Temat: 520 st - video

Czy ktos wie gdzie szukac przyczyny problemu jak na zalaczonym obrazku..?
Pacjentem jest 520 tm (bez M)

Post's attachments

520st.jpg 69.26 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

2

Odp: 520 st - video

Wygląda na załączony pin MONO w monitorze do niskiej/średniej rozdzielczości. Sprawdź, czy nie masz zwarcia we wtyczce/przewodzie od monitora.

Sikor umarł...

3

Odp: 520 st - video

Uszkodzona pamięć lub MMU lub Shifter lub bufory 244/373.

Ostatnio edytowany przez bartek030 (2018-02-05 11:08:33)

Who loves kids? Charlie Waffles!! Damn right...

4

Odp: 520 st - video

Sikor napisał/a:

Sprawdź, czy nie masz zwarcia we wtyczce/przewodzie od monitora.

dzięki, sprawdzę...

bartek030 napisał/a:

Uszkodzona pamięć lub MMU lub Shifter lub bufory 244/373.

a jest jakaś metoda na wyizolowanie problemu czy pozostaje lutowanie każdego elementu po kolei...?

5

Odp: 520 st - video

Kolejność:

- MMU (i podstawka), Shifter - te 2 elementy do układy do sprawdzenia w innym ST lub sprawne układy z innego ST na Twojej niedziałającej płycie.
- Pamięć - tylko wymiana, ale to bez sensu, lepiej od razu zamontować 4MB (simm lub rozszerzenie od Artura - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=12067 )
- Bufory 244/373 - prawdopodobieństwo awarii - 0.01%

Sprawdź czy płyta nie nosi śladów modyfikacji - najczęściej właśnie rozszerzenia pamięci które mogło być wymontowane a płyta nie doprowadzona do stanu sprzed modyfikacji.

Zwarcia we wtyczce nie szukaj, obraz który widać na zdjęciu to prawidłowe 50Hz czyli komputer startuje poprawnie a jedynie coś dalej mu przeszkadza w działaniu.

Who loves kids? Charlie Waffles!! Damn right...

6

Odp: 520 st - video

Pięknie dziękuję - będę testował w weekend. Kupiłem też "donora" chipów (bo lubię mieć więcej niż mniej ;)) ale z nim też mam problem - o czym w innym wątku ;)

7

Odp: 520 st - video

No i niestety: MMU, Shifter - sprawne. Wydlubane z donora - bez zmian.

Kolejnym krokiem bedzie RAM - musze tylko kupic chipy. Wie ktos moze gdzie mozna kupic...?
Chce utrzymac ST w stanie "oryginalnym" i nie chce montowac cudow/rozszerzen... Do "zabawy" mam STE, tego chce miec do "muzeum" ;)

Plyta (poza modulatorem) wyglada na dziewicza - nie ma zadnego sladu modyfikacji/lutowania - absolutnie nic.
Piny z modulatora mogly byc wylutowane (albo tak przylutowali w fabryce) - nie jestem pewien.

Wtyczka i gniazdo - wszystko OK. Zwarcia nie ma...

Z rzeczy mniej dla mnie oczywistych - miedzy 3-cia noga YAMAHY i C32 jest jakas chyba dioda. Troche mnie zdziwilo ale to samo jest na zdjeciach tej plyty w sieci wiec chyba z fabryki... Na paru zdjeciach z sieci jest tez jakis kabel od modulatora do rezystorow przy shifterze - u mnie tego nie ma... Nie wiem czy to kable "fabryczne" czy nie - w kazdym razie u mnie nie ma...

Jesli ktos ma jeszcze jakis pomysl (zanim zaczne mozolnie wylutowywac dram) - prosze o wskazowki.

Jesli ktos wie gdzie i jakie kosci DRAM mam kupic - tez prosze o info..

8

Odp: 520 st - video

Pamięć możesz jeszcze spróbować sprawdzić tak, że podotykać czy się któraś kość nie grzeje znacząco w stosunku do innych. Czasem uszkodzona kość jest gorąca (uważaj, można się oparzyć). Nie jest to oczywiście 100% diagnoza, ale czasem można od tego zacząć i trafić jakieś pojedyncze kości, wymienić i może wstanie...

Co do lutów modulatora, to we wszystkich Atari one tak wyglądają "fabrycznie" - pewnie modulatory i niektóre inne większe elementy były dolutowywane ręcznie, bo nie wyobrażam sobie takiego modulatora wkładanego razem z resztą elementów na taśmie.

9

Odp: 520 st - video

Wzór na ekranie wskazuje na to, że coś się dzieje z 15/16 bitem danych na magistrali. Więc albo ram albo coś po drodze. Jeśli chodzi o ram to bym zaczął wymianę od bitu 16-go :)

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

10

Odp: 520 st - video

sqward napisał/a:

Wzór na ekranie wskazuje na to, że coś się dzieje z 15/16 bitem danych na magistrali. Więc albo ram albo coś po drodze. Jeśli chodzi o ram to bym zaczął wymianę od bitu 16-go :)

Ja wiem ze nie ma nic za darmo ale - w ramach utrwalania/szerzenia wiedzy o przestarzałych technologiach :) - moze mógłbyś "rozjaśnić" mi nieco temat i rozwinąć swoją diagnozę (skąd wiadomo ze taki wzór to dany bit magiatrali czy "zacząłbym wymianę od bitu 16-go"...?)

