1

Temat: Sparta, TBXL i szósta strona.

Dzień dobry,

Mam pytanie, czy strona 6-ta jest wolna dla Turbo Basic XL pod Spartą ?
Można z niej korzystać jak pod innymi DOS ?
Pytam bo po uruchomieniu TBXL pod Spartą są tam jakieś dane, a jak coś chcę tam umieścić to coś mi zmienia kod.
Czy to wina Sparty, czy jakichś programów które mogę mieć w CONFIG.SYS ?

Mam tam jakieś wpisy tekstem: S_VBXE not loaded, _RAWCON, VBXBASE

Ostatnio edytowany przez Cobol (2018-03-28 16:48:39)

2

Odp: Sparta, TBXL i szósta strona.

$400..$6FF oidp to jest obszar w który często ładuje się kod inicjalizacyjny sterowników. Ten obszar jest nieużywany podczas normalnej pracy systemu kiedy wszystko co Ci jest potrzebne już jest załadowane i na 6 stronie raczej nic nie powinno Ci niczego modyfikować.
Jeśli dobrze pamiętam TBXL z jakichś względów sugeruje użycie 6 strony w obszarze od $680..$6FF a nie całej, ale nie pamiętam dlaczego. 5 strona to obszar bufora FP i INPUT-a, 4 strona to obszar buforów IO.

Ostatnio edytowany przez mono (2018-03-28 17:14:17)

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

3

Odp: Sparta, TBXL i szósta strona.

A którą masz spartę? Bo Draco dopiero którąś-tam wersję poprawił pod działanie z TB XL.

Sikor umarł...

4

Odp: Sparta, TBXL i szósta strona.

Teraz napisałem sobie krótki pseudo tester do 6 strony i wychodzi na to, że wszystko jest ok. Po przepisaniu fragmentu romu pod 6 stronę przepisywane dane są zgodne. Sparta, to 4.49d 14-09-2017

Takie hoowno, chyba że jest tu błąd w matriksie:

50 DIM BUF$($0100):MOVE $0C00,$0600,$FF
60 F.A=%0 TO $FF:IF PEEK($0600+A)=PEEK($0C00+A):BUF$(A+%1,A+%1)="1":ELSE:BUF$(A+%1,A+%1)="0":ENDIF:N.A
70 ? BUF$(%1,$FF)

wartość 1 ok, 0 nie ok
;)

Ostatnio edytowany przez Pin (2018-03-28 21:21:42)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

5

Odp: Sparta, TBXL i szósta strona.

To wykryje zmiany, które zostaną wprowadzone dokładnie w momencie działania programu.

Spróbuj zrobić dwa hoowna, jedno składające się tylko z linii 50, a drugie z 60 i 70. Odpal pierwsze, potem popracuj trochę w Sparcie i dopiero odpal drugie.

6

Odp: Sparta, TBXL i szósta strona.

Można po move dołożyć np
kilka operacji i/o. Fakt :)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

7

Odp: Sparta, TBXL i szósta strona.

@Sikor - mam Sparta v. 4.49b 7-10-2016, zmienię na ten nowszy.