Temat: 800 XL i czarno biały obraz przez SVIDEO

w obu atarkach 800 xł mam tak samo. Przez kabel svideo (chroma luma) jest czarno biały obraz . testowałem na trzech różnych monitorach. Na tym samym kablu w mojej 600 XL wszystko jest ok, kolorki piękne. co może być przyczyną ?

.

2

Odp: 800 XL i czarno biały obraz przez SVIDEO

600XL zmodowane ?
http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=12258

"wszystko się kiedyś kończy......."

3

Odp: 800 XL i czarno biały obraz przez SVIDEO

to jak to jest z 800XL. każde na svideo ma B&W  ????

.

4

Odp: 800 XL i czarno biały obraz przez SVIDEO

Z ostatniego okresu produkcyjnego (chyba te z "fredkiem") mają wyprowadzony sygnał chrominancji. Starsze nie, dlatego, siłą rzeczy, podając tylko luminancję na wejście s-video monitora masz obraz monochromatyczny.

5

Odp: 800 XL i czarno biały obraz przez SVIDEO

Dzięki Bluki za wyjaśnienie

.

6

Odp: 800 XL i czarno biały obraz przez SVIDEO

Witam,właśnie mam podobny problem z moim 800xl (układ z freddim), po podłączeniu do tv obraz jest czarno- biały,  by się pojawił kolor  to sygnał luminacji i chrominacji mam ze sobą połączyć? jest to przewód composite czyli cinch, dzięki za odpowiedź

7

Odp: 800 XL i czarno biały obraz przez SVIDEO

Jarx5 napisał/a:

sygnał luminacji i chrominacji mam ze sobą połączyć?

Nie. Jeśli masz podłączone przez kompozyt, to kolor musi być, chyba że coś masz źle podłączone w tym kablu, którego używasz.

8

Odp: 800 XL i czarno biały obraz przez SVIDEO

Ewentualnie sprawdź PRK-ę (regulator nastawny od kolorów, mała dziurka w dole obudowy powinna być) - z wiekiem potrafiły takie jaja robić, koszt to max 2zł plus wymiana ;)

Sikor umarł...

9

Odp: 800 XL i czarno biały obraz przez SVIDEO

Srubałek w dłoń i pokręć potencjometrem na plycie.

10

Odp: 800 XL i czarno biały obraz przez SVIDEO

dzięki za podpowiedzi , dziś sprawdziłem przewód i jest poprawnie zrobiony, by pokręcić potencjometrem muszę jednak rozkręcić obudowę, gdy to nie pomoże może być jeszcze jakaś przyczyna braku kolorów?

11

Odp: 800 XL i czarno biały obraz przez SVIDEO

Jarx5 napisał/a:

może być jeszcze jakaś przyczyna braku kolorów?

- Telewizor  (zakładam, że masz ustawiony system PAL lub auto).
- Zasilacz od komputera.
- Uszkodzony 800XL.

Zanim zaczniesz kręcić, zaznacz dokładnie oryginalną pozycję potencjometru, aby można było łatwo do niej wrócić.

Ostatnio edytowany przez Bluki (2018-01-22 21:20:15)

12

Odp: 800 XL i czarno biały obraz przez SVIDEO

Niektóre telewizory nie pokazują koloru z niektórych egzemplarzy XLF, choć te chodzą ok z innymi tv. Nie wiem z czego to się bierze. Jakaś niedokładność sygnałów? Mam takiego Panasonica.

13

Odp: 800 XL i czarno biały obraz przez SVIDEO

Niedokładność sygnału jest wpisana w Atari 8-bit :) . W starszych telewizorach można było korygować "zaskok" koloru PAL trymerem obok kwarcu 4,4 lub 8.8 MHz (zależnie od typu dekodera). Jeśli częstotliwość kwarcu nieco "odjechała" to właśnie ze sprzętu 8-bit może już nie być koloru. Czasami z tego powodu zanikał PAL z magnetowidu VHS.

14

Odp: 800 XL i czarno biały obraz przez SVIDEO

Witam ponownie, nadal borykam się z czrno-białym obrazem w moim 800XL, pokręciłem potencjometrem i bez zmian, czy macie jeszcze jakieś pomysły lub  jest ktoś z okolic Katowic u kogo mógłbym sprawdzić czy to wina mojego lcd czy atari?

