26

Odp: TOMS Multi Drive - poważny błąd ?

Mozna bylo oczywiscie przeslac kod, jednak w TOMSach byl inny format tego rozkazu (wiecej mozliwosci odpowiedzi stacji) i to wlasnie bylo opisane we wspomnianym wczesniej numerze Mojego Atari, wraz z przykladami.
A co do RAMu, to wszystkie te stacje mialy standardowo 2kb (tez ZTCP ;)). W przypadku TOMS Multi dodano jeszcze 8kb w zwiazku z czym doszlo buforowanie i mozliwosc sledzenia wysylanych do stacji rozkazow.

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

27

Odp: TOMS Multi Drive - poważny błąd ?

Pecus napisał/a:

[...]
A i zmieniona jest oczywiscie zawartosc ROM-dysku, juz nie pamietam co tam jest, ale to po chwili zastanowienia kazdy moze latwo sabie sam zmienic ;).
[...]

Pecuś, może przypomniałeś sobie co było w nowych ROMach? W oryginale był BIBO DOS, w Twoich też?
Drugie pytanie, gdybym jednak "po chwili zastanowienia" nie całkiem wiedział jak zmienić zawartość ROM-dysku na swoją, to mogę gdzieś o tym poczytać? Czy oprócz TMD Makera by Jager, są inne narzędzia do przygotowania plików do programatora pod TMD?

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

28

Odp: TOMS Multi Drive - poważny błąd ?

A czy te poprawione pliki są jeszcze gdzieś osiągalne? Na atariki nie ma, na pigwie nie widziałem.

29

Odp: TOMS Multi Drive - poważny błąd ?

Kiedyś, kiedyś to wrzuciłem na dysk i masz jak znalazł tutaj

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

30

Odp: TOMS Multi Drive - poważny błąd ?

Dzięki!

31

Odp: TOMS Multi Drive - poważny błąd ?

jakby Ktoś miał skany kodu TOMSa z Mojego Atari i zechciał by się podzielić to by było fajnie...

32

Odp: TOMS Multi Drive - poważny błąd ?

Do poszukania na sąsiedzkiej stronie albo u mnie.

A tak po prawdzie, naucz się w końcu dogadywać z wujkiem Google'em - oba linki to trzeci oraz siódmy od góry wynik wyszukiwania... :)

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

33

Odp: TOMS Multi Drive - poważny błąd ?

Pytanie po latach: czy ktoś ma może pliki z dwóch pierwszych linków z postu Pecusia? Chodzi mi o oryginalną zawartość ROM-u TMD. Pozostałe mam, łącznie z archiwum udostępnianym kiedyś przez Jera.

Wrzuciłbym całość na Pigwę.

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

34

Odp: TOMS Multi Drive - poważny błąd ?

Proszę bardzo.

Post's attachments

PECUS-1.zip 71.83 kb, liczba pobrań: 35 (od 2016-06-29) 

PECUS-2.zip 71.83 kb, liczba pobrań: 20 (od 2016-06-29) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it...

35

Odp: TOMS Multi Drive - poważny błąd ?

Oba archiwa od ciebie są takie same. :) To jest dokładnie to samo archiwum, które udostępnił Pecuś i które mam. W środku znajduje się tylko ROM stacji po jego poprawkach i niestety nie ma tam oryginalnego softu.

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

36

Odp: TOMS Multi Drive - poważny błąd ?

Kiedyś Zenon/Dial miał na warsztacie moją stację z oryginalnym TMD zamontowanym bezpośrednio w firmie TOMS w latach '90 i chyba zgrywał ROM.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

37

Odp: TOMS Multi Drive - poważny błąd ?

Romy od Pecusia do jakiej stacji są? Do 1050, do CA 2001 czy LDW super 2000? Ma to chyba znaczenie, a nigdzie nie napisano - w każdym razie nie znalazłem!

800xl (Ultimate + VBXE) + (130xe + 64 kb) + (800xe + Ultimate + MyIDE ][) + (1050 + Happy) + (CA-2001 + Toms) + LDW Super 2000 + xc12 + 1010 + SIO2SD + SIO2PC + SIDE2 + Amiga 500 + inne

38

Odp: TOMS Multi Drive - poważny błąd ?

Do LDW i CA. Do 1050 jest inny.

Ostatnio edytowany przez lemiel (2017-05-05 22:23:24)

39

Odp: TOMS Multi Drive - poważny błąd ?

HEEEEEEELP! ;)
Mam problem w CA-2001 z poprawionym ROM-em od Pecusia (Multi4z.256 z pliku PECUS-1.zip).

Oryginalna płytka rozszerzenia od TOMSów wygląda jak na załączonym zdjęciu.

Znajomy pomógł mi w procederze, wykonaliśmy modyfikację polegającą na zgraniu oryginalnego ROM-u z TOMS MULTI z kostki 27256 i zastosowaniu kostki 27512, z czego jedna połówka jest zaprogramowana zawartością oryginalną, a druga tą poprawioną od Pecusia (przełączanie zrobione na zworkę).
I o ile po wybraniu oryginalnego ROM-u stacja działa jak zawsze, tak na tym pecusiowym po włączeniu wykrywa jeszcze poprawnie gęstość (o ile jest włożona dyskietka, w przeciwnym wypadku normalnie wyświetla E, ale przy próbie zabootowania nic się już nie dzieje, stacja nawet nie próbuje czytać.

