Temat: Sterowniki - teoria

Jak działa sterownik ? :)
Na konkretnym przykładzie. Sterownik do karty NOVA działa z adapterem VME (dla niego został stworzony), ale działa także z adapterem Panther. Natomiast sterowniki do kart ET4000 znajdujące się w pakiecie NVDI działają z Panther, a ta sama karta włożona do adaptera NOVA nie będzie widziana przez VMG z NVDI. Są jeszcze inne rozwiązania typu VOFA czy STGA.
Czy jest to kwestia takich danych jak "Screen base address" i "Register base address", aby sterownik widział "gdzie szukać karty" ?
A jak to jest w przypadku np. kart sieciowych, aby sterownik w ogóle zauważył, że takowa jest?

Było miło :) Do widzenia.

2

Odp: Sterowniki - teoria

Podłączam się do tematu. W sobotę próbowaliśmy z Krollem odpalić tandem w składzie: NOVA + ET4000 i NVDI. No i ostatecznie się nie udało, obstało więc zastępczo na jakiś krzyżackich sterach.

Przy okazji prośba, może mi ktoś z was podesłać zgrywkę z działającej (najlepiej ostatniej) wersji HIGHWIRE, kompilacja na 68k??

Nie mogę ogarnąć tej przeglądarki - prawie uruchamia się niby :) ..  i od razu wywala do tosu. Stery do Stinga zainstalowane ok, w HW też.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

3

Odp: Sterowniki - teoria

HIGHWIRE potrzebuje Minta chyba i NVDI. Ale zgaduje.

Co do tego jak działają sterowniki to pytanie jest bardzo szerokie. Strownik działa tak jak autor sobie zażyczył i nie ma żadnych reguł. Napewno ma zaszyte jakieś adresy gdzie spodziewa się znaleźć odpowiednie karty. Rozumiem, że mowa tutaj o strownikach dla urządzeń na szynę ISA. W takim przypadku interface mapuje przestrzeń IO karty w jakiś zakres adresów 68k. Tak samo dzieje się z pamięcią. To gdzie dany sterownik się spodziewa znaleźć tą przestrzeń IO jest kwestią umowną. Możliwe, że driver  NOVA ma dodaną obsługę interface-u Panther. Możliwe, że Panther emuluje przestrzeń adresową NOVA. Bez wglądu w kod i/lub schematy (wsady CPLD) nic stanowczego powiedzieć się nie da.

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

4

Odp: Sterowniki - teoria

Dzięki, chyba już znalazłem źródło informacji, a właściwie Informationsquelle :)

Pin: Czytałem ostatnio na ten temat. NVDI nie obsłuży karty z NOVA. Można przy instalacji wybrać, że NOVA jest zainstalowana wtedy NVDI, jak to było napisane, okroi się tylko do tych funkcji których nie mają stery NOVA.

Było miło :) Do widzenia.

Odp: Sterowniki - teoria

Highwire na 100% potrzebuje NVDI. MiNTa niekoniecznie.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

6

Odp: Sterowniki - teoria

sqward napisał/a:

HIGHWIRE potrzebuje Minta chyba i NVDI. Ale zgaduje.

Wystarczy SpdGDOS, lub NVDI>=3 i odpala na pewno na tos2.06 i nawet zwykłe STE i 4MB ram.

Co do NVDI, to od wczoraj mam jakiś armagedon i NVDI w dowolnej wersji wywala mi po 2-3 bombki. Może czas złożyć choinkę ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info