Temat: Jak podłączyć 1040STF pod telewizor/monitor?

Po pierwsze - przepraszam wszystkich za lamerstwo w temacie, ale w 16-bitowych Atari jestem totalną świeżynką (świeżakiem? ;-) ).

Wykopałem z piwnicy 1040STF, który kupiłem z 15 lat temu ot tak, żeby poznać sprzęt. Nie podpasował mi wtedy zbytnio i tafił do piwnicy, skąd wyciągnąłem go właściwie raz, pół roku temu ale tylko po to, żeby stwierdzić, że mój SM124, który do niego miałem, przestał działać (to inny temat). Sam komputer wtedy odpalił z innym SM124, którego już nie mam.

Ostatnio kupiłem taki kabel licząc na to, że uda mi się podpiąć ten komputer pod TV/monitor LG Flatron M2262D, którego z powodzeniem używam do wszystkich moich retro-sprzętów (ma pełen zestaw złączy, z RGB przez SCART włącznie). Niestety, po włączeniu napięcia komputer zapala diodę i usiłuje coś wczytać z dyskietki (stacja stuka), ale ekran pozostaje czarny. Nie ma obrazu.

Czy jest jakaś szansa na podpięcie STefana pod telewizor? Nie mam niestety miejsca na monitor, więc jeśli nie, to trafi z powrotem do piwnicy i będzie tam czekał na lepsze czasy. A mógłbym się nim chociaż trochę pobawić.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

2

Odp: Jak podłączyć 1040STF pod telewizor/monitor?

Podłącz jeszcze dla pewności pod inny TV. Żeby wykluczyć uszkodzenie kabla, albo samego komputera.
Kabel wygląda ładnie, i powinien działać. Alejak widać sam wygląd to jeszcze za mało.
Być może TV nie chce przejść automatycznie w stan AV. Spróbuj na uruchomionym ATARI, pilotem poprzełączać na różne typy sygnałów z zewnątrz.   Może również być cos nie tak z samym wyjściem sygnału LO i MED w ATARI. 
Masz wersję STF, bez modulatora, więc po antenie nie sprawdzisz.
Sam mam takie STF, który działa tylko w Hi RES,
Przy okazji zapytam forumowiczów, czy może któryś spotkał się z takim zjawiskiem i co odpowiada za taki stan.
Samo gniazdo w ATARI, nie ma żadnych zwarć pinu chyba 4, (Hi-Res) Gniazdo jest w 100% OK.  A Atari działa tylko w wysokiej, na kablu TV-EURO jest No Signal. Kabel działa z innym ATARI bez problemów. Pewnie ktoś spcjalnie zablokował LO i MED, tylko gdzie to mogło być zrobione.  ?

Odp: Jak podłączyć 1040STF pod telewizor/monitor?

Bardzo bardzo dziwne.
Jeżeli jesteś pewien, że komputer jest sprawny, to pogrzeb przy tym telewizorze, albo przetestuj najpierw na innym.
Ustalisz sobie w końcu, czy wyj*bał się komp, kabel, czy telewizor.

Gdybym miał zgadywać na odległość, to ten telewizor wygląda na tak skomplikowany, że warto przy nim jednak pogrzebać, powybierać źródła obrazu, może ma jeszcze inne opcje itp.

Bo ten kabel wygląda na pancerny.

PS: Bez żadnej dyskietki ST faktycznie długo nic nie pokazuje - trzeba spokojnie poczekać - ale i tak screen powinien być wówczas biały. W końcu ma pokazać TOSa.

Trzy najpopularniejsze w Polsce platformy 8-bit: Piwo, Wino i Wódka.
http://ym-digital.i-demo.pl/ - http://yerzmyey.i-demo.pl - https://soundcloud.com/yerzmyey
ŻADEN DOBRY UCZYNEK NIE UJDZIE BEZ KARY.

Odp: Jak podłączyć 1040STF pod telewizor/monitor?

Hehe... :) No i to samo w tym samym czasie poszło. :)

Trzy najpopularniejsze w Polsce platformy 8-bit: Piwo, Wino i Wódka.
http://ym-digital.i-demo.pl/ - http://yerzmyey.i-demo.pl - https://soundcloud.com/yerzmyey
ŻADEN DOBRY UCZYNEK NIE UJDZIE BEZ KARY.

5

Odp: Jak podłączyć 1040STF pod telewizor/monitor?

