Temat: stacja dyskietek z PC do MSTE, Disk Change, Ready

Bry, pytam bo nie wiem :)
Taka oto stacja 1.44MB: Y-E DATA YD-702B-6039B http://jope.fi/drives/diskettes-jumpers.pdf (str 11/27) ma m.in. zworki RD (ready) i DC (disk change), co nie jest częste w stacjach PC.
Czy to znaczy że za pomocą samych zworek można ją ustawić do pracy w ST/STE/MSTE bez konieczności lutowania w elektronice stacji, cięcia ścieżek, ani taśmy? Jak należy je ustawić dla MSTE? Mam te wszystkie GALe, Ajaxy, DIP switche i TOS 2.06 do obsługi stacji HD.
Jak ustawić pozostałe zworki, oprócz oczywistej D0, czyli IF, HD, M2, M1, P1? Na polu 300 nie ma goldpinów. Są, źle spojrzałem.

I jak objawia się błędne ustawienie Disk Change (Ready?), tzn. jak to jednoznacznie sprawdzić że zmiana zworki DC (RY?) coś zmienia w zachowaniu atari/flopa?

Ostatnio edytowany przez uicr0Bee (2018-02-18 00:05:53)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

2

Odp: stacja dyskietek z PC do MSTE, Disk Change, Ready

Kiedyś podłączałem do STE "zwykłą" stacje PCtową. Jedyne co zmieniałem to zworka D0 (trzeba było lutować). I nic więcej. Działało bez przeróbek. Zostawić jak ustawiono standardowo i sprawdzić.

3

Odp: stacja dyskietek z PC do MSTE, Disk Change, Ready

Potwierdzam, też tak zrobiłem i działa.
Stacje ALPS się ładnie przerabia na D0, są tam 3 zworki do lutowania.
Poza tym warto zablokować przełącznik gęstości, aby każda dyskietka była widziana jako 720kb i nie było potem zabaw z zalepianiem otworków.

W tej Twojej przestaw na początku tylko zworkę na D0 i powinna śmigać.

4

Odp: stacja dyskietek z PC do MSTE, Disk Change, Ready

W TOSie 2.6 specyficzne zachowanie sygnału WP nie jest aż takie ważne. Atari ST nie wykorzystuje ani sygnału RD ani DC.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

5

Odp: stacja dyskietek z PC do MSTE, Disk Change, Ready

Przełącznika gęstości nie blokuję, bo to do MSTE z obsługą pojemności 1.44MB

Dawno temu w Sony MPF-520 też po prostu zmieniłem (jedyną tam) zworkę D1 na D0 i działało. Później jednak zacząłem zauważać w sieci aukcje przerabianych stacji PC z informacjami że sygnał disk change dostosowany do atari, czy jakoś tak. Nie wiem czy to nie ktoś stąd nie sprzedaje od czasu do czasu. Bartek030?

Może ST nie wykorzystuje tych samych sygnałów RD ani DC tak jak PC, ale jakoś jednak rozpoznaje zmianę dyskietki.

Testuję sobie tak 'dla sportu' w tym MSTE różne nazbierane stacje PC ze zworkami, i bez grzebania w elektronice, to zachowują się różnie.

Wspomniana Y-E Data rozpoznaje zmianę dyskietek bezbłędnie, niezależnie od zworek RY, DC.

Mitsumi D359T3 rozpoznaje zmianę dyskietki DD na inną DD, ale już nie DD na HD.

Chinon FZ-357 (przynajmniej made in Japan, bo podobno Malaysia są lepsze) nie rozpoznaje zmiany dyskietki wcale, trzeba wcisnąć ESC żeby się odświeżyło.

Mam jeszcze parę modeli do sprawdzenia, ale mało czasu, więc powolne tempo. Może w niedzielę przysiądę konkretniej.

