Temat: Dragon Cart

Czy ktorys z szanownych kolegow co maja pojecie jak i moce przerobowo/projektowe byl by wstanie zamienic ten projekt http://www.atari8ethernet.com/hardware/ … art_SB.pdf w gotowa karte sieciowa do malego Atari ?

Sadze iz bylo by dosc duze zainteresowanie tym produktem.

Sam pierwotny projekt Dragon Cart juz raczej nie istnieje. Glowny element projektu IP Dragon II board tez juz nie jest w sprzedazy :(

2

Odp: Dragon Cart

Kartridż jak na schemacie - bez problemu mogę wyprodukować. Ale jest jakiś soft, który to obsługuje?

Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it...

3

Odp: Dragon Cart

Ta karte sieciowa obsluguje Contiki a wiecej mozna sie dowiedziec na stronie projektu http://www.atari8ethernet.com/
https://www.youtube.com/watch?v=zhJ8AypQ7zY

Ostatnio edytowany przez Monsoft (2017-10-14 22:30:00)

4

Odp: Dragon Cart

Zorientuję się w kosztach jej wykonania. Żeby jednak miało to sens, przynajmniej 50 osób chętnych byłoby niezbędnych.

Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it...

5

Odp: Dragon Cart

Koszt kartridża z obudową, profesjonalną, nie żaden wydruk 3D to ok. 120 zł brutto.

Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it...

6

Odp: Dragon Cart

Biorę w ciemno aczkolwiek wolałbym coś działającego bezprzewodowo ;)

7

Odp: Dragon Cart

Ja bym wziol 2 lub 3. Trzeba by bylo sprawdzic czy ten schemat dziala jako zamiennik do karty IP Dragon.

8

Odp: Dragon Cart

1 szt., choć przydał by się nowy soft do tego ethernetu (Contiki może są, lecz cienko to działa na współczesnym hardware). Na dzień dobry wystarczył by jakiś FTP ze sterownikiem pod Sparta DOS.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

9

Odp: Dragon Cart

Czy taki Ethernet cart ma sens w przypadku istnienia SIO2WiFi? Poza tym ten cart blokuje gniazdo do uzytku z innymi cartami.

10

Odp: Dragon Cart

Oczywiście że taki ethernet ma sens. Po pierwsze to nie rozumiem sensu istnienia SIO2WiFi, bo do czego to ma służyć? Do ładowania gier po WiFi z internetu z prędkością połowy std transferu jak "ze stacji"? W tym miejscu SIO2WiFi wypada raczej słabo i transfer jest bardziej porównywalny do dobrego turbo, ale dla magnetofonu. Przynajmniej to, co widziałem działało tak właśnie.

Co do DragonCar'ta, można by tego na dzień dobry używać do transferu danych na HDD (IDE+, SIDE itd)  z poziomu DOS'a, no i mam nadzieję że uda się wycisnąć z tego jakąś rozsądną prędkość przesyłania danych.

I jeszcze jedno - taki "nowy" Dragon MUSI być cartem przelotowym (jak np. oryginalne carty Sparta DOS X)

I na koniec najważniejsza rzecz, użyteczność urządzenia uzależniona jest od istniejącego oprogramowania, no i tu wszystkie te wynalazki są na dzień dzisiejszy bezużyteczne. Ale zaryzykuje, i takiego Dragona kupię - może ktoś coś ciekawego na to napisze.

Ostatnio edytowany przez Pin (2017-10-15 19:29:37)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

11

Odp: Dragon Cart

wiem, ze jak obsluga sieci nie zajmie 50% pamieci to rozwiazanie nie jest dla Ciebie ;-) idea WiFiCart to zasoby w chmurze ;-) nie dla Ciebie :D

mam Dragon Carta do sprzedania ktos chetny?

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

12

Odp: Dragon Cart

tak :) - kupię, rezerwacja. Ile chcesz za to?

