Temat: LiveCD Atari Emulator

Zastanawiam się nad stworzeniem takiego LiveCD  , który automatycznie uruchamiałby emulator Atari Xl/Xe (skonfigurowany , z romami i od razu z pokaźną ilością gier na CD).

Kluczowa sprawa to byłby szybki start i domyślne uruchomienie Atari800 w trybie pełnoekranowym.

I tak się zastanawiam :

1) Czy ewentualnie udostępniając później gdzieś taki obraz ISO mogę mieć jakieś problemy natury prawnej (romy, pliki gier) _

2) Czy ktoś oprócz mnie jest ewentualnie zainteresowany czymś takim ?

... a może w ogóle dać sobie spokój bo nie warto ?

2

Odp: LiveCD Atari Emulator

Witam

Jestem zainteresowany tym rozwiązaniem (szt 4)

pozdrawiam

Sniegowy

3

Odp: LiveCD Atari Emulator

Takie LiveCD mogłoby być przydatne.
Nie wiem czy ROMy są nadal prawnie chronione, ale jeżeli boisz się je rozprowadzać, to może po zabootowaniu ściągać je automatycznie z sieci, z jakiegoś url-a rokującego dłuższe działanie i nie zniknięcie z sieci, a dodatkowo przygotować w skrypcie listę zapasowych url-i w razie niedostępności podstawowego?

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

4

Odp: LiveCD Atari Emulator

normail napisał/a:

mogę mieć jakieś problemy natury prawnej (romy, pliki gier)

Tak, możesz mieć problemy. Rozpowszechnianie oprogramowania, do którego nie masz odpowiednich praw jest przestępstwem, uprzedzając pytania: nie, nie jest to żadne abandonware (taki termin w ogóle nie funkcjonuje w prawie).

BTW. Czy ktoś ma wiedzę, dlaczego "uznaje się" obrazy ROM rozpowszechniane z XFormerem jako "legalne"?

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

5

Odp: LiveCD Atari Emulator

O ile pamiętam na starej stronie XFormera była informacja, że jako jedyny emulator autorzy dostali zgodę na umieszczenie ROMów. Przypominam, że XFormer powstał jeszcze w czasach Atari (Tramiel), także na Atari ST (o ile nie najpierw tam, już nie pomnę). Co prawda prędkość działania i masa błędów robiła swoje, ale...

Sikor umarł...

6

Odp: LiveCD Atari Emulator

dely napisał/a:

Tak, możesz mieć problemy. Rozpowszechnianie oprogramowania, do którego nie masz odpowiednich praw jest przestępstwem, uprzedzając pytania: nie, nie jest to żadne abandonware (taki termin w ogóle nie funkcjonuje w prawie).

I jak się domyślam nie ma tu znaczenia fakt, że to nie jest robione w celach zarobkowych a jedynie hobbystycznych ...

7

Odp: LiveCD Atari Emulator

Podstaw sobie za np. Spy vs Spy dowolną inną współczesną grę i odpowiedz sobie na pytanie, czy możesz ją rozpowszechniać. I nie ma tu znaczenia, że współczesna gra jest w sprzedaży, a Spy vs Spy nie. Nie masz praw, nie masz zgody - nie możesz.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

8

Odp: LiveCD Atari Emulator

Ja się zastanawiam - a jak jest w przypadku gier, kiedy podmiot który posiadał prawa do nich nie istnieje?

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

9

Odp: LiveCD Atari Emulator

Rzadko się tak zdarza, że prawa autorskie nigdzie na nikogo nie przeszły i wszyscy autorzy nie żyją od 70 lat. Dodatkowo prawo jest różne w poszczególnych krajach i do tego dochodzi sprawa znaków towarowych :)

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

10

Odp: LiveCD Atari Emulator

wrzuc iso na koniec swiata - np w chinach

te jestem zainteresowany zakupem.

Timex 2048, Atari 130XE, Atari STE, Amiga 600, SNES, Pegasus.....

11

Odp: LiveCD Atari Emulator

micromax napisał/a:

wrzuc iso na koniec swiata - np w chinach

te jestem zainteresowany zakupem.


Ale ja nie chcę tego sprzedawać. Chciałem to zrobić po prostu dla tej garstki ludzi których to w ogóle jeszcze interesuje.

Cel ogólnie był taki, że zawsze mnie denerwowało , że jak chcę uruchomić emulator to trzeba szukać romów , rozpoakowywać , konfigurować ścieżki , klawisze itd .  I tak sobie pomyślałem , że fajnie byłoby mieć to wypalone na CD i zawsze gotowe do użytku.

Sam system jest w zasadzie gotowy  - jest teraz tylko kwestia softu który w nim umieścić.

Mogę wrzucić około 320 MB softu dla Atari  jeśli całość ma się mieścić na płycie CD .

12

Odp: LiveCD Atari Emulator

Tak to wygląda w praktyce :

https://youtu.be/G-vjktYDyuU

To jest zapis z virtualboxa ... To dziwne miganie kolorów i braki ostrości w rzeczywistości nie występują...

13

Odp: LiveCD Atari Emulator

No to może da się to zrobić w takiej postaci, że pobieramy plik ZIP czy jakiś tam TGZ, następnie go rozpakowujemy, następnie do katalogów ROMS wrzucamy swoje romy, do GAMES swoje gry, do DEMOS swoje dema i do TOOLS użytki i dajemy MAKE i się nam kompiluje nasza własna dystrybucja do pliku ISO gotowego do wypalenia? Lub na pena...

Lub opcja druga: dołączasz tam XFormera i dzięki niemu dołączone są ROMy. Dajesz tylko symlinki gdzie trzeba.
A także dołączasz aktualne archiwum z atarionline.pl i zaznaczasz, że jest to kopia/backup/mirror na dzień (i tu data z archiwum z atarionline) - tu niech się ktoś wypowie, czy taki numer przejdzie.

P.S. Podoba mi się projekt i chcę to ISO w jakiejkolwiek formie, nawet jeśli będę tam musiał "ręcznie" dorzucić pliki jakimś PowerISO czy czymś :P

Ostatnio edytowany przez x_angel (2017-11-24 22:50:55)

14

Odp: LiveCD Atari Emulator

Patrząc praktycznie, nie ściśle na literę prawa, to jakoś nikt nie ściga portali i 'ef-te-pów' typu atarionline, pigwa, atarimania i setek innych gdzie leżą te .atr, .rom, .st, .msa, itp, itd.
Jeżeli takie CD zrobisz dla siebie i, jak piszesz, garstki zainteresowanych, to co się może stać?

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

15

Odp: LiveCD Atari Emulator

x_angel napisał/a:

No to może da się to zrobić w takiej postaci, że pobieramy plik ZIP czy jakiś tam TGZ, następnie go rozpakowujemy, następnie do katalogów ROMS wrzucamy swoje romy, do GAMES swoje gry, do DEMOS swoje dema i do TOOLS użytki i dajemy MAKE i się nam kompiluje nasza własna dystrybucja do pliku ISO gotowego do wypalenia? Lub na pena...

Lub opcja druga: dołączasz tam XFormera i dzięki niemu dołączone są ROMy. Dajesz tylko symlinki gdzie trzeba.
A także dołączasz aktualne archiwum z atarionline.pl i zaznaczasz, że jest to kopia/backup/mirror na dzień (i tu data z archiwum z atarionline) - tu niech się ktoś wypowie, czy taki numer przejdzie.

P.S. Podoba mi się projekt i chcę to ISO w jakiejkolwiek formie, nawet jeśli będę tam musiał "ręcznie" dorzucić pliki jakimś PowerISO czy czymś :P

Właśnie takich kombinacji chciałem uniknąć. To ma być odpalenie systemu i wybranie gry... Żadnego kombinowania czy przerabiania.

Oczywiście nie mam pojęcia jak to zadziała na różnym sprzęcie . W każdym razie ISO jest gotowe do udostępnienia.

Myślałem o wrzuceniu na google drive i udostępnianiu linka zainteresowanym w prywatnych wiadomościach...

