Temat: Dostęp do XEX-ów podmontowanych na SIO2SD z poziomu SDX

Jeśli na SIO2SD jako dysk podmontuję XEX-a (czy jakikolwiek plik niebędący obrazem), to pod DOS II+ widzę ten plik i mogę go odczytać/skopiować, a SDX się pluje, że nie zna takiego systemu plików. SIO2SD emuluje obraz dysku z umieszczonym na nim jednym plikiem, taki dysk można nawet skopiować na fizyczny nośnik (albo zrobić sobie tak ATR-a), ale samo SDX nie umie się do tego obrazu dobrać. Czy da się jakoś zmusić SDX do poprawnego zobaczenia takiego pliku tak jak bez problemu robi to DOS II+?

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

2

Odp: Dostęp do XEX-ów podmontowanych na SIO2SD z poziomu SDX

DEVICE ATARIDOS występuje w CONFIG.SYS?

Być może ten ATR, którego sobie tworzy w locie SIO2SD wyjątkowo luźno traktuje standard filesystemu :)

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

3

Odp: Dostęp do XEX-ów podmontowanych na SIO2SD z poziomu SDX

dely napisał/a:

DEVICE ATARIDOS występuje w CONFIG.SYS?

Oczywiście, że jest. Przy okazji - mowa o SDX 4.49c, jakby co.

dely napisał/a:

Być może ten ATR, którego sobie tworzy w locie SIO2SD wyjątkowo luźno traktuje standard filesystemu :)

A to inna bajka. Może tak być. Z moich "testów" wynika, że jest tak samo na firmware 2.5, jak i 3.1 dla SIO2SD (mam dwa różne urządzenia z takimi wersjami). Jak już, to ciekawe, że DOS II+ daje radę, a SDX - nie.

Ostatnio edytowany przez perinoid (2018-04-13 14:39:16)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

4

Odp: Dostęp do XEX-ów podmontowanych na SIO2SD z poziomu SDX

Może to jakiś egzotyczny Dos 2, w sensie format.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

5

Odp: Dostęp do XEX-ów podmontowanych na SIO2SD z poziomu SDX

nie wiem wiec bede zgadywal :-)

sio2sd zaczyna emulacje od 4 sektora w przypadku zamontowania xex a sparta pewnie chce odczytac format dyskietki z sektorow 1-3.

taaaadaaaa...

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

6

Odp: Dostęp do XEX-ów podmontowanych na SIO2SD z poziomu SDX

faktycznie, zresztą to jest logiczne. Sektory 1-3 zawierają SIO2SD XEX Loader.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

7

Odp: Dostęp do XEX-ów podmontowanych na SIO2SD z poziomu SDX

nie wiem wiec bede zgadywal dalej.

to moze sio2sd nie emuluje vtoc gdy mamy zamontowany xex? co wyswietla dos2 po dir?

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

8

Odp: Dostęp do XEX-ów podmontowanych na SIO2SD z poziomu SDX

Pin napisał/a:

faktycznie, zresztą to jest logiczne. Sektory 1-3 zawierają SIO2SD XEX Loader.

Jak się czyta taki emulowany dysk po całości (kopierem dyskowym), to kopiuje się również SIO2SD loader (co jest całkiem fajne, bo potem taki obraz się sam bootuje również z dyskietki już bez SIO2SD). To przetestowałem organoleptycznie. Nie sądziłem, że to będzie w czymś przeszkadzać dalej. No, ale ja się nie znam. Szkoda, że SDX jest tu bardziej restrykcyjny od DOS II+. Z drugiej strony nie ma co się dziwić trzymaniu się specyfikacji.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

9

Odp: Dostęp do XEX-ów podmontowanych na SIO2SD z poziomu SDX

To dobry powód, by dorobić nowy fjuczer do SDX. Porozmawiam w temacie

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

10

Odp: Dostęp do XEX-ów podmontowanych na SIO2SD z poziomu SDX

co wyswietla dos po DIR, wyswietla ilosc wolnych sektorow? najbardziej podejrzany w tym moemencie jest vtoc.

podeslij .atr i wysztko bedzie jasne...

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

11

Odp: Dostęp do XEX-ów podmontowanych na SIO2SD z poziomu SDX

Dos wyświetla, że nie rozpoznaje FS. Pytanie teraz ile sektorów kopiować :)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

12

Odp: Dostęp do XEX-ów podmontowanych na SIO2SD z poziomu SDX

co wyswietla jakikolwiek dos2 np. DOS II+, MyDos itd. konkretnie chodzi o informacje o wolnych sektorach.

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

13

Odp: Dostęp do XEX-ów podmontowanych na SIO2SD z poziomu SDX

Sprawdzę wieczorem jak wrócę na bazę.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

14

Odp: Dostęp do XEX-ów podmontowanych na SIO2SD z poziomu SDX

xxl napisał/a:

co wyswietla jakikolwiek dos2 np. DOS II+, MyDos itd. konkretnie chodzi o informacje o wolnych sektorach.

Na firmware 3.1 w SIO2SD, DOS II+/D wyświetla u mnie takie coś:

D1:DIR
  SIO2SD  XEX 045
0000 Free 01 Fil-s

(przepisałem znak po znaku, bez literówek).

Natomiast HDSC.EXE (przy próbie kopiowania na dyskietkę) twierdzi, że taki dysk ma sektor wielkości 128B (co trochę ogranicza możliwości przy kopiowaniu jako cały dysk bo pozwala skopiować wyłącznie rzeczy, które mieszczą się na dyskietce ED) i jego długość jest zależna od wielkości pliku, który mapujemy. Dlatego fajnie by było móc taki plik skopiować jako plik.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

15

Odp: Dostęp do XEX-ów podmontowanych na SIO2SD z poziomu SDX

no to teraz wystarczy sprawdzic dwie rzeczy:

1. uruchom jakis program ktory pozwoli ci zaladowac konkretny numer sektora - disk doktor czy disk wizard ? - sprawdz jaki jest pierwszy bajt sektora $168 (gdy zamontowany jest xex w sio2sd)

2. stworz 8 megowego atr formatu mydos z sektorem wielkosci 128 (65535 sektorow) (np. makeatr) i sprawdz czy sparta przeczyta zawartosc katalogu takiego obrazu

Ostatnio edytowany przez xxl (2018-04-16 12:14:13)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

16

Odp: Dostęp do XEX-ów podmontowanych na SIO2SD z poziomu SDX

@perinoid - użyj EDDY, jest albo w toolkicie albo na stronce Draco.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

17

Odp: Dostęp do XEX-ów podmontowanych na SIO2SD z poziomu SDX

xxl napisał/a:

no to teraz wystarczy sprawdzic dwie rzeczy:

1. uruchom jakis program ktory pozwoli ci zaladowac konkretny numer sektora - disk doktor czy disk wizard ? - sprawdz jaki jest pierwszy bajt sektora $168 (gdy zamontowany jest xex w sio2sd)

Sprawdziłem Disk Wizzardem II. Pierwszy bajt ma wartość $00. Było tak w przypadku dwóch XEX-ów, które sprawdziłem. Na 3-cim był błąd odczytu (to było akurat ant.exe do obsługi Antonii).

xxl napisał/a:

2. stworz 8 megowego atr formatu mydos z sektorem wielkosci 128 (65535 sektorow) (np. makeatr) i sprawdz czy