (DHCP) i czeka na połączenie z PC.
Na PC uruchamiasz web browsera, klepiesz adres przydzielony dla Atari.
Masz dostęp do zasobów Atari (flopp, dyski) poprzez przeglądarkę. Można zarządzać plikami, uruchamiać.

Atari Falcon 030 14MB+SD16GB; Atari TT 030 4MB ST-RAM, 64 MB TT-RAM; Atari 1040 STFM; Atari 1040 STE 4MB+NetUsbee+UltraSatan; Commodore 64+1541-II+XE1541; Atari 65 XE+CA-2001+Ultimate 1MB+Side2;  P166MMX+GUS.

109

Odp: SIO2WiFi

erOS napisał/a:

Czy SIO2WiFi ma być jedynie czymś podobnym do SIO2BT, do ładowania plików? Czy przewidziane są inne funkcje?

Dokładnie na odwrót.

erOS napisał/a:

1. czy będzie działał na u1MB?

Nie widzę przeszkód.

erOS napisał/a:

2. czy będzie wykorzystywał tryb 80 kolumn?

Pytanie nie związane z tematem. Co ma piernik do wiatraka? Czy joystick wykorzystuje ten tryb? Czy jakiekolwiek peryferium jest w stanie to wykorzystać? To moim zdaniem zależy od programu a nie od peryferium.

erOS napisał/a:

3. czy możliwy będzie transfer między SIO2Wifi a SIDE?

Nie widzę przeszkód. Wszystko zależy od programów.

erOS napisał/a:

4. czy w planach są proste klinety inetowe (irc, telnet, ftp)?

Rozumiem ze chodzi o klienta po stronie prime a nie atari? Jeden już jest, prosty klient HTTP. Telnet? To za proste aby się w to męczyć. Ftp? Może jak starczy miejsca i ramu.

110

Odp: SIO2WiFi

1.Dokładnie na odwrót czyli jak? :)
2. Fajnie.
3. Związane, związane bo myślałem, że chcecie to robić kompleksowo i sprzęt i soft, a soft przy okazji mógłby (opcjonalnie) wykorzystywać przyjemniejsze tryby.
4. Jest taki soft w planach?
5. W sumie obojętnie, lepiej na Atari, ale rozumiem, że idea jest inna. A jak telnet za prosty to poproszę o ssh, a najlepiej jedno i drugie :D
6. Starczy RAMu? gdzie? W Prime czy w Atari?

Atari Falcon 030 14MB+SD16GB; Atari TT 030 4MB ST-RAM, 64 MB TT-RAM; Atari 1040 STFM; Atari 1040 STE 4MB+NetUsbee+UltraSatan; Commodore 64+1541-II+XE1541; Atari 65 XE+CA-2001+Ultimate 1MB+Side2;  P166MMX+GUS.

111

Odp: SIO2WiFi

.. tylko że wszystko zależy od softu.

Na tym etapie można śmiało powiedzieć, że na dzień dobry: może działać na U1MB, chyba że autor zrobi to tak jak na Gravitacji ze swoją grą, nie będzie wykorzystywał 80 kolumn, bo zapewne nie użyje istniejących sterowników dla Antica / VBXE (Sparta) a obsługa tego na własną rękę zeżre zbyt dużo pamięci, nie będzie możliwy transfer pomiędzy wlan a side bo nie będzie sterownika pod dos i soft ogólnie pod dos nie będzie działał, bo nie i musi się ładować od $0800. Chyba, że się ktoś zlituje i napisze wszystko od zera, lub chyba że po raz pierwszy się mylę w tym względzie ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

112

Odp: SIO2WiFi

dekanex napisał/a:

xxl mnie przeklnie że zaczynam płoną dyskusję w której nie będzie widać końca ... ale najwyżej się sparzę.

Prorok?

113

Odp: SIO2WiFi

nie sądzę. Ta dyskusja wreszcie jest konstruktywna :)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

114

Odp: SIO2WiFi

Jeśli będzie pożądna dokumentacja i ew. podstawowy kod to napisanie softu nie powinno być problemem.

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

115

Odp: SIO2WiFi

Pin napisał/a:

nie sądzę. Ta dyskusja wreszcie jest konstruktywna :)

Zwłaszcza w kontekście tego:

dekanex napisał/a:

W ogóle nie interesuje mnie co myślisz o xxl-u. Nie znam historii Waszej "burzliwej miłości" ... do atari ;) Ten temat ominę i Ciebie proszę o to samo.

116

Odp: SIO2WiFi

ok, żaden problem.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

117

Odp: SIO2WiFi

Po "krótkiej" przerwie wracamy do prac. Dziś pierwsza wersja beta prototypu :) Brak obudowy i chęć minimalizacji wymusiły użycie połowy wtyczki ale jak to mówią "tak krawiec kraje jak mu materii staje"

prime

prime

xxl poda szczegóły nadchodzącego nowego loadera exe-ków.

Jakby ktoś chciał "pomacać" to zabieram prototyp na SP8

Ostatnio edytowany przez dekanex (2017-06-16 23:40:03)

Post's attachments

20170617_000542_1497650976263_resized.jpg 249.57 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

20170617_000621_1497650974411_resized.jpg 346.81 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

118

Odp: SIO2WiFi

Wygląda na to, że potrzebujesz po prostu większej wtyczki:
https://www.thingiverse.com/thing:2331413

ATARI 65XE + SIO2BT
http://atari.pl/hsc/ad.php?i=22.3

119

Odp: SIO2WiFi

Widziałem już to "cudo" :) Pewnie nie będzie potrzebna taka duża bo można zrobić naleśnik umieszczając konwerter pod ESP i całoś będzie wielkości ESP lecz grubsze. Masz może wersję zwykłej wtyczki ale bez śrubki po środku? Do takiej by się zmieściło.

120

Odp: SIO2WiFi

Orginalny wtyk jest tutaj:
https://www.thingiverse.com/thing:1831769

ATARI 65XE + SIO2BT
http://atari.pl/hsc/ad.php?i=22.3

121

Odp: SIO2WiFi

maly pokaz: atarowa implementacja klienta: https://docs.oracle.com/javase/tutorial … erver.html

a póniej pokaz jak WiFiPrime obsluguje UltraSpeed

zapadly wazne decyzje...

xB BOOT loader, xBIOS i Configurator beda zaszyte w rdzeniu, aktualizacja rdzenia przez internety.

Ostatnio edytowany przez xxl (2017-12-28 13:06:21)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

122

Odp: SIO2WiFi

Czekam na final release z niecierpliwoscia!

123

Odp: SIO2WiFi

Podczepiam się pod ww.

Ostatnio edytowany przez pajero (2018-07-17 21:09:48)

124

Odp: SIO2WiFi

pierwej przetrenujemy produkcję na SIOCarcie :-) jak już ktoś nam rozrysuje schemat w standardach akceptowalnych przez producentów płytek/prototypów ;-)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

125

Odp: SIO2WiFi

Wygrzebałem coś takiego: ESP-01S moduł WiFi z ESP8266EX wersja z 1MB Flash,

https://botland.com.pl/img/art/inne/04527_5b.jpg

pewnie jest potrzebny FT232RL z 3,3 na 5V

i coś jeszcze ?

I zaczyna udawać Sio2SD ?