Temat: XF551 klon lub nowe PCB

Hej
Zostałem poproszony o zrobienie kopii płytki PCB do stacji XF551 - temat dość znany, istnieje w USA zamiennik za 135$:
https://www.bitsofthepast.com/?product= … wer-supply

Tak więc zacząłem rysować, wyszło to, co w załącznikach.

I teraz sprawa wygląda następująco: ja nie będę miał teraz czasu się tym zajmować, ale może ktoś pociągnie dalej projekt.

Celowo nie rysowałem sekcji zasilania, bo należałoby rozważyć, czy zrobić idealną kopię oryginału, czy może na trochę pomniejszonej płytce (jak ta amerykańska), czy może całkowicie przebudować sekcję zasilania, dać jakiś "normalny" zasilacz powiedzmy 12V plus dorobić jakiś stabilizator impulsowy 5V - pewnie ile ludzi na forum - tyle głosów i zdań :)

Poza tym należałoby zwymiarować oryginalną płytkę, a ja nie posiadam... Może ktoś do mnie podesłać, ale tak jak pisałem - nie będę miał teraz czasu się tym zajmować z powodu wyjazdu.

Tak więc wrzucam pliki i będę zaglądał, jak się temat rozwija :)

Post's attachments

WD1772.lbr 11.41 kb, liczba pobrań: 40 (od 2017-10-22) 

Xf551.brd 126.68 kb, liczba pobrań: 36 (od 2017-10-22) 

Xf551.sch 952.72 kb, liczba pobrań: 43 (od 2017-10-22) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

2

Odp: XF551 klon lub nowe PCB

Jak będą chętni, to mogę płytkę wyprodukować.

Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it...

3

Odp: XF551 klon lub nowe PCB

Jestem chętny, jedna albo dwie w zależności od ceny. Dzięki

QUICK SHOT II TURBO z uszkodzonym TURBO :)

4

Odp: XF551 klon lub nowe PCB

Hmm, zasilanie na samo 5V myślę ze najlepsze by było, do tego ROM (nie pamiętam kto modyfikował) na 720KB, jeszcze jakieś turbo, tak czy siak była by to replika więc czemu nie dopalić ;)

5

Odp: XF551 klon lub nowe PCB

tez jestem chetny na nowe pcb

Timex 2048, Atari 130XE, Atari STE, Amiga 600, SNES, Pegasus.....

6

Odp: XF551 klon lub nowe PCB

ja mam oryginalną płytę z XF551. Postaram się to rozebrać i podesłać wymiary. Nie wiem jeszcze jak dokładnie zmierzyć ewentualne dziury na śruby etc.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

7

Odp: XF551 klon lub nowe PCB

No właśnie w tym jest problem, bo ja nie podejmę się wykonania płytki na podstawie "czyichś" pomiarów, bo mi potem ten ktoś za ewentualną pomyłkę nie zapłaci :)

Jak robiłem płytki do cartów dla ccwrc, to mi podesłał, zdjąłem wymiary i tyle.

Co do zasilania z 5V będzie problem z dużą stacją, bo ona wymaga 12V i bierze "trochę" prądu.

Natomiast co do zmodyfikowanej wersji...  Mam pewien plan :) Ale to już chyba po powrocie...

8

Odp: XF551 klon lub nowe PCB

Jezeli moge cos zasugerowac, to proponuje zasilanie 16-21V (pokrywa to 90% zasilaczy laptopowych) i 2 wewnetrzne przetwornice na 5V i 12V.
Moge ew pomoc w doborze komponentow jakby co.

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

9

Odp: XF551 klon lub nowe PCB

x_angel napisał/a:

Natomiast co do zmodyfikowanej wersji...  Mam pewien plan :) Ale to już chyba po powrocie...

Niech zgadnę... HxC!? ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

10

Odp: XF551 klon lub nowe PCB

Nie, HxC i małe Atari jakoś mi się gryzie ideologicznie, zresztą po co taki mariaż? Jak będę chciał używać pena (czy może bardziej karty microSD) to użyje SIO2SD :)

Ok, Yezy podeśle płytkę do zwymiarowania, to jeszcze narysuję zewnętrzny obrys - może komuś się przyda.
Co do zasilacza skłaniałbym się ku wersji wtyczkowej 12V 2A i do tego na płycie stabilizator impulsowy 5V.


Natomiast co do tego, co mi chodzi po głowie:
Myślę o stacji dysków 3.5" zrobionej na bazie XF551 (zmodyfikowany ROM), płytka PCB wielkości stacji dyskietek, mieszcząca się pod nią całkowicie, wszystko zasilane z portu SIO:
https://drive.google.com/open?id=0ByJzv … WcxOVFaZ1U
Z tyłu gniazdo SIO, DIN5 (niektóre stacje używają tego kabelka), włącznik, selektor napędu. Problematyczny oscylator 8.33MHz zastąpiony dzielnikiem przez 3 (ktoś tu wstawiał na forum).

11

Odp: XF551 klon lub nowe PCB

Co do HXC. Jutro będę próbował odpalić karinkę (starą) z hxc - z samej czystej ciekawości, czy to zadziała (lekko wątpię, ale może któryś z formatów obrazów dyskietki 180k 300rpm podejdzie i da się sformatować, a potem zapisać). CIEKAWE...

