Temat: Problem z SIO2PC (i z Atari)

Witam 8-bitową brać :)

Ponieważ jakiś czas temu magnetofon przestał mi wystarczać, postanowiłem zbudować sobie interfejs SIO2PC na układzie MAX232 zgodnie ze schematem z Atariki. Niestety, w żaden sposób nie mogę go zmusić do działania.
Podłączałem go do wszystkich moich PC z portem COM i używałem praktycznie wszystkich programów (włącznie z oryginalnym sio2pc pod MS-DOS :) ) i nic z tego. Brak jakiejkolwiek komunikacji.
Interfejs sprawia wrażenie działającego. Pomierzyłem napięcia zgodnie z sugestiami na stronie Nicka Kennedy'ego ( http://pages.suddenlink.net/wa5bdu/siofaq.htm#N ) i są one w normie. Zmierzyłem omomierzem połączenia wtyczek z interfejsem i również wszystko jest w porządku. Porty COM w PC-tach wydają się być dobrze skonfigurowane (włączony tryb Xon/Xoff). Brakuje mi więc powoli pomysłów, w czym tkwi problem. Może to ja coś robię źle?
Proszę zatem o pomoc bardziej doświadczonych w temacie 8-bitów Atarowców. Może to jest jakaś banalna sprawa, z której ja, jako początkujący użytkownik Atari XE nie zdaję sobie sprawy? :)

Pozdrawiam!

Ostatnio edytowany przez marcin1040stfm (2017-08-01 08:41:51)

Atari 1040 STFM (TOS 1.02, 1 MB RAM), Atari 520 STE (TOS 2.06, 4 MB RAM), Atari 800XE, magnetofon Atari XC12+Turbo2000, SIO2PC, Satandisk, monitor Atari SM 124 i SM 144 i wiele innych fajnych sprzętów :)

2

Odp: Problem z SIO2PC (i z Atari)

Mogłeś ustawić nie ten tryb transmisji - w zależności od schematu masz dwa tryby pracy. Wtedy odpowiednio konfigurujesz złącze i testujesz od najniższych prędkości. Może też być potrzebna dioda Schotky-ego o ile pamiętam - dałeś ją? (nie pamiętam na który pin SIO).

Sikor umarł...

3

Odp: Problem z SIO2PC (i z Atari)

Diodę 1N5817 dałem na pin 3 SIO zgodnie ze schematem. Tryb jest ustawiony na RI tak jak to jest na schemacie. Spróbuję może jeszcze w trybie DSR, chociaż wątpię, żeby w PC AT z połowy lat 90-tych pominęli w COM-ie sygnał RI :) Rozumiem, że żeby przerobić SIO2PC na DSR wystarczy we wtyczce COM przelutować kabelek z 9 na 6 pin?

EDIT: Niestety dalsze próby z SIO2PC będą musiały zaczekać, gdyż Atarka zaprzestała jakiejkolwiek współpracy :( Wrócił znów problem sprzed kilku dni objawiający się wyświetlaniem czarnego ekranu. Wtedy pomogło przelutowanie okolic układu NE555. Znalazłem tam sporo zimnych lutów. Atari podziałało kilka dni, a teraz znowu to samo :(

Układy są zimne, jedynie procesor jest cieplejszy od reszty, ale to chyba normalne. Napięcia na układach są w porządku. Znalazłem jeszcze kilka zimnych lutów, ale ich przelutowanie nie pomogło póki co. Wymieniłem również NE555, ale i to na nic. Za którymś razem jedynie pojawił się ekran BASICa, ale bez napisu READY. Dodam jeszcze, że po podłączeniu kartridża KSO Turbo 2000 po kilku sekundach od włączenia pojawia się ekran z zapytaniem ,,Czy BASIC (T/N)". Po wybraniu T znowu ciemny ekran, natomiast po wybraniu N wskakuje standardowe menu KSO. Podczas próby wczytywania idzie dźwięk z magnetofonu, ale zamiast standardowych pasków pojawia się szary ekran z wąskimi, czarnymi paskami pośrodku, a KSO nie odnajduje żadnych programów na kasecie.

Co te objawy mogą oznaczać? Dalej szukać zimnych lutów, czy też to może coś poważniejszego, np. ROM?

Ostatnio edytowany przez marcin1040stfm (2017-08-01 08:42:30)

Atari 1040 STFM (TOS 1.02, 1 MB RAM), Atari 520 STE (TOS 2.06, 4 MB RAM), Atari 800XE, magnetofon Atari XC12+Turbo2000, SIO2PC, Satandisk, monitor Atari SM 124 i SM 144 i wiele innych fajnych sprzętów :)

4

Odp: Problem z SIO2PC (i z Atari)

Przepraszam za post pod postem, ale doszły nowe fakty.

Dziś rano włączyłem swoje Atari 800XE mając nadzieję, że przez noc mu się poprawiło. Ku mojemu zaskoczeniu ukazał się ekran BASICa. Udało mi się wejść w Self Test (polecenie BYE) i uruchomić test pamięci, który przeszedł pomyślnie. Gdy już miałem wyjść z testu, nagle wszystkie kwadraciki i napisy zniknęły i został jedynie zielony ekran. Po wyłączeniu i włączeniu znów ciemność :( Wchodzi jedynie ekran KSO Turbo 2000.

