326

Odp: Nowy projekt GTIA

Simius, a czy dla osób, które lubią sobie coś tam pogrzebać będzie opcja wersji obsługującej bezpośrednio matrycę tft tak jak pokazałeś jakiś czas temu na jednym ze zdjęć? Od wielu lat się przymierzam, żeby zbudować sobie laptopa i takie rozwiązanie wydaje się fajne do takich zastosowań (choć projekt odkładany jest latami i pewnie kiedyś na emeryturze dopiero go podejmę:-)).

327

Odp: Nowy projekt GTIA

Poprawcie mnie, jeśli się mylę, ale takie rozwiązanie ma ten mankament, że obługa matrycy jest specyficzna dla każdego typu (rozdzielczość, aspekt itp) czy są jakieś elementy wspólne które mozna by zparametryzować?

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

328

Odp: Nowy projekt GTIA

Jak dla mnie może to być "usztywnione" o tyle, że mogło by współpracować z konkretnymi typami matryc, nie musi być całkowicie uniwersalne, grunt, żeby te określone typy były w miarę bezproblemowo i ogólnie dostępne. W końcu z komputera będzie wychodziła określona rozdzielczość, a nie dowolna.

329

Odp: Nowy projekt GTIA

Czy jeżeli TV lcd ma oprócz wejść HDMI i DVI również wejście VGA, na którym obsługuje różne rozdzielczości, to czy zwiększa to szanse działania Sophii DVI? Czy jest jakaś rozdzielczość/ odświeżanie którym można potraktować TV przez to wejście VGA, tak żeby sprawdzić ewentualną kompatybilność? Czy może to w ogóle niezależne sprawy?

330

Odp: Nowy projekt GTIA

Produkowane obecnie matryce LCD mają na ogół interfejs LVDS, podobny, ale odmienny niż TMDS, jak w DVI/HDMI. Wymagałoby to kolejnej wersji płytki, z innym transmiterem. Nie jest to całkiem wykluczone, choć nie zaraz i pewnie pod jedną, często spotykaną rozdzielczość matrycy (np. 1280x1024). Niekoniecznie jeden typ, bo różne matryce, o różnej wielkości, ale o tej samej rozdzielczości, miewają identyczne sterowanie.

@Elwood
Jedno z drugim nie musi mieć nic wspólnego.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

331

Odp: Nowy projekt GTIA

@Simius - wakacje się kończą ;), czy masz w planach wznowienie produkcji? Pozdrawiam!

332

Odp: Nowy projekt GTIA

Sorry podwójny post.

Ostatnio edytowany przez Elwood (2017-08-31 23:02:49)

333

Odp: Nowy projekt GTIA

Finalnie pozostanę przy rozdzielczości 1536x960. Istotną zaletą jest to, że na monitorze z aspect ratio 16:10 obraz ma kwadratowy piksel, a kółko wygląda jak kółko, niezależnie od systemu (PAL/NTSC). Niestety, w systemie PAL nie będzie współpracować ze wszystkimi monitorami, a tylko z tymi, które potrafią obsłużyć odświeżanie 50Hz. Chyba najczęściej taki zakres występuje w monitorach HP, ale bywają też przypadki, kiedy w specyfikacji widnieje zakres od 56Hz, a monitor pięknie działa, więc sztywnej reguły nie ma.
W tej chwili dostępnych jest 8 sztuk. W komplecie płytka z gniazdem DVI, montowana na szpilkach w otworach po usuniętym modulatorze, jak widać na przykładowym zdjęciu w 600XL. Komplet 260zł + wysyłka 10zł. Zgłoszenia proszę na PM. Jeśli ktoś koniecznie chce odtworzenia fabrycznego błędu dot. przesunięcia GR.10 o cykl koloru w prawo, niech o tym wspomni. Z nieukrywanym wstrętem postaram się uwzględnić.

Post's attachments

IMG_0468.JPG 525.46 kb, liczba pobrań: 1 (od 2017-10-22) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

334

Odp: Nowy projekt GTIA

Simius, dostałeś email wysłany ode mnie przez forum?

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

335

Odp: Nowy projekt GTIA

Ostatnią wiadomość na PM otrzymałem 2017-10-26 19:25:46. Odpowiedziałem 2017-10-26 20:28:14. Na e-mail nic nie przyszło.

Ostatnio edytowany przez Simius (2017-10-29 12:05:16)

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

336

Odp: Nowy projekt GTIA

PM to samo zło... wysłałem PM skoro emaile nie dochodzą. A czytasz skrzynkę podaną w profilu AA?

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

337

Odp: Nowy projekt GTIA

Simius, taśmę do płytki z DVI podłączyłem tak jak pokazałeś na zdjęciu w poście #333, czyli do prawego czerwonego złącza na Sophi Rev. C. A do czego służy lewe?

