51

Odp: Adapter 6502B,C jako Sally

Hej Mq,

Jakoś nie kojarzę albo nie doczytałem - dlaczego nie napisałeś, że nie masz 6502? Wysłałbym...

Pozdrawiam

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

52

Odp: Adapter 6502B,C jako Sally

Nie napisałem, bo już sobie wcześniej zorganizowałem:-) Dogadałem się już dużo wcześniej z x_angelem, że mi wyśle zaraz po świętach, ale wtedy jeszcze nie przypuszczałem, że płytki tak szybko dotrą i że będą przed świętami. Stąd lekkie niezgranie w czasie, ale przecież to chyba nie ma znaczenia, że zrobię to za kilka dni:-)

53

Odp: Adapter 6502B,C jako Sally

A nie chce ktoś procków do Atari?

Post's attachments

UM.jpg 124.25 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it...

54

Odp: Adapter 6502B,C jako Sally

Te procesory nie będą działały z tym adapterem;-)

55

Odp: Adapter 6502B,C jako Sally

Ale bez niego będą ;-)

Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it...

56

Odp: Adapter 6502B,C jako Sally

Duddie napisał/a:

Ale bez niego będą ;-)

Ano będą :) Po ile liczysz za sztukę?

Jak napisał pancio.net - to też jest dla zabawy - robi się bo można mimo, że to jest niby oczywiste :)

Jestem ciekawy czy to rozwiązanie z A800 zadziała.

Mq - OK no to dobrze - będziesz miał na czym ćwiczyć. Dobrze by było gdyby to był sprawdzony w 100% działający procesor.

Pozdrawiam

Ostatnio edytowany przez tOri (2018-03-28 20:35:45)

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

57

Odp: Adapter 6502B,C jako Sally

Sikor - teraz się nawet zastanawiam, czy 65c816 (w trybie "emu") ma powielone dodatkowe rozkazy 65c02  Ciekawe, sprawdzę to sobie.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

58

Odp: Adapter 6502B,C jako Sally

@toriman1: zobaczymy, na pewno jak zrobię jakieś testy, to tutaj napiszę -gdyby były jakieś problemy, to wtedy najwyżej będziemy kombinować dalej.

59

Odp: Adapter 6502B,C jako Sally

A ja tymczasem świątecznie polutowałem sobie adapterek:-) Nie wiem czy działa, ale wygląda ładnie - jak nie zadziała, to zrobię sobie z niego gustowny brelok do kluczy:-)

Załączam fotki:-)
Testy za kilka dni.

Edit: uwaga dla tych, którzy będą montować: podstawka DIL40 zwykła pasuje słabo gabarytami. Trzeba ją od spodu "tuningować", żeby weszła, ale jak widać się da. Natomiast bez problemu idealnie i bez żadnego rzeźbienia pasuje podstawka precyzyjna lub listwy precyzyjne. Osobiście jestem zwolennikiem podstawek "zwykłych", które mają lepszy kontakt z płaskimi nogami układów scalonych w obudowach DIL, ale w tym wypadku można zastosować co tam komu pasuje.

Ostatnio edytowany przez Mq (2018-04-02 15:21:52)

Post's attachments

6502 adapter bottom.jpg 101.98 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

6502 adapter top.jpg 117.75 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

60

Odp: Adapter 6502B,C jako Sally

Fajne fotki,

czekam na testy, uff... najwyżej będą breloczki :)

Pozdrawiam

P.S. 5+ breloczków...Ewentualnie na serio będziemy kombinowali dalej

Ostatnio edytowany przez tOri (2018-04-03 20:20:04)

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

61

Odp: Adapter 6502B,C jako Sally

Pierwsze koty za płoty - czyli działa, ale nie do końca:-)

Breloczków nie będzie, bo już jesteśmy poziom wyżej i możemy mieć specjalnego proca do czitowania w grach:-)

A konkretnie i poważnie: komp wstaje, proc śmiga, już się ucieszyłem, ale zacząłem odpalać gry i się okazało, że jest jakiś problem.
Zdjęcia kolejno:
1. Ready - każdy lubi zobaczyć:-)
2. Preliminary Monty 16K - wszystko działa poprawnie, pograłem trochę i zapomniałem o dalszych testach:-)

...godzinę później...

W kolejnych grach okazało się, że nie wszystko jest na ekranie.