15

Odp: 800 XL i czarno biały obraz przez SVIDEO

Witam ponownie, nadal borykam się z czrno-białym obrazem w moim 800XL, pokręciłem potencjometrem i bez zmian, czy macie jeszcze jakieś pomysły lub  jest ktoś z okolic Katowic u kogo mógłbym sprawdzić czy to wina mojego lcd czy atari?

16

Odp: 800 XL i czarno biały obraz przez SVIDEO

Jest opcja, że potencjometr jest uszkodzony. Nie pierwszy i na pewno nie ostatni taki przypadek to by był.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

17

Odp: 800 XL i czarno biały obraz przez SVIDEO

to daje nadzieję :-) a jest jakiś symbol tego potencjometru?

18

Odp: 800 XL i czarno biały obraz przez SVIDEO

https://allegro.pl/oferta/potencjometr- … 0656061470 - ten powinien pasować, chociaż wydaje mi się, że oryginalny to był około 470 ohm (nie am schematu przy sobie). Ale zasadniczo po to jest nastawny, aby wyregulować...

Sikor umarł...

19

Odp: 800 XL i czarno biały obraz przez SVIDEO

Ale zanim kupisz nowy, sprawdź, czy to na pewno wina potencjometru - przemierz go miernikiem, sprawdź jak zachowuje się obraz przy zwartych nóżkach.

___
Press play on tape...

20

Odp: 800 XL i czarno biały obraz przez SVIDEO

Potencjometr jak się nie mylę to ms wartość 500kohm (można wstawić 470kohm).
Na płytach z Fredkiem trzeba rozkręcić obudowie bo standardowo otwór w obudowie jest w miejscu dla płyt bez Fredka.
Miałem przypadek w 130XE, że za brak koloru odpowiedzialny był procesor (za mała amplituda na jednym z wyjść)

1088XEL i inne XL, XE, ST.

21

Odp: 800 XL i czarno biały obraz przez SVIDEO

a jaka reakcja powinna być na ekranie  jak zewrę nóżki tego potencjometru? czy jest to bezpieczne?

22

Odp: 800 XL i czarno biały obraz przez SVIDEO

Próbowałeś dotykać palcem wyprowadzenia kwarcu koło fredka?
Jeśli jest problem z kwarcem powinny się pojawiać przebłyski koloru.
Ja bym mimo wszystko spróbował podłączyć komputer do TV kablem antenowym na początek.

Potencjometr ma 500k. Zwieranie za bardzo Ci nie pomoże. Ustaw na początek w połowie ścieżki i pokombinuj jak napisałem wyżej. O ile masz prawidłowo zrobiony kabel a na nim wszystkie sygnały - powinieneś dojść gdzie jest problem.

Pozdrawiam

Ostatnio edytowany przez tOri (2022-03-07 21:19:25)

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

23

Odp: 800 XL i czarno biały obraz przez SVIDEO

wypróbuję jeszcze te twoje sposoby tOri

24

Odp: 800 XL i czarno biały obraz przez SVIDEO

... podłączyłem przewodem antenowym i bez zmian, poruszałem kwarcem obok freddiego nic nie zauważyłem, podłączyłem przejściówką do scarta i nic, nóżek od potencjometru nie zwierałem, najlepiej byłoby podłączyć atari do tv wyświetlającego kolory, ale narazie nie mam takiej możliwości.
Mój tv to sony bravia z 2008 roku.

25

Odp: 800 XL i czarno biały obraz przez SVIDEO

Jarx5, a skąd jesteś? Może podjedź do kogoś z tą atarką i się wyjaśni.
Tak jeszcze pomyślałem: daj zdjęcie naklejki z SN kompa, może masz NTSC a w telewizorze trzeba go wymusić? (niektóre TV tak mają), jednym z objawów jest brak koloru. Zrób proszę zdjęcia kompa, przegwizdaj miernikiem połączenia w kablu,. to może wiele wyjaśnić.

Sikor umarł...