16

Odp: LiveCD Atari Emulator

uicr0Bee napisał/a:

Patrząc praktycznie, nie ściśle na literę prawa, to jakoś nikt nie ściga portali i 'ef-te-pów' typu atarionline, pigwa, atarimania i setek innych

Nie wiem jak Atarionline, czy setki innych, ale Azbest jakiś czas temu dostał e-mail od firmy, która obecnie nazywa się Atari. Nie wiem jak się sprawa zakończyła, ale to nie były gratulacje :)

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

17

Odp: LiveCD Atari Emulator

Oj nie tylko Azbest. Swego czasu wiele stron fanowskich zawierających nazwie domeny "Atari" lub używających na stronach logo dostało od prawników propozycje nie do odrzucenia :> Np. Andrew Davie za stronkę atari2600.org czy PPS Berlin za http://www.ppsberlin.de/ppsberlin/index.php Najwyraźniej ówczesna firma Atari Inc. zamiast robić to z czego znamy markę to zapatrzyła się w Jabłko i postanowiła zastosować domenowy trolling :>

Atari Falcon 030 14MB+SD16GB; Atari TT 030 4MB ST-RAM, 64 MB TT-RAM; Atari 1040 STFM; Atari 1040 STE 4MB+NetUsbee+UltraSatan; Commodore 64+1541-II+XE1541; Atari 65 XE+CA-2001+Ultimate 1MB+Side2;  P166MMX+GUS.

18

Odp: LiveCD Atari Emulator

Ale to chyba nie dotyczyło praw do ROMów OS czy gier, tylko używania nazwy / znaku handlowego.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

19

Odp: LiveCD Atari Emulator

Chyba nie tylko znaków i nazw bo w przypadku PPS Berlin to zdaje się poszło też o soft, w tym własne oprogramowanie. Jakieś topiki o tym powinny być bodaj na forum atariage.com.

Atari Falcon 030 14MB+SD16GB; Atari TT 030 4MB ST-RAM, 64 MB TT-RAM; Atari 1040 STFM; Atari 1040 STE 4MB+NetUsbee+UltraSatan; Commodore 64+1541-II+XE1541; Atari 65 XE+CA-2001+Ultimate 1MB+Side2;  P166MMX+GUS.

20

Odp: LiveCD Atari Emulator

Właściciel marki Atari ma/miał(?) prawa tylko do części gier na Atari.
Oprócz Activision, EA, jakie inne firmy nadal działają, lub jakie firmy przejęły prawa do gier innych producentów?

Może termin abandoware nie funkcjonuje w prawie, ale jednak funkcjonuje w praktyce i przecież część posiadaczy praw jawnie się ich zrzekało, uwalniało kody źródłowe, itp.
Na coś takiego trafiłem: https://www.myabandonware.com/ (choć nie mam czasu na wczytywanie się na ile mają podstawy prawne)
Jest nawet SikorSoft:
https://www.myabandonware.com/browse/pu … -soft-40h/

A co do ROMów, to w dokumentacji serwisowej Atari 400/800 jest listing całego ROMu zdaje się.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

21

Odp: LiveCD Atari Emulator

Ktoś chętny do przetestowania obrazu ISO ?

Pisać na Email...

Ostatnio edytowany przez normail (2017-11-25 12:57:23)

22

Odp: LiveCD Atari Emulator

Tu co prawda koleżka pisze że dołącza do sprzedawanych emulatorów gry freeware albo public domain, ale nie wierzę że wszystkie były od początku freeware.
Ktoś może kupował od:
https://www.ebay.pl/sch/olicanaeliquid_ … 7675.l2562 ?

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

23

Odp: LiveCD Atari Emulator

do pelni szczescia brakuje adaptera natywnego joysticka podpinanego pod usb albo port rownolegly.

Timex 2048, Atari 130XE, Atari STE, Amiga 600, SNES, Pegasus.....

24

Odp: LiveCD Atari Emulator

Udostępniam link do obrazu (przynajmniej na jakiś czas).

https://drive.google.com/open?id=19YA1R … gNV7psxJHu

25

Odp: LiveCD Atari Emulator

Obraz dziala. Co prawda na VirtualBoxie ale co to za roznica ;)
Wlasnie pykam turniej w 180! :)