Temat: Rozbudowa TT - RAM

Uprzejmie proszę o sugestie w temacie rozbudowy pamięci RAM w TT. Założenia - tanio hehehe:) Druga sprawa mam na pokładzie TT-ki 4MB TT RAM i 4MB ST RAM. Wiem, że Kolega Gwinter ma duże doświadczenie w tym temacie, tak mi inni powiedzieli!!!

2

Odp: Rozbudowa TT - RAM

Jak masz TT Ram 4Mb, to najprawdopodobniej z pamięciami SIM 30pin.,  4 x 1Mb.
Można tam zainstalować maksymalnie 16MB.  4 x 4MB.  Co prawda nie łatwo jest zdobyć 4Mb SIM, ale da się. 
Inne rozwiązania też istnieją, ale to już w innym przedziale cenowym, i bardzo rzadko występujące w sprzedaży.
maksymalnie chyba da się rozszerzyć do 256Mb, ale ja tego na 100% nie wiem i nie widziałem takiego rozwiązania.
Co do ST RAM, to 2Mb jest na płycie i 2Mb masz w rozszerzeniu.
Można z rozszeżenia wylutować kostki pamięci 1Mbit i wlutować o większej pojemności 4Mbit.  Wtedy bedzie 8Mb + 2 na płycie  (10Mb) Zawsze to już więcej niż standard.  (kostek jest 16szt, sporo dłubania)

3

Odp: Rozbudowa TT - RAM

Ooo interesuje mnie ten wątek z wylutowywaniem, może jest szansa na podanie rodzajów układów scalonych lub listy jakie pasuja na 100%, więc będę próbował zdobyć SIMM 30 pin i przelutować moduł.

4

Odp: Rozbudowa TT - RAM

Aha, jakie konkretnie SIMM-y powinny być, mnie się wydawało, że mam 4 sloty, a nie dwa w module TT-FAST RAM

5

Odp: Rozbudowa TT - RAM

No, napisałem ze najprawdopodobniej masz 4 x 1MB (4Mb TT Ram)
Czyli miałem na mysli 4 simy 30 Pin. (4 sloty).

kiedyś na forum opisywałem jak udalo się rozbudować  Mega ST z 1 mb do 4 Mb,.
W tej galeri sa fotki i widać symbole układów. 
Te układy  "514400"  będę pasowały.  literki z przodu mogą być inne.

https://tufotki.pl/5Mmsi

Oczywiście , Ty wlutujesz pamięci bezpośrednio w rozszerzenie, na zdjęciach są robione adaptery do Dip20

Najlepiej skombinować sobie SIM 72 PIN FPM 8MB z układami po dwóch stronach.
Czyli będzie 16 takich układów 4Mbit.  I tekie będą pasowały.

Ostatnio edytowany przez Atari-User (2018-04-12 14:31:30)

6

Odp: Rozbudowa TT - RAM

Dzięki, już zaczynam łapać:) Teraz pytanie, czy jest istotny czas dostępu, przy SIMM-ach 30 pin, czy mam szukać 60ns, czy 70ns ?

7

Odp: Rozbudowa TT - RAM

Simy 30 pin, chcesz szukać oczywiście do TT Ram. 4 x 4 MB.  (16Mb)
Te mogą być jakie uda Ci się zdobyć.   Osobiście mam takie Simy  ale chyab nie chcę sie na razie ich pozbywać.
Chyba że jakas trakcyjna cena, lub zamiana na coś ciekawego.  NA razie poszukaj, moze gdzieś upolujesz.
Do rozbydowy ST RAM z 2MB do 8Mb musisz szukać simów 72Pin  FPM. Od starych PC 486. 
Z tymi nie powinno być problemów.  Takie również posiadam. 
Muszą być SIM 72Pin, 8Mb, układy po obydwóch styronach płytki (16 układów)

8

Odp: Rozbudowa TT - RAM

Nie wiem po co 10MB ST RAM, ale się nie znam. Pewnie się przyda ale lepiej uderzyć w TT-RAM bo np szybszy i mniej dłubania. Jeśli masz standardowe 4MB TT RAM w 4x1MB Simm 30pin , kup po prostu gdzieś 4x 4MB i przestaw kilka zworek na karcie TT.
Tu masz wszystko opisane : http://www.zhell.co.uk/ttpage.html
Jeśli chcesz więcej , to już zmiana karty. U mnie TT RAM ewoluował od 4 przez 16MB , potem Mighty Mic TT i 32MB a w końcu i tak kupiłem tandem Storm+Thunder i na tym ciągnę do tej pory, mając 128MB i może kiedyś 256MB. Generalnie jeśli nie przesiądziesz się na Mint'a, 16 MB właściwie starcza do wszystkiego. W końcu masz 16+4MB :) Jakbyś miał problemy pisz, może znajdę gdzieś stare karty i simy 4MB

Ostatnio edytowany przez gwinter (2018-04-12 20:43:08)

JiL Fan.

9

Odp: Rozbudowa TT - RAM

Myslę, że zrobie tak:

1. Nabędę SIMM-y 4 MB i wpakuje je do TT - ki będę miał wówczas 16MB TT RAM
2. Kupię gdzieś, a może ktoś z Was mi sprzeda j.w. - scalaki/SIMM 72 pin FPM z tymi scalakami i przelutuję moduł ST RAM

Oczywiście bardzo dziękuję za pomoc!!

P.S. Może w weekend ud mi się wykonać próby nagrywania i odtwarzania w Cubase Audio na TT i STE hehehe:)