Temat: Oscyloskopy - przystawki do komputera.

Chciałem zapoznać się z Waszą opinią na temat oscyloskopów w postaci urządzeń podłączanych do komputera.
Oczywiście wyszukiwarki podają adresy do różnych urządzeń, ale jako laik w tej dziedzinie wolę najpierw skonsultować ewentualny wybór.

Urządzenie miałoby mieć zastosowanie amatorsko-hobbystyczne (głównie związane z analizą przebiegów magistrali w Atari 8-bit, więc zakres do np. do 10MHz wydaje się odpowiedni).

Podłączenie najlepiej poprzez USB (może być 3.0, ale nie musi), z oprogramowaniem pod Windows 10 (Linux też może być).

Nie będzie to służyć do "pracy zarobkowej", więc rozwiązania rodem z "AliExpress" wchodzą w rachubę.

Czekam na Wasze propozycje.

2

Odp: Oscyloskopy - przystawki do komputera.

Przyłączam się do pytania, bo jak ktoś poleci coś godnego uwagi, to również był bym chętny na taką maszynkę.

Jednak od siebie powiem, że jakiś rok temu przeryłem w tym temacie cały internet próbując znaleźć coś godnego uwagi przez jakieś 2 tygodnie i konkluzja była taka, że wszelkie tanie rzeczy (w sensie, żeby było taniej niż urządzenie dedykowane) były raczej zabawkami niż przyrządami pomiarowymi. Dobre oscyloskopy podłączane do kompa to był wydatek tego samego rzędu co dedykowane urządzenie (w sensie oscyloskopu cyfrowego). Ostatecznie stwierdziłem, że nie warto, a do analizowania magistrali itp. kupiłem sobie analizator logiczny Saleae, który całkiem fajnie się spisuje, chociaż używałem go od tego czasu niewiele.

Do analizowania sygnałów cyfrowych, timingów itd. lepszy jest taki analizator, bo ma np. 8 czy 16 kanałów i można te przebiegi względem siebie podglądać. Oczywiście nie pokaże analizator logiczny kształtów przebiegów, kształtów zboczy itd, czy zakłóceń - do tego już potrzebny jest oscyloskop oczywiście. Ja myślałem o oscyloskopie, bo bawiłem się też urządzeniami audio i bardziej pod ich kątem by mi się przydał, ale jak już myślałem o oscyloskopie, to chciałbym coś co będzie do wszystkiego i na zawsze. Tak że ceny mnie zabiły stąd dałem sobie spokój i poszedłem w stronę analizatora logicznego na razie.

Oscyloskopów tradycyjnych lampowych trochę w życiu używałem i od takowego oczekuję pokazania dokładnych przebiegów z ich kształtami, no a do tego jednak jest potrzebny porządny oscyloskop, a nie zabawka. Jeśli chodzi o cenę i dlatego miałby być podpinany do kompa, to już lepiej kupić jakąś porządną używkę lampową. No ale to klocek, miejsce trzeba na to mieć:-)

To takie moje przemyślenia, czyli przede wszystkim odpowiedz sobie na pytanie co tym chcesz robić i czy rzeczywiście potrzebujesz oscyloskop czy może jednak analizator logiczny.

3

Odp: Oscyloskopy - przystawki do komputera.

cześć,

ISDS205X Virtual PC USB oscilloscope DDS signal and logic analyzer 2CH 20 MHz bandwidth 48MSa / s 8bit ADC FFT analyzer

na aliexpress - to rozsądne pomiędzy kosztami a osiągami.

Pozdrawiam

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site