Gdzie najprawdopodobniej leży przyczyna takiej losowości działania? Niestety nie mam żadnych układów na podmianę (to moje pierwsze i jedyne Atari 8 bit). W dalszym ciągu przeglądam płytę w poszukiwaniu podejrzanych rzeczy, ale już powoli brakuje mi nadziei :( Może to jakaś pęknięta ścieżka? Swoją drogą jakość wykonania tej płyty pozostawia wiele do życzenia. Miejscami gołym okiem widać rezultaty cięcia kosztów :(

Czy powyższe problemy oraz poprzednie problemy z SIO2PC mogą być jakoś ze sobą powiązane?

EDIT: Doszedł jeszcze jeden objaw. Po włączeniu Atari z podpiętym magnetofonem (w normalu) i wciśnięciu PLAY magnetofon kręci cały czas. Ponadto posprawdzałem przejścia między ROMami z BASICiem i OS'em, MMU, Freddim, pamięciami, CPU, ANTICiem, PIA i POKEYem i wszystko jest zgodnie ze schematem. Cóż... Teraz przynajmniej znam na pamięć budowę swojego Atari ;)

Ostatnio edytowany przez marcin1040stfm (2017-08-01 16:18:15)

Atari 1040 STFM (TOS 1.02, 1 MB RAM), Atari 520 STE (TOS 2.06, 4 MB RAM), Atari 800XE, magnetofon Atari XC12+Turbo2000, SIO2PC, Satandisk, monitor Atari SM 124 i SM 144 i wiele innych fajnych sprzętów :)

5

Odp: Problem z SIO2PC (i z Atari)

Hmm, jak problem z BASICiem - to może tu leży przyczyna? Wylutuj i włącz Atarkę. W miejsce ukłądu wstaw od razu podstawkę.

Sikor umarł...

6

Odp: Problem z SIO2PC (i z Atari)

W sumie to też podejrzewałem, że przyczyna może tkwić w kości BASICa, ale ponieważ kilka razy Atarka zaskoczyła, to miałem nadzieję, że to jednak coś drobnego. No nic. Jak uda mi się znaleźć jakąś podstawkę 24 pin, to spróbuję jutro odpalić sprzęt bez BASICa, bo to chyba jedyna rzecz, jaką mogę w tej chwili sprawdzić :)

Atari 1040 STFM (TOS 1.02, 1 MB RAM), Atari 520 STE (TOS 2.06, 4 MB RAM), Atari 800XE, magnetofon Atari XC12+Turbo2000, SIO2PC, Satandisk, monitor Atari SM 124 i SM 144 i wiele innych fajnych sprzętów :)

7

Odp: Problem z SIO2PC (i z Atari)

U mnie przy takich objawach uszkodzony był MMU, ale nie będę się upierał...

8

Odp: Problem z SIO2PC (i z Atari)

BASIC okazał się być sprawny, ale podczas wylutowywania wyszło na jaw niewielkie pęknięcie przy jednej z jego nóżek. Po wlutowaniu podstawki i poprawieniu jeszcze kilku okolicznych lutów Atari ruszyło :) Niestety, nadal nie udało mi się zmusić do pracy SIO2PC. Próbowałem zarówno trybu DSR jak i RI, i niestety nie działa. Wizard w APE nie wykrywa komunikacji z Atari. AspeQT i Atari810 również się nie połączyły. Chyba spróbuję jeszcze z układem 14C89, bo z tego co czytam na forum, MAX232 bywa problematyczny :)

Atari 1040 STFM (TOS 1.02, 1 MB RAM), Atari 520 STE (TOS 2.06, 4 MB RAM), Atari 800XE, magnetofon Atari XC12+Turbo2000, SIO2PC, Satandisk, monitor Atari SM 124 i SM 144 i wiele innych fajnych sprzętów :)

9

Odp: Problem z SIO2PC (i z Atari)

Jakiej wersji Windowsa używasz? Jeśli XP, to prawdopodobnie potrzebny będzie UserPort: http://faqxp.cba.pl/faq/winxp/userport.htm

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

10

Odp: Problem z SIO2PC (i z Atari)

Moje na MAX232 działało ok. Ale wieki już nie używam (SIO2SD).

Sikor umarł...

11

Odp: Problem z SIO2PC (i z Atari)

UserPort niestety nie pomógł. SIO2SD fajny sprzęt, ale niestety w tej chwili nie mogę sobie na nie pozwolić, więc chciałem sobie po taniości sklecić SIO2PC jako rozwiązanie tymczasowe. No ale niestety nie jest to takie proste, jak się początkowo wydawało :)

EDIT: Wreszcie moje SIO2PC ruszyło :) Znalazłem program sio2bsd, który już przy pierwszej próbie przesłał z PC (z zainstalowanym Linuxem Ubuntu) do Atari obraz dyskietki. Wszystko się wczytuje aż miło :) Wielkie dzięki wszystkim za pomoc, a szczególnie dziękuję drac030 za genialny soft :)

Ostatnio edytowany przez marcin1040stfm (2017-08-05 21:08:41)

Atari 1040 STFM (TOS 1.02, 1 MB RAM), Atari 520 STE (TOS 2.06, 4 MB RAM), Atari 800XE, magnetofon Atari XC12+Turbo2000, SIO2PC, Satandisk, monitor Atari SM 124 i SM 144 i wiele innych fajnych sprzętów :)