Ostatnio edytowany przez uicr0Bee (2018-03-10 21:13:54)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

6

Odp: stacja dyskietek z PC do MSTE, Disk Change, Ready

ST, jak już pisałem, rozpoznaje zmianę dyskietki (ale tylko niezabezpieczonej przed zapisem) na podstawie sygnału WP.
Tu masz to dość obszernie opisane: http://www.atari-forum.com/viewtopic.php?t=19148

I sam mod: http://atari.8bitchip.info/flomodam.html

Ostatnio edytowany przez _tzok_ (2018-02-24 14:43:59)

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

7

Odp: stacja dyskietek z PC do MSTE, Disk Change, Ready

Dzięki, przejrzałem na szybko, dokładniej jeszcze poczytam.
Z drugiego linku ważne jest dla mnie pierwsze zdanie: "Only small fraction of floppy drives works well with Atari ST machines media (disk) change detection system." I właśnie próbuję z posiadanych przeze mnie wytestować te działające w ST bez przeróbek.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

8

Odp: stacja dyskietek z PC do MSTE, Disk Change, Ready

Sprawdzenie jest dość trudne, a działanie może zależeć od wersji TOSu. W jaki sposób chcesz sprawdzać poprawność działania mechanizmu detekcji zmiany dysku?

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

9

Odp: stacja dyskietek z PC do MSTE, Disk Change, Ready

Najprostszy test: w stacji niezabezpieczona dyskietka, otwarcie ikony dyskietki na pulpicie, zamknięcie otwartego okna, zmiana dyskietki w napędzie również na niezabezpieczoną, ponowne otwarcie ikony stacji.
Większość (moich) stacji PC pokazuje starą zawartość, nie próbując odczytu nowej dyskietki. Dopiero wciśnięcie klawisza ESC powoduje odczyt zawartości drugiej dyskietki.

Natomiast stacja Y-E DATA bezbłędnie pokazuje zawartość nowej dyskietki.

Dodatkowo, jeżeli dyskietka jest odbezpieczona do zapisu, to po jej pierwszym otwarciu (ikony A) i zamknięciu, ponowne otwarcie ikony A (bez zmiany dyskietki w napędzie) nie powoduje odczytu (dioda stacji nie świeci), tylko momentalne pokazanie zawartości.
Jeżeli dyskietka jest zabezpieczona do zapisu, to po jej pierwszym otwarciu i zamknięciu, każde ponowne otwarcie ikony A (bez zmiany dyskietki w napędzie) powoduje ponowny odczyt z dyskietki (dioda stacji świeci).

Dobra, pal sześć odczyt, łatwo się zorientować i pacnąć ESC żeby odświeżyć. Gorzej z zapisem.
Jakiś edytor plików tekstowych (miałem pod ręką dyskietkę ST BASIC), nowy plik, wpisanie czegokolwiek, Save As, pokazuje się File Selector, wpisujemy nazwę zapisywanego pliku, ale przed kliknięciem OK podmieniamy dyskietkę i wtedy [ OK ].
Na modelach innych niż ta Y-E DATA stacja coś niby zapisuje, ale po wyjściu do desktopu i otwarciu dyskietki, pliku nie widać. Potraktowanie dyskietki programem diagnostycznym do dysków pokazuje błędy w FAT.

Ten sam test w tej Y-E DATA kończy się poprawnym zapisaniem pliku i brakiem błędów w FAT - o ile przed zmianą dyskietki, do zapisu pliku wskazany był katalog główny, a nie katalog który nie istnieje na podmienianej dyskietce. W przypadku wskazania na pierwszej dyskietce katalogu który na podmienianej dyskietce nie istnieje, na Y-E DATA dostałem komunikat file not found, plik się nie zapisał, ale też FAT dyskietki nie został uszkodzony.

Powtarzam, robię to na Mega STE, z TOS 2.6, z obsługą stacji HD (właściwy GAL i DIP switche na płycie), więc nie potrzebuję blokowania detekcji gęstości dyskietki. Nie mam też czasu, ani potrzeby, na próby z innymi TOSami i modelami ST.