3 i 4 - zdjęcia z Pitfall2 - nie ma postaci, nie ma przeszkadzajek, w ogóle nic nie ma, tylko jest tło i np. woda. Ale normalnie da się grać "na pamięć" i wszystko reszta działa, dźwięk jest itd. Można sobie chodzić po tym świecie całym:-)
5. Draconus - brak na ekranie naszej postaci, a reszta wszystko chyba jest z tego co widzę. Działają też kolizje postaci, bo robi się ruch w kierunku przeszkadzajek lub spada się, to się normalnie ginie tak jak powinno być. Można też strzelać z paszczy i ten płomień czy co to tam jest pojawia się normalnie na ekranie. A więc brakuje samej postaci.

Wypowie się softwareowiec czego konkretnie nie mamy na podstawie braków w tych grach?

Edit: aha, sprawdzałem jeszcze selftest - wszystko w porządku, testowałem swój RAM dla pewności w różnych programach, też jest wszystko normalnie, procki 6502 sprawdziłem dwa, bo mam dwie sztuki, na obu są identyczne objawy.

Jest jeszcze jedna rzecz: ja mam w tym kompie SIMMexp, który miewa problemy timingowe na różnych procach, ale problemy wtedy są tylko z pamięcią rozszerzoną, a podstawowa działa mi zawsze poprawnie. Na tych 6502 też mam te problemy i niektóre banki rozszerzonej pamięci pokazują się jako błędne. Myślę, że nie ma to nic do rzeczy, bo pamięć podstawowa działa poprawnie z resztą rozszerzenie wyłączyłem i nic to nie zmienia. No ale wspominam o tym, bo może ktoś dopatrzy się związku.

Ostatnio edytowany przez Mq (2018-04-05 13:23:14)

Post's attachments

1.ready.jpg 126.32 kb, liczba pobrań: 1 (od 2018-04-05) 

2.preliminary.jpg 141.91 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

3.pitfall2_1.jpg 147.48 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

4.pitfall2_2.jpg 140.23 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

5.draconus.jpg 150.31 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

62

Odp: Adapter 6502B,C jako Sally

Na pierwszy rzut oka zniknęły sprajty. Możesz uruchomić SysInfo i zobaczyć test sprajtów?
Czemu 5 bajtów sprajtów miałoby być inaczej pobierane przez ANTIC niż pozostałe dane?

Edit: Czy jak w Preliminary Monty wpadniesz do ognia to pojawia się dym?

Edit 2: Jeśli w Draconusie pojawia się płomień z paszczy, to znaczy że missiles są pobierane a playery nie. Missiles są pobierane OIDP w ostatnim cyklu linii skanningowej, playery na początku linii. Taki efekt można też uzyskać wpisując do PMCNTL ($D01D) wartość 1. Może istotne też będzie że sprajty pobierane są z obszarów: missiles: $BBxx, player 0: $BCxx, player 1: $BDxx, player 2: $BExx, player 3: $BFxx.

Ostatnio edytowany przez mono (2018-04-05 16:26:45)

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

63

Odp: Adapter 6502B,C jako Sally

Sprawdziłem. Test GTIA jak w załączniku: na Sally wszystko dobrze, na 6502 tak jak widać. Mam takie oświetlenie, że nie mogę teraz lepszych zdjęć zrobić, ale kolory tych playerów są poprawne, a ta pionowa linia jest w kolorze P0.

Na Sally mam zawsze wszystko tutaj dobrze, a na 6502 jest zawsze źle, ale wynik losowy w sensie, że test GTIA ten pierwszy wygląda zawsze tak samo, a losowy jest test sprajtów. Czasem jest w ogóle pusto i nie ma nic, najczęściej pionowy pas taki jak na zdjęciu. Raz pojawiły się poprawnie P0 i P3, a P1 i P2 nie było, tylko zdjęcia akurat nie zrobiłem... Missile były wtedy wszystkie 4 - oczywiście pierwszy i ostatni osiągnęły playera, a drugi i trzeci nie.

A tak przy okazji bez związku z tematem: jak wygląda w teście GTIA taki uszkodzony GTIA, do którego ten test został przygotowany? Bo tak sobie myślę, że jeżeli tak jak u mnie na tych zdjęciach, to może w rzeczywistości te wszystkie GTIA wcale nie są uszkodzone, a problem leży gdzieś indziej? Bo przecież mój GTIA jest sprawny, a błędy tu pokazuje, choć przyczyna jest u mnie inna.

