1

Temat: Nagrywanie kaset z PC.

Postawnowiłem odkurzyć moje Atari wraz z magnetofonem. Dlatego też chciałem nagrać na kasecie kilka gier w standarcie bez żadnego turbo jednak rodzi się z tym kilka pytań. Po pierwsze jak dobrać moc sygnału z komputera PC.  Do konwersji pliku xex do wav uzywam turgen system. Jakie znaczenie ma opcja pulses (do wyboru od FSK600 do FSK800) ? Czym najlpeiej odtwarzać plik wav ?

2

Odp: Nagrywanie kaset z PC.

Nagrywasz wavy mono - na prawym kanale bodajże zapis. Metodą prób musisz sam zobaczyć moc sygnału. Ja nagrywam na decku tak aby na equalizerze pokazywało jedną czerwoną "kratkę". Można puścić najprościej sygnał z smyrfona - włącz tylko tryb offline aby żadnych zakłóceń nie było z sieci , smsów, czy żeby nikt Ci nie zadzwonił podczas nagrywania. FSK600 czy 800 to ilość bodów. Standardowo dla Atari jest 600.

Zauważyłem że lepiej chyba nagrywać bezpośrednio na magnetofonie Atari gry np z SIO2SD/stacji/hdd. The Boss II program jest idealny do tego. Poszukaj na forum , Larek bardzo ładnie gdzieś to opisał , chyba jakiś filmik na YOutube zamieścił również.

I am operator of my pocket calculator

3

Odp: Nagrywanie kaset z PC.

SQL napisał/a:

Po pierwsze jak dobrać moc sygnału z komputera PC.

Trudne pytanie - dla każdego modelu karty dźwiękowej ustawienie 100% głośności w mikserze oznacza co innego. Ustaw jak uważasz, potem sprawdź na zwykłym magnetofonie czy sygnał jest nie za cichy (tj. dobrze słyszalny), i nie za głośny (tj. nie przesterowany). Najlepiej porównać z jakąś komercyjną kasetą atarowską. Poza tym magnetofon Atari ma dość dużą tolerancję na zmiany głośności.

Sygnał musi być nagrany przede wszystkim na prawym kanale stereo - lewy kanał nie ma żadnego znaczenia.

SQT napisał/a:

Jakie znaczenie ma opcja pulses (do wyboru od FSK600 do FSK800) ?

"Pulses" to prędkość transmisji. System operacyjny bez problemu wczytuje taśmy z prędkością większą niż standardowe 600 baud, i stąd możliwość regulacji prędkości przy nagrywaniu. Ale zacznij od nagrywania 600 baud i dopiero gdy opanujesz wszelkie inne techniczne kwestie, eksperymentuj z większymi prędkościami.

SQT napisał/a:

Czym najlpeiej odtwarzać plik wav ?

Odtwarzaczem, który nie obcina ani jednego sampla na końcu pliku. Chociaż Turgem System jest cwany, bo dokleja parę sekund ciszy na końcu generowanego dźwięku, przez co ww. obcinanie przestaje być problemem. Poza tym ma on opcję "Generate AUDIO directly", nada się więc do odtwarzania tak samo jak każdy inny w miarę nowoczesny mediaplayer.

Tyle że Turgen zupełnie niepotrzebnie generuje dźwięk na obu kanałach - nagrywając, możesz zechcieć pogmerać w mikserze systemowym, aby wyciszyć dźwięk na lewym kanale.

Kiedyś ważne było, żeby podczas odtwarzania nie obciążać komputera, bo skutkowało to "przeskakiwaniem" odtwarzanego dźwięku, ale w dobie sturdzeniowych procesorów i dysków SATA SSD HWDP można sobie pozwolić na nieco więcej.

A8CAS - narzędzie do 100% archiwizacji kaset Atari

4

Odp: Nagrywanie kaset z PC.

Właśnie zauważyłem przy odtwarzaniu przez np. media player że czasami zdarzają się krótki przycięcia. Na turgenie tego nie ma więc będę chyba z niego jednak nagrywał. Narazie nagrywam oba kanały bo nie jestem pewien co do połączenia audio xD.

5

Odp: Nagrywanie kaset z PC.

Turgen idzie ustawić tak, że sygnał jest generowany tylko w prawym kanale.
{Tools|Preferences|(WAVE Generator;Audio Generator)|Signal in right channel only}

6

Odp: Nagrywanie kaset z PC.

Postanowiłem spóbować użyć adaptera kasety i smartfona. Grę w pliku wav wrzuciłem na telefon i z niego odtwarzałem. Niestety za każdym razem ekran się wiesza w pewnym momencie i ekran jest cały czerwony tzn. widoczny jest kursor ale tło jest czerwone. Czy to poprostu ten adapter jest z pupy i nie nadaje się do takiego odtwarzania gier ?

7

Odp: Nagrywanie kaset z PC.

Czerwony ekran - to jest blad odczytu.
Spróbuj bezpośrednie wyjście audio z Turgena lub innego pliku XEX

8

Odp: Nagrywanie kaset z PC.