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

13

Odp: Dragon Cart

Oprocz Contiki jest software ktory pracuje pod DOSem i uzywa implementacji stosu TCP/IP IP65:
"Latest IP65release. Includes GETURL, HTTPD, PARSER, PING, SNTP, TCP, and TFTP "

14

Odp: Dragon Cart

zobaczę, jak tylko dogadam z XXL'em kwestię aktualnych zakupów.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

15

Odp: Dragon Cart

ZuluGula napisał/a:

Czy taki Ethernet cart ma sens w przypadku istnienia SIO2WiFi? Poza tym ten cart blokuje gniazdo do uzytku z innymi cartami.


SIO2WIFI projekt jest oparty na esp8266 (tak jak inne projekty typu WIFI232 czy WiModem232) i to nie do konca jest karta sieciowa w znaczeniu jakie znamy. To znaczy jest tylko ze inaczej rozwiazane bo obsluga TCP/IP jest scedowana na uklad ESP8266. To rozwiazanie daje duze mozliwosci jako i nie trzeba implementowac stosu TCP/IP. Problemem jest to iz jesli istnieje jakis soft ktory uzywa instniejeacego stosu TCP/IP to nalezy go przerobic aby uzywal stosu zaimplementowanego w ESP8266.

W normalnym standardowym stanie plytka oparta na ESP8266 robi jak modemlike urzadzenie ktore laczy sie z Wifi, autentykuje sie i mozna sie z nego podlaczyc do jakiegos adresu IP i portu. Do plytki z ESP8266 podlacza sie terminalem (hyperterm (windows) czy minicomem (linux)) i wydaje sie komendy modemowe (Hayes). Sam mam taka w domu i juz dawno sie tym bawilem z poziomu Linuxa.
Z tego co wyczytalem SIO2WIFI projek wykracza dalej po za standard i wykorzytuje transmisje danych po ESP8266. Jak by sie chlopakom udalo zaadaptowac istniejecy soft ktory uzywa wlasnego stosu TCP/IP lub Contiki do wspolpracy z SIO2WIFI to bylo by super i tez z checia bym taka karte kupil.

Inna sprawa jest taka ze ja mam caly dom okablowany w CAT 5e z 1GB siecia szkieletowa w oparciu o switch 24 portowy Cisco Linksys'a. W kazdym pokoju jest minimum 1 gniazdo ethernetowe (obok telefoniczego i TV - budowa modulowa gniazda) a calosc siedzi w normalnej szafie sieciowej 9U z wentylacja (pathpannel, switch, modem XDSL, storage, Odroid, Raspberry Pi i mini PC z Win XP). Wiekszosc zeczy w moim domu chodzi po kablu i nie przeraza mnie podpiecie jeszcze jednego urzadzenia.

Ostatnio edytowany przez Monsoft (2017-10-16 09:15:41)

16

Odp: Dragon Cart

Jurek, chętnie jeden wezmę. Może dwa, o ile zbraknie do tych 50-ciu. Ale mam prośbę - możesz go zrobić jako przelotowy cart? Bo to by wiele ułatwiało w przyszłości. Chętnie za przelotowość dopłacę z 20-30zł, myślę, że przedmówcy też.
P.S.
Oczywiście cart w tej cenie byłby działające z elementami, jak mniemam?

Sikor umarł...

17

Odp: Dragon Cart

@Monsoft... oczywiscie istnieja standardowe wsady do ESP ktore robia z niego urzadzenie z ktorym mozna komunikowac sie komendami AT... jednak dla Atari... został przygotowany specjalny wklad pozwalajacy na komunikacje komendami SIO. jakby sie uprzec to moznaby zabootowac atari po lokalu ;-)

---
pare osob juz widzialo na Random Atari Convention ze z poziomu "internetow" mamy tez dostep do zasobow Atari. przykladowo z poziomu PC mozemy zarzadzac plikami znajdujacymi sie w napedzie np.D1 (bez udzialu Atari) - kopiowanie plikow z/na to jakies 6 megabajtow na sekunde ;)

Ostatnio edytowany przez xxl (2017-10-16 10:36:19)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

18

Odp: Dragon Cart

Super. A jak z dostepem do netu i uzywaniem applikacji typu telnet, wget, sntp  itp ?