Podpinałem pod inny TV (Sony, LCD) i też nie działało. Kiedyś miałem monitor kolorowy, ale nie potrafię sobie przypomnieć, czy to Atari pod niego podpinałem (miałem wtedy jeszcze Mega ST2 i to on był w "użytku" - znaczy, coś tam próbowałem, ale nie za dużo i w końcu sprzedałem). Jest opcja, że to jest właśnie takie STF, które działa tylko w Hi RES (w tym działa, jak pisałem był sprawdzany pół roku temu). Podpinam się pod pytanie, co może to powodować. Dobrze by było odblokować Lo i Med, mógłbym wtedy pograć w coś. Bo tak to mam duży i ciężki przycisk do papieru :-/

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

6

Odp: Jak podłączyć 1040STF pod telewizor/monitor?

Atari-User napisał/a:

Przy okazji zapytam forumowiczów, czy może któryś spotkał się z takim zjawiskiem i co odpowiada za taki stan.
Samo gniazdo w ATARI, nie ma żadnych zwarć pinu chyba 4, (Hi-Res) Gniazdo jest w 100% OK.  A Atari działa tylko w wysokiej, na kablu TV-EURO jest No Signal. Kabel działa z innym ATARI bez problemów. Pewnie ktoś spcjalnie zablokował LO i MED, tylko gdzie to mogło być zrobione.  ?

Jeszcze jeden trop: tabliczka znamionowa komputera. Wynika z niej, że początkowo był to egzemplarz amerykański (117V/60Hz). W tej chwili zasilacz ma na pewno dobry (sam go wymieniałem na początku po zakupie ale to dlatego, że był walnięty). Czy to może powodować, że obraz RGB nie jest prawidłowo rozpoznawany przez mój TV?

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

7

Odp: Jak podłączyć 1040STF pod telewizor/monitor?

perinoid,  napisałeś

"Podpinałem pod inny TV (Sony, LCD) i też nie działało. "
Hmm.  No to można przypuszczać że coś dolega samej ATARCE.
Dodatkowo, faktyczne, widać ze pierwszy zasilacz był na 117V,  jak ktoś przez przypadek, nawet na chwilę podłącztył go pod 220V - 230 V, to oprócz zasilacza to i płyta na 100% tego nie przeżyła.
Jeżeli kabel Euro, który posiadasz, nie ma widocznych, mechanicznych uszkodzeń, i na trzech TV brak obrazu, to jednak stawiałbym na uszkodzoną ATARKE. 
Bardzo możliwe że padł Ci chip graficzny SHIFTER.
Nie koniecznie z przepięcia. Może przez jakieś kombinacje przy gnieździe monitora.
Może z innych powodów.
Proponowałbym Ci zakup jeszcze przejściówki VGA do podłączenia monitora od PC.


PunBB bbcode test


Ma dodatkowo wyjście Audio, nie widząć obrazu powinno być słychać klikanie naciskanych klawiszy.
Zawsze byłaby to dodatkowa informacja stwierdzająca że komp wstaje i działa, tylko nie wyświetla obrazu.

No i wtedy trzebaby podmienić SHIFTER, na układ 100% sprawny i próbować.
Takie przejściówki sprzedaje jakbyś był zainteresowany (50zł).  Podłacza się przez nią monitor od PC i dzwięk. 
Uzyskuje się tylko HI-RES, ale jest dużo fajnych rzeczy do porobienia pod HI-RES.  Są i gry. :)
Ewentualnie mogę spróbować Ci pomóc, osobiście, tylko z której części Warszawy jesteś ?. 
Musiałbyć pofatygować się ze sprzętem do URSUSA.

8

Odp: Jak podłączyć 1040STF pod telewizor/monitor?

Atari-User napisał/a:

Ma dodatkowo wyjście Audio, nie widząć obrazu powinno być słychać klikanie naciskanych klawiszy.
Zawsze byłaby to dodatkowa informacja stwierdzająca że komp wstaje i działa, tylko nie wyświetla obrazu.

Sprawdzę za kilka chwil.

Atari-User napisał/a:

No i wtedy trzebaby podmienić SHIFTER, na układ 100% sprawny i próbować.

W Hi RES przy poprzednim uruchomieniu startował... Od wiosny leżał w piwnicy. Zasilacz był wymieniony z 15 lat temu.

Atari-User napisał/a:

Ewentualnie mogę spróbować Ci pomóc, osobiście, tylko z której części Warszawy jesteś ?. 
Musiałbyć pofatygować się ze sprzętem do URSUSA.

