1

Temat: Maxflash Atarimax 1Mbit i Ultimate/Incognito - nie dogadują się

Wygląda na to, że występuje problem przy współpracy tych dwóch urządzeń - efekt jak na zdjęciach, czyli śmieci w menu, zawieszający się cart i błędy w sflashowanych grach. Gołe 800XL, 130XE poprawnie obsługuje Maxflash'a. Próbowałem różne kości flash, bo wpierw zakładałem, że one są uszkodzone. Efekt ten sam.
Oczywiście próbowałem na wyłączonej rozszerzonej pamięci, bez sparty itd. Najnowsze biosy wgrane.

Post's attachments

IMG_2646.JPG 241.46 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

IMG_2648.JPG 203.98 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

IMG_2649.JPG 180.79 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

2

Odp: Maxflash Atarimax 1Mbit i Ultimate/Incognito - nie dogadują się

a na orgynalnym flashu utimate ?

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

3

Odp: Maxflash Atarimax 1Mbit i Ultimate/Incognito - nie dogadują się

Nie bardzo Cię rozumiem. Kości z Ulti nie podmieniałem żadnych. Chyba, że masz na na myśli wcześniejsze wersje BIOSa Ultimate'a? Mogę sprawdzić, tylko muszę namierzyć poprzednie wersje.

4

Odp: Maxflash Atarimax 1Mbit i Ultimate/Incognito - nie dogadują się

... tak z ciekawości, to ten cart to jakie lokalizacje zajmuje dokładnie?

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

5

Odp: Maxflash Atarimax 1Mbit i Ultimate/Incognito - nie dogadują się

A inni użytkownicy takiego samego carta mają ten sam problem ?

"wszystko się kiedyś kończy......."

6

Odp: Maxflash Atarimax 1Mbit i Ultimate/Incognito - nie dogadują się

Stryker: Prędzej bym sprawdził, czy ten kart na innych rozbudowanych komputerach też się tak zachowuje. Na 800XL mam ulti, stereo i vbxe i ten objaw występuje. Na Atari 800 z incognito jest to samo - sam widziałeś. Na każdym nierozbudowanym moim kompie (130xe, 800XL i 600XL 16kB) nic takiego się nie dzieje.
Na początku stawiałem na jakiś konflikt z vbxe, ale po pierwsze: na Atari 800 nie mam vbxe a są te same błędy, a po drugie nie sprawdzę jak działa bez vbxe na 800XL bo tam brakuje paru elementów, które przy montażu vbxe się wylutowuje.

Pin: ten cart obsługuje obecnie 8kB romy (większych nie przyjmuje). Można też zaprogramować xex'y itd. i sprecyzować gdzie mają się ładować przy użyciu program-flasha. Romy 8kB są pewnie ładowane do pamięci tak jak standardowe kartridże. Nie wiem niestety gdzie dokładnie. Musiałbym dokładniej przestudiować dokumentację Maxflasha.

7

Odp: Maxflash Atarimax 1Mbit i Ultimate/Incognito - nie dogadują się

Nie chodzi dokładnie o miejsce mapowania w pamięci, tylko o rejestry przełączające banki pamięci MaxFlasha. Na swoim sprzęcie nie mam tego jak sprawdzić, bo z racji na obecność wszelakiej maści urządzeń IDE nie zgromadziłem takiego nośnika. stRing - chyba, że wybierasz się na Last Party, to służę pomocą :)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

8

Odp: Maxflash Atarimax 1Mbit i Ultimate/Incognito - nie dogadują się

Nie wybieram się, ale przy jakiejś innej okazji możemy to obadać.

9

Odp: Maxflash Atarimax 1Mbit i Ultimate/Incognito - nie dogadują się

w dokumentacji do MaxFlash'a widzę tylko srakowatą papkę pierdół i nie ma tam na pierwszy rzut oka informacji pomocnych w opisywanej sytuacji..

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

10

Odp: Maxflash Atarimax 1Mbit i Ultimate/Incognito - nie dogadują się

U1MB o ile kojarzę zostawia stronę d5 wolną, więc konflikt rejestrów z Maxflaszem raczej nie zachodzi.

Natomiast Maxflasze (wprawdzie doświadczyłem tego na 8Mbit, ale 1Mbit może być zbudowany tak samo) są wrażliwe na przebiegi czasowe na płycie. Istnieją ich (Maxflaszy) dwa typy, starszy (obudowa nieprzezroczysta) i nowszy (obudowa przezroczysta). Zbiory komputerów, z którymi współpracują oba, są chyba zupełnie rozłączne. Przy czym zainstalowanie czegoś wewnątrz może spowodować, że nowszy Maxflasz przestaje działać, za to zaczyna starszy.

KMK
? HEX$(6670358)

11

Odp: Maxflash Atarimax 1Mbit i Ultimate/Incognito - nie dogadują się

Czyli należy założyć, że to normalne zachowanie, w sensie: nie przewidziane przez konstruktorów danych urządzeń?
Mam Maxa w starej (czarnej) obudowie. Jeszcze sprawdzę na innym kompie z ultimate.

Ostatnio edytowany przez stRing (2017-11-09 08:52:27)

12

Odp: Maxflash Atarimax 1Mbit i Ultimate/Incognito - nie dogadują się

stRing - czy ktoś kiedyś na AAge pisał o tym problemie ? Może po prostu wina "twojego" carta ? Jakby co mam gdzieś Maxflasha 8 ...

"wszystko się kiedyś kończy......."

13

Odp: Maxflash Atarimax 1Mbit i Ultimate/Incognito - nie dogadują się

No kart niby działa ze stockowymi atarkami, więc to raczej nie problem karta. W Polsce Maxflash chyba mało popularny, zgaduję, że z kolei Ultimate za granicą rzadko montowany.

14

Odp: Maxflash Atarimax 1Mbit i Ultimate/Incognito - nie dogadują się

stRing napisał/a:

zgaduję, że z kolei Ultimate za granicą rzadko montowany.

;]

"wszystko się kiedyś kończy......."

15

Odp: Maxflash Atarimax 1Mbit i Ultimate/Incognito - nie dogadują się

1088XEL wymaga ultimate, więc to się może zmienić ;)  Ale najlepsze wiadomości pewnie ma lotharek, jeśli idzie o ten temat ;)

Sikor umarł...

16

Odp: Maxflash Atarimax 1Mbit i Ultimate/Incognito - nie dogadują się

A to nie jest przypadkiem (taka hipoteza) spowodowane tym, że Ultimate i Atarimax używają tych samych portów?

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

17

Odp: Maxflash Atarimax 1Mbit i Ultimate/Incognito - nie dogadują się

stRing napisał/a:

Mam Maxa w starej (czarnej) obudowie.

Czyli masz ten ze starszej serii. Autor potem poprawił jego konstrukcję i wypuścił te w przeźroczystej. ZTCP można było je do jakiegoś terminu za darmo wymieniać. Wniosek z tego, że z czarnymi jest coś nie tak. I pewnie oczywiście, jak napisałem, istnieje zbiór kompów, z którymi działają.

Ostatnio edytowany przez drac030 (2017-11-09 15:20:30)

KMK
? HEX$(6670358)

18

Odp: Maxflash Atarimax 1Mbit i Ultimate/Incognito - nie dogadują się

No to chyba wszystko jasne. Tam oprócz flasha siedzi GAL, ciekawe czy wystarczy go wymienić na inny z poprawioną logiką czy płytka też została przeprojektowana.

19

Odp: Maxflash Atarimax 1Mbit i Ultimate/Incognito - nie dogadują się

drac030 napisał/a:

Autor potem poprawił jego konstrukcję i wypuścił te w przeźroczystej. ZTCP można było je do jakiegoś terminu za darmo wymieniać.

Poka linka do tego info

"wszystko się kiedyś kończy......."

20

Odp: Maxflash Atarimax 1Mbit i Ultimate/Incognito - nie dogadują się

A skąd ja ci teraz wezmę do tego link, skoro to było z 10 lat temu?

KMK
? HEX$(6670358)

21

Odp: Maxflash Atarimax 1Mbit i Ultimate/Incognito - nie dogadują się

Oto co mi odpisał Steve z Atarimax'a:
"I'm guessing the upgrades mentioned, alter or replace the bus signals from the 6502 with modified and/or altered versions which may be causing the issue. However, the cartridge you  sent a photo of is the oldest version and some did have odd issues."