W pliku tekstowym jest informacja:

Plik Multi4z.256 zawiera zawartosc ROMu z poprzestawianymi bitami danych i adresow, pasujaca do oryginalnej plytki TOMS Multi (wyjmowalna, podlaczana do szyny systemowej stacji z boku), drugi plik zawiera ROM w postaci umozliwiajacej wlozenie go do podstawki zainstalowanej standardowo na plycie stacji (oczywiscie troszke zmodyfikowanej z powodu wiekszej pojemnosci ROMu)

Czy na pewno Multi4z.256 jest tym właściwym plikiem do zastosowania w CA-2001 Multi Drive, czy nie przypadkiem jednak Multi4o.256?

Ostatnio edytowany przez Jacques (2017-12-03 15:16:56)

Post's attachments

20171203_145532.jpg 114.37 kb, liczba pobrań: 3 (od 2017-12-03) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

40

Odp: TOMS Multi Drive - poważny błąd ?

Nie pamiętam już co oznaczały literki o i z :) (zdaje się, że zakodowana i odkodowana), chodzi o to, że na początku niewiele wiedziałem o konstrukcji tego rozszerzenia i zamianę bitów danych i adresów uważałem za jakieś zabezpieczenie przed piratami. Może i tak było, ale chyba jednak chodziło o uproszczenie prowadzenia ścieżek na płytce :)
Jeśli wybrałbyś nieprawidłową wersję to w życiu stacja się nie odpali. Tam zamienione miejscami są linie danych i adresowe (oczywiście nie między sobą :) ) więc czyta się z takiego ROMu sieczka.

Sam miałem oryginalną płytkę TOMSów i ten plik działał.

Problemu szukałbym gdzieś indziej (skoro się bootuje).

Pewnie nie masz podstawki (bo się nie mieści - wiem), ale sprawdziłbym na standardowej wielkości ROMu, bo (wiem wiem, teoretycznie niemożliwe) jeśli bity adresowe są poprzestawiane - a są - przełączanie ROMów też jest robione jednym z nich więc....

Moja rada na początek - wstawcie podstawkę - nie mieści się wiem, przeszkadza rama stacji. No to trzeba ramę przeciąć w dwóch miejscach i zrobić "wyrwę" na ROM w podstawce. Ja tak miałem :)
Będzie łatwiej testować.

A tak w ogóle - na gwizdek Ci oryginalny ROM? :)

P.-S. Pogrzebałem trochę i wygrzebałem. Załączam plik ATR z ROMami z początku tej dyskusji (wszystkimi, także oryginalnymi przed i po zamianie bitów).

Ostatnio edytowany przez Pecus (2017-12-03 16:24:26)

Post's attachments

TOMS_ROM.atr 179.64 kb, liczba pobrań: 20 (od 2017-12-03) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

41

Odp: TOMS Multi Drive - poważny błąd ?

Pecus napisał/a:

P.-S. Pogrzebałem trochę i wygrzebałem. Załączam plik ATR z ROMami z początku tej dyskusji (wszystkimi, także oryginalnymi przed i po zamianie bitów).

Dzięki!
Choć porównałem pliki z tego archiwum załączonego przez Duddiego i oba MULTI4Z.256 są identyczne.
Potwierdzasz w każdym razie, że to właśnie MULTI4Z.256 jest właściwym plikiem po modyfikacjach do zaprogramowania dla prawdziwej stacji z płytką TOMS Multi jak moja?

Wycinanie obudowy odpada, a czemu chciałem dwa ROM-y w jednym? Dla możliwości szybkiego przywrócenia oryginalnego ROM-u w razie ochoty/potrzeby ;)

42

Odp: TOMS Multi Drive - poważny błąd ?

Jacques napisał/a:

Potwierdzasz w każdym razie, że to właśnie MULTI4Z.256 jest właściwym plikiem po modyfikacjach do zaprogramowania dla prawdziwej stacji z płytką TOMS Multi jak moja?

Tak, dokładnie tym plikiem miałem zaprogramowaną moją LDW.

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

43

Odp: TOMS Multi Drive - poważny błąd ?

Może głupie pytanie (rozumiem, że te stacje są bliźniacze), ale czy na pewno to co działa w LDW musi zadziałać 1:1 w CA-2001?

44

Odp: TOMS Multi Drive - poważny błąd ?

No właśnie mogą być bliźniacze, albo różne, zależy jaką się trafi. W jednych CA jest kontroler WD 2797 a w innych WD 1772. Częściej chyba ten drugi. Być może Multi chodzi prawdłowo tylko ze stacją z WD2797, ale nie wiem, bo nie mam.

45

Odp: TOMS Multi Drive - poważny błąd ?

Multi *wymaga* WD2797. Jeśli jest WD1772 to trzeba go wymienić. Niebawem będą dostępne gotowe moduły do podłączenia do złącza w stacji.

Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it...

46

Odp: TOMS Multi Drive - poważny błąd ?

Aaa, OK, jasna sprawa, ale skoro działa w tej stacji CA oryginalny Multi, to i poprawiony ROM od Pecusia jak rozumiem musi w niej działać w pełni poprawnie (a nie tylko w LDW)?

47

Odp: TOMS Multi Drive - poważny błąd ?

Tak.

Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it...

48

Odp: TOMS Multi Drive - poważny błąd ?

A jak będzie Turbo to ten moduł też zadziała? Czy ewentualnie pamięć da się wykorzystać do SuperSynchromesha?

49

Odp: TOMS Multi Drive - poważny błąd ?

Nie zadziała. Do syncromesha potrzebny jest oryginalny ROM.

Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it...

50

Odp: TOMS Multi Drive - poważny błąd ?

Duddie napisał/a:

Niebawem będą dostępne gotowe moduły do podłączenia do złącza w stacji.

A będzie też coś dla 1050? :)