Odp: CT(x)60(3) Clone Project.

Aha. Szkoda.
Thx.

Trzy najpopularniejsze w Polsce platformy 8-bit: Piwo, Wino i Wódka.
http://ym-digital.i-demo.pl/ - http://yerzmyey.i-demo.pl - https://soundcloud.com/yerzmyey
ŻADEN DOBRY UCZYNEK NIE UJDZIE BEZ KARY.

302

Odp: CT(x)60(3) Clone Project.

Yerz, nie pękaj ct60e, za chwilę będzie dostępne tak jak wszystko u Lothar-a (Willi robi dobrą robotę!)>..
Czyli willy będzie miał je w stałej ofercie.
Ja dziś zamówiłem sobie procka za 449pln rev.6 z yebay-a, na szczęście ten wredny paypal ma w tym macki więc jak to nie będzie rev. 6 to zwrot kasy smile
Wg. komentarzy to prawdziwe rev.6 smile na ponad 29sprzedanych ....

W końcu 060 do falcon-a może być normalnie dostępne, uprzedzam tylko aby nie przeginać z ponad 100mhz bo słabo się to kończy tongue
Nawet z dużym chłodzeniem.. Czuba nie ma już procków jak by ktoś pytał.
Stach100 je ma i jeszcze jeden człowiek z anglii tylko ceny "ciut" większe...

Ostatnio edytowany przez AS... (2017-03-24 10:00:58)

Główną przyczyną rozwodów jest małżeństwo.

303

Odp: CT(x)60(3) Clone Project.

Willy - jeśli można, to podłączam się do zamówienia CT60 wink

Co to jest? To przecież ATARI! ... Atari? - co pan, ja nie jestem rolnikiem ;)

304

Odp: CT(x)60(3) Clone Project.

Przetestowałem na sobie procek rev.6 można sobie spokojnie kupić za 110usd.
Po godzinny teście na 75mhz (bez chłodzenia!!! działa stabilnie), czas na 100mhz z pasywnym "dużym" chłodzeniem smile wszystko zmieściło się w std. obudowie od Falcon-a smile

Ct63 vs ct60e
W temacie głośności to jak by porównywać szlifierkę kątową, do ciszy ...
Zawsze mnie irytowała głośność chłodzenia w ct63.

Teraz w końcu można mieć bezszelestnego Falcon-a 060.

p.s.
Nie rozumiem fenomeny sprzedaży tych procków przez dwie - trzy osoby w cenach prawie x2 większych niż normalnie można to kupić tongue

Główną przyczyną rozwodów jest małżeństwo.

305

Odp: CT(x)60(3) Clone Project.

Sorry za post pod postem, 95mhz z prockiem za 110usd rev.6.
edit (chińczyk skapował się że sprzedaje za tanio procki 060 rev.6 i podniósł cenę na 179usd smile z 109usd, nieźle!  Pin/The Pink załapaliście się jeszcze na normalną cenę smile 060 )...Falcon bez wiatraczków, cisza w końcu cisza.. Gdzie ct63 to wiertaka była.

Zauważyłem że procek z dużym radiatorem bez wiatraczka jest stabilny na 95mhz,(temperatura 93 stopnie) pow. 95mhz od razu kaplica, natomiast jak dodam wiatraczek 105mhz jest stabilne. Ct63 biegało na 107mhz, ale wolę ciszę.

Stabilność uważam zamknięta obudowa od Falcon-a i test w quaka 1godzina.

Willy zrobił kawał zajebistej roboty.

p.s.
Kroll dzięki za pomoc w pomroczności.

Ostatnio edytowany przez AS... (2017-04-21 17:41:33)

Główną przyczyną rozwodów jest małżeństwo.

306

Odp: CT(x)60(3) Clone Project.

Po właśnie zakończonym SV mam i ja.
Czytając wcześniejsze marudzenie na zagranicznym AF zamieszczam parę uwag i spostrzeżeń.

CT63e - jest rozmiarowo ogromne, a przynajmniej zauważalnie większe niż poprzednik czyli CT60/CT63. Zwłaszcza jeśli położymy obie karty obok siebie. A zupełnie poważnie rozmiar poprzednika to 13x13cm, Ct63e to 16x16cm.

1. Montaż mechaniczny w obudowie desktop (fabryczna)

Wszystko pasuje IDEALNIE, włącznie z otworami na ''nóżki'' górnej obudowy. Zupełnie nie rozumiem zarzutów że płytka się ugina pod naciskiem w rogach. Tym tokiem myślenia to i blachy w samochodzie można pogiąć siadając na masce lub spacerując po dachu. Złącza łączące z falconem są rewelacyjnej jakości, gniazdo zasilania wchodzi ciasno i pewnie. W porównaniu z poprzednią edycją CT6x siedzi pewnie na płycie, nie kiwa się, nie przechyla, można spokojnie podnieść falcona łapiąc za CT63e.

Przed zamontowaniem warto wyczyścić alkoholem izopropylowym piny łączące na płycie głównej. Zwłaszcza na tych bardziej zmęczonych egzemplarzach. Zapewni to 100% kontakt i brak konieczności poprawiania montażu.

2. Montaż mechaniczny w obudowach RACK

Robiąc pierwsze przymiarki w C-lab MKX byłem przekonany że konieczne będzie lekkie obcięcie środkowej blachy (półki) trzymającej wyjścia audio, flopa, dysk. Natomiast pasuje na styk, jest akurat około 2mm wolnego miejsca. Warto jednak sprawdzić dokładnie na przykładzie własnego egzemplarza czy ktoś nie dokonywał jakiś przeróbek (niższe kołki itp.).

Soundpool - pasuje wszystko bez problemu ale obudowa jest sporo wyższa niż MKX, montaż łatwy, szybki i przyjemny.

3. Zasilanie

W odróżnieniu od poprzednika CT63 ma złącze ATX 24pin. Dzięki temu pasują zasilacze/ przetwornice pico zarówno ze złączem 20 jak i 24 pin. Pico 24 pin są tańsze o kilka dolarów więc kolejny plus. Przy montażu Pico zakupem ''obowiązkowym'' jest maskownica gniazda zasilania z otworem na złącze do zasilacza Pico od Kuby Husaka:

http://stepstick.pl/?38,pl_atari-falcon … kart-turbo

4. Złącze pamięci DIMM

Willy mówił że wg specyfikacji złącze zapewnia kontakt przez 25 cykli (wymian modułu pamięci). Trochę nie chce mi się w to wierzyć mając w pamięci ile pamięci przewinęło się przez moją dawną płytę BX. Choć warto wziąć to pod uwagę i bez potrzeby nie demontować działającego dimma. Co do kompatybilności pamięci nie wypowiadam się czy jest lepiej czy gorzej, mam pudełeczko ze sprawdzonymi pamięciami z CTxx. Z pojemnością pamięci nie warto przesadzać, im więcej tym dłuższa inicjalizacja ramu podczas uruchamiania komputera (cold boot).

Optymalnym rozmiarem jest chyba 128MB.

5. Procesor

Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście kupienie rev.6, natomiast do uruchamiania dem na 060 i zwykłego użytkowania wystarczy również rev.1 . Jak zawsze wszystko zależy od zasobności portfela oraz potrzeb. Warto jednak pamiętać że poprzez wbudowane CTM (płynna regulacja zegara procesora z poziomu CT60CONF.CPX) domyślny zakres częstotliwości zaczyna się od 66.6mhz podczas gdy każdy PEŁNY (fpu/mmu) procesor 68060 jest fabrycznie taktowany 50mhz. O ile procesory rev.6 bez problemu się uruchomią można trafić na egzemplarz rev.1 który nie wstanie. Mając taki procesor warto przez zamontowaniem CT63e wlutować 2 goldpiny na zwrokę w miejsce oznaczone RECOVERY. Założenie zworki spowoduje możliwość ustawienia częstotliwości taktowanie w zakresie 33-65mhz. Jest to oczywiście czynność bardzo opcjonalna, dwa różne przetestowane procesory rev.1 działają bezproblemowo na 66mhz, z profilaktycznym radiatorem nawet w granicach 75-80mhz (brak testów stabilności w dłuższym okresie czasu).

6. Chłodzenie i OC

Przy standardowym ustawieniu 66.6mhz nie jest wymagany nawet radiator. Chociaż raczej zalecany bo po obejrzeniu kilkunastu produkcji na sześdziesiątkę czuć że procesor jest wyraźnie cieplejszy. U mnie wylądował radiator 40x40x6mm bez wentylatora. Zamocowany przy użyciu najtańszego termopada AG 30x30x1mm (łatwy demontaż). Przy częstotliwościach wyższych niż 90mhz zalecany jest radiator + wentylator (klasyczny zestaw z pentium MMX). Dzięki temu na procesorze rev.6 można uzyskać częstotliwości 100+mhz (przesadzać nie radze, granica to około 110mhz). Sam odważyłem się na 105mhz montując kilka miesięcy wcześniej Ct63e w falconie jednego z kolegów z forum. Procesor był wcześniej przetestowany jako stabilny na 107mhz. Największą różnicę widać przy QUAKE1, różnica między 66mhz a 100mhz jest widoczna gołym okiem podczas automatycznego dema przy braku aktywności użytkownika (timedemo nie działa poprawnie). Dodatkowo polecam uruchomienie na monitorze CRT w trybie RGB.

7. Oprogramowanie

Tutaj znowu było najwięcej problemów o których czytałem na AF, nawet w wśród użytkowników wcześniejszych wersji CT. Sam oczywiście też się złapałem na tym że nie doczytałem szczegółów napisanych wcześniej przez Willy-ego na AF.

CT63e ma zmodyfikowane wsady flasha, również zmieniony układ do pomiaru temperatury. Program flashujący też jest zmodyfikowany. Dlatego użytkownicy wymieniający stare CTxx na Ct63e powinni wykasować całe stare oprogramowanie i zainstalować całość od nowa. Nowa paczka nazywa się TOS 1.3c (nieoficjalnie 1.03d). Jest dostępna na githubie Mikro - https://github.com/mikrosk/ct60tos/releases/tag/1.03d. Zawiera wszystkie nowe poprawione pliki. Oprócz tego są w niej wszystkie wcześniejsze poprawki wymagane dla niektórych programów aby poprawnie pracowały w trybie 060 (Magic, Cubase Audio i inne). A najważniejsza rzecz to cały manual do CT w formacie hypertekstu (katalog DOC).

8. Problemy

Warto pamiętać że część płyt ma problem z poprawnym startem w trybie 060 podczas pierwszego uruchomienia komputera (cold boot). Czasami pomaga wymiana kondensatora C7 (22uf obok przycisku reset) na większą pojemność. Niestety na mojej kapryśnej płycie wymiana nawet na 220uf nie pomaga, zarówno CT60 jak i CT63e wstaje za drugim razem (wymagany ponowny reset komputera).

9. Ciekawostki

Każde CT6x ma wbudowane oprogramowanie karta diagnostycznego. Aby je uruchomić należy wcisnąć jednocześnie CONTROL + ALT + LSHIFT + RSHIFT od razu po włączeniu komputera - w momencie gdy widzimy CTxx logo, a przed pojawieniem się znaczka ATARI. Najważniejsze to możliwość przetestowania pamięci TT-ram choć całkiem niedawno pojawił się program który również to zrobi z poziomu GEM ( YAART ).

10. Podsumowanie po kilku dniach użytkowania

Jedno słowo - rewelacja. Zarówno jeśli chodzi o projekt, wykonanie jak i  działanie. Na dzień dzisiejszy nie mam
żadnych uwag. Oczywiście jeśli takie się pojawią napisze w kolejnym poście. Teraz pozostaje czekać tylko na SuperVidela...

Who loves kids? Charlie Waffles!! Damn right...

307

Odp: CT(x)60(3) Clone Project.

Jakie Pico zakupić? I zasilacz?

"wszystko się kiedyś kończy......."

308

Odp: CT(x)60(3) Clone Project.

Ja używam z ct60e 90mhz (passive cooling)  PicoPSU o mocy 80W plus zasilacz 5A, który to też spokojnie działa z ct63 107mhz.
Polecam do pico psu kit od Qby Hussak-a:
http://stepstick.pl/?38,pl_atari-falcon … kart-turbo

Główną przyczyną rozwodów jest małżeństwo.

309

Odp: CT(x)60(3) Clone Project.

1. Zasilacz zewnętrzny 12V/5A lub więcej A,  5.5x2.5, wtyk prosty, zasilanie komputerowe z uziemieniem:

http://tiny.pl/glbcd

lub chińczyk z alledrogo

2. Pico psu 24 pin

http://tiny.pl/glbcc

DEBROGLIE działa, RGeeK wygląda na lepiej wykonany, wtyk 5.5x2.5, reszta złączy nie potrzebna

3. Termopad

https://www.tme.eu/pl/details/thermopad … y/agt-153/

4. Radiator na CPU

https://www.tme.eu/pl/details/ickbga40x … x-40-x-10/

Ostatnio edytowany przez bartek030 (2017-12-12 22:23:28)

Who loves kids? Charlie Waffles!! Damn right...

310

Odp: CT(x)60(3) Clone Project.

Nie słuchajcie Asa jeśli chodzi o chłodzenie CPU. Usmażył już raz rewizję szóstą a na każdej następnej i tak będzie gotował wodę na poranną herbatkę big_smile

Ostatnio edytowany przez Pin (2017-12-12 23:27:50)

Co to jest? To przecież ATARI! ... Atari? - co pan, ja nie jestem rolnikiem ;)

311

Odp: CT(x)60(3) Clone Project.

To pomówienia oraz oszczerstwa głoszone przez  drewnianego Człowieka który to rozpala drewno w kominku używając do tego Falcon- 060 .. (zabronić mu dawać podpałki do grill-a)...

Główną przyczyną rozwodów jest małżeństwo.

312

Odp: CT(x)60(3) Clone Project.

Jak ktoś jeszcze nie ma, a chciałby, proszę o kontakt.

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
jmp $e477

313

Odp: CT(x)60(3) Clone Project.

Jak ktoś jeszcze nie ma, a chciałby, proszę o kontakt emailem.

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
jmp $e477

314

Odp: CT(x)60(3) Clone Project.

Willy, wysłałem maila

.

315

Odp: CT(x)60(3) Clone Project.

e-mailem prosze sie kontaktowac, nie przez PW.

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
jmp $e477

316

Odp: CT(x)60(3) Clone Project.

willy napisał/a:

e-mailem prosze sie kontaktowac, nie przez PW.

Cześć wszystkim.
Czy jest jeszcze możliwość zakupu tej karty? jak tak to w jakiej cenie? i do kogo mam się odezwać?

Pozdrawiam

317

Odp: CT(x)60(3) Clone Project.

bartek030 napisał/a:

[...]
6. Chłodzenie i OC
Przy standardowym ustawieniu 66.6mhz nie jest wymagany nawet radiator. Chociaż raczej zalecany bo po obejrzeniu kilkunastu produkcji na sześdziesiątkę czuć że procesor jest wyraźnie cieplejszy. U mnie wylądował radiator 40x40x6mm bez wentylatora. Zamocowany przy użyciu najtańszego termopada AG 30x30x1mm (łatwy demontaż). Przy częstotliwościach wyższych niż 90mhz zalecany jest radiator + wentylator (klasyczny zestaw z pentium MMX). [...]

Cześć, a skąd bierzesz zasilanie do wentylatora od MMX (wtyczka 2-, czy 3-pinowa)? W CT60 R.Czuby między gniazdami DIMM i CPU jest złącze do wentylatora. W CT63e go nie ma.

----====   dołącz do www.worldcommunitygrid.org   ===---

<-- tu po lewej pod avatarem kliknij "E-mail", jeżeli chcesz się skontaktować, tylko nie PW proszę. Dzięki.

318

Odp: CT(x)60(3) Clone Project.

Jest.

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
jmp $e477

319

Odp: CT(x)60(3) Clone Project.

Poka smile Które to?

----====   dołącz do www.worldcommunitygrid.org   ===---

<-- tu po lewej pod avatarem kliknij "E-mail", jeżeli chcesz się skontaktować, tylko nie PW proszę. Dzięki.

320

Odp: CT(x)60(3) Clone Project.

Teraz widać? wink
https://images82.fotosik.pl/1030/1f52866bef4a0ecdm.png

Falcon030 14MB + CT60; Jaguar + Skunkboard; 65XE + SIO2SD + Ultimate + Stereo + VideoMod; 520STE + 4MB + Ultrasatan + HxC Emulator;  LYNX II + VGA Mod; A2600 + MultiCart; ZX Spectrum 128k +2 + PiocDivSD;  Amiga 600 + 2MB chip + Furia + SD;  C64 "chlebak" + 1541 Ultimate

321

Odp: CT(x)60(3) Clone Project.

Dałem dupy ... przesunąłem to tam na chwilę, i zapomniałem o tym.

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
jmp $e477

322

Odp: CT(x)60(3) Clone Project.

Dzięki. Nie dojrzałem, bo w tym miejscu zasłoniły mi przewody od gniazda zewnętrznego zasilacza do picoPSU. Aktualnie moje CT63e jest w podróży. Jak wróci, muszę inaczej pokombinować z ułożeniem przewodów.
No w CT60 było w wygodniejszym miejscu, bliżej CPU.

Ostatnio edytowany przez uicr0Bee (2018-03-28 22:25:27)

----====   dołącz do www.worldcommunitygrid.org   ===---

<-- tu po lewej pod avatarem kliknij "E-mail", jeżeli chcesz się skontaktować, tylko nie PW proszę. Dzięki.

323

Odp: CT(x)60(3) Clone Project.

uicr0Bee napisał/a:

skąd bierzesz zasilanie do wentylatora od MMX (wtyczka 2-, czy 3-pinowa)?

W jednym klasyczny wentylator MMX ze złaczem molex 4pin - zasilanie wprost z pico.

W drugim przypadku złącze 2pin płaskie z miejsca które wskazał Willy. Wentyl był fabrycznie bez końcówek więc i tak musiałem dorobić  https://www.tme.eu/pl/details/nsr-02/li … we/ninigi/

Who loves kids? Charlie Waffles!! Damn right...

324

Odp: CT(x)60(3) Clone Project.

Jeśli jest ktoś chętny na MC68060 rev6 to są dostępne jeszcze dwie sztuki, używane, testowane, z gwarancją rozruchową. Cena 630zł + przesyłka 10zł. Info na PW.

Falcon030 14MB + CT60; Jaguar + Skunkboard; 65XE + SIO2SD + Ultimate + Stereo + VideoMod; 520STE + 4MB + Ultrasatan + HxC Emulator;  LYNX II + VGA Mod; A2600 + MultiCart; ZX Spectrum 128k +2 + PiocDivSD;  Amiga 600 + 2MB chip + Furia + SD;  C64 "chlebak" + 1541 Ultimate