76

Odp: Dragon Cart

@XXL - cały czas mówię, że nie potrzebuję szybkiego transferu do urządzenia, tylko z urządzenia do Atari. Co z tego że do WiFicarto-sio2sd zrzucisz dane z prędkością o której mówisz, jeśli z urządzenia do Atari czeka mnie co najwyżej tryb US. To jest mój punkt widzenia, a każdy zrobi jak uważa.

Monsoft napisał/a:

6mb/s po SIO ????

Nieeee ;) - to tak, jak byś poleciał do stanów Concordem ... ale na lotnisku docelowym zatrzymano Cię na 10 godzin celem wyjaśnienia sytuacji :D

To transfer do urządzenia, które jak rozumiem jest połączeniem WiFiCarta i SIO2SD. Jeśli jest inaczej, to proszę mnie z błędu wyprowadzić.

Ostatnio edytowany przez Pin (2017-10-19 22:23:39)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

77

Odp: Dragon Cart

na screenach zaprezentowales "prace na atari": dane z urzadzenia1 ladowales do pamieci po czym zapisywales na urzadzenie2 - dokladnie to samo mozna uzyskac pomijajac operacje ladowania do pamieci :D wiec taki model jest idealny dla DOSmasturbacji

nie wiem czemu sie opierasz ;-)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

78

Odp: Dragon Cart

Znaczy sie dalej twierdzisz ze twoje SIO potrafi wycisnac 6.000.000 baud'ow bo tyle to jest 6Mb/s ?

xxl napisał/a:
Pin napisał/a:

2. własny stos tcp/ip

WiFiCart mial zanim zrobilo sie modne ;-)

ESP-01 ESP8266  robilo sie modne jakies 2 lata temu dlatego iz wlasnie mialo zaimplementowany stos tcp/ip i RS232. Mniemam iz taka wlasnie plytka macie na pokladzie w WifiCart. Ja wiem ze przy odpowiednim PC UART mozesz po RS232 pociaganc nawet z max predknoscia 460,800 bps ale male Atari to juz tego po SIO nie odbierze.

Ostatnio edytowany przez Monsoft (2017-10-19 23:04:00)

79

Odp: Dragon Cart

.. i z urządzenia2 jest w przypadku sioWiFi wąskie gardło do odczytu dla Atari. Np. 4kB/s zamiast 100kB/s na stocku, lub do 400kB/s w przypadku Rapidusa.

Teraz np. przygarniałem 4.5MB modów, które z poziomu Atari mam pod ręką w zakresie prędkości o których pisałem. Z sioWiFI nigdy nie osiągniesz takiego poziomu, więc te 16kB/s są pozornie wolne w tych warunkach. Wszystko oczywiście zależy od sposobu użytkowania komputera, bo np. dla gracza funkcjonalność której ja potrzebuje będzie pomijalna.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

80

Odp: Dragon Cart

w przypadku WIFICarta urzadzenie2 jest zbedne ;-) (ale dostepne) Cart moze udostepnic zasoby internetow jako naped lub plik :D

przy dragonie nierealne...

te Twoje 4.5mb modolow moge miec pod D2: bez kopiowania ich na lokalny dysk i bez "20kb" sterownika.

dla atari ktore ma z 64kb ramu to zadna roznica czy cos bedzie sie ladowac 5 sekund czy 10... jednak dla postatarowcow z ich frankenkompami trzeba zapewnic odpowiednia szybkosc aby wypelnic 16mb ramu ;-) dlatego rozumiem, ze rozwiazania proponowane przez atari - SIO - sa za ciasne dla postatarowcow :D

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

81

Odp: Dragon Cart

xxl napisał/a:

przy dragonie nierealne...

a nawet niepotrzebne :)

xxl napisał/a:

aby wypelnic 16mb ramu ;-)

.. około 32MB ram

xxl napisał/a:

ze rozwiazania proponowane przez atari - SIO

Komunikacja nie ogranicza się wyłącznie do SIO i to jest nie tylko wtyczka od portu szeregowego. Dlatego uważam, że twórca tego systemu był geniuszem i głupotą jest korzystanie z kilku procent tych możliwości.

xxl napisał/a:

Cart

nie wypada mi teraz napisać tego co myślę ale nie wiem dlaczego usilnie próbujesz nazwą swojego urządzenia nawiązać do innych rozwiązań oferując jeszcze coś innego i z czym urządzenie owo niewiele ma wspólnego ;) Przynajmniej ogólnie przyjęte i uznane przez Atari nazewnictwo nakazuje mi tak myśleć.