Ja z Natolina. Podjechałbym, ale dopiero za tydzień będę miał możliwość.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

9

Odp: Jak podłączyć 1040STF pod telewizor/monitor?

Atari-User napisał/a:

Pewnie ktoś spcjalnie zablokował LO i MED, tylko gdzie to mogło być zrobione.  ?

To chyba byłby pierwszy taki przypadek na świecie :)

Sprawdź czy po minucie od włączenia słychać kliki klawiatury z głośnika, być może uszkodzony jest przewód lub nawet tylko pin, który rozpoznaje czy podłączony jest monitor ST-High, czy kolorowy.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

10

Odp: Jak podłączyć 1040STF pod telewizor/monitor?

Nie zablokował, ale kabel może być ustawiony na HiRES. W ST (każdym) robi się to odpowiednim pinem na kablu. Sprawdź, czy nie ma zwarcia na tym pinie, bo wtedy rzeczywiście telewizor/monitor nie pociągnie HiRES. Druga sprawa - masz wyciągnięte RGB czy AV? Jak RGB - to monitor MUSI obsługiwać 15KHz (o ile pamiętam), a 99% tego nie robi. Zgłoś się do Duddiego (Magdalenka) - wyskrobie Ci odpowiedni kabelek i będziesz zadowolony. Jak nie boisz się lutownicy - zrobisz go sam...
http://atariki.krap.pl/index.php/Gniazdo_monitorowe - spójrz na sekcję na dole (ST). W necie znajdziesz rozpiskę przejściówek.

Sikor umarł...

11

Odp: Jak podłączyć 1040STF pod telewizor/monitor?

Panowie.

Uszkodzenie kabla całkowicie wykluczam.  Takie kable robię sobie sam, i dokładnie sprawdzam na kilku innych ST.
A mam sporo modeli, od 260 ST, po STE, Mega STE itp.  I te kable super działaja podłączone po EURO pod montor Commodore i pod  TV  CRT 14" AIWA, i LCD LG.  Robiłem wiele testów i zamian. I na 100% sprawne mam kable ST-EURO, i TV też bez problemów i innymi egzemplarzami ST działają.
Problem mam tylko z tym jednym 1040STF.
Pod SM124, a także za pomocą przejściówki którą wkleiłem wyżej i podłączony do monitora VGA działa w HI-RES bez problemów. Przy LO i MED na TV-EURO jest czarny ekran, ale komp słychać że startuje i klikają klawisze i wczytuje dyskietkę.
W tej chwili zrobiłem test i jedno STFM urychomiło się w LO RES na TV -EURO bez problemów i pokazał sie desktop, a to feralne, pod te same kable i ekran czarny. 
A co ciekawe, jak wcisne przycisk reset na ATARCE i trzymam kilka sekund, to cały ekran jest biały, taki jak powinien być na początku uruchamiania kompa, jak puszczę komp uruchamia się i ekran jest czarny.
Mam wrażenie że gdzieś na płycie jest jakieś zwarcie, albo celowo zrobiona zwora żeby pracował tylko w HI RES. Jakby na stałę ktoś zablokował detekt HI RES.
W gniezdzie monitora, oraz od spodu nic nie było grzebane i nie ma żadnych zwarć. Nie ma tam nic podejrzanego.
Albo padł jakiś układ, albo ten detekt HI RES jest gdzieś na płycie zwarty.
Nie chce mi się teraz całej ATARKI rozkręcać i robić zdjęć,   ale jakiś czas temu nad nim siedziałem i wiem że nic nie było tam grzebane. No chyba że naprawdę w taki sposób, że tego nie widać.

12

Odp: Jak podłączyć 1040STF pod telewizor/monitor?

Na początek wymień U43 68901, to on odpowiada za przełączanie trybów mono/rgb (pin 29). Przy okazji, gdy już będzie rozebrany, sprawdź stan na pinie 29 tego układu BEZ podłączonego kabla video, ale komp włączony. Jeżeli jest niski, to podejrzany ten scalak lub drabinka rezystorowa RP1, której pin 4 "podciąga" wejście mono on do +5V.
Gdy nie pomoże wymiana 68901, to trzeba sprawdzić czy linia pinu 4 gniazda monitorowego do tegoż pinu 29 nie ma zwarcia do masy (komp. off, scalak wyjęty).

EDIT: czasem ludziska grzebią przy Genlocku (GPO pin 3 gniazda monitorowego), co wewnątrz jest niewidoczne, ale jakieś zwarcie/przebicie na ten pin może popsuć synchronizację.

Ostatnio edytowany przez jer (2017-09-09 10:16:48)

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

13

Odp: Jak podłączyć 1040STF pod telewizor/monitor?

Atari-User napisał/a:

Ma dodatkowo wyjście Audio, nie widząć obrazu powinno być słychać klikanie naciskanych klawiszy.
Zawsze byłaby to dodatkowa informacja stwierdzająca że komp wstaje i działa, tylko nie wyświetla obrazu.

Sprawdziłem, klawisze słychać.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

14

Odp: Jak podłączyć 1040STF pod telewizor/monitor?

jer napisał/a:

Na początek wymień U43 68901, to on odpowiada za przełączanie trybów mono/rgb (pin 29).

U43 na tej płycie to kość pamięci... Scalak o oznaczeniu 68901 to U11. Rozumiem, że o to chodzi. Mam na tym pinie ~2V (zmierzone do masy, jeśli o tym było pytanie).

Ostatnio edytowany przez perinoid (2017-09-09 15:13:11)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

15

Odp: Jak podłączyć 1040STF pod telewizor/monitor?

Może to chodzi o wykrywanie czy RGB czy Composite po stronie TV. Ja właśnie miałem ten problem. Kupiłem kabel na Allegro ale nie chciał mi działać na konwerterze HDMI ani na TV LCD. No i trzeba dołożyć kondensator pomiędzy któreś linie.

Tutaj są szczegóły http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=12944.

OT: mam jeszcze jeden problem z tym kablem z Allegro. Dźwięk buczy i jest jakby przytłumiony. Jak podłączę bezpośrednio do chichów (mam STE) to wszystko jest ok, ale przez kabel RGB->Euro buczy.

16

Odp: Jak podłączyć 1040STF pod telewizor/monitor?

Z pewnością jest jakiś problem z sygnałami, albo w kablu albo w samym ST.

To, że kabel i TV działa z innymi kompami nie znaczy jeszcze, że musi działać z ST i to STF.
Zdaje się, że niektóre modele STF mają problem z sygnałem Composite na PINie 2 w DIN13?

Tutaj info o pinach i kablu - http://info-coach.fr/atari/hardware/int … itel_cable
Chyba warto zbadać samą maszynę np. kartem diagnostycznym, a także sygnały w porcie i kablu.

Atari Falcon 030 14MB+SD16GB; Atari TT 030 4MB ST-RAM, 64 MB TT-RAM; Atari 1040 STFM; Atari 1040 STE 4MB+NetUsbee+UltraSatan; Commodore 64+1541-II+XE1541; Atari 65 XE+CA-2001+Ultimate 1MB+Side2;  P166MMX+GUS.

17

Odp: Jak podłączyć 1040STF pod telewizor/monitor?

mormon napisał/a:

Może to chodzi o wykrywanie czy RGB czy Composite po stronie TV. Ja właśnie miałem ten problem. Kupiłem kabel na Allegro ale nie chciał mi działać na konwerterze HDMI ani na TV LCD. No i trzeba dołożyć kondensator pomiędzy któreś linie.

Kabel jest złożony dokładnie zgodnie z tym schematem. Monitor nie ma problemów z RGB w przypadku Amigi, Spectrum 128+2 ani Atari 800XL z Antonią. Może to drugi egzemplarz taki jak u @Atari-User?

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

18

Odp: Jak podłączyć 1040STF pod telewizor/monitor?

Mi tez działała Amiga 1200 po Scarcie ale Atari STE nie chciał. Dopiero jak zamontowałem ten rezystor pojawił się obraz.

19

Odp: Jak podłączyć 1040STF pod telewizor/monitor?

Hmm.
Rezystor w kablu scart jest potzrebny żeby na LCD był czysty obraz, i to 3 rezystory się montuje,  na  R.G.B.
Do TV CRT te rezystory nie są wymagane.
I jeszcze raz odnioosę się do swoich testów.  Na 3 telewizorach w tym jeden LG -  LCD, ten kabel ST-SCART działa mi na wielu różnych ST.  Działa mi na każdym modelu, tylko ten jeden 1040 STF uruchamia się tylko w Hi-Res,  LO RES na TV jest czarny ekran.
Jeszcze żeby wylkoczyć w modelu STF brak modulatora,  w tej chwili podłączyłem inny egzemplarz 1040STF i działa bez problemów.
Może niektórzy mają zły kabel, moze zbyt nowe TV, ale w moim przypadku problem jet gdzieś w komputerze.
Ten  scalak 68901 to 48-o nózkowa stonoga. Raczej poradziłbym sobie z wymianą tego układu, ale trzeba mieć taki na zamianę, i czas, w dodatku nie ma pewności że to jego wina.
Ja nie mam teraz cisnienia, na naprawe tego Atari, dlatego na razie bedzie działał z SM124.
Ale moim zdaniem, to gdzieś na płycie sygnał który idzie go gniazda monitira, do pinu "4"  HiRes Detekt, jest gdzieś połącony z masą, może jakims rezystorem "0" może jakaś maleńka zworka itp.
Na razie leży taki jaki jest.  A jest piękny.  Hahaha.  :)

20

Odp: Jak podłączyć 1040STF pod telewizor/monitor?

Ehhh, tyle razy już o tym było. Proszę o kontakt na maila osoby mające problemy z kablami. Od razu proszę o nr telefonu, będzie szybciej.

Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it...

21

Odp: Jak podłączyć 1040STF pod telewizor/monitor?

Gdyby Mono Detect (nie Hi-res) był zwarty do masy, to na pinie 29 68901 miał byś zero, nie 2V. I te 2V to trochę niskie napięcie zważywszy rezystor podciągający doń podłączony. Coś jest na rzeczy z tym wejściem.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

22

Odp: Jak podłączyć 1040STF pod telewizor/monitor?

To ja jeszcze nieco mądrości własnych w tematach kabli.
Mam Jeden TV-LCD LG, Dwa kable Euro, Trzy Atari, jedno STE, drugie Mega STe i jeszcze jeden STF. I tak STE - działa TYLKO na kablu nr 1, Mega działa TYLKO  na kablu nr 2, a STF działa na obydwu.
Kabel nr 1 od Duddiego, Kabel numer 2 od Bartka.
Komputer 520 STE pozyczony od Czarka działał na dwóch kablach.
Ogólnie pomacać się jeszcze z kablami;)

bzzzz...bzzzzz..... o wgrało się !!!!

23

Odp: Jak podłączyć 1040STF pod telewizor/monitor?

Duddie napisał/a:

Ehhh, tyle razy już o tym było...

@Duddie:
czyli dobrze pamiętałem, że o PIN 2 w DIN13 się rozchodzi i różnicę między F a FM w postaci Composite Sync a Composite Video?

Atari Falcon 030 14MB+SD16GB; Atari TT 030 4MB ST-RAM, 64 MB TT-RAM; Atari 1040 STFM; Atari 1040 STE 4MB+NetUsbee+UltraSatan; Commodore 64+1541-II+XE1541; Atari 65 XE+CA-2001+Ultimate 1MB+Side2;  P166MMX+GUS.

24

Odp: Jak podłączyć 1040STF pod telewizor/monitor?

W przypadku tematowego komputera chyba jest jakieś większe voodoo. Po konsultacjach z Duddie'm i zabawie z wejściem TV (nie z monitorem/komputerem) przy wsparciu Amigi 1200 (która nie ma problemu z włączeniem trybu RGB w monitorze), udało się nawet uzyskać obraz, ale po pierwsze, był niestabilny (podskakiwał, gubił/łapał synchronizację), po drugie, było to mało powtarzalne. Czas poszukać magika od tego sprzętu, który weźmie go na warsztat i uzdrowi. Ktoś z W-wy by się nadał/podjął?

Ostatnio edytowany przez perinoid (2017-09-15 21:06:20)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

25

Odp: Jak podłączyć 1040STF pod telewizor/monitor?

Atari-User napisał/a:

Takie przejściówki sprzedaje jakbyś był zainteresowany (50zł).  Podłacza się przez nią monitor od PC i dzwięk. 
Uzyskuje się tylko HI-RES, ale jest dużo fajnych rzeczy do porobienia pod HI-RES.  Są i gry. :)

Czy masz może jeszcze taki kabelek na zbyciu? Widziałem, że się jednego przez Allegro pozbyłeś, ale nie miałem funduszy. A teraz jest już lepiej i bym się zdecydował.

Jeśli chodzi o to STF to coś jest skopane z komputerem. Przyjechało do mnie w międzyczasie STe i z nim kabelek i monitor działają baaaardzo zacnie. Również mam inny kabel , który z STe działa, ale z tematowym STF nie chce ni cholery. Winię komputer.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.