Temat: Nowa stacja dyskietek do Atari XL/XE - domowa robota

Cześć,
Na dzień dobry, trochę o sobie. Jestem zbieraczem retrokompów, no i trochę grzebaczem, tzn. lubię przy nich pogrzebać.
Jakoś tak się złożyło, że częściej się bawię sprzętem ze stajni C=, ale mam Atari 800XL i postanowiłem je odpalić.
Wszystko ładnie pięknie, magnetofon, działa, naprawiłem cartridge z turbo do taśmy, tylko kruca bomba jestem fanem dyskietek. Ze stacjami do małego Atari jest ciężko, a że jestem grzebaczem, postanowiłem, że zmajstruję coś swojego.
Już jakiś czas zgłębiam informacje o stacjach do XL/XE, SIO, itp. i postanowiłem, że tutaj coś o moim pomyślę napiszę i posłucham wskazówek, porad, itd.

No to czas na założenia:
- obudowa plastikowa z wbudowanym zasilaczem impulsowym (dedykowana do zewnętrznych CD/DVD)
- mechanika stacji - PC z odzysku, różne firmy, napędy 360kB i 1.2MB
- FDC: WD2797
- kontroler całości: Atmega

Funkcjonalność:
- stacje z mechaniką 360kB: odczyt, zapis, formatowanie w formatach SSSD, SSED, SSDD, DSDD
- stacje z mechaniką 1.2MB: odczyt w formatach SSSD, SSED, SSDD, DSDD i 720kB; zapis i formatowanie 720kB i warunkowo (bez gwarancji kompatybilności) zapis, formatowanie w formatach SSSD, SSED, SSDD, DSDD
- jakiś system turbo, np. US Doubler, może dodatkowo Synchromesh
- wbudowany we pamięć Flash Atmegi wirtualny dysk z Mydos'em
- możliwość używania tzw. flippy disk o ile mają wycięcie na zabezpieczenie przed zapisem

No i tutaj mam pytania:
1. Czy byliby jacyś chętni na takie stacje?
2. Jakie dodatkowe funkcjonalności powinna mieć taka stacja?
3. Czy powinienem coś uściślić?
4. Jakieś uwagi?

2

Odp: Nowa stacja dyskietek do Atari XL/XE - domowa robota

1. Pewnie by się znaleźli, jeśli cena będzie dobra
2. Odczytywać zabezpieczenia, format DOS-a PC
3. Tak, popatrz na prędkości stacji i znajdź opis KarinMaxi - obawiam się, że stacje 1,2MB będą miały problem z zapisem dla standardowych napędów. O ile pamiętam - problem stanowi prędkość obrotowa stacji, nie każdą da się zmniejszyć.
4. Tak, przewidź od razu dwa napędy - drugi 3,5". Pamiętaj o możliwości zmiany numeru napędu (standardowy OS Atari obsługuje napędy o numerach od 1 do 8). Proponuję też wyprowadzić gniazdo SIO2PC - albo "zaślepkę" na nie.

Sikor umarł...

3

Odp: Nowa stacja dyskietek do Atari XL/XE - domowa robota

Podoba mi się ta inicjatywa :)
Do programowania mam dwie lewe ręce, ale przy hardware chętnie pomogę.

Pozdro!

4

Odp: Nowa stacja dyskietek do Atari XL/XE - domowa robota

Wszystko zależy od ceny, ale stację 3.5 cala na SIO to bym przygarnął.
Teraz mam CA2001, z której czasem lubię skorzystać - głównie do ładowania produkcji całodyskowych lub korzystających z niestandardowych loaderów (albo loaderów, których autorzy bardzo by chcieli, żeby stały się standardem).

grzybson/SSG^NG

5

Odp: Nowa stacja dyskietek do Atari XL/XE - domowa robota

brian, pomysl nad stacja 3,5", taka wiecej osob by przytulilo, wiekszosc fanatykow ma juz stacje dyskow 5.25 i to nie jedna.
3,5 biore w ciemno.

Ostatnio edytowany przez micromax (2018-03-15 00:05:09)

Timex 2048, Atari 130XE, Atari STE, Amiga 600, SNES, Pegasus.....

