1

Temat: dziwne zachowanie Atari 800XL

Hej, wczoraj w nocy nie mogłem odpalić dema Numen - mam 800XL + ultimate+sio2sd - wszystko lotharkowe. Wcześniej chodziło, teraz podczas wyboru z menu demo po próbie odczytu wywala mi od razu error 143. Sprawdziłem co to znaczy  - Serial bus data frame checksum error. Dodam tylko że ultimate montowałem po sv , czyli w sumie mam od niedawna. Ciekawe bo na kolegi Side2 Numen się załadował, tylko zawieszał się w trakcie po jakichś 1,5-2 minutach. 

Sprawdzałem kilka gierek/dem korzystających z dodatkowego ramu i część chodzi, część się wiesza. Np Commando po załadowaniu wiesza się przy pojawieniu helikoptera na ekranie na samym początku.

Na World Karate Championship mam za to takie dziwne errory:

http://youtu.be/sItR8t-NbLQ

Zakładam że z rozszerzeniem pamięci jest wszystko ok, sio2sd sprawne jest. Coś siada w Atarce - tylko co ?
Czy dobrze myślę że to może być wina pokeya? Aha, zrobiłem test pamięci pod self testem i podstawowa pamięć jest ok.
Przy montażu U1MB dałem przewody łaczące  z CPU dosyć długie - to może być powód czy szukać gdzieś indziej ?

Ostatnio edytowany przez darque (2014-12-25 14:42:39)

I am operator of my pocket calculator

2

Odp: dziwne zachowanie Atari 800XL

ten film jest prywatny :(

3

Odp: dziwne zachowanie Atari 800XL

Sorry - zmieniłem na publiczny.

I am operator of my pocket calculator

4

Odp: dziwne zachowanie Atari 800XL

Zasilacz masz OK? Napięcie nie "siada"
Swego czasu po zwiększeniu pamięci do 320kB po około 10 minutach komp wariował, test wykazał że mam coraz mniej pamięci, ubywało jej. Gdy zdjąłem obudowę i tym samym było lepsze chłodzenie, wszystko było OK. Słowem ciepło wpływało na jakiś scalak do dziś nie wiem jaki.
Więc zobacz, czy bez obudowy jest lepiej czy tak samo. Chodzi o górny "dekielek"

5

Odp: dziwne zachowanie Atari 800XL

Dlaczego nie zapytałeś? Wczoraj w nocy atarynka na pewno odpowiedziałaby Ci ludzkim głosem ;) Tak zmarnować okazję...

6

Odp: dziwne zachowanie Atari 800XL

sprawdz pamiec tym programem.

Ostatnio edytowany przez Vidol (2014-12-25 16:28:23)

Post's attachments

Prog2.xex 917 b, liczba pobrań: 15 (od 2014-12-25) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

7

Odp: dziwne zachowanie Atari 800XL

Thx za sugrstie. Jutro sprawdzę na innym zasilaczu, a wieczorem jak wrócę do domu to sprawdzę pamięć.

I am operator of my pocket calculator

8

Odp: dziwne zachowanie Atari 800XL

@Bluki. Pytałem ale widać moje Atari nie zrozumiało alkoholowego suahili :P


Edit:
Sprawdziłem tym programem i pamięć jest ok. Miernik pokazuje 5.05 V - żadnych bez wahań więc zasilacz jest raczej ok,
ale dla pewności pójdę do kolegi i sprawdzę jeszcze na jego zasilaczu.

Ostatnio edytowany przez darque (2014-12-26 09:42:50)

I am operator of my pocket calculator

9

Odp: dziwne zachowanie Atari 800XL

Mierzyłeś napięcie prosto we wtyczce czy z płyty kompa pracującego pod obciążeniem?

...na grafikę z Atari zawsze lepiej patrzeć z daleka....

10

Odp: dziwne zachowanie Atari 800XL

W sumie to z wtyczki - racja  - sprawdzę pod obciążeniem..

Edit: Pod obciążeniem też jest ok - 5.05V , bez wahań..

Ostatnio edytowany przez darque (2014-12-27 12:00:19)

I am operator of my pocket calculator

11

Odp: dziwne zachowanie Atari 800XL

darque napisał/a:

W sumie to z wtyczki - racja  - sprawdzę pod obciążeniem..