Dokładnie - sprawdzałeś czy z tego wava na pewno da się poprawnie wczytać  ?
Zauważyłem że niektóre xex'y wczytują się z błędami po konwersji na wav, próbuję wtedy innej wersji pliku (z AOL).

I am operator of my pocket calculator

9

Odp: Nagrywanie kaset z PC.

Robiłem z utworzonego wav-a plik cas i odpalałem na emulatorze. Problemów brak.

10

Odp: Nagrywanie kaset z PC.

Najpierw zamień smartfona na peceta, i na nim eksperymentuj z głośnością. Dopiero wtedy będziesz wiedział, czy winny jest adapter, czy jednak telefon.
Poza tym, pamiętaj o klątwie magnetofonu - każde nieudane ładowanie powtarzaj kilka razy.

A8CAS - narzędzie do 100% archiwizacji kaset Atari

11

Odp: Nagrywanie kaset z PC.

Odkurzam wątek.
Nagrywam kasete na decku. Dzwięk przy nagrywaniu z wav jest ok. Jednak gdy wczytuje gre z magnetu na atari dzwięk nadal jest taki przytłumiony jak jest zawsze przy nagrywaniu. Powinien być taki metaliczny "bez filtrow". Coś możecie doradzić ??

.

12

Odp: Nagrywanie kaset z PC.

Znaczy, że Atari, "nie łapnęło synchronizacji".
Albo złe obroty silnika, albo źle ustawiona głowica.
Też ostatnio z tym walczyłem, nagrałem sobie z kompa na decku kasetę i sporo mi zajęło, aby poprawnie wszystko poustawiać.

Zacznij może od tego, że wrzuć jakąś kasetę audio - najlepiej oryginalną, lub nagraną na sprzęcie, co do którego masz pewność.
Potem odpal Atari ze Start+Option i Enter i posłuchaj muzyki. Upewnij się, że masz dobrze ustawione obroty silnika, że audio leci nie za szybko ani nie za wolno. Potem możesz wyregulować głowicę na ucho - w dźwięku ma być jak najwięcej wysokich tonów.

A w ogóle zrób jeszcze jeden eksperyment - napisz program w Basicu jakieś dwie linijki i nagraj go przez CSAVE a potem spróbuj wczytać przez CLOAD - tu chyba bez względu jak będziesz miał rozregulowane obroty i głowicę, to powinno się nagrać i odczytać. Jeśli tak nie będzie, to albo kaseta do dupy (stara), alb coś więcej z magnetofonem.

13

Odp: Nagrywanie kaset z PC.

nagrałem CSAVE i wczytałem CLOAD. idealnie działa

jak będę w domu to sprawdzę z nagraniem audio

.

14

Odp: Nagrywanie kaset z PC.

wyłączyłem lewy kanał,   podkręciłem sygnał tak że w magnecie pokazuje dwa pola na czerwonym i jest OK
dzięki x_angel

.

15

Odp: Nagrywanie kaset z PC.

A to przesterowałeś, ale widocznie to dobrze :)
Ja nie wyłączałem lewego kanału, ale to fakt, że w Atari używany jest tylko jeden kanał (teraz nie pamiętam który).

16

Odp: Nagrywanie kaset z PC.

darque napisał/a:

Nagrywasz wavy mono - na prawym kanale bodajże zapis. Metodą prób musisz sam zobaczyć moc sygnału. Ja nagrywam na decku tak aby na equalizerze pokazywało jedną czerwoną "kratkę". Można puścić najprościej sygnał z smyrfona - włącz tylko tryb offline aby żadnych zakłóceń nie było z sieci , smsów, czy żeby nikt Ci nie zadzwonił podczas nagrywania. FSK600 czy 800 to ilość bodów. Standardowo dla Atari jest 600.

Zauważyłem że lepiej chyba nagrywać bezpośrednio na magnetofonie Atari gry np z SIO2SD/stacji/hdd. The Boss II program jest idealny do tego. Poszukaj na forum , Larek bardzo ładnie gdzieś to opisał , chyba jakiś filmik na YOutube zamieścił również.

Możesz rozwinąć wątek?

17

Odp: Nagrywanie kaset z PC.

Cześć,
Co mam rozwinąć ? Jak nagrywać na magnetofonie kasetę z sio2sd/stacji ?

Edit:Minęło trochę czasu i nie wiem co  i gdzie znalazłem wtedy.
Teraz wisi tutorial który napisał Dely w artykułach :

http://www.atari.org.pl/artykul/kopiowa … netofon/45

Ostatnio edytowany przez darque (2017-11-22 15:01:08)

I am operator of my pocket calculator

18

Odp: Nagrywanie kaset z PC.

darque napisał/a:

Cześć,
Co mam rozwinąć ? Jak nagrywać na magnetofonie kasetę z sio2sd/stacji ?

Edit:Minęło trochę czasu i nie wiem co  i gdzie znalazłem wtedy.
Teraz wisi tutorial który napisał Dely w artykułach :

http://www.atari.org.pl/artykul/kopiowa … netofon/45

Bardzo dzięki.