To samo pytanie do Rev. B, czym się różnią lewe i prawe złącze?

Przepraszam jeżeli już to było, ale wątek ma 14 stron.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

338

Odp: Nowy projekt GTIA

Do programowania przez USB blaster, np. nową wersją firmware. Obie trzy wersje Sophii.

339

Odp: Nowy projekt GTIA

No tak :)

Tymczasem, przetestowałem tę Sophię Rev. C w 800XL (wersja XLF z Freddiem) z dostępnymi mi monitorami z DVI:
1. Acer Ferrari model F-17" - obraz żyleta, ale nie wycentrowany, przesunięty w prawo i w dół, tak że nie widać 8 znaków w GR.0 z prawej strony ekranu - zdj. #1 pokazuje dla porównania obraz z DVI na Acerze i jednocześnie na Samsungu 711 z fabrycznego wyjścia monitorowego. Obrazu z wejścia DVI nie można ręcznie centrować jak z VGA.

2. LG Flatron L173ST - nie łapie sygnału. Komunikat z OSD mówi że chyba że coś-tam 'out of range', już nie pomnę czy frequency czy resolution.

3. Samsung T22E390EW - przez przejściówkę DVI-HDMI - komunikat OSD: Mode Not Supported, Resolution not Supported

4. Samsung SyncMaster 940MG - obraz w BASICu żyleta, ale 'skacze' bardzo w poziomie np. z cartem DIG DUG, skacze słabiej z BS's Quest For Tires (przy okazji, tu są wspomniane wcześniej śmieci na prawej krawędzi), z PAC-MANem za to nie skacze - zdj. #2 (tryb 4:3), #3 (tryb Wide) - w obu trybach obraz wycentrowany, ale spora czarna ramka. Rozdzielczość monitora to 1440x900.

5. Philips 170B - CANNOT DISPLAY THIS VIDEO MODE, CHANGE .. TO 1280X1024@60HZ

6. największe zaskoczenie! TV LG OLED55B7V przez przejściówkę DVI-HDMI - obraz żyleta, DIG DUG też skacze w poziomie, ale mniej niż na SM 940MG, zdj. #4-7. PAC MAN na 55" OLED - to trzeba zobaczyć :) Zdjęcia tego nie oddają.

Nie miałem za dużo czasu na te testy, stąd tylko BASIC i 1-2 carty z grami. Więcej monitorów z DVI/HDMI nie mam. Ktoś sprawdzał na innych i z jakimi wynikami?

Jeszcze nie wyciąłem obudowy 800XL do zamontowania płyty z gniazdem DVI i zastanawiam się czy nie lepiej jednak zmienić na REV. B z RGB lub Component (tu jeszcze będę testował po skleceniu kabla). Testował ktoś Component?

Simius, czy możliwy jeszcze jest jakiś update po Twojej stronie, czy już trzeba się pogodzić że tylko z częścią monitorów REV. C będzie działała?

Post's attachments

IMG_9165_ShU.jpg 225.65 kb, liczba pobrań: 1 (od 2018-01-26) 

IMG_9169_ShU.jpg 181.09 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

IMG_9170_ShU.jpg 263.23 kb, liczba pobrań: 1 (od 2018-01-26) 

IMG_9179_ShU.jpg 340.84 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

IMG_9181_ShU.jpg 394.42 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

IMG_9185_ShU.jpg 295.7 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

IMG_9186_ShU.jpg 326.73 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

340

Odp: Nowy projekt GTIA

Monitory maja prawo z tym nie dzialac. TV powinny wszystkie.

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

341

Odp: Nowy projekt GTIA

No Simius w #325 pisał cokolwiek odwrotnie...

Simius napisał/a:

[...]Trochę sobie eksperymentuję z różnymi rozdzielczościami, do 1536x1024 pikseli włącznie. Generalnie dobrze sobie z tym radzą prawie wszystkie testowane przeze mnie monitory z wejściami DVI/HDMI[...]Z telewizorami przez HDMI jest, niestety, kicha. Z posiadanych przeze mnie tylko badziewiasty Medion 22" HD Ready, z natywną rozdzielczością 1680x1050 bez problemu wyświetla wszystko, co do niego wyślę. Reszta - parę Samsungów i Sony - wyświetlają tylko komunikaty w rodzaju "tryb niedostępny".
Wygląda na to, że kryteria zgodności z normą są w TV dość wyśrubowane. Wygenerowałem sobie na przykład, ściśle według wymagań VESA, obraz kontrolny w rozdzielczości 1280x1024/60Hz. TV Sony KDL-47W805 wyświetlał go bez problemu, ale tylko wtedy, kiedy częstotliwość piksela mieściła się w granicach +/- 2% w stosunku do wymaganych 108MHz.  Dla odmiany Samsung PS63A756 w ogóle nic nie pokazał, choć w manualu ten tryb był wymieniony na liście obsługiwanych.
Wniosek stąd taki, że żeby zapewnić wyświetlanie przez HDMI na LCD TV, trzeba byłoby dostosować się dość dokładnie do standardów SMPTE, a to duży kłopot ze względu na niespójność częstotliwości systemu Atari ze znormalizowanymi częstotliwościami piksela (27MHz lub 74.25MHz). Raczej wypadnie zostać przy monitorach z DVI.