6

Odp: Nowa stacja dyskietek do Atari XL/XE - domowa robota

Bardzo fajny pomysł.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

7

Odp: Nowa stacja dyskietek do Atari XL/XE - domowa robota

Sikor napisał/a:

2. Odczytywać zabezpieczenia, format DOS-a PC

Odczytywać to w większości wypadków nie problem, problem to je skopiować :).

Sikor napisał/a:

3. Tak, popatrz na prędkości stacji i znajdź opis KarinMaxi - obawiam się, że stacje 1,2MB będą miały problem z zapisem dla standardowych napędów. O ile pamiętam - problem stanowi prędkość obrotowa stacji, nie każdą da się zmniejszyć.

Oryginalne stacje Atari kręciły się z prędkością 288obr/min. Pecetowe 1.2MB - 360obr/min. Te, na które natrafiałem mają możliwość przełączenia na tryb sterowany 300/360. Wtedy można wymusić 300obr/min i podwyższyć zegar taktujący FDC. Mimo to nie można ich używać do nagrywania dyskietek, które chcemy czytać w standardowych napędach Atari.

Sikor napisał/a:

4. Tak, przewidź od razu dwa napędy - drugi 3,5". Pamiętaj o możliwości zmiany numeru napędu (standardowy OS Atari obsługuje napędy o numerach od 1 do 8). Proponuję też wyprowadzić gniazdo SIO2PC - albo "zaślepkę" na nie.

Drugi napęd to nie w tej obudowie, która mi chodzi po głowie. Co najwyżej można wyprowadzić gniazdo do podłączenia drugiego. Dzięki za przypomnienie o możliwości zmiany numeru stacji :)

8

Odp: Nowa stacja dyskietek do Atari XL/XE - domowa robota

Pomysł klasa. 3.5" stację dysków też chętnie bym nabył.
Warto by dodać dodatkowe gniazdo SIO, żeby móc spiąć dwie razem i tak jak Sikor wspomniał, SIO2PC.

Atari 65XE + LDW SUPER 2000 + SIO2SD + SIO2PC + Stereo + TTP + Ultimate Cart + Multicart XE

9

Odp: Nowa stacja dyskietek do Atari XL/XE - domowa robota

2. Zapis po obróceniu dyskietki na drugą stronę. Dziurkacze do dyskietek są towarem deficytowym.
3. Czy planujesz udostępnić schemat i źródła?
4. Różne stacje różnie numerują sektory DSDD z punktu widzenia komputera.

https://www.youtube.com/watch?v=jofNR_WkoCE

10

Odp: Nowa stacja dyskietek do Atari XL/XE - domowa robota

Warto się przyjrzeć komendom typu DOWNLOAD/EXECUTE bo jeśli chciałbyś mieć synchromesha czy kompatybilność z rozszerzeniami TOMS to chyba trzeba by zapewnić możliwość przesłania i wykonania kodu w środku stacji. A w różnych stacjach są różne procesory. No i taktowanie też pewnie inne. No i adresy procedur w ROM-ie.

Edit: Ktoś mądrzejszy mógłby się wypowiedzieć w kwestii, bo jedyne komendy które ja wysyłałem do stacji to !"NOPRSW :)

Ostatnio edytowany przez mono (2018-03-15 20:30:49)

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

11

Odp: Nowa stacja dyskietek do Atari XL/XE - domowa robota

mono, przecież nie będzie emulował Z-80 i całej reszty bebechów LDW na Atmedze.

https://www.youtube.com/watch?v=jofNR_WkoCE

12

Odp: Nowa stacja dyskietek do Atari XL/XE - domowa robota

Tak tylko... Toms by się przydał.
Re edycja gier jest, re edycja stacji by się przydała :)

13

Odp: Nowa stacja dyskietek do Atari XL/XE - domowa robota

...nabijam posty!

oczywiście tylko 5 i 1/4 oczywiście :)

14

Odp: Nowa stacja dyskietek do Atari XL/XE - domowa robota

Fox napisał/a:

mono, przecież nie będzie emulował Z-80 i całej reszty bebechów LDW na Atmedze.

brian-82 napisał/a:

