Temat: Rozszerzenie pamięci 520 STE

Witajcie :)
Od lat 80-tych jestem związany z komputerami Atari XL/XE, C64 i Amiga. Nigdy nie miałem dużego Atari i postanowiłem po latach rozszerzyć horyzonty. Czytałem sporo i uznałem, z wielu powodów, że najlepszy wybór to Atari STE m.in. dlatego, że łatwo rozszerzyć pamięć. Szczęśliwy znalazłem i kupiłem Atari 520 STE w super stanie. Jednak szybko nastąpiło rozczarowanie - w moim egzemplarzu pamięć jest przylutowana bezpośrednio do płyty.

Zwracam się z pytaniem, które rozwiązanie byłoby możliwe:
- kupić pamięć SIP i przylutować do płyty (wydaje mi się, że raczej nie do kupienia)
- kupić podstawki pod pamięć SIMM i pamięć SIMM (pamięć dostępna, ale czy można gdzieś kupić podstawki ?)
- inne alternatywne rozwiązanie

Pozdrawiam, Adam

Ostatnio edytowany przez AtariAs (2017-09-14 20:01:34)

Post's attachments

DSC_6739.JPG 936.98 kb, liczba pobrań: 3 (od 2017-09-14) 

DSC_6740.JPG 924.5 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

DSC_6741.JPG 915.88 kb, liczba pobrań: 1 (od 2017-09-14) 

DSC_6742.JPG 932.89 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

2

Odp: Rozszerzenie pamięci 520 STE

Możesz dać zdjęcie. Dziwne by było, gdyby 520STE mialo SIPPy..

Sikor umarł...

3

Odp: Rozszerzenie pamięci 520 STE

@Sikor
miało miało... czasem trafiają się takie rodzynki.

@AtariAs
To trafiłeś jakiś stary model.
SIPPy raczej były w bardzo wczesnych modelach STE, niektóre źródła nawet twierdzą, że to były maszyny przedprodukcyjne ;)
ale kolega Exxos w swoim sklepie ma własne SIPPy do STE:

https://www.exxoshost.co.uk/atari/last/storenew/  zakładka RAM

ale tak z ciekawości wrzuć fotkę tej swojej płyty i pamięci.

Atari Falcon 030 14MB+SD16GB; Atari TT 030 4MB ST-RAM, 64 MB TT-RAM; Atari 1040 STFM; Atari 1040 STE 4MB+NetUsbee+UltraSatan; Commodore 64+1541-II+XE1541; Atari 65 XE+CA-2001+Ultimate 1MB+Side2;  P166MMX+GUS.

4

Odp: Rozszerzenie pamięci 520 STE

@erOS: Czego to się człowiek na stare lata dowiaduje... ;)

Sikor umarł...

5

Odp: Rozszerzenie pamięci 520 STE

No z Sippami, jest dośc kłopotliwa sprawa./
były oczywiście modele STE z pamięciami SIPP. Szkoda właśnie że były na stałe lutowane do płyty,
Np. w ATARI ABC (do którego nawet posiadam sprawną płytę główną) były montowane pamięci SIPP, ale były montowane w podstawki.
http://www.atari-computermuseum.de/abc386.htm
Skoro chcesz wymienić pamięć w swoim STE to znaczy że masz 4x 256Kb SIPP (1MB), a chciałbyś mieć 4MB
masz kilka rozwiązań, ale każde wymaga trochę wprawy w lutowaniu, i poświęcenia trochę czasu, ale możliwe jest wykonanie wymiany we własnym zakresie.
1 -Możesz wylutować swoje SIPPY i wlutować podstawki pod SIMM 30Pin.  podstawki rzadko ale pojawiają się w sprzedaży, ewentualnie zanabyć jakąś starą płytę od PC 286 z podstawkami i z niej pozyskać.
2 - Możesz sam zrobić sobie pamięci SIPP. Niczym nie różnią się od SIM, oprócz wystających pinów do wlutowania.
Trzeba by wylutować swoje SIPPy z płyty STE, i wlutować takie kołeczki, jakie montowane są w precyzyjnych podstawkach pod scalaki, (groszowa sprawa) i byłyby na płycie podstawki pod pamięci SIPP.   
Następnie bierzesz zwykłe pamięci SIMM 30pin (4 x 1MB) i lutujesz do każdego styku kawałek drutu (srebrzanki) i robisz sobie we własnym zakresie pamięci SIPP  :)
Dla testu można zrobić tylko na dwa SIPPy,
Pamięci w bankach montujemy po dwie, 1 i 3  i 2 i 4. na początek wystarczy powiedzmy 1 i 3 i sprawdzić czy działa. Podstawki maja te zalety, że w każdej chwili można moduł SIPP wymienić na inny lub przetestować w innej płycie. Można wmontować tylko dwa  SIPPy 1 i 3 a 2 i 4 zostawić po 256KB. Wtedy STE będzie miało 2.5 MB, to już coś…
3 - możesz zostawić tak jak jest i korzystać z STE z 1MB Ram.

6

Odp: Rozszerzenie pamięci 520 STE

Wrzuciłem zdjęcia, rzućcie proszę okiem czy to standardowa płyta Atari STE czy może jakaś nietypowa.

Znalazłem podstawki SIMM do kupienia, tylko nie mam pojęcia czy będą pasowały: http://pl.rs-online.com/web/p/podstawki-simm/3789403/

7

Odp: Rozszerzenie pamięci 520 STE

Zachować ten unikat, szkoda "wypruć z niego" tych pamięci.

8

Odp: Rozszerzenie pamięci 520 STE

Tak jak pisał Atari-User, można:
1) wylutować SIPPy i wlutować gniazda SIMM 30 pin,
2) wylutować SIPPy i wlutować większe SIPPy (kupione lub wykonane samodzielnie z SIMMow),
3) pozostawić jak jest bo to dość rzadki przypadek ;)

Socket który wrzuciłeś w linku jest kątowy, a w STe jest prosty, nie wiem czy np. zmieści się w granicach ekranu.
we wcześniej podanym linku do sklepu Exxosa również są gniazda właściwe do STe, chociaż można szukać gdzieś taniej.

i uzupełnieniem:
1) Atari montowało SIPPY nie tylko do swoich PeCetów ale np. również w STacy można było uzupełnić RAM SIPPami w odpowiednie gniazdo/podstawki - http://www.best-electronics-ca.com/SIP%2003.JPG
2) zdaje się, że konfiguracja na 2,5 MB jest problematyczna bowiem TOS miał jakiś z nią problem i nie obsługiwał jej właściwie. Aby ta konfiguracja działała potrzebny jest dodatkowy fix np. programiki simmfix lub silkboot2e.

Atari Falcon 030 14MB+SD16GB; Atari TT 030 4MB ST-RAM, 64 MB TT-RAM; Atari 1040 STFM; Atari 1040 STE 4MB+NetUsbee+UltraSatan; Commodore 64+1541-II+XE1541; Atari 65 XE+CA-2001+Ultimate 1MB+Side2;  P166MMX+GUS.

9

Odp: Rozszerzenie pamięci 520 STE

Jeśli chodzi o podstawki SIMM, to najtaniej jest odzyskać podstawki SIMM ze starej płyty głównej od peceta.

10

Odp: Rozszerzenie pamięci 520 STE

erOS napisał/a:

3) pozostawić jak jest bo to dość rzadki przypadek ;)

tylko ta opcja...

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

11

Odp: Rozszerzenie pamięci 520 STE

lotharek napisał/a:
erOS napisał/a:

3) pozostawić jak jest bo to dość rzadki przypadek ;)

tylko ta opcja...

Tak, w takich wypadkach też jestem za koszernością :D

65xe 128kb;800XL Side2,u1mb, Sdrive Max;STe;MST1;MSTe,uSatan,Netusbee;MSTe;Falcon14MB;

12

Odp: Rozszerzenie pamięci 520 STE

Dziękuje za wszystkie konstruktywne odpowiedzi. Pod linkiem który wskazałem są też dostępne podstawki bez opisu "kątowe" tylko że są 2 razy droższe, no i też nie wiem czy pasują.
A może ktoś ma niepotrzebne podstawki, pamięci albo płytę PC które chciałby sprzedać.

13

Odp: Rozszerzenie pamięci 520 STE

Słuchaj, jak masz tu tylu nawoływaczy krzyczących "zostaw jak jest", "nie ruszaj", "rzadki przypadek", "jedyna opcja" itp., to nie męcz się z tym rozszerzaniem RAMu, tylko zamień się z którymś z nich na płyty na taką, która od razu będzie miała 4MB i już.

14

Odp: Rozszerzenie pamięci 520 STE

I tak się kończy udzielanie odpowiedzi.
To w dziale A8 kolega nie będzie się spierał, ale w 16/32 już będzie szydził?
Dodatkowo cytowanie i czytanie ze zrozumieniem leży.

Gdybym był złośliwy lub równie uprzejmy to bym odesłał na forum ppa lub napisał coś o kolejnym amigowcu,
ale, że nie będę to zaproponuję jedynie powtórne przeczytanie tego krótkiego topiku. Ze zrozumieniem.

Atari Falcon 030 14MB+SD16GB; Atari TT 030 4MB ST-RAM, 64 MB TT-RAM; Atari 1040 STFM; Atari 1040 STE 4MB+NetUsbee+UltraSatan; Commodore 64+1541-II+XE1541; Atari 65 XE+CA-2001+Ultimate 1MB+Side2;  P166MMX+GUS.

15

Odp: Rozszerzenie pamięci 520 STE

Mq napisał/a:

Słuchaj, jak masz tu tylu nawoływaczy krzyczących "zostaw jak jest", "nie ruszaj", "rzadki przypadek", "jedyna opcja" itp., to nie męcz się z tym rozszerzaniem RAMu, tylko zamień się z którymś z nich na płyty na taką, która od razu będzie miała 4MB i już.


Czy napisałem co ma zrobić kolega czy napisałem co ja bym zrobił? :) Należy czytać spokojnie ze zrozumieniem. Nie napisałem słuchaj zostaw to tylko napisałem że JA takich rzeczy nie zmieniam.

A co do tematu to Exxos nie ma takich ramów?

65xe 128kb;800XL Side2,u1mb, Sdrive Max;STe;MST1;MSTe,uSatan,Netusbee;MSTe;Falcon14MB;

16

Odp: Rozszerzenie pamięci 520 STE

Koledzy, ja nie szydzę, ani nie pisałem nic negatywnego w stosunku do nikogo tutaj, jeżeli chodzi o moje wypowiedzi. Jeśli ktoś źle zrozumiał moje intencje, to przepraszam, ale nie były negatywne.

Temat dotyczył faktu, że autor chce rozbudować pamięć w STE, a nie tego czy to moralne czy nie. Dla mnie priorytetem w przypadku autora było by rozbudowanie pamięci i sam też bym tak zrobił bez sentymentu. Dlatego w poście 9 napisałem, że najtańszym sposobem jest  odzyskanie gniazd SIMM ze starej płyty pecetowej i ja bym tak zrobił. I to jest pierwsze rozwiązanie, które proponuję autorowi w bezpośredniej odpowiedzi na pytanie z wątku.

Rozumiem natomiast również podejście grupy ludzi, którzy dostrzegają walor zabytkowy/kolekcjonerski takiej wersji płyty. Jednak autor nie pisał nic o tym, że jest tym zafascynowany, a jedynie chciał mieć płytę rozszerzoną do 4MB. Stąd wydaje mi się, że nie było by niczym dziwnym, ani głupim, gdyby ktoś dla kogo płyta z tego wątku przedstawia wartość kolekcjonerską czy zabytkową chciał się dla ocalenia tych walorów wymienić na płytę "zwykłą" która ma 4MB lub po prostu można do niej łatwo bez ingerencji 4MB dołożyć. Dlatego jest to druga podpowiedź z mojej strony do autora wątku, że można pójść tego typu drogą do swojego celu.

I tyle.
A tu po jednej wypowiedzi, ktoś tam szuka od razu na siłę drugiego dna i punktu zaczepienia żeby trollować i wywołać nową kłótnię, co w dodatku nie ma nawet żadnych podstaw, bo nic się nie działo, a tu jakieś oskarżenia z czapki i nie na temat.

17

Odp: Rozszerzenie pamięci 520 STE

Oczywiście kupiłem Atari, żeby go używać (gry, nowe dema), więc chce rozszerzyć pamięć. Czy lepiej mieć 1MB czy 4MB do tego celu? Jeśli mam lutować coś na płycie, to wolałbym od razu gniazda SIMM niż pamięci SIPP. Czy np. takie podstawki byłyby odpowiednie: http://allegro.pl/386dx40-zestaw-4mb-vg … 23161.html

18

Odp: Rozszerzenie pamięci 520 STE

Zwróć uwagę, że podstawki z płyty, którą zaproponowałeś są podwójne. Tzn. podstawka jest pod dwa SIMMy. Musisz się upewnić, że odległości pomiędzy poszczególnymi SIMMami w STE odpowiadają tym odległościom między dwoma SIMMami w jednej podstawce.
Z drugiej strony zdecydowana większość SIMMów ze starych płyt PC będzie Ci się trafiała podwójna. Jest też możliwość, że taką podwójną podstawkę da się w razie czego przeciąć, ale to już od Ciebie zależy czy będziesz chciał się w taką robotę bawić. Ja kiedyś ciąłem, mam taką jedną podstawkę w małym Atari w SIMMexp. Uważam, że nie jest to kłopot (przynajmniej dla mnie), a przy odrobinie wprawy i dokładności da się to ładnie zrobić, żeby dobrze wyglądało. We wskazanej płycie masz tych podstawek dwa razy więcej niż potrzebujesz, więc też jest pole do eksperymentów w razie czego. No ale tak jak mówię, może ktoś jest w stanie potwierdzić, że standardowe odległości między SIMMami są takie same jak w podstawkach, wtedy bez problemu obejdzie się bez rzeźbienia.

Ostatnio edytowany przez Mq (2017-09-23 10:46:32)

19

Odp: Rozszerzenie pamięci 520 STE

Jakoś nie obejrzałem wcześniej zdjęć  Twojej płyty, a tam faktycznie " skromniut"o z tym ramem.
Tylko dwa SIPP'y, i to w sumie 512Kb.  Trochę za mało jak na STE.
Ale widać ze dwa wolne miejsca po SIPPach nie są zalutowane, więc odchodzi Ci sporo roboty z odsysaniem,.
Gniazda SIMM z płyty którą pokazałeś, będą dobre.
Będzie jednak sporo dłubaniny żeby je wylutować, ale jak poświęcisz trochę czasu, to da się zrobić.
Spróbój najpierw z dwoma gniazdami. Te które masz niech zostaną, wlutuj tylko dwa pozostałem i wsadz 1 x 1 Mb simm i będzie 2,5 Mb.  I tyle już Ci wystarczy, do grania w gry i oględanie dem.
Jak wszystko będzie OK, i będziesz miał dalszą chęć wymiany SIPP, i potrzebę to pobawisz się z następnymi.
Ale 2.5 Mb w zasadzie wystarczy do wszystkiego.
Możesz również jak pisałem wcześcniej.
Zdobyć 2 SIMM'y 2 x 1MB i zrobić z nich SIPPY i wlutować, Odejdze Ci sporo dłubaniny, A też będzie 2.5MB.

Ostatnio edytowany przez Atari-User (2017-09-23 11:06:18)

20

Odp: Rozszerzenie pamięci 520 STE

UPS. 

Sorka, zbyt pochopnie spojrzałem na płytę z Aukcji.
Podstawki na tej płycie są podwójne i nie będą pasowały do Twojej płyty.

Ostatnio edytowany przez Atari-User (2017-09-23 11:07:48)

21

Odp: Rozszerzenie pamięci 520 STE

Przeglądam ogłoszenia dotyczące płyt 286-486 i jak do tej pory znalazłem tylko takie podwójne podstawki. Zatem jeśli nie będą pasowały idealnie, to pozostanie mi skorzystać z rady @Mq i przecięcie na pół.

22

Odp: Rozszerzenie pamięci 520 STE

@Mq
ok, nie ma tematu, widać źle zrozumieliśmy wypowiedź.


@AtariAs
jak nie znajdziesz nigdzie taniej i pasujących to jak pisałem już wcześniej "we wcześniej podanym linku do sklepu Exxosa również są gniazda właściwe do STe" - https://www.exxoshost.co.uk/atari/last/storenew/
szukaj pozycji "STE compatible 30pin simm socket"

Atari Falcon 030 14MB+SD16GB; Atari TT 030 4MB ST-RAM, 64 MB TT-RAM; Atari 1040 STFM; Atari 1040 STE 4MB+NetUsbee+UltraSatan; Commodore 64+1541-II+XE1541; Atari 65 XE+CA-2001+Ultimate 1MB+Side2;  P166MMX+GUS.

23

Odp: Rozszerzenie pamięci 520 STE

Faktycznie w sklepie Exxosa jest wszystko co potrzebuję.
Jeszcze nie mam tych podstawek, ale już się zastanawiam, czy kierunek montażu ma znaczenie?

24

Odp: Rozszerzenie pamięci 520 STE

Ma znaczenie. Gniazdo nie jest symetryczne, a SIMM wchodzi w nie tylko w jedną stronę, a w drugą nie.

25

Odp: Rozszerzenie pamięci 520 STE

Są jeszcze takie adaptery ze slotami na SIM 30 Pin, ale z tymi też nie jest łatwo.
Ja mam ten jeden ale na razie trzymam go dla siebie.

PunBB bbcode test
PunBB bbcode test
PunBB bbcode test

Łatwiej będzie chyba trafić płytę ze slotami SIM
Poczekaj chwilę, nie ma dzisaj, pojawi się jutro, pojutrze,