Odp: Kabel VGA do Atari ST?

Z mojego, osobistego, punktu widzenia - jak najbardziej :D

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

27

Odp: Kabel VGA do Atari ST?

Jest to groźne o tyle, że jak ktoś włączy ten tryb na niedostosowanym monitorze, może go uszkodzić. Większość ma zabezpieczenie w postaci "Signal Out Of Range", ale nie wszystkie. Pomyślę nad tym.

Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it...

28

Odp: Kabel VGA do Atari ST?

Duddie: a że tak zadam głupie pytanie.
ale czy możliwe jest (czysto teoretycznie) użycie Hdmi zamiast Scart? Czy to nie będzie bardziej funkcjonalne i wygodniejsze? O ile w ogóle jest możliwe? bo chyba nie widziałem takich zabawek do atari jeszcze

Atari Falcon 030 14MB+SD16GB; Atari TT 030 4MB ST-RAM, 64 MB TT-RAM; Atari 1040 STFM; Atari 1040 STE 4MB+NetUsbee+UltraSatan; Commodore 64+1541-II+XE1541; Atari 65 XE+CA-2001+Ultimate 1MB+Side2;  P166MMX+GUS.

29

Odp: Kabel VGA do Atari ST?

erOS, to już wymagałoby sporego układu konwertującego, że nie wspomnę o pogorszeniu jakości, która zapewne wystąpi. Celem tych monitor boxów jest zapewnienie możliwości podłączenia do różnych urządzeń i bezproblemowego przełączania między nimi, poprzez naciśnięcie przycisku. Często mamy monitor mono, monitor kolor, wzmacniacz audio - niewygodnie jest wachlować kablami, wyłączać komputer itp. Tu podłączasz wszystko do monitor boxa, naciskasz guzik i zmienia się tryb.

Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it...

30

Odp: Kabel VGA do Atari ST?

Nieśmiało pytam (małe doświadczenie z ST) czy to będzie działać w ten sposób że mając jeden monitor podłączony będę mógł w menu na atari zmienić ST LOW/MID na HIGH i to urządzonko samo mi przełączy sygnał czy trzeba będzie coś pstrykać na tym boxie, restartować kompa etc?

Odp: Kabel VGA do Atari ST?

Trzeba pstrykać, co wymusza restart kompa.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

32

Odp: Kabel VGA do Atari ST?

Panimaju ;)

33

Odp: Kabel VGA do Atari ST?

Podbijam temat , Duddie , czy coś się dzieje do przodu z twoim boxem ? Nie ukrywam że jestem zainteresowany, obecnie używam do monitora tuner TV AverMedia AVerTV TVBox 9 oraz kabla RGB z wbudowaną kostką z wyjściami na chinche (był kiedyś na http://coolnovelties.co.uk/)  umożliwiającą podłączenie composite. Sam tuner spełnia zadanie ale jakość obrazu po tym chinchu jest osłabiająca, taką samą mam przez modulator :/ , obraz się rozmywa.

34

Odp: Kabel VGA do Atari ST?

Dzieje się, kończę projekt do produkcji. Ale jakie masz wejścia w tym monitorze? Bo jeśli chcesz podłączyć do gniazda VGA i mieć kolor, to ten box tego nie umożliwia (chyba, że monitor obsługuje 15kHz).

Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it...

35

Odp: Kabel VGA do Atari ST?

No tak :/ myślałem że ten problem jakoś rozwiązałeś i  box ogranie więcej monitorów tak jak scaler. Moj HP Pavilion w2207h według spec obsługuje:
Horizontal scan range 24-82 KHz
Vertical scan range 48-76 Hz

czyli ma chłopak braki :/

36

Odp: Kabel VGA do Atari ST?

No właśnie scaler pogarsza jakość obrazu, a tego chcę za wszelką cenę uniknąć. Zresztą, żeby móc wyświetlać kolor na standardowym monitorze VGA, potrzebny byłby Scan Doubler. Nie chcę podnosić niepotrzebnie ceny urządzenia, bo większość osób ma już odpowiednie urządzenia, tylko przełączanie między nimi jest niewygodne. I do tego służy SwitchBox. Ale niewykluczone, że Scan Doubler współpracujący ze switch boxem także będzie dostępny.

Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it...

37

Odp: Kabel VGA do Atari ST?

Ja bym się pisał na sprawdzony scan doubler też, bo kupowanie na oficjalnym rynku to wciąż loteria :( Tzn. w kontekście określonego kompa, bo sygnały nie trzymają standardu. Ja bym testował na Atari 8-bit z VBXE / ST / Falcon.

W dalszej kolejności sprawdziłbym commodore/spectrum/amigę chociaż podobno ta ostatnia produkuje sygnał zjadliwy dla większości urządzeń.

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

38

Odp: Kabel VGA do Atari ST?