Edit: sprawdziłem jeszcze Preliminary Monty - tak, jak wpadnę do ognia, to pojawia się dym.

Ostatnio edytowany przez Mq (2018-04-05 16:35:47)

Post's attachments

gtia test.jpg 214.07 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

64

Odp: Adapter 6502B,C jako Sally

http://atariki.krap.pl/index.php/GTIA
Nie wiem jak od strony elektronicznej działa GTIA i nie wiem którymi liniami ANTIC informuje go o kolorze/trybie pracy (ANx?). Może tu gdzieś w opóźnieniach leży pies pogrzebany?

Edit: Aaaaa nie wchodzisz przecież między ANTIC-a i GTIA.

Ostatnio edytowany przez mono (2018-04-05 16:44:21)

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

65

Odp: Adapter 6502B,C jako Sally

Czy z adapterem zadziała z 6502A ? Wg. Mnie powinnien.

66

Odp: Adapter 6502B,C jako Sally

Na razie nie wiemy co i czy w ogóle zadziała z tym adapterem, bo jest to projekt prototypowy póki co, a jedyny jak dotąd złożony egzemplarz jest przeze mnie właśnie testowany i jak na razie nie jest jeszcze postawiony do pionu:-)

Swoją drogą, szykuję inną płytę Atari do testów, bo ta, na której robię te testy jest mocno kapryśna, miałem z nią poważne problemy, żeby uruchomić na niej SIMMexp i dobierałem specjalnie do niej procesor, który jako jedyny spośród kilku poprawnie współpracuje z resztą komponentów, to samo dotyczy pamięci (w sensie, że też dobierałem). Na płycie tej było zbyt wiele problemów natury timingowej i być może adapter 6502 jest ok, i być może na każdej innej płycie zadziała bez większego problemu. Tak że wygrzebałem już inną płytę z kartonów, teraz muszę się wziąć i wylutować z niej Sally, a wlutować podstawkę.

67

Odp: Adapter 6502B,C jako Sally

A jeszcze pytanko - czy nie jest tak, że ten 6502 ma wolniejsze taktowanie? O ile pamiętam były wersja pracujące max z 1MHz, może tu jest pies pogrzebany - że Atari jest za szybkie?
Pytanie do elektroników/assemblerowców: jest jakiś test sprawdzający procesor?
@mq: możesz sprawdzić "Alley Cat" - wersję bez poprawec Draca? <z nielegalami>?
=================
edyta:
@mq, a sprajty masz czarno-białe w teście? Powinny być w kolorze, coś jest nie tak ogólnie
Prośba - porównaj jeszcze w sysinfo "CPU interrups vectors", jeśli można prosić?

Ostatnio edytowany przez Sikor (2018-04-05 19:41:32)

Sikor umarł...

68

Odp: Adapter 6502B,C jako Sally

Sikor, ogólnie myślę, że z taktowaniem nie ma problemu, bo przecież by w ogóle nie chodził, albo by się zawieszał, albo robił inne numery zwłaszcza po wygrzaniu. Tymczasem ten 6502 chodzi sobie stabilnie, w Preliminary Monty normalnie sobie grałem i było fajnie i długo:-)

Alley Cata sprawdzę, ale teraz mam wszystko rozebrane, bo przymierzam się do przesiadki z testami na inną płytę.

Tak jak pisałem, ta moja płyta mocno kapryśna jest, a problemy z nią różne wracają mi teraz jak bumerang z tym adapterem i przypominam sobie jak walczyłem z SIMMexp, że podobnie to wszystko wyglądało. Akurat nie z P/M ale ta walka taka podobna, płyta od czasu do czasu po włączeniu idzie mi teraz sama w self test, albo robi beep jak przy wczytywaniu z kasety, chociaż nic nie wciskam przy starcie. Takie kłopoty miałem jak miałem "niedobrany" procek i pamięci w moim SIMMexp. Kiedyś rozmawiałem o tym z Pasiem i mówił, że muszą być jakieś sygnały "na krawędzi" jakby "na styk" w timingu i stąd dzieją się czasem takie jaja. Ja tą płytę kiedyś podłączę pod analizator stanów i to sprawdzę, ale jak ruszyła na jednym jedynym procku, to zostawiłem bo działa wszystko stabilnie na nim, a czasu nigdy nie mam wśród innych projektów, żeby to porządnie przetestować i dociec w czym rzecz.