19

Odp: Dragon Cart

XXL - ale już pomiędzy urządzeniem a Atari to dlaczego nie wspominasz jakie to szybkie jest? :)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

20

Odp: Dragon Cart

Monsoft napisał/a:

Super. A jak z dostepem do netu i uzywaniem applikacji typu telnet, wget, sntp  itp ?

trzeba napisac taki soft :D

Pin napisał/a:

XXL - ale już pomiędzy urządzeniem a Atari to dlaczego nie wspominasz jakie to szybkie jest?

trzy szybkosci: 19k, 38k i 57k czyli najpopularniejsze turbo - klasyczne predkosci do zastosowan profesjonalnych ;-)

taki przyklad: w przypadku przestarzalej technologi ktora proponujesz to takie kopiowanie d1: d2: to jest bardzo duza zaleznosc miedzy transferem bo trzeba to zaladowac do pamieci i pozniej zapisac na urzadzeniu ;-) w przypadku WiFiCarta... wystarczy wydac rozkaz z parametrami :-) rozkaz idzie np. 19k a dane 6MB/s wiec nastepnym razem jak zaczniesz temat filemasterowania to pamietaj o tym, ze WiFiCart skonczyl a Twoj DOS nie zdazyl zabootowac sie z Carta ;)

Ostatnio edytowany przez xxl (2017-10-16 12:06:09)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

21

Odp: Dragon Cart

xxl napisał/a:
Monsoft napisał/a:

Super. A jak z dostepem do netu i uzywaniem applikacji typu telnet, wget, sntp  itp ?

trzeba napisac taki soft :D

Taki soft juz jest trzeba go tylko zaadaptowac aby wspolpracowal z SIO2Wifi http://www.atari8ethernet.com/Download.html

22

Odp: Dragon Cart

xxl napisał/a:

rozkaz idzie np. 19k a dane 6MB/s wiec nastepnym razem jak zaczniesz temat filemasterowania to pamietaj o tym, ze WiFiCart skonczyl a Twoj DOS nie zdazyl zabootowac sie z Carta

Kopiowanie wewnątrz urządzenia? - po co? .. 3x SIO transfer? - no mam nadzieję, że Dragonem można będzie szybciej pogonić dane.

No ale dobra, jak na razie to nie ma o czym mówić, bo nie ma porównawczo softu do DragonCarta, więc cała ta debata jest bez sensu.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

23

Odp: Dragon Cart

Pin napisał/a:

Kopiowanie wewnątrz urządzenia?

chyba sie nie rozumiemy :-) to "wewnatrz urzadzenia" to moga byc np. dwa oddalone od siebie w przestrzeni oraz technologicznie dyski sieciowe itd. itd...

Pin napisał/a:

no mam nadzieję, że Dragonem można będzie szybciej pogonić dane.

jestem przekonany, ze do tego do czego bedziesz go uzywal spelni Twoje oczekiwania w 100% :-)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

24

Odp: Dragon Cart

xxl napisał/a:

rozkaz idzie np. 19k a dane 6MB/s wiec nastepnym razem jak zaczniesz temat filemasterowania to pamietaj o tym, ze WiFiCart skonczyl a Twoj DOS nie zdazyl zabootowac sie z Carta

I o to chodzi - co z tego, że urządzenie jest szybkie, skoro połączenie z kompem jest wąskie. Cart na 100% działać będzie szybciej, bo w ogóle nie ma transmisji szeregowej. Różnica jest taka, ze SIOWifi to urządzenie zewnętrzne, a cartridge sieciowy to bardziej jak karta wpięta w komputer.

Ostatnio edytowany przez wieczor (2017-10-16 14:01:04)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

25

Odp: Dragon Cart

wieczor napisał/a:

I o to chodzi - co z tego, że urządzenie jest szybkie, skoro połączenie z kompem jest wąskie.

chcesz powiedziec ze w tym konkretnym przykladzie jak wyzej szybkosc polaczenia jak ze stacja dyskow jest zmienna ktora ma wplyw na wynik operacji?

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.