- jakiś system turbo, np. US Doubler, może dodatkowo Synchromesh

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

15

Odp: Nowa stacja dyskietek do Atari XL/XE - domowa robota

mono napisał/a:

2. Zapis po obróceniu dyskietki na drugą stronę. Dziurkacze do dyskietek są towarem deficytowym.

Przyjąłem do wiadomości. :)

mono napisał/a:

3. Czy planujesz udostępnić schemat i źródła?

Jak je zrobię i sprzedam stacje to czemu nie.

mono napisał/a:

4. Różne stacje różnie numerują sektory DSDD z punktu widzenia komputera.

Dla uproszczenia przyjmę schemat z XF551. Jeśli zrobię jakieś komendy do formatu PC to wtedy zastosuję schemat ścieżek PC.

Fox napisał/a:

Warto się przyjrzeć komendom typu DOWNLOAD/EXECUTE bo jeśli chciałbyś mieć synchromesha czy kompatybilność z rozszerzeniami TOMS to chyba trzeba by zapewnić możliwość przesłania i wykonania kodu w środku stacji. A w różnych stacjach są różne procesory. No i taktowanie też pewnie inne. No i adresy procedur w ROM-ie.

XF551 obsługuje synchromesha i nie musi mieć DOWNLOAD/EXECUTE.
Teoretycznie moja stacja mogłaby rozpoznać turbo U.S.Doubler'a, Synchromesh'a i Top Drive'a 1050. W każdym razie mam pomysł jak to w miarę ładnie zrobić. Żeby mieć zgodność z TOMS'em trzeba mieć bebechy TOMS'a - skopiować projekt. Jeśli TOMS używał tych trików z DOWNLOAD/EXECUTE to trochę szkoda, bo nie można inaczej zapewnić kompatybilności.

16

Odp: Nowa stacja dyskietek do Atari XL/XE - domowa robota

Rzeczywiście. Całe poprzednie życie używałem XF-551 i bardzo lubiłem tę stację. Nawet mając szczątkowe informacje że komendy w turbo się wysyła z inwersem zrobiłem sobie SIO które to obsługiwało ale nie miałem pojęcia, że to jest Synchromesh :) Dzięki.
P.S. Odwróć cytowanie.

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

17

Odp: Nowa stacja dyskietek do Atari XL/XE - domowa robota

A czy Duddie nie planował podobnego projektu? Może połączyć siły, zamiast konkurować?

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

18

Odp: Nowa stacja dyskietek do Atari XL/XE - domowa robota

Mam takie pytanko do autora.

Po co ?

19

Odp: Nowa stacja dyskietek do Atari XL/XE - domowa robota

Cobol napisał/a:

Mam takie pytanko do autora.

Po co ?

Z tych samych powodów, dla których ludzie robią dema dla jakichś umarłych platform typu Atari XL/XE/ST, C64, Amiga, itp.

A tutaj jak mogłaby wyglądać stacja. Obudowa jak i napęd zdobyczne. Mam nadzieję, że będę mógł jeszcze trochę takich obudów skołować. Tył obudowy to już nieco inna historia, bo trzeba będzie jakieś inne złącza poumieszczać.
PunBB bbcode test
PunBB bbcode test
PunBB bbcode test
PunBB bbcode test

