1

Temat: Jak podłączyć Atari 1040ST do komputera PC i zgrywać z PC programy?

Witam. Nie posiadam żadnych dyskietek z programami, jedynie jedną z Pro Tracker'em i jedną z jakąś muzyką. Chciałbym zgrać je na Atari 1040ST. Czy da się podłączyć Atari 1040ST do komputera PC tak, by można było zgrywać pliki z komputera PC na dyskietkę włożoną do stacji w Atari?

Początkujący w dziedzinie Atari.

2

Odp: Jak podłączyć Atari 1040ST do komputera PC i zgrywać z PC programy?

Ghostlink. Tylko potrzebny PC z portem COM.

Było miło :) Do widzenia.

3

Odp: Jak podłączyć Atari 1040ST do komputera PC i zgrywać z PC programy?

Nie trzeba podłączać PC do Atari. Sformatuj dyskietkę na Atari i potem nagraj na nią na PC potrzebne pliki.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

4

Odp: Jak podłączyć Atari 1040ST do komputera PC i zgrywać z PC programy?

O ile cały czas ma PC z napędem FDD :) Ja mam, ale chyba to już rzadkość.

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

5

Odp: Jak podłączyć Atari 1040ST do komputera PC i zgrywać z PC programy?

Nie. Nie będę zawracał sobie głowy FDD w PC, nie takie było moje pytanie. Mój PC ma sprawny port COM DB-9: podłączałem modem 56k i działał. Jaki jest potrzebny kabel? I czy jakieś programy? Na PC jest Windows 7 64-bit :cool:

Początkujący w dziedzinie Atari.

6

Odp: Jak podłączyć Atari 1040ST do komputera PC i zgrywać z PC programy?

Zakładam, że w PC masz RS 9-pinowy. W ST jest 25-pinowy. Powinieneś więc sprokurować coś takiego:

http://cdn.ttgtmedia.com/rms/onlineImages/db_9-25_null.jpg

Ewentualnie można zakupić dość prosto kabel null-modem DB-9 / DB-9  i dodatkowo przejściówkę z DB-9 na DB-25 (powinna mieć DB-9 męskie i DB-25 żeńskie). W ST to to gniazdko ze słuchawką telefoniczną nad.

Aczkolwiek wymiana danych flopem mi się wydaje mniej kłopotliwa jest i szybsza - bez angażowania dodatkowego softu.

Ostatnio edytowany przez wieczor (2017-10-28 15:36:17)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

7

Odp: Jak podłączyć Atari 1040ST do komputera PC i zgrywać z PC programy?

A jak już podłączysz pc i st kablem to co dalej? Ta dyskietka z protrackerem jest dla st? Co chcesz z nią zrobić? "Chciałbym zgrać je na Atari 1040ST"??

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

8

Odp: Jak podłączyć Atari 1040ST do komputera PC i zgrywać z PC programy?

Najpierw trzeba w jakiś sposób przenieść oprogramowanie do Ghostlinka do ST :)

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

9

Odp: Jak podłączyć Atari 1040ST do komputera PC i zgrywać z PC programy?

Nie no! Mi chodzi o to, żeby włożyć dyskietkę do Atari ST i gry/programy z PC, bez stacji dyskietek w PC przenieść na Atari żeby zapisało na dyskietce.

Początkujący w dziedzinie Atari.

10

Odp: Jak podłączyć Atari 1040ST do komputera PC i zgrywać z PC programy?

ST w ROMie nie ma niczego co te programy z PC mogłoby przenieść. Potrzebujesz dyskietkę z programem komunikacyjnym do uruchomienia w ST.
http://atariki.krap.pl/index.php/Ghost_Link

Albo jednak jakieś PC, może być laptop, z FDD (ale nie na USB, tylko prawdziwy 'fizyczny' flop) i programami typu makedisk dla DOS, czy Floimg dla Windows XP. Dla Linuxa i FreeBSD chyba coś tam też istnieje.
Np. coś jak IBM ThinkPad A20, A21, A22, A30, A31 z Penium III lub inny Compaq  czy Toshiba z FDD.

Ew. do ST emulator FDD GOTEK, HxC

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

11

Odp: Jak podłączyć Atari 1040ST do komputera PC i zgrywać z PC programy?

Ok. Za 2 miesiace dostane od kolezanki komputer ze stacja dyskietek 1,44 MB. Moze byc?

Początkujący w dziedzinie Atari.

12

Odp: Jak podłączyć Atari 1040ST do komputera PC i zgrywać z PC programy?

Ok. Za 2 miesiace dostane od kolezanki komputer ze stacja dyskietek 1,44 MB. Moze byc?

Początkujący w dziedzinie Atari.

13

Odp: Jak podłączyć Atari 1040ST do komputera PC i zgrywać z PC programy?

Pewne tak. Jeżeli chcesz przenosić pliki, to tak jak pisał dely, formatujesz dyskietkę w ST, wkładasz do PC który widzi ten format i możesz nagrać pliki.
Jeżeli chcesz nagrywać obrazy całych dyskietek, potrzebujesz jeden z przykładowych programów jakie podałem wyżej. Wtedy już nie musisz formatować wcześniej w ST, no chyba żeby przekonać się czy dla stacji w Twoim ST ta dyskietka jest sprawna.
Jaki system operacyjny będziesz miał na tym PC?

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

14

Odp: Jak podłączyć Atari 1040ST do komputera PC i zgrywać z PC programy?

Tak, ale dyskietkę musisz sformatować w 720KB. Zresztą - najlepiej ją formatować na ST, a na PC tylko zapisać (czasem dyskietki formatowane w stacjach HD mają problem, mimo poprawnego formatu).

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

15

Odp: Jak podłączyć Atari 1040ST do komputera PC i zgrywać z PC programy?

Ghostlink na początek jest ok tylko, że:
a) jest wolny :>
b) jakoś go trzeba na to Atari przenieść ;)


@dely, wieczor
Z tym formatowaniem na Atari to bym uważał, bo niekoniecznie
taka dyskietka może być odczytana w PC.
Chodzi o formatowanie pod TOSem w starszych wersjach
(TOS 1.0 i 1.02) które może być problematyczne.
Dyskietki formatowane pod nowszym TOSem (1.04 i wyżej)
powinny być odczytywane na PC.
W przypadku posiadania starego TOSu dyskietkę formatujemy
na PC lub na ST ale spod jakiegoś programu (Kobold, E-Copy),
który też jakoś trzeba na to Atari przenieść :>

Oczywiście dyskietki formatujemy na 720kB, ale można używać do tego
dyskietek HD 1,44 tyle, że należy w nich zasłonić/zalepić otwór rozpoznawania
typu dyskietki.

Atari Falcon 030 14MB+SD16GB; Atari TT 030 4MB ST-RAM, 64 MB TT-RAM; Atari 1040 STFM; Atari 1040 STE 4MB+NetUsbee+UltraSatan; Commodore 64+1541-II+XE1541; Atari 65 XE+CA-2001+Ultimate 1MB+Side2;  P166MMX+GUS.

16

Odp: Jak podłączyć Atari 1040ST do komputera PC i zgrywać z PC programy?

Na tym komputerze będzie Windows XP.
A mam tą dyskietke sfomatować jako single czy double sided?

Początkujący w dziedzinie Atari.

17

Odp: Jak podłączyć Atari 1040ST do komputera PC i zgrywać z PC programy?

Double sided. Pecet w ogóle chyba SS nie rozumie.

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

18

Odp: Jak podłączyć Atari 1040ST do komputera PC i zgrywać z PC programy?

@wieczor

No jak nie rozumie jak rozumie :)
Mój stary PC P166MMX z Win95 świetnie czyta dyskietki z Atari SS 360Kb.
Ale to raczej nie zależy od PC, a od systemu, a raczej drivera floppa.
Czy XP wspiera też ten format to nie pamiętam, ale ze względów wygody i użyteczności po prostu używaj
double sided (720Kb). No chyba że: a) masz tylko pod ręką dyskietki SS b) masz stację jednostronną w Atari ;)

Atari Falcon 030 14MB+SD16GB; Atari TT 030 4MB ST-RAM, 64 MB TT-RAM; Atari 1040 STFM; Atari 1040 STE 4MB+NetUsbee+UltraSatan; Commodore 64+1541-II+XE1541; Atari 65 XE+CA-2001+Ultimate 1MB+Side2;  P166MMX+GUS.

19

Odp: Jak podłączyć Atari 1040ST do komputera PC i zgrywać z PC programy?

c) niektóre dyskietki ze względu na zły stan formatują się już tylko jako SS.

Tylko tak jak zauważył erOs wyżej, zwróć uwagę jaką masz wersję TOS. Z dyskietkami sformatowanymi poniżej TOS 1.04 może był kłopot z odczytem w PC.

Ostatnio edytowany przez uicr0Bee (2017-10-29 19:18:03)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

20

Odp: Jak podłączyć Atari 1040ST do komputera PC i zgrywać z PC programy?

To oczywiście nie jest żadne rozwiązanie docelowe, ale opowiem ciekawostkę jak sobie niedawno poradziłem z przenoszeniem danych z PC na ST baaardzo okrężną drogą:-)
Miałem akurat do dyspozycji PC bez flopa, miałem ST bez żadnego kompletnie softu. Miałem też Amigę 500 z flopem oryginalnym i zewnętrznym Gotekiem.
Na PC wziąłem jakiś obraz dyskietki Amigowej adf i programem adfview dobrałem się do środka, wykasowałem wszystko i wrzuciłem w tego adf-a soft do Atari ST. Obraz wrzuciłem na pendriva, na Amidze sformatowałem dyskietkę na 720kB i z tego adf z Goteka przekopiowałem Atarowe pliki na tą dyskietkę:-)
Na ST wszystko śmigało elegancko:-) Ja tam starym Atarowcem jestem, ale tym razem przydała się i Amiga:-)
Tak że trzeba kombinować, zawsze znajdzie się jakieś rozwiązanie:-)

21

Odp: Jak podłączyć Atari 1040ST do komputera PC i zgrywać z PC programy?

Ale ma być bez Amigi, ja nie będę kupował Amigi tylko dlatego że tak można. O a jeszcze pytanko: jak dostanę ten komputer z win xp, to będę mógł zgrać na dyskietki (bo on ma stację :cool:) jakiś program do internetu i potem kablem COM podłączyć z Atarakiem i mieć tam neta? Prędkość NIE WAŻ NA. I jaki kabel, jaki soft do tego by poszło?

Ostatnio edytowany przez 1040 (2017-10-30 16:53:36)

Początkujący w dziedzinie Atari.

22

Odp: Jak podłączyć Atari 1040ST do komputera PC i zgrywać z PC programy?

No przecież napisałem, że to rozwiązanie z Amigą to tylko jako ciekawostka. Nie chodziło mi o to, że masz tak zrobić, tylko, że trzeba kombinować, a rozwiązań można wymyślać dużo różnych. Swoją drogą wśród retro-hobbystów sporo ludzi ma różne retro sprzęty, więc często się może zdarzyć, że akurat ktoś Amigę posiada, dlatego zasygnalizowałem tylko, że jest taka możliwość.

Ostatnio edytowany przez Mq (2017-10-30 16:56:34)

23

Odp: Jak podłączyć Atari 1040ST do komputera PC i zgrywać z PC programy?

@Mq

Ale to można też zrobić i bez Amigi :) Jak masz Goteka to go używasz z Atari a Amiga jest do niczego potrzebna.

Atari Falcon 030 14MB+SD16GB; Atari TT 030 4MB ST-RAM, 64 MB TT-RAM; Atari 1040 STFM; Atari 1040 STE 4MB+NetUsbee+UltraSatan; Commodore 64+1541-II+XE1541; Atari 65 XE+CA-2001+Ultimate 1MB+Side2;  P166MMX+GUS.

24

Odp: Jak podłączyć Atari 1040ST do komputera PC i zgrywać z PC programy?

Wiem, jasne, teraz tak robię, to było kiedyś, jakiś czas temu. Miałem wtedy Goteka z oprogramowaniem Cortex, które działało tylko z Amigą. Obecnie jestem 15 kroków do przodu, Goteków mam więcej niż 1, używam oprogramowania Flash Floppy, udzielam się trochę w kwestiach rozwojowych Flash Floppy, przerabiam też Goteki dokładając im wyświetlacze, emulatory dźwięków flopa, robię bootselectory do Amig i do Atari ST. Pracuję też nad jednym większym projektem do ST z tym związanym - na pewno wszystko opiszę niedługo szerzej, ale to temat na inny wątek, nie chcę tutaj koledze się wtrącać w jego temat:-)

25

Odp: Jak podłączyć Atari 1040ST do komputera PC i zgrywać z PC programy?

Mq napisał/a:

udzielam się trochę w kwestiach rozwojowych Flash Floppy, przerabiam też Goteki dokładając im wyświetlacze, emulatory dźwięków flopa, robię bootselectory do Amig i do Atari ST. Pracuję też nad jednym większym projektem do ST z tym związanym - na pewno wszystko opiszę niedługo szerzej, ale to temat na inny wątek, nie chcę tutaj koledze się wtrącać w jego temat:-)

Ciekawe rzeczy. Noszę się w końcu z zamiarem zakupu Goteka i/lub HxC, więc dopinguję do napisania tego nowego wątku.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.