12

Odp: XF551 klon lub nowe PCB

a ja sie zastanawialem nad uzyciem stacji zewnetrznej z st, gniazdo din dac z tylu obudowy i ewentualnie przelacznik ktorym przelaczalo by sie stacje miedzy trybem 3,5 i 5,25.
stacja 3,5 lezala by ladna w obudowie nad xf, spiete razem kablami....

Timex 2048, Atari 130XE, Atari STE, Amiga 600, SNES, Pegasus.....

13

Odp: XF551 klon lub nowe PCB

to znaczy np. sf 354 - bez elektroniki - obudowa + napęd spięte taśmą od fdd z xf 5,25? Czy jakaś przeróbka elektroniki w sf?

14

Odp: XF551 klon lub nowe PCB

stacje z sf nie maja elektroniki to tylko kabel i obudowa.
zamiast tasmy jest din (jak w atari st).

takie widzialem i wygladalo by to fajnie, bo zakup drugiej stacji xf tylko po to zeby ja przerobic na 3,5 to dzis droga impreza.

Timex 2048, Atari 130XE, Atari STE, Amiga 600, SNES, Pegasus.....

15

Odp: XF551 klon lub nowe PCB

Żal by mi trochę było wycinać dziurę pod tego din-a w xf. Ale pomysł z użyciem flopa od st jako dodatkowy klocek w zestawie jest ciekawy.

16

Odp: XF551 klon lub nowe PCB

przestan, ladny okragly otwor z tylu nic nie zaszkodzi.

Timex 2048, Atari 130XE, Atari STE, Amiga 600, SNES, Pegasus.....

17

Odp: XF551 klon lub nowe PCB

na takie dictum nie mam już obiekcji :)

18

Odp: XF551 klon lub nowe PCB

niech bedzie, taki o to kabelek wyprowadzisz bokiem
https://lazyretroist.files.wordpress.co … 700&h=

Timex 2048, Atari 130XE, Atari STE, Amiga 600, SNES, Pegasus.....

19

Odp: XF551 klon lub nowe PCB

O, to ja się piszę, jak powiesz, gdzie dostać tanie wtyki DIN14, bo przypadkiem nabyłem SF354.
Mogą być te kabelki, ale wolę same DIN14 luzem :)

Tylko nie w USA za 14$ + 1mln $ wysyłka :)

20

Odp: XF551 klon lub nowe PCB

http://www.ebay.pl/itm/Atari-ST-Floppy- … SwfrxZ1MrH

u exxosa w sklepie kupowalem same wtyki

to jest tanio :-)

Ostatnio edytowany przez micromax (2017-10-23 21:52:03)

Timex 2048, Atari 130XE, Atari STE, Amiga 600, SNES, Pegasus.....

21

Odp: XF551 klon lub nowe PCB

Dzięki za link - kupiłem :)

22

Odp: XF551 klon lub nowe PCB

x_angel napisał/a:

Myślę o stacji dysków 3.5" zrobionej na bazie XF551

Mam coś powiedzmy podobnego pośrednio na stanie, czyli do XF551 podłączone SF314 i przełącznik napędów - 5.25" (max 360k), lub 3.5" (max720k). Dla 3.5" poszukaj romu na 720k max. To działa.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

23

Odp: XF551 klon lub nowe PCB

Chcę stację 3.5", mam taki plik: XF551_2.zip
To jest jakiś stuff od Boba Woolleya i tam jest plik xf551720.bin - zakładam, że to jest to, co mi trzeba.

24

Odp: XF551 klon lub nowe PCB

wracajac do tematu, taka plytka w wersji mini zrobiona w technice smd byla by fajna, mozliwa do wsadzenia w stacje SF albo chocby zewnetrzna stacje dyskow z amigi. i mielibysmy stacje z SIO

Timex 2048, Atari 130XE, Atari STE, Amiga 600, SNES, Pegasus.....

25

Odp: XF551 klon lub nowe PCB

Już po próbach z karin+gotek hxc. Wstępnie wygląda na to, że nie zatrybi. Z XF przypuszczam, że będzie podobny rezultat.

Jakie efekty:
- jest komunikacja między karin a gotekiem z hxc, urządzenie przesuwa głowicą, próbuje bootować, co widać po komunikatach (np. R na displayu, licznik tracków odzwierciedla przesuwanie głowicą itp.) Flop jako taki jest więc wysterowany ok.

- pod qmegiem da się zapuścić format, gotek jedzie te 40 tracków (nie zawsze), ale przy zapisie sektora już failure, error FE (nawet nie wiem co to), przy odczycie od razu 89. Myślę, że to może być  problem z 3 pierwszymi sektorami które niezależnie od gęstości mają zawsze 128 bajtów. Przypuszczalnie hxc zwraca zawsze 256 i to może być nie do przeskoczenia z obecnym jego firmware. 

Może spróbuję jakiegoś narzędzia, które potrafi odczytać i zapisać konkretny sektor - być może okaże się, że sektory 256 bajtowe idą ok i DD zadziała, choć nie jako botowalne. SD i ED raczej odpadają.

Poza tym mój karin generuje momentami jakieś dziwne śmieci pod qmegiem i sporadyczne zwiechy, więc być może jest lekko trafiony, niestety nie mam drugiego dla porównania.