Duddie napisał/a:

To będzie pudełeczko podłączane do ST (będzie też wersja do Falcona, tylko z większą liczbą trybów), mające wyjście Scart, VGA i cinch (composite dla wersji M i STE) w obudowie, przełączane przyciskiem, diody będą sygnalizować status. Oprócz tego wyjście cinch audio dla zewn. wzmacniacza. Do tego wejście Audio IN, gdyby ktoś chciał z STE (cinche) wpuścić sygnał przez Scart.
W Falconie będą cztery tryby - VGA, RGB(Scart), Composite (cinch), mono.
Oba pudełeczka zasilane z ładowarki do telefonu z wtykiem microUSB. Pracuję jeszcze nad tym, żeby urządzenia zapamiętywały ostatnio wybrany tryb.
Ze względu na problemy rodzinne produkcja się odwleka w czasie, ale mam nadzieję, że w marcu już będą.

Nieśmiało zapytuje o losy projektu... ;)
(chyba że coś przegapiłem)
Warto oczekiwać realizacji czy raczej odpuścić...?
Szkoda by było bo rozwiązanie zacne...

Ostatnio edytowany przez szary (2017-03-12 15:32:00)

ogólnie to k...a jesień idzie!

39

Odp: Kabel VGA do Atari ST?

Projekt żyje i będzie gotowy niebawem.

Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it...

40

Odp: Kabel VGA do Atari ST?

:)

Super!
Nic tak nie wkurza jak wieczne przełączanie kabli...!

Ostatnio edytowany przez szary (2017-03-12 18:19:11)

ogólnie to k...a jesień idzie!

Odp: Kabel VGA do Atari ST?

Jak już będzie jakiś ujednolicony opis urządzenia, to pewnie bym się pisał na zakup.

Trzy najpopularniejsze w Polsce platformy 8-bit: Piwo, Wino i Wódka.
http://ym-digital.i-demo.pl/ - http://yerzmyey.i-demo.pl - https://soundcloud.com/yerzmyey
ŻADEN DOBRY UCZYNEK NIE UJDZIE BEZ KARY.

42

Odp: Kabel VGA do Atari ST?

Duddie napisał/a:

To będzie pudełeczko podłączane do ST (będzie też wersja do Falcona, tylko z większą liczbą trybów), mające wyjście Scart, VGA i cinch (composite dla wersji M i STE) w obudowie, przełączane przyciskiem, diody będą sygnalizować status. Oprócz tego wyjście cinch audio dla zewn. wzmacniacza. Do tego wejście Audio IN, gdyby ktoś chciał z STE (cinche) wpuścić sygnał przez Scart.
W Falconie będą cztery tryby - VGA, RGB(Scart), Composite (cinch), mono.
Oba pudełeczka zasilane z ładowarki do telefonu z wtykiem microUSB. Pracuję jeszcze nad tym, żeby urządzenia zapamiętywały ostatnio wybrany tryb.
Ze względu na problemy rodzinne produkcja się odwleka w czasie, ale mam nadzieję, że w marcu już będą.

Sorry, za odkop ale jak to się zakończyło? Jest to dostępne?

http://www.facebook.com/RetroGraneLegnica
Stanowczo za dużo wszystkiego...

43

Odp: Kabel VGA do Atari ST?

Mam oba kable taki do Mono jak i taki do koloru podłączany przez VGA.  Niestety mój monitor LCD nie obsługuje 15Khz, więc kolor mi nie działa.  Szukam właśnie takiego monitora i może kupię wkrótce.

Natomiast mam też inne pytanie, może ktoś wie... Czy jeśli włożę do Mega STE, kartę VGA, to aplikacje, które będą działać na tym rozumiem, że to są te, które wykorzystują GEM.  Ponieważ marzy mi się odpalanie na takiej konfiguracji (Mega STE+VGA) aplikacji muzycznych, pytanie czy istnieje też np. jakiś MOD Player, który pójdzie na takiej konfiguracji ?

44

Odp: Kabel VGA do Atari ST?

Takie coś znalazłem

http://centuriontech.eu/product/st2vga-black/

Timex 2048, Atari 130XE, Atari STE, Amiga 600, SNES, Pegasus.....

45

Odp: Kabel VGA do Atari ST?

Zgrabne, ale to tylko chyba zwykły monitor-switch, jak z dawnych czasów, tylko o mniejszych rozmiarach? Nie jest to ani scandoubler z 15 do 30kHz, ani tym bardziej karta graficzna z trybami w większej rozdzielczości niż standardowe. Do tego cuda nadal potrzebny jest monitor VGA obsługujący 15kHz.

Ostatnio edytowany przez uicr0Bee (2018-10-07 09:31:02)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

46

Odp: Kabel VGA do Atari ST?

tak

Timex 2048, Atari 130XE, Atari STE, Amiga 600, SNES, Pegasus.....