1

Temat: Joystick - męska wtyczka

Cześć!

Wpadł mi ostatnio w ręce QuickJoy, ale z męską wtyczką. Pytania:

1. Do jakich 8-bitowców były takie joysticki?
2. Skąd wziąć wtyczkę żeńską, ma ktoś na zbyciu, wie skąd ściągnąć (na allegro tylko całe, raczej sprawne joysticki)
3. Czy rozkład pinów w takim joysticku z męską wtyczką jest taki sam jak z żeńską, czyli, czy można po obcięciu zlutować odpowiednie kabelki analogicznie i będzie działać?

Dzięki za info!

2

Odp: Joystick - męska wtyczka

Wtyczka - kup zwykłe DB9 i wywal metalową obudowę, będzie ok. Całość włóż w dużą koszulkę termokurczliwą lub opakuj modeliną/poxipolem.

Sikor umarł...

3

Odp: Joystick - męska wtyczka

Czyli biorę np. takie złącze:

http://allegro.pl/gniazdo-d-sub-dsub-db … 7043657926

Wyłuskuję z metalowej obudowy, nóżki stykam z pinami z wtyczki, zaklejam i już? :) Pytam o więcej szczegółów, bo ze mnie żaden elektronik. :) Wizualnie DB9 jakby stanowczo mniejsze od tego co widzę w Atarynce, ale to może dlatego, ze teraz jestem w pracy i źle zapamiętałem...

4

Odp: Joystick - męska wtyczka

Trochę roboty, ale działać powinno.
Natomiast moim zdaniem lepiej, szybciej i estetyczniej będzie to wyglądało jak zakupisz sobie kabelek z MATT'a.
http://sklep.matt.com.pl/pl/c/Akcesoria … kacyjne/27
Niestety drożej....
To nie jest kryptoreklama, po prostu ostatnio też szukałem takiego kabelka (do KSO 2000) :)
Chyba powinien wystarczyć przewód 6żył, ale tego nie jestem pewien.

Z joyem z męskim DB9 się nie spotkałem. To oryginał, czy samoróbka?

5

Odp: Joystick - męska wtyczka

Taniej niż kabel z mata wychodzi kupić u Chińczyków przedłużacz, uciąć z niego gniazdo i mamy kabel gotowy. Wejdź sobie np. na aliexpress i wpisz "przedłużacz sega". Sega wykorzystuje wszystkie 9 pinów, więc kabel jest 9-cio żyłowy, wszystkie piny są obsadzone i nadaje się do wykorzystania do każdego joysticka, czy myszy, czy tam czegokolwiek. Taki przedłużacz długości 1,8m kosztuje jakieś 2,5-3,5$ z przesyłką, a obecnie kurs dolara wychodzi około 3,5zł, więc gites:-)

@Pudens: ten link do złącza DB9 jest ok (w sensie, że takie dokładnie złącze potrzebujesz).
Gdybyś zdecydował się jednak na takie rozwiązanie, to nacinasz ucinaczkami albo obcęgami z boku lekko ten metal i łamiesz kombinerkami wyginając w jedną-drugą parę razy. Rozchylasz metal, wyciągasz plastik, metal wywalasz. Roboty 30 sekund. Jak już wyłuskasz plastikowy wtyk, to on się otwiera, więc trzeba go lekko rozłożyć, i kapnąć malutką kropelkę jakiegoś superglue, czy tam kropelki po bokach i ścisnąć z powrotem. Jak tego nie zrobisz, to wtyk będzie Ci się rozkładał przy wyciąganiu z kompa.
Wiem co piszę, bo używam takich złączy w moim projekcie (S)NESctrl (http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=14670).
Do wtyku oczywiście kabelki trzeba przylutować a nie "styknąć" jak napisałeś:-)

Ostatnio edytowany przez Mq (2018-01-26 14:50:12)

6

Odp: Joystick - męska wtyczka

@andrew_M: dzieki Ci dobry czlowieku za linka do MATTa. zakupilem czarnego klasyka MATT AFF, bo okazalo sie ze da sie kupic.

byl to moj pierwszy joy, pamietam ze naprawde wygodnie mi sie to w lapie trzymalo, pamietam ze swietnie sie tym gralo i pamietam ze przez dlugi czas nie szlo go zajechac. az pewnego dnia classic case scenario i "winter olympics" go pokonalo :)

7

Odp: Joystick - męska wtyczka

Dzięki wszystkim za podpowiedzi. Nie miałem jak go na szybko dokładnie obejrzeć, wróciłem do domu i oczywiście stwierdziłem, że to 15-pinowe męskie złącze do peceta chyba... Więc sytuacja jest inna - sorry, za wprowadzenie w błąd.

Taki joy da się przerobić na podłączalny do Atari, z użyciem adapterów, z wymianą kabla?

8

Odp: Joystick - męska wtyczka

Jak do peceta, to pewnie to joystick analogowy, więc się do Atari nie nada.