Temat: pytania o MSTE

cześć,

trafiło do mnie MSTE nie do końca działające jak należy. Włączam: wszystkie diody się palą, słychać wiatraczek, jest dźwięk klawiszy, jednak nie dochodzi do pulpitu. Coś tam krzyczy po germańsku o laufwerk A:, niezależnie którą opcję wybieram (OK/Cancel jak się domyślam), znowu ten sam ekran. Kable od flopa podłączone, coś mi się wydaje, że stacja dysków nie dostaje wystarczającego zasilania, bo nie słychać próby odczytu dyskietki. Przy podłączeniu HDD słychać przez sekundę chrobotanie, po czym nagłe wyciszenie.

Dzisiaj planuje podłączenie zewnętrznego zasilacza od peceta do dysku i flopa, mam jednak pytania: to normalne że taśma od flopa ma jakieś dwa przecięcia klejone taśmą izolacyjną? Gdybym chciał użyć innej taśmy do flopa/hxc, to wystarczy standardowa od peceta, czy musi być jakaś "dedykowana"? Mam jeszcze taśmy od Amigi, ale zdaje się, że Atari bliżej było pod tym względem do PC.

Będę wdzieczny za wszelkie sugestie.

600 xl, 520 st+, mega st 4

2

Odp: pytania o MSTE

Trochę mało precyzyjny opis, ale.
Pierwsze Primo, to odłącz całkowicie HDD i FDD, i taśmy i zasilanie.
Możesz jeszcze wyjąć kontroler SCSI, jest zainstalowany na gold-pinach (o ile dobrze pamiętam),  i da się zdjąć.
Sprawdź napięcia na zasiilaczu.  +5V i +12V.

Sprawdź czy pamięci w slotach są dobrze włożone
I włącz Atarkę bez FDD i HDD.  Po dłuższej chwili, około minuty, powinien zgłosić się goły pulpit, bez ikon.
Ale przynajmniej wykluczysz uszkodzenie TOS'u, i pamięci.
To nie jest jeszcze 100% dobry test pamięci, ale na początek wystarczy.
Jak się uruchomi pulpit, to podłącz FDD. No i taśma ma znaczenie którą stroną podłączasz. Powinna być prosta, bez żadnych przeplotów i cięć.  1<:>1 
Napisałeś że palą się diody na stałe.
To może wskazywać że właśnie taśma jest odwrotnie włożona, Nic przez taśmę się nie stało.
Spróbuj podłączyć raz tak a potem inaczej. Dioda powinna zapalić się na chwilę i potem palić się kiedy stacja zaczyna czytać.
Zrób te czynności na początek i napisz co i jak.

3

Odp: pytania o MSTE

Atari User: dziękuję bardzo za wiele przydatnych informacji. Masz rację, kabel był odwrotnie włożony, zasilanie woltomierzem okazuje się ok, przy okazji odkryłem, że gumy z "rolek" przy magnesie HDD do wymiany.

600 xl, 520 st+, mega st 4

4

Odp: pytania o MSTE

najwidoczniej nagrałem obrazy z błędami, ten sam obraz z goteka bootuje się ok.

Ostatnio edytowany przez charliefrown (2017-09-28 20:39:49)

600 xl, 520 st+, mega st 4