Z powyższych powodów doszedłem do wniosku, że nie mają te testy sensu na tej płycie jednak, dlatego szykuję inną płytę i jeszcze inną być może wezmę. Podejrzewam, że jest spora szansa, że z tym adapterem jest wszystko dobrze i na innych płytach będzie chodził poprawnie. Tą moją "kłopotliwą" płytę wziąłem do tych testów niepotrzebnie, ale chciałem szybko zobaczyć napis "Ready" a to była jedyna płyta jaką mam z podstawką pod Sally.

Tak że spokojnie, zrobię kolejne testy na kolejnej płycie to dam znać co i jak.

69

Odp: Adapter 6502B,C jako Sally

Spokojnie, tylko dociekam, bom jestem jednym ze sprawców "zamieszania"
Tak się jeszcze zastanawiam - preliminary monty 16k działą na 16 KB, inne z wymienionych gier bodajże na większej pamięci. Może coś jest z obsługą pamięci właśnie - z gier chodzących na 16KB kojarzę jeszcze BAtty Builders, można by też sprawdzić (w wolnej chwili) jakąś grę na cartridge-u...

Sikor umarł...

70

Odp: Adapter 6502B,C jako Sally

Troszkę z innej beczki, ale czy ten fix:
http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=12604
poprawia "Bad GTIA" w 100 procentach?

Mq: czy ja wysłałem Ci oba procki identyczne, czy każdy inny? Bo chyba się walnąłem i wysłałem jednak dwa identyczne... Może to kwestia, że tam było A  na końcu i zostało starte. Może te z I byłyby inne...

Kurde, może jednak znajdę chwilę i polutuję ten adapter jutro. Wkręcam się :)

71

Odp: Adapter 6502B,C jako Sally

Ja się tak wkręciłem, że siedzę dziś nad tym odkąd listowy przyniósł mi paczkę od Ciebie:-)

Procki są identyczne. Jeden nie ma w ogóle literki, a drugi ma zatarte A. Z literą I, to nie bardzo, bo to jest właśnie Sally. Ja takiego mam w jednej swojej płycie i to jest właśnie ten, który mi dobrze działa z moim wymęczonym SIMMexp.

72

Odp: Adapter 6502B,C jako Sally

Wali już mi się bo zmęczony jestem. Chińczyk mi przysłał takie jak na tym obrazku:

Post's attachments

bad cpu.jpg 397.74 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

73

Odp: Adapter 6502B,C jako Sally

@x_angel: mam od Ciebie te dwa pierwsze od dołu z tego zdjęcia.

Ok. W międzyczasie wylutowałem Sally z drugiej płyty, wlutowałem podstawkę, wszystko śmiga, ale z adapterem objawy są identyczne jak na tamtej płycie pierwszej. Ta druga płyta jest bez żadnych modyfikacji. Obie płyty są z 65XE bez ECI.

Nie mam już na czym innym sprawdzić na tą chwilę, bo mam jeszcze płytę z ECI, ale nie chcę jej grzebać, bo ma za zadanie być w stanie oryginalnym póki co:-) Mam jeszcze dwie inne płyty, ale obie popsute, musiał bym je najpierw naprawić, a nie wiem co z nimi jest, więc za dużo czasu na to potrzeba.

Najlepiej by było, gdyby się komuś chciało zmontować ten adapter u siebie, żeby był drugi egzemplarz zrobiony inną ręką i z układami z innych źródeł. I najlepiej jak by ten ktoś miał inną rewizję płyty do testów.

Słuchajcie, a może jest wszystko dobrze, tylko po prostu 6502 zwykły nie ma czegoś jeszcze co ma Sally? Czegoś poza haltem, co powoduje, że jakaś część rozkazów działa inaczej, lub nie ma jakiegoś rozkazu, lub coś w tym kierunku?

74

Odp: Adapter 6502B,C jako Sally

No to jak masz dwa pierwsze z dołu to dobrze, bo jeden ma ewidentnie ścierane A, a drugi chyba go nie miał oryginalnie.
Szkoda, że wszystkie są UMC.

Mam w pracy jeszcze jakiś inny 6502 z jakiegoś urządzenia, postaram się ogarnąć chwilkę, aby zlutować jednak ten adapter.

75

Odp: Adapter 6502B,C jako Sally

Sprawdzę u siebie na 130XE , płytka już zaprojektowana , na wekend wytrawie i polutuje, pod ręką mam UM6502A, 74LS74, 74LS02 , 74LS540 x2