Ostatnio edytowany przez damanloox (2018-02-13 23:26:00)

Odp: 520 st - video

Masz pionowy czarny pasek co 16 pixli, mniej wiecej w miejscu 15-16 pixla, stad wiadomo ze cos jest nie tak z 15-16 przesyłanym bitem.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

12

Odp: 520 st - video

Adam Klobukowski napisał/a:

Masz pionowy czarny pasek co 16 pixli, mniej wiecej w miejscu 15-16 pixla, stad wiadomo ze cos jest nie tak z 15-16 przesyłanym bitem.

Dziekuje i... 15-16 przesylany bit ma sie do "fizycznego" dramu na plycie? Dzisiaj powinienem dostac pare kostek DRAMU i biore sie za szukanie igly w stogu siana (i kazda sugestia od ktorej kostki zaczac jest mile widziana ;))

13

Odp: 520 st - video

No a sprawdziłeś czy któraś nie jest gorąca?

14

Odp: 520 st - video

Mq napisał/a:

No a sprawdziłeś czy któraś nie jest gorąca?

tak - wszystkie zimne jak lod po okolo 20 minutach.

Ostatnio edytowany przez damanloox (2018-02-15 10:33:12)

15

Odp: 520 st - video

Uszkodzone pamięci w ST w przeciwieństwie do 8bit się nie grzeją, nie ma na co czekać i szukać gorącej.

W poście nr 5 masz gotowe rozwiązanie naprawy i jednocześnie rozszerzenia pamięci. Jeśli nie chcesz kupować gotowego rozszerzenia a umiesz trzymać lutownicę możesz polutować simm 4MB. Te 512KB i tak za chwilę okaże się niewystarczające.

Who loves kids? Charlie Waffles!! Damn right...

16

Odp: 520 st - video

Bartek, ja wiem, że Ty jesteś znacząco większym ekspertem ode mnie jeśli chodzi o ST (ja w zasadzie wcale nim nie jestem:-)).
Niemniej jednak grzanie się jest cechą specyfiki pewnego rodzaju uszkodzenia i dotyczy kości pamięci DRAM a nie tego czy jest ona zamontowana w Atari małym czy dużym, czy też w helikopterze:-) Piszę z punktu widzenia elektronika - nie z punktu Atarowca:-)

17

Odp: 520 st - video

Zgadza się, natomiast to są porady praktyczne. Metody z 8bit w ST się nie sprawdzają (kości na barana, różnica temperatur itp.)

Who loves kids? Charlie Waffles!! Damn right...

18

Odp: 520 st - video

bartek030 napisał/a:

W poście nr 5 masz gotowe rozwiązanie naprawy i jednocześnie rozszerzenia pamięci.

Tak, wiem i dziekuje. Sek w tym ze:
- rozszerzac _nie chce_ (bo - jak juz pisalem - to nie ma byc ST do zabawy/uzytkowania codziennego a rodzaj "eksponatu" ktory ma stac na polce i cieszyc oczy. Tem ST jest w takim stanie jak z "fabryki" - i takim go chce zostawic (zakladam optymistycznie ze nie wyszedl z fabryki uszkodzony wiec chce go naprawic ;)). Czasem zostanie wlaczony i dlatego wolalbym widziec GEM a nie kaszanke na ekranie.
- gotowe rozwiazanie - czesciowo... Moje dalsze pytania dotyczyly mozliwosci zlokalizowania ew. wadliwej kosci (zeby nie musiec wylutowywac 16 kosci jesli okaze sie ze to akurat ostatnia wylutowana jest wadliwa z znajac moje szczescie dokladnie tak bedzie...)

19

Odp: 520 st - video

damanloox napisał/a:

Moje dalsze pytania dotyczyly mozliwosci zlokalizowania ew. wadliwej kosci (zeby nie musiec wylutowywac 16 kosci jesli okaze sie ze to akurat ostatnia wylutowana jest wadliwa z znajac moje szczescie dokladnie tak bedzie...)

Nie znam takiej metody, nawet kart diagnostyczny nie pomoże. Ale z doświadczenia wiem że przeważnie będzie to któraś z ostatnich...

Who loves kids? Charlie Waffles!! Damn right...