20

Odp: Nowa stacja dyskietek do Atari XL/XE - domowa robota

Tak sobie śledzę wątek i zastanawiam.... Czy autorzy postów z pobożnymi życzeniami zastanowili się, ile taka stacja będzie kosztować? Można zrobić, piękną, plastik jak w XE, design jak w XE, forma wtryskowa, wyświetlacze i bajery, mnóstwo ficzerów, złącza SIO z tyłu. Tylko nikt tego nie kupi, a na pewno nie w PL.
Tak jak napisał uicr0Bee, od dawna planuję produkcję takich stacji. Mam nawet w magazynie kilkaset fabrycznie nowych napędów 3.5", kilkadziesiąt 5.25". Problemem jest właśnie finalny koszt.
Na początek zapewne wypuszczę partię klonów XF351, oczywiście w innych obudowach. Do tego wyświetlacz ścieżek, trochę diod LED do sygnalizacji statusów. Z tyłu będą złącza SIO, aby można było podłączyć magnetofon. Obudowa raczej z aluminium, musi być lekka i sztywna. Malowana na kolor XE. Front zrobiony z samoprzylepnego frontu z polietylenu, coś jak w stacji CA2001, z tym, że tu na cały front. Nie wykluczam, że przyciski oraz diody będą w nim zatopione - coś jak kasa fiskalna. Ale prace trwają, rozmawiałem już z autorem wątku w tej sprawie w celu połączenia sił.
Moim marzeniem jest klon CA2001 + TOMS Multi Drive. Problemem jest jednak napęd - może jednak uda się usunąć elektronikę ze stacji PC i wykorzystać mechanikę plus silniki, tak jak to jest w oryginalnej CA2001. Lub podłączyć kompletny napęd PC do sterownika FDD i usunąć zbędne układy sterujące silnikiem i resztą. Ale do tej drugiej opcji wymagana byłaby spora zmiana w firmware stacji.

Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it...

21

Odp: Nowa stacja dyskietek do Atari XL/XE - domowa robota

Sądzę, że lepiej by klon przyjmował stację od PC w całości. Elektronika stacji będzie prostsza, zatem tańsza. Nie będzie też problemu przy podmianie napędu na jakikolwiek 5,25, gdy  padnie. Demontaż elektroniki w napędzie PC spowoduje też, że klon zapewne będzie chodził tylko z określoną mechaniką, lub kilkoma, bo co producent, to inne wyprowadzenia kabli sterujących silnikami i głowicą i będzie masa ręcznej rzeźby. Tak czasem naprawiało się 1050 wstawiając 360k 5,25 od PC bez elektroniki. Ale to od razu ograniczy walory nowej stacji. Więc chyba lepiej napisać nowy firmware (bez względu na czasochłonność i koszty) sterujący kompletnym napędęm, niż robić regres o jeden poziom, dewastując FDD od PC i adaptując to co zostanie. Sterowanie kompletnym FDD też nie jest jakieś specjalnie trudne, to dosłownie parę sygnałów typu 0 - 1, więc przeróbka romu może być łatwiejsza niż się wydaje. Problemem natomiast mogą być RPMy.

22

Odp: Nowa stacja dyskietek do Atari XL/XE - domowa robota

RPMy to najmniejszy problem. No i stockowy napęd od PC też będzie wymagał konfiguracji, to nie jest tak, że wkładamy as-is.

Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it...

23

Odp: Nowa stacja dyskietek do Atari XL/XE - domowa robota

Zworki typu D0 D1 i RPM 300 lub 360 w tych 1,2m które mają przełączanie. Niewielki poziom trudności. To zrobi user wg manuala. Ale się nie upieram, tak tylko się zastanawiam. Dobrze,  że rpm nie powinny być dużym problemem. W końcu w XF nie są, ale to jednak zupełnie co innego niż klon na bazie CA...

24

Odp: Nowa stacja dyskietek do Atari XL/XE - domowa robota

A jak Simius robił swoje XFD? Tyle że Intel zamiast Ziloga.

25

Odp: Nowa stacja dyskietek do Atari XL/XE - domowa robota

Jakoś nie widzę rozbebeszania stacji pecetowskiej. Dużym problemem może być sterowanie sygnałem do głowic, bo trzeba być piekielnie pewnym, co i gdzie podłączyć. Druga sprawa to przewody do głowic - w zależności od napędu może okazać się, że wymiana na dłuższe jest niemożliwa/niebezpieczna. Wyszłoby na to, że trzeba zrobić elektronikę wielkości oryginalnej płytki na FDD - bez sensu.
Zastąpić sterowanie silnikiem krokowym przesuwu głowicy? Ok, to chyba najprostsze z tego wszystkiego.
Sterowanie silnikiem obracającym dyskietkę? Musi zostać - lepiej się tego nie zrobi. Można też ją zapewne przerobić (jak się znajdzie odpowiedni kwarc), żeby obracała z prędkością 288 obr/min.

Generalnie zostawienie jak najwięcej z napędu PC jest najlepszą opcją, tyle, że wtedy trzeba zapewne zaadaptować oryginalne oprogramowanie stacji...