Zacząłem wątek od pytania o ustawienie zworek DC i RY, no i już dowiedziałem się że ich ustawienia w stacji PC są nieistotne dla ST, a wykrywanie zmiany dyskietki bez ingerencji w elektronikę stacji działa jedynie w niektórych stacjach PC, ale jednak takie istnieją :)

Ostatnio edytowany przez uicr0Bee (2018-03-19 23:37:51)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

10

Odp: stacja dyskietek z PC do MSTE, Disk Change, Ready

Jeszcze dwie wybadane stacje, posiadające zworki D0/D1 i rozpoznające (bez przeróbek w elektronice) zmianę niezabezpieczonych dyskietek:
NEC FD1231H DATE 1996.2 P/N 134-506791-704-0 Made in Phlipines (i wg programu TDC DTC z pakietu Kryflux obsługuje 83 ścieżki)
TEAC FD-235HF 4429-U5 P/N 19307344-29 MADE IN THAILAND (wg TDC DTC obsługuje 81 ścieżek)

Ostatnio edytowany przez uicr0Bee (2018-03-06 08:55:18)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

11

Odp: stacja dyskietek z PC do MSTE, Disk Change, Ready

Jak to było z oryginalnymi stacjami, bo właśnie nabyłem SONY MP-F11W-U0 i ona czyta tylko tylko do 82 ścieżki... to jest jedna z 3 stacji jakie fabrycznie występowały w ST. To też istotne, bo na ST były używane dyskietki z 84 ścieżkami (0-83).

Ostatnio edytowany przez _tzok_ (2018-03-05 22:32:58)

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

12

Odp: stacja dyskietek z PC do MSTE, Disk Change, Ready

A czym testowałeś?

Ja ilość ścieżek w obadanych napędach podałem za programem TDC DTC od interfejsu KryoFlux. Tylko teraz zasiałeś mi wątpliwość czy on podaje ilość ścieżek, czy maksymalny nr ścieżki licząc od 00? Sprawdzę przy najbliższej okazji.

Dla Epson SMD-300 z Falcona, TDC DTC też podaje 83.

Ostatnio edytowany przez uicr0Bee (2018-03-06 08:56:11)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

13

Odp: stacja dyskietek z PC do MSTE, Disk Change, Ready

DTC raczej. :D

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

14

Odp: stacja dyskietek z PC do MSTE, Disk Change, Ready

No tak, poprawione, dzięki. A Ty Voy nie kojarzysz co podaje dtc, albo możesz sprawdzić jeżeli masz pod ręką?

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

15

Odp: stacja dyskietek z PC do MSTE, Disk Change, Ready

Przy wstępnym podłączeniu (przy kalibracji napędu bodajże parametrem -c2) wyświetla maksymalną ilość ścieżek. Przy moim wyświetla - o dziwo - 41, choć stacja ma ich 40.

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

16

Odp: stacja dyskietek z PC do MSTE, Disk Change, Ready

Testowałem FastCopy PRO, on liczy numer ścieżki od 0, czyli SMD-380 czyta do 83, a MP-F11W do 81 (odpowiednio 84 i 82 ścieżki).

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

17

Odp: stacja dyskietek z PC do MSTE, Disk Change, Ready

Kupiłem NEC FD1231H i mój niestety czyta tylko 82 ścieżki. Mój jest Made in Philippines P/N 134-506791-305-3. Konieczne było przestawienie (przelutowanie) zworki JA1 w pozycję 1.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

18

Odp: stacja dyskietek z PC do MSTE, Disk Change, Ready

Zmiana JA1 aby zmienić D0/D1 czy żeby Disk Change działało poprawnie?

A ma podaną datę produkcji?

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

19

Odp: stacja dyskietek z PC do MSTE, Disk Change, Ready

JA1 by przestawić na D0, nie sprawdzałem ale rzekomo sygnał Write Protect zachowuje się tu odpowiednio by TOS mógł wykryć zmianę dysku (Atari nie używa sygnału Disk Change). Data produkcji: 1999.11.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

20

Odp: stacja dyskietek z PC do MSTE, Disk Change, Ready

Z moich:
NEC FD1231H DATE 1996.2 P/N 134-506791-704-0 - maxtrack=83
NEC FD1231H DATE 2004.2 P/N 134-506791-305-4 - maxtrack=81

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.