Edit: Pod obciążeniem też jest ok - 5.05V , bez wahań..

znajdź coś co się kwasi w ataraku, a nie wymaga ultimate
potem wylut i test
jeśli działa, to bież ultimate i flaszkę i wpadaj testować
Sprawdź styki w złączu carta, może może zgniłe są albo pogięte
kojarzę że syf się zaczął od momentu wsadzenia side2, a pewnie wcześniej całe lata nic nie było "wetkłe"

...na grafikę z Atari zawsze lepiej patrzeć z daleka....

12

Odp: dziwne zachowanie Atari 800XL

mam zasiłkę +5V która daje 2.0A jakby co to zasilanie też możem sprawdzić ale wątpię bo błędy są dziwnie powtarzalne a nie losowe

Ostatnio edytowany przez filque (2014-12-27 12:23:21)

...na grafikę z Atari zawsze lepiej patrzeć z daleka....

13

Odp: dziwne zachowanie Atari 800XL

Wymontowałem Ultimate i World Karate Championship działa normalnie..

I am operator of my pocket calculator

14

Odp: dziwne zachowanie Atari 800XL

Czyli albo Ultimate padło albo te 2A to wg notacji chińskiej były.

Zaczęło się od Atari 65XE+LDW2000, potem Atari 1040STE, Amiga 1200, Atari Portofolio, morze blaszaków, GBA,PS1, 2, 3....

a teraz:Atari STez Ultrasatanem,  Atari 65XE+Ultimate1 + SIDE2+ SIO2SD + 1050+LDW Super 2000

15

Odp: dziwne zachowanie Atari 800XL

Albo kabelki od Ultimate za długie lub źle ułożone (zakłócenia).

16

Odp: dziwne zachowanie Atari 800XL

Po sylwestrowy update:
Na innym zasilaczu (5V ,4A) Numen już się ładuje i odpala  - ale zawiesza się po jakimś czasie w tym samym momencie - przy wirującym obwarzanku jak to się funfel śmieje :) World Karate error nie zniknął. Czyli coś złego dzieje się po włożeniu Ultimate. (Bez Ultimate World Karate działa normalnie) Pozostała mi ostatnia rzecz - sprawdzę Ultimate na innej Atarce - która działa normalnie z innym egzemplarzem Ultimate. Jak wszystko pójdzie normalnie to pozostanie mi chyba tylko kupno innego komputera , bo nie wiem co mogę więcej zrobić / wymienić w tym egzemplarzu:(

I am operator of my pocket calculator

17

Odp: dziwne zachowanie Atari 800XL

Po dalszych testach z inną Atarką okazało się że Ultimate jest w 100% sprawne - wina leży gdzieś po stronie Atari.
Najdziwniejsze jest tylko to że komputer działa normalnie bez rozszerzenia - nie ma z nim najmniejszego problemu.
Zatem Atari 800XL ląduje na półkę a ja muszę zaopatrzyć się w dodatkowy egzemplarz jako podstawę do rozszerzeń.

I am operator of my pocket calculator

18

Odp: dziwne zachowanie Atari 800XL

Obwarzanek powiadasz...

A czy ten obwarzanek psuł się dokładnie w tym miejscu?

https://i.imgur.com/xtbY6T6.jpg

Co objawiało się zatrzymaniem dźwięku generatorów w szaleńczej pętli i pionowo latającym poziomym jasno-niebieskim pasem typu blue pasek of death? :D

'Whip bach aaaa....' - bad Numen.

Jeśli tak - to dziwne, że masz to samo co u mnie.

Testowane było na 2 różnych Ultimate (w tym sprawnym i działającym w 130XE), Włączonym stereo i wyłączonym, ze spartą i bez Sparty z ATR na Sio2Sd. Ogółem wszystko. Kwas dokładnie w tym samym miejscu.

Ostatnio edytowany przez sOnar (2017-10-06 03:57:31)

[opuściłem to miejsce bezpowrotnie][dziękuję za skasowanie mojego konta]

19

Odp: dziwne zachowanie Atari 800XL

s0nar,
Na dole po lewej masz taki trójkącik/strzałkę. Wduś to pójdzie dalej.

20

Odp: dziwne zachowanie Atari 800XL

Sonar, tak - w tym miejscu i Twój opis pasuje :).
A sprawdzałeś World Karate Championship ? Bo tam cały czas tło migotało na czarno jeśli dobrze pamiętam. Teraz tego nie sprawdzę bo musiałbym wmontować w tą 800-tkę znowu Ultimate'a żeby to zrobić.

I am operator of my pocket calculator