Temat: Sio2PC-USB - ekran smuży gdy podłączony przez Scart

Witam wszystkich na forum,

Po wielu latach znów mam Atarynkę - z allegro...

Zakupiłem od Lotharka sio2pc-usb, wszystko się pięknie wczytuje, demka grają jak za dawnych czasów :)

Jednak mam pewien problem. Kupiłem też kabelek atari->scart, ca kilkanaście złotych, jakość "taka-se".

I teraz tak - gdy Sio2PC jest podłączone, przez ekran przechodzą dwa białe prostokątne smużenia z dołu do góry, wielkości ok 1/5 ekranu. Gdy wtyczkę odłączę - smużenia znikają. I teraz rozkminka:
- czy to wina kabla scart który jest "średnio" ekranowany?
- czy kabel USB od drukarki który tak "sieje"?
- uszkodzony Sio2PC lub jakiś element Atari?

Obraz przez scart (bez podłączonego sio) jest b.ładny - choć spodziewałem się czegoś nieco lepszego: literki mają lekki przesunięty cień, przez cały ekran tło nie jest jednolite tylko w cienkie równomierne paski (odrobine ciemniejszy odcień np. niebieskiego tła) - czy to efekt już nieco zużytej elektroniki? Atari podłączone do nowego TV LCD Samsunga.

Jest też inna rzecz która mnie nieco niepokoi - w demku Garfield na słynnym scrollu brak większości literek (pojedyńcze co jakiś czas) - efekt lustra jest. (Ten sam plik na Altirze - scroll jest OK ale brak lustra :)) W pozostałych demkach które znam z dawnych czasów nie zauważyłem jakiś różnic/problemów...

Prośba jeszcze na priv o kontakt do atarowskiego speca na terenie Warszawy, dzięki!

pozdrawiam

-= Madness77 =-

Ostatnio edytowany przez madness77 (2017-08-11 11:29:50)

2

Odp: Sio2PC-USB - ekran smuży gdy podłączony przez Scart

Sprawdziłbym zasilacz. Mam podobne objawy na jednym z zasilaczy, na drugim problemu nie ma.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

3

Odp: Sio2PC-USB - ekran smuży gdy podłączony przez Scart

Ja myślę, że powstają zakłócenia w pętli masy, bo SIO2PC jest podłączone do PC, pecet pewnie ma wtyk z bolcem, potem masa leci do Atari, potem do TV i potem pewnie zamyka się przez przewód antenowy od kablówki.
Albo to laptop, brak uziemienia i też podobne efekty.
Napisz czy to pecet czy lap, spróbuj lapka na samej baterii.

4

Odp: Sio2PC-USB - ekran smuży gdy podłączony przez Scart

madness77 napisał/a:

Jest też inna rzecz która mnie nieco niepokoi - w demku Garfield na słynnym scrollu brak większości literek (pojedyńcze co jakiś czas) - efekt lustra jest. (Ten sam plik na Altirze - scroll jest OK ale brak lustra :)) W pozostałych demkach które znam z dawnych czasów nie zauważyłem jakiś różnic/problemów...

-= Madness77 =-

To sprawdź w Atariki ;) Opisywałem ten błąd. Mały hint: zrestartuj demo wraz z OPTION (Reset przy naciśniętym OPTION) - w większości przypadków pomaga, choć wymaga ponownego wczytania...

Sikor umarł...

5

Odp: Sio2PC-USB - ekran smuży gdy podłączony przez Scart

Dzięki wszystkim za sugestie...

- przy podłączeniu Atari przez przewód antenowy (zamiast SCART) do TV oraz SIO do laptopa (zasilanego z tej samej listwy), objaw z chodzącymi pasami znika ale niestesty jest trochę szumu (czy Sio2PC jest podłączone czy nie), czego się zresztą spodziewałem po podłączeniu przez antenę

- zasilacz mam stary, ciężki - typu "cegła" - pewnie zalany żywicą w środku, jak tylko pozyskam gdzieś nowy/impulsowy - dam znać czy coś się zmieniło

- demo Garfield - faktycznie :) teraz sobie przypomniałem że 20-parę lat temu też tak było i trzeba było zrobic reset z option :)

Ostatnio edytowany przez madness77 (2017-08-30 10:20:51)