Temat: Ultimate w Atari 600 XL :)

Udalo mi sie nabyc Atari 600 XL i chcialem sobie wstawic do niej Ultimate. W opisie Ultimate zauwazylem informacje iz aby zamontowac ja w Atari 600 xl montaz nzlezy poprzedzic rozszerzeniem Atari do 64Kb Ram.

Czy jest to konieczne i jak tego dokonac  bez dokupywania oryginalengo modulu rozszerzenia pamieci do Atari 600 xl ?

Ostatnio edytowany przez Monsoft (2017-12-04 14:16:17)

2

Odp: Ultimate w Atari 600 XL :)

Yes, it's necessary. Here are some instructions:

http://atariage.com/forums/topic/183694 … -pictures/

3

Odp: Ultimate w Atari 600 XL :)

Ups. I was thinking that maybe I will not have to do it, but if this is necessary ....
Thanks for link.

4

Odp: Ultimate w Atari 600 XL :)

Ultimate nie zastępuje po prostu bazowej pamięci komputera tylko się do niej dokłada, dlatego razem masz 1088KB (co wyjaśnia nazwę nowej płyty ;) )

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

5

Odp: Ultimate w Atari 600 XL :)

moze Antonia4MB by tu pomogla (nie trzeba dodatkow przerabiac kompa), chyba ze to musi byc Ultimate1MB?

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

6

Odp: Ultimate w Atari 600 XL :)

Mam Ultimate w domu juz od chyba 4 lat i tak sobie lezy wiec pomyslalem co by ja w koncu uzyc.

7

Odp: Ultimate w Atari 600 XL :)

xxl napisał/a:

moze Antonia4MB by tu pomogla

Dla +48kB ram liniowej szkoda marnować takiego rozszerzenia.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

8

Odp: Ultimate w Atari 600 XL :)

A nie jest tak, że Antonia wchodzi w paradę Ultimate poprzez fakt, że sama obsługuje MMU (wyciąga się MMU i podpina zamiast niego taśmę od Antonii)? I tego samego gniazda używa U1MB. Więc i tak nic z tego by nie wyszło?

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

9

Odp: Ultimate w Atari 600 XL :)

oczywiscie, proponowalem Antonie4MB zamiast U1MB bo zeby zainstalowac rozszerzenia U1MB w A600XL wczesniej trzeba zainstalowac w A600XL rozszerzenie pamieci. w przypadu Antonii4MB nie ma takich przekretasow.

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

10

Odp: Ultimate w Atari 600 XL :)

Akurat rozszerzenie pamieci do 64K w Atari 600 xl wyglada banalnie tak wiec nie ma problemu z tym. Zastanawialem sie tylko czy to jest bezwzglednie konieczne a wyglada na to iz jest.

Temat do zamkniecia

11

Odp: Ultimate w Atari 600 XL :)

zastanawia mnie dlaczego to nie pójdzie na 16k, czyzby chodzilo o menu U1M??

12

Odp: Ultimate w Atari 600 XL :)

U1MB has only 2 x 512KB SRAMs and needs memory for its own use at $D1xx, $D5xx, and $D6/D7xx, so 64KB has been mandatory since day one. But as Monsoft says: 64K upgrade on 600XL involves only a couple of wires, DRAMs, and five minutes of time. Benefits are well worth it, I think.

13

Odp: Ultimate w Atari 600 XL :)

@flashjazzcat: At first, I was thinking that I will have to build pcb board to expand memory to 64K, but after looking to your link, it should be really easy job. Thanks.
I don't flight to Poland for Christmas/New Year break (not going to pay £500 per person to flight by Ryanair) and I had to book almost all remaining holiday (can carry only 3 days to next year)  so it will be perfect time to do some soldering/fixing job with my Atari :-)

Ostatnio edytowany przez Monsoft (2017-12-06 20:42:17)

14

Odp: Ultimate w Atari 600 XL :)

Wiecie co dokleję się tutaj bo mam problem tylko odwrotny :-)
Mam 130 xe i wpadłem na pomysł: czy jest sens trzymania na płycie po zamontowaniu ULTIMATE: 1 szt.  CO 25953-20 i 2 szt TMS4464-10NL. Można to wymontować i w miejsce CO 25953-20 wstawić dwa rezystory i powinno chodzić :-)
Tylko czy to nadal będzie 1088 kb ? czy 1024 ? Podejrzewam że ULTIMATE tego nie rozpozna ;-)

15

Odp: Ultimate w Atari 600 XL :)

W sumie to już zgłupiałem :-) Ale chyba dobrze kombinuję że w 65 xe mam 1088 po dołożeniu ULTIMATE ?
A gdy mam 130 xe to mam 1152 ? Czy nie ? Tzn. czysto teoretycznie ;-)

16

Odp: Ultimate w Atari 600 XL :)

w 130xe ultimate ci wylaczy dodatakowe 64

mozesz wywalic 2 dolne kostki, mmmu, wlutowac kabelki i bedzie dzialac.


3-->16 lub 17
4-->17 lub 16
6-->15

edti: tylko po co ?

Ostatnio edytowany przez lotharek (2018-01-04 07:35:18)

Post's attachments

130xe.png 47.52 kb, liczba pobrań: 1 (od 2018-01-04) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

17

Odp: Ultimate w Atari 600 XL :)

Poprawka:
1-16
2-17

http://atariage.com/forums/uploads/mont … 024154.jpg

18

Odp: Ultimate w Atari 600 XL :)

racja ;-) a14, a15 ;-)

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey