1

Temat: Ultimate, Side2, Ide+ i takie tam.

Pytanie:

1. Dlaczego zapis tablicy partycji zrealizowany poprzez FDISK 4.5 jest nieczytelny dla FDISK 4.6x? Tak ma być?

2. Przed montażem U1MB robiłem sobie tak: Do kompa podłączałem IDE+ (z aktywną spartą), do niego SIDE2 (tryb loadera) i po boocie Sparty i uruchomieniu sterownika SIDE2.SYS otrzymywałem dostęp do partycji Side, oraz IDE+ łącznie.

Teraz jest tak, że jeśli Side jest w trybie loadera to po boocie z IDE+ sparty i załadowaniu sterownika SIDE2.SYS otrzymuje komunikat "Side not present", lub, jeśli odwrócę "sparty" i włączę tę ze Side a wyłączę z IDE+ to zbootuje mi się SIDE2 ze swoim sparcianym konfigiem, którego kompletnie nie chce - bo blokuje mi to dostęp do partycji IDE+ ;) Często też jest, że oba interface w tandemie przy boocie po prostu wiszą i tyle.

Pytam o to tylko dlatego, że SIDE2 używam do szybkiego bekapowania dysku z IDE+ ... no i teraz mam dość utrudniony dostęp do kopii bezpieczeństwa dysku.

Mam nadzieję, że czytelnie opisałem o co chodzi ... he he he ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

2

Odp: Ultimate, Side2, Ide+ i takie tam.

Pin, po prostu zainwestuj w normalne Atari. Kłopoty się skończą ;)

Sikor umarł...

3

Odp: Ultimate, Side2, Ide+ i takie tam.

Sikorku, czy chcesz o tym porozmawiać? Jakoś na Wapniaczku nie narzekałeś? Coś było nie tak, Hę?

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

4

Odp: Ultimate, Side2, Ide+ i takie tam.

Pin, a widzisz na końcu ":P "? Mam nadzieję, że tak.

Sikor umarł...

5

Odp: Ultimate, Side2, Ide+ i takie tam.

widzę, widzę ;)

EDIT:

Następne pytanie do znawców tematu. Czy w konfigu U1MB + SIDE2 da się zfleszować SIDE2 uFlashem?

.. a tak przy okazji to SIDE2 dopiero z U1MB staje się całkiem ciekawym ustrojstwem ;)

Ostatnio edytowany przez Pin (2016-12-24 13:27:53)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

6

Odp: Ultimate, Side2, Ide+ i takie tam.

Flashowałem SIDE1 załączonym innym flasherem (przerobionym z tego od DLT) i poszło. Z uFlashem nie sprawdzałem.

Ostatnio edytowany przez voy (2016-12-24 14:29:39)

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

7

Odp: Ultimate, Side2, Ide+ i takie tam.

Nie daje głowy ale też chyba flashowałem SIDE1 w tandemie z U1M uFlash'em ale teraz nie daję głowy czy mi się nie przyśniło!

8

Odp: Ultimate, Side2, Ide+ i takie tam.

I wtedy wchodzę ja, cały na biało (chociaż w sumie nie ma śniegu, to nie)....

1. Dlaczego zapis tablicy partycji zrealizowany poprzez FDISK 4.5 jest nieczytelny dla FDISK 4.6x? Tak ma być?

Nie podejrzewałbym, że zmienił się format, mogłeś natrafić na jakiegoś buga, co jest dosyć nieprzyjemną sprawą.

2. Odpal SIDE w trybie Sparty, ale spróbuj zmienić w U1MB PBI ID. Albo w ogóle wyłączyć obsługę SIDEowego wspomagania PBI przez U1MB, używać natywnego PBI z IDE+ i odpalać SIDE w trybie Sparty z poziomu SIDE.SYS
Chociaż pamiętasz, że nam się udało pod moim 130XE pogodzić SIDE i IDE+ do kopiowania danych raz, nie pamiętam konkretnych ustawień. Ale było tak.

Da się sflashować SIDE2 uflashem, jak jest w trybie Sparty - pojawi się w uFlashu do wyboru jedno z urządzeń, lub trzeba sobie zmienić w menu (nie wiem jak on to ustawił teraz aktualnie). Chociaż ja bym dla bezpieczeństwa wpiął SIDE bezpośrednio ten jeden jedyny raz

Wesoły świąd ene hepinjujir

Ostatnio edytowany przez skrzyp (2016-12-24 18:39:02)

.: miejsce na twoją reklamę :.

9

Odp: Ultimate, Side2, Ide+ i takie tam.

Voy, a co flashowaleś w SIDE1? Bo FJC napisał, że nowego loadera nie można uflashem jak w kompie jest U1MB bo coś  (nie zrozumiałem co) może się popsuć.
I co to za poprawiony flasher, którego użyłeś?

10

Odp: Ultimate, Side2, Ide+ i takie tam.

Flashowałem i Spartę, i SIDE Loadera. Użyłem flashera (nie uFlasha) z tego archiwum, z ATR z softem dla SIDE1: http://atari8.co.uk/firmware/side/

Ostatnio edytowany przez voy (2016-12-24 21:12:31)

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

11

Odp: Ultimate, Side2, Ide+ i takie tam.

skrzyp napisał/a:

Odpal SIDE w trybie Sparty, ale spróbuj zmienić w U1MB PBI ID. Albo w ogóle wyłączyć obsługę SIDEowego wspomagania PBI przez U1MB, używać natywnego PBI z IDE+ i odpalać SIDE w trybie Sparty z poziomu SIDE.SYS

Jest przypadłość taka, że PBI BIOS musi być wyłączony, jeśli używamy IDE+. Włączenie skutkuje brakiem możliwości odpalenia sparty, no i różne cuda się dzieją :)

Co do kwestii uruchomienia IDE+, oraz SIDE2 jednocześnie - właśnie doszedłem do tego co i jak. Sparta w U1MB ma być wyłączona, w IDE+ włączona , w SIDE2 wyłączona. Odpalamy to sratari ze Spartą z IDE+ i tuż przed uruchomieniem sterownika SIDE2.SYS na chama włączamy sparte w side2, sterownik się zainstaluje i od razu po tym przełącznik w side2 w tryb loadera. Tylko tak można przy U1MB obsłużyć IDE+ wraz ze SIDE2 :D

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

12

Odp: Ultimate, Side2, Ide+ i takie tam.

Wiesz, że właśnie rozbijasz się o to co powtarzałem chyba rok temu, a co troszkę zlaliście - za dużo tej Sparty jest w każdym rozszerzeniu.

Jeszcze trochę, a atarowska mikrofalówka na SIO będzie miała własny SpartaDOSX

.: miejsce na twoją reklamę :.

13

Odp: Ultimate, Side2, Ide+ i takie tam.

.. wiesz, z drugiej strony nie każdy ma wszystko na pokładzie, więc u mnie to trochę taki "zbieg okoliczności" jest :D

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

14

Odp: Ultimate, Side2, Ide+ i takie tam.

I tak już w "standardowej" (xxl'a oddech na karku czuję) konfiguracji, czyli U1MB+SIDE2 mamy już spartę w dwóch miejcach i nawet tam czasem się konfliktuje.

.: miejsce na twoją reklamę :.

15

Odp: Ultimate, Side2, Ide+ i takie tam.

Dobrego nigdy za wiele. Poza tym ROM w SIDE2 można chyba wykorzystać inaczej...

KMK
? HEX$(6670358)

16

Odp: Ultimate, Side2, Ide+ i takie tam.

U1MB PBI/SIDE2 should work just fine alongside IDE+ providing the devices have different PBI device IDs. Certainly I used them both together here without issues. As for the other questions: Google translate is not doing a good enough job here but if anyone wants to send me a precis in English, feel free. All I know is that all the most recent software and firmware is available and works, providing the hardware also works.

Regarding the content of ROMs: You can place whatever you desire on the SIDE2's external ROM (upper 256KB), and if you're relying on U1MB SDX, you can replace the lower half as well. The new U1MB BIOS, meanwhile, deliberately allows easy editing of SDX and GOS slot names (using a hex editor: see tech docs), so you can put anything you like there as well and name it as you please. I figured plenty of choice should be most pleasing to the user, but one cannot please everyone. :)

17

Odp: Ultimate, Side2, Ide+ i takie tam.

Witajcie.

Mam IDE 2.0+ z dyskiem HDD. Botuję SDX - widać partycje HDD.
Do IDE 2.0+ wkładam SIDE2 bez karty. Odczyty idą z HDD.
Wkładam do SIDE kartę CF - odczyty idą z karty CF - pod Spartą nie widać partycji HDD.
FDISK pokazuje obydwa urządzenia można dostać się do dysków.

Jak to ma działać bo się już pogubiłem - kiedyś robiłem w ten sposób backupy w te i we wte. Teraz przestało działać.

18

Odp: Ultimate, Side2, Ide+ i takie tam.

Do you have U1MB, or are you using SIDE2 with the SIDE.SYS SDX driver?

19

Odp: Ultimate, Side2, Ide+ i takie tam.

Konfig1: Altirra, U1MB, IDE2+, SIDE2, side.sys w config.sys - działa poprawnie.
Konfig2: Atari 800XL, U1MB, IDE2+, SIDE2, side.sys w config.sys - działa niepoprawnie.
Konfig3: Atari 130XE, IDE2+, SIDE, side.sys w config.sys - działa niepoprawnie.

Konfig2 i Konfig3 - po załadowaniu side.sys litery dysków SIDE2 nakładają się na bieżące litery dysku HDD.
Przetestowałem na Altirra i tam działa poprawnie, na realnym Atari nie chce. Jakieś sugestie ?

20

Odp: Ultimate, Side2, Ide+ i takie tam.

Po załadowaniu sterownika side2.sys partycje side zawsze "przykrywają" te z IDE + i tak ma być.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

21

Odp: Ultimate, Side2, Ide+ i takie tam.

Nigdy tak nie miałem - pojawiały się jako kolejne numery. Zresztą pod Altirrą działa poprawnie.

22

Odp: Ultimate, Side2, Ide+ i takie tam.

tak, jeśli miałeś IDE+ w zakresie np. D1:D5:, a partycje Side D6:-.. itd. to się zgadzam. Jeśli Altirra działa inaczej niż mówiłem to błędu szukałbym w emulatorze.

Ogólnie to nie ma problemu - przecież w FDISK'u dla APT możesz przydzielić dowolnie numery napędów, czy aktywować / deaktywować drive.

Aha - no i używam SDX z IDE+. Niedogodność teoretyczna jest taka, że side2 musi być wówczas w trybie loadera i tuż przed odpaleniem sterownika do side2 należy na ten czas włączyć dublet SDX w side.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

23

Odp: Ultimate, Side2, Ide+ i takie tam.

Yes: drive number conflict resolution cannot be managed between drivers, so one must carefully avoid conflicts on different devices, otherwise (as Pin says) those on SIDE will take precedence. Of course this is not necessarily the case if you use the U1MB PBI BIOS (which makes more sense on the U1MB machine). Then it's a question of which PBI handler the OS calls first (this will depend on the PBI device ID on the U1MB and IDE+).

24

Odp: Ultimate, Side2, Ide+ i takie tam.

Uwaga jeszcze taka, że IDE+ nie zadziała z włączonym PBIbios/U1mb.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

25

Odp: Ultimate, Side2, Ide+ i takie tam.

Nawet jak ma inne PBI ID?