Dlatego napisałem że to LG 55" działa ku mojemu zaskoczeniu.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

342

Odp: Nowy projekt GTIA

Nie znam sczegolow implementacji ... to tylko moje przemyslenia wynikajace z przestudiowania specyfikacji hdmi.
Moge sie mylic !

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

343

Odp: Nowy projekt GTIA

Przede wszystkim nie można wymagać od monitorów o natywnej rozdzielczości np. 1280x1024, że będą prawidłowo wyświetlać obraz o rozdzielczości 1536x960. Czasem zdarzy się taki, który kosztem zniekształceń geometrycznych obraz wyświetli, ale to raczej wyjątek niż reguła. Generalnie rozdzielczość natywną należy traktować jako maksymalną. Druga sprawa to częstotliwość VSYNC - tylko niektóre monitory potrafią obsłużyć 50Hz. Pod tym względem wyróżniają się monitory HP - wiele z nich obsługuje takie częstotliwości. Uzyskanie obrazu na TV to faktycznie zaskoczenie, widać są rzeczy na świecie, o których się fizjologom nie śniło.
Co można zrobić? Można przeprogramować Sophię do rozdzielczości 1280x1024, ale w ten sposób traci się możliwość wyświetlenia obrazu szerszego niż normalny (320 pikseli hi-res). Można też poszukać monitora o rozdzielczości 1920x1200 albo 1680x1050.
Przyczyny poziomego skakania nie znam. Na moich monitorach Dig Dug jest wyświetlany prawidłowo.

Ostatnio edytowany przez Simius (2018-01-26 22:56:37)

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

344

Odp: Nowy projekt GTIA

No właśnie szkoda że mój jedyny monitor Full HD, czyli ten Samsung T22E390EW nie bangla, bo przy nim bym został. Jeszcze się zastanowię co zrobić.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

345

Odp: Nowy projekt GTIA

Update listy monitorów przetestowanych z Rev. C (DVI) - przez przejściówkę DVI-HDMI - monitor HP EliteDisplay E233 - kompletnie nie rozpoznaje sygnału. Nawet nie pisze że zły tryb czy częstotliwość, tylko że brak sygnału. Ten sam kabel i przejściówka działają w LG oled55b7v.

Podobno rozeszło się 8 sztuk Rev. C. Czy zakupione są już uruchomione? Dajcie proszę znać z czym działają, a z czym nie.

Dodatkowo, ktoś może uruchomił Rev. B z kablem Component? Chętnie popatrzę na zdjęcia jak rozwiązaliście gniazdo w Atari i kable do niego.

A co do tego:

willy napisał/a:

Nie znam sczegolow implementacji ... to tylko moje przemyslenia wynikajace z przestudiowania specyfikacji hdmi. Moge sie mylic !

...to kolega, który zawodowo i hobbystycznie wie dużo o telewizorach, również mówi że teoretycznie to telewizory powinny łykać to lepiej niż monitory.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

346

Odp: Nowy projekt GTIA

Rozeszło się już więcej niż 8, ale głównie w USA, a tamtejsze doświadczenia, z racji innego systemu, nie są miarodajne. Większość monitorów z wejściem DVI doskonale sobie radzi z sygnałem z Sophii. 60Hz (NTSC) to normalna częstotliwość ramki wszystkich monitorów. PAL-owskie 50Hz obsługuje tylko część.
Teoretycznie nie ma różnicy między teorią i praktyką, ale praktycznie jest. :)

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

347

Odp: Nowy projekt GTIA

A w Polsce/Europie ile jest?
I tak z ciekawości, sam też używasz?

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

348

Odp: Nowy projekt GTIA

Jakieś 5 sztuk nie licząc moich. Sam oczywiście też używam. Jak mam czas. Trudno, żeby było inaczej. Osiągnąłem w końcu to, o czym myślałem od bardzo dawna - idealny jakościowo obraz z Atari.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

349

Odp: Nowy projekt GTIA

Mam podłączoną sophię do tv lcd. Co jakiś czas przez ułamek sekundy pojawiają się drgnięcia ekranu. Czy powodem tego może być niepewne połączenie masy? Pin 1 i 7 wykorzystałem do sygnału audio L/P. Czy może to wina samego tv?

350

Odp: Nowy projekt GTIA

Może być niepewne połączenie, może być wina samego TV. Poprawić połączenie, podłączyć do innego TV.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.