20

Odp: 520 st - video

No wiec wzialem sie dzisiaj za moje 520 ST i - zgodnie z sugestiami - zaczalem bawic sie DRAMem. Lutownica zaczela sie grzac a ja - z nudow ;) - zaczalem od 16-tego DRAMU i posadzilem na nim "na barana" dzialajaca kostke. Ku mojemu zaskoczeniu na ekranie nie zobaczylem GEMu a... dodatkowy zestaw czarnych linii.. Przesunalem DRAM na kolejna kostke i... linie sie przesunely... Policzylem szybciutko i.. dzialajacy DRAM wyladowal na pierwszym chipie (U16). Power on i... GEM w calej swojej okazalosci! Jeszcze tylko chwila z lutownica i moj _sprawny_ 520 ST laduje na polce pt. "duma mojego dziecinstwa" (o ile 17-latka mozna nazwac dzieckiem ;)
Dziekuje wszystkim za wskazowki!

21

Odp: 520 st - video

Koledze @damanloox gratuluję postawienia na nogi sprzętu. Bardzo fajnie też że opisałeś to zachowanie z kością "na barana" przesuwanej na kolejne chipy. Na pewno nieraz jak ktoś trafi na ten wątek, to jeszcze z metody skorzysta.

Bartek, Tobie natomiast proponuję zrewidować swój pogląd o innym i szczególnym traktowaniu takich samych kości pamięci DRAM w różnych komputerach i dopisać do statystyki nieudanych prób testowych "na barana" +1 na korzyść udanych:-) Nie gniewaj się, nie piszę złośliwie, tylko żartobliwie:-) W każdym razie metoda na pewno nieraz się jeszcze komuś przyda.
Powtórzę dla potomnych: dwie podstawowe metody, które najprościej sprawdzić, to krok pierwszy: patrzymy czy się jakaś kość nadmiernie nie grzeje - jeśli tak, to ma wewnętrzne uszkodzenie polegające na zwarciu. Drugą metodę "na barana" stosujemy tylko i wyłącznie jeżeli żadna kość nie jest gorąca. Jeżeli któraś kość ma tylko uszkodzone jakieś komórki pamięci, ale w taki sposób, że po prostu ich w ogóle nie widać oraz nie powoduje zwarć, to taka kość "na barana" zadziała zamiast niej. Oczywiście jest jeszcze kilka innych "typów" uszkodzeń pamięci, które uniemożliwią diagnozę za pomocą tych dwóch metod, ale spróbować zawsze warto. W zasadzie znam tylko te dwie metody łatwe - jak zawiodą, to już tylko wymiany metodą prób i błędów...

22

Odp: 520 st - video

Podłączę się pod temat, co prawda po kilku latach, ale mam też problem z video, czy też grafiką.
Pacjent to krótki 520ST+ czyli 1MB, TOS 1.04.
Podczas uruchamiania ładnie odpala się TOS, ale jak już odpalam gry z HDD ACSI2STM to niestety albo się wiesza (w 20%), albo krzaczy grafikę tytułową w grach od Putnika, choć gry w większości startują po spacji to później już jest różnie.
Może ktoś miał podobne objawy? lub podejrzewa co by to mogło być? Porady, sugestie mile widziane :)
Aha tester YAART nie wykazał żadnych błędów RAMu, ale czy to jest wiarygodne...??     

Załączam screeny.

Post's attachments

1.jpg 668.78 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

2.jpg 882.79 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

3.jpg 984.31 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
130XE + VBXE / 800XL / 800XE + U1mb + Sophia2 + PokeyMax / AVG CART / XF551 5.25", 3.5"/ 1050 / Sio2pc / XC12 + Blizzard
520ST+ / SF 314 / ACSI2STM / GOTEK

23

Odp: 520 st - video

1) Wyciągnij z podstawek i  przeczyść GLUE/MMU i Shifter i wsadź ponownie.
2) Spróbuj zrobić fixa na DMA?
http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 56#p266656
3) Sprawdź inne urządzenie, może to ACSI2STM jest uwalone?

Ostatnio edytowany przez lopez (2022-04-17 07:45:27)

24

Odp: 520 st - video

hichal napisał/a:

jak już odpalam gry z HDD ACSI2STM to niestety albo się wiesza (w 20%), albo krzaczy grafikę tytułową w grach od Putnika

To typowa przypadłość konwersji Putnika... one muszą być uruchamiane z czystej konfiguracji i najlepiej jego drivera HDD. Opisywane objawy pasują. Jaki masz firmware w ASCI2STM, bo dopiero te ostatnie (2.4x i 3.x) działają w miarę stabilnie.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

25

Odp: 520 st - video

Nie wiem jaki mam firmware i nie mogę teraz sprawdzić, jestem na wyjeździe.
W każdym razie jest nowy mam go jakieś 2 tyg. od masteries z ATARI-FORUM.
Dodam jeszcze, że to z tą grafiką tytułową występuje za każdym razem i na wszystkich grach.

130XE + VBXE / 800XL / 800XE + U1mb + Sophia2 + PokeyMax / AVG CART / XF551 5.25", 3.5"/ 1050 / Sio2pc / XC12 + Blizzard
520ST+ / SF 314 / ACSI2STM / GOTEK