Jeśli poprzez tę dysputę poszukujesz nowego rynku zbytu, to nie jest to dobra reklama, bo osobiście szanuję to co zrobiłeś ale i tak użyję tego do czego jestem przekonany a to gadanie zasadniczo niczemu nie służy. Co najwyżej ktoś się wk*** i stwierdzi, że nie będzie robił nic i tyle :)

Ostatnio edytowany przez Pin (2017-10-19 23:41:17)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

82

Odp: Dragon Cart

Ja nie mowie iz WIFICart jest zly, bo z tego co widze to jest w niego wlozone wiele pozytecznej pracy. Fanie by bylo jeszcze dodac typowa sieciowa funkcjonalnosc czyli dostep do internetowych zasobow aby sobie jakis plik sciagnac.

Ostatnio edytowany przez Monsoft (2017-10-19 23:58:50)

83

Odp: Dragon Cart

xxl napisał/a:

w przypadku WIFICarta urzadzenie2 jest zbedne ;-) (ale dostepne) Cart moze udostepnic zasoby internetow jako naped lub plik :D

przy dragonie nierealne...

Zawsze można dołożyć jakiś zapis na SD czy własną pamięć do carta - z punktu widzenia elektroniki nie sądzę, aby to był problem.
W sumie wifiCart (jak go nazywasz, choć z cartem nie ma nic wspólnego) też jest niedostępny dla ogółu, bo autor go tłamsi sam i nie można go nabyć, więc to czcza dyskusja. Ja z praktyki wolę jednak komunikację po kablu - i dla Atari uważam to za wystarczające.
Dla mnie najważniejsza jest możliwość komunikacji online - i taką DC daje (nie wiem jak wificart) - czyli cały czas dostęp do sieci. Daje to nadzieję, że mogą powstać działające gry sieciowe - ale póki co nie mam zabawki więc ne mogę sprawdzić (właściwie do tego potrzeba dwu urządzeń i dwu cartów). Ba, można pokusić się o zabawę współbieżną Atari i innych kompów (na przykład taki port Hammurabiego lub Kolony, gdzie można by grać po sieci na różnych typach kompów, w tym Atari i PC/MAC/ZX Spectrum/C64...

Sikor umarł...

84

Odp: Dragon Cart

@Monsoft: taka mozliwosc juz jest na dwa sposoby:

1. z poziomu atari - wydajesz rozkaz SIO z parametrami w ramce danych i plik sie sciaga na lokalny dysk - dostaniesz status wykonania rozkazu (transfer jak narazie ma 6MB/s)
2. z poziomu pc (owszem) - laczysz sie z WIFICartem (nie koniecznie po lokalu) podlaczonym do Atari i wydajesz mu rozkaz podobnie jak w p.1

a bedzie jeszcze:
3. zaimplementowana metoda ustalona na ostatnim zlocie Random Atari Convention Everywhere z ekipa Montezumy - zgodna z wytycznymi tego ostatniego (tu speed juz bedzie scisle zalezal od mocy atari)
jednak wymaga jeszcze poprawienia, jak bedzie stabilnie to poinformujemy o tej przelomowej funkcjonalnosci :D

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

85

Odp: Dragon Cart

@xxl: Draco kiedyś opracował protokół DOS2DOS który w SDX zaimplementowany jest w urządzeniusterowniku PCLINK (PCL:). Jest to protokół działający po SIO. Wiem, jakie między wami panują relacje, ale gdybyście ten protokół (lub przynajmniej jego część) obsługiwali w Waszym WiFiCart wtedy można by z niego korzystać od razu z poziomu SDX bez konieczności pisania żadnych dodatkowych driverów (takie plug'n'play :]). Rozważylibyście to?

Ostatnio edytowany przez mono (2017-10-20 10:39:49)

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

86

Odp: Dragon Cart

xxl napisał/a:

@Monsoft: taka mozliwosc juz jest na dwa sposoby:

1. z poziomu atari - wydajesz rozkaz SIO z parametrami w ramce danych i plik sie sciaga na lokalny dysk - dostaniesz status wykonania rozkazu (transfer jak narazie ma 6MB/s)
2. z poziomu pc (owszem) - laczysz sie z WIFICartem (nie koniecznie po lokalu) podlaczonym do Atari i wydajesz mu rozkaz podobnie jak w p.1

a bedzie jeszcze:
3. zaimplementowana metoda ustalona na ostatnim zlocie Random Atari Convention Everywhere z ekipa Montezumy - zgodna z wytycznymi tego ostatniego (tu speed juz bedzie scisle zalezal od mocy atari)
jednak wymaga jeszcze poprawienia, jak bedzie stabilnie to poinformujemy o tej przelomowej funkcjonalnosci :D

Czyli w sumie zaimplementowana komenda typu wget ktora sciaga plik z netu na jakis RAM zaimplementowany w WIFICART a pozniej ten plik jest juz dostepny od pobrania z tego RAM'u do Atari. Czy jakos inaczej ?

87

Odp: Dragon Cart

.. tylko że nadal po SIO z pełnymi ograniczeniami tego sposobu przesyłania danych. Tu Dragon moim zdaniem ma tę przewagę, że dane docelowo na Atari (przy obecnym sofcie = contiki) uzyskam w najgorszym razie 4 razy szybciej mimo mitu, który narasta wokół 6MB/s ;)

Zapomniałem odnieść się do tej kwestii:

xxl napisał/a:

w przypadku WIFICarta urzadzenie2 jest zbedne ;-) (ale dostepne) Cart moze udostepnic zasoby internetow jako naped lub plik :D

przy dragonie nierealne...

Urządzenie nie do końca musi, ale mamy internet :). Właściwie pośrednio jest to jest pierwsza planowana funkcjonalność potencjalnie nowego softu pod taki "Dragon" hardware. Dostęp do FTP z instalacją D: pod Sparta DOS X. I to ma spory sens.

Poza tym, WGET jakoś działa - a to już jest fakt, więc nierealne staje się rzeczywistością i nie potrzeba do tego żadnych pośredników w postaci bufora do zwalniania przesyłanych danych.

Ostatnio edytowany przez Pin (2017-10-20 23:52:11)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

88

Odp: Dragon Cart

Jest pewna zaleta tego, że urządzenie xxla dysponuje własnym dyskiem/pamięcią i szybkim transferem. Mogłoby to być przydatne w przypadku gdyby miało ono działać jako serwer danych dostępnych dla innych użytkowników po WiFi. Wtedy wystarczy z Atari przesłać do urządzenia pliki i dostęp do nich przez sieć będzie się odbywał już w zasadzie bez pośrednictwa Atari z pełną prędkością. Ale niestety w przypadku gdy potrzebujemy ściągnąć coś do pamięci Atari (no i oczywiście wysłać z) wtedy SIO niestety jest bardzo wąskim gardłem - nie mogliście tego zrobić jako NewDevice na PBI/ECI? :>

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

89

Odp: Dragon Cart

Pin napisał/a:

Zapomniałem odnieść się do tej kwestii:

xxl napisał/a:

w przypadku WIFICarta urzadzenie2 jest zbedne ;-) (ale dostepne) Cart moze udostepnic zasoby internetow jako naped lub plik :D

przy dragonie nierealne...

nie zapomniales :-) w poscie 81 to zrobiles:

Pin napisał/a:
xxl napisał/a:

przy dragonie nierealne...

a nawet niepotrzebne :)


ale jak dotarlo to teraz nagle pierwsza planowana funkcjonalnosc teraz nagle to ma sens ;-)

Pin napisał/a:

Właściwie pośrednio jest to jest pierwsza planowana funkcjonalność potencjalnie nowego softu pod taki "Dragon" hardware. Dostęp do FTP z instalacją D: pod Sparta DOS X. I to ma spory sens.

:D


bedzie uproszczenie ale na potrzeby przykladu dopuszczalne: WiFiCart to takie polaczenie sio2sd i wifi, mozemy przykladowo wskazac obraz dysku lub plik, ktorym atari bedzie bootowalo, mozemy tym sterowac zdalnie (na to trzeba zezwolic w konfiguracji, okreslic kto i jak moze to robic). czesc - ta uzytkowa - moze byc dogrywana z dowolnego zasobu -nawet pamieci wewnetrznej urzadzenia, czyli przykladowo mozemy zabootowac atari z pliku, ktory nie jest dostepny lokalnie (przykladowo przy powerup urzadzenie samo sie polaczy i bez sciagania na lokalny dysk o ktorym byla wczesniej mowa udostepni zasob w internetach jak dysk typu boot) mozemy takze wykonac zdalnie upgrade rdzenia.

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

90

Odp: Dragon Cart

Wszystko to jest piękne, szkoda tylko że nie przez NewDev, lub nawet przez złącze carta w ostateczności ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

91

Odp: Dragon Cart

Może wrócimy do tematu. Bo ten topik zamiast o Dragonie zamienił się w o Wifi Prime, które to już ma swoje topiki i chyba starczy. Wydaje mi się, że jest trochę ludzi zainteresowanych kartą sieciową (a nie kolejnym loaderem plików), ale pewnie wszystko rozejdzie się o soft. Przydałby się jakiś IRC, telnet, ftp... i jeszcze jakby soft mógł też działać w trybie 80 kolumn to wypas. Aha, no i jeszcze lepiej by było jakby cart miał przelotowość. I mnie podobnie jak Monsoftowi nie przeszkadza okablowanie mieszkania.

Atari Falcon 030 14MB+SD16GB; Atari TT 030 4MB ST-RAM, 64 MB TT-RAM; Atari 1040 STFM; Atari 1040 STE 4MB+NetUsbee+UltraSatan; Commodore 64+1541-II+XE1541; Atari 65 XE+CA-2001+Ultimate 1MB+Side2;  P166MMX+GUS.

92

Odp: Dragon Cart

jeśli dwóch znanych mi i wstępnie zainteresowanych koderów otrzyma po egz. do testów, to oprogramowanie takie niewątpliwie się pojawi.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

93

Odp: Dragon Cart

jednego karta juz prawie masz :-)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

94

Odp: Dragon Cart

Pin napisał/a:

jeśli dwóch znanych mi i wstępnie zainteresowanych koderów otrzyma po egz. do testów, to oprogramowanie takie niewątpliwie się pojawi.

Pin,
Dan Winslow ( kontakt przez AtariAge: http://atariage.com/forums/user/6548-danwinslow/ )
powinien jeszcze mieć kilka egzmeplarzy specjalnie w tym celu.
Kiedy kontaktowałem się z nim jakiś czas temu, zaproponował mi gratis DragonCart-a, jeśli zadeklaruję się do napisania jakiegoś soft-u. Uczciwie nie skorzystałem (i kupiłem od niego 1 egzemplarz), bo mam sto innych projektów na głowie, ale jeśli teraz pojawili się chętni do kodowania, to skontaktujcie się z Dan-em.

Nie wiem, czy śledzisz forum AtariAge, ale aktualnie pojawił się wątek dotyczący klienta telnetu dla DragonCart-a:
http://atariage.com/forums/topic/270668 … ragoncart/

Jest więc już trochę softu :)

ATARI 65XE + SIO2BT
http://atari.pl/hsc/ad.php?i=22.3

95

Odp: Dragon Cart

Wszystko zależy od tego, czy nowy soft pisany na Dragona ruszy na reedycji carta, który tcp będzie miał już na pokładzie.

EDIT:

Ehhh :) - po raz kolejny używam internetu do zrzucania danych na Atari :)- teraz paczka z nowym playerem tmc pod SpartaDOS, no i 0.5MB modułów... 30 sekund i mam na twardzielu :D. Coraz bardziej mi się to podoba.

Ostatnio edytowany przez Pin (2017-10-21 20:46:57)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

96

Odp: Dragon Cart

Ehhh, to robić czy nie?

Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it...

97

Odp: Dragon Cart

robić, biorę bo to działa.

@XXL - dzięki! Rozglądnę się jeszcze bardziej po magazynie i jakoś się dogadamy. :)

Ostatnio edytowany przez Pin (2017-10-22 11:15:57)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

98

Odp: Dragon Cart

Duddie napisał/a:

Ehhh, to robić czy nie?

Robic. Ja wezme 2 lub 3.
Trzeba by tylko sprawdzic czy ten schemat dziala bo ten w oparciu o IP Dragona to juz wiemy ze dziala. Gdybym mial pojecie o elektronice to sam by, zrobil prototyp.

Ostatnio edytowany przez Monsoft (2017-10-22 11:29:53)

99

Odp: Dragon Cart

Tak się bawię tą przeglądarką z Contiki i widzę, że tu nawet opcja download'u niby jest - z przekierowaniem na wgeta. Fajne, tylko nie wiem dlaczego przeglądarka nie nie doładowuje wgeta. Wyrzuca komunikat, że nie może uruchomić, lecz nie podejmuje nawet próby odczytu z nośnika.

Zaskoczyła mnie ta funkcjonalność, może po źródłach się dojdzie co jest nie tak, ale coraz bardziej mi się ta zabawa z internetem zaczyna podobać :)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

100

Odp: Dragon Cart

Ja również chętnie zanabyłbym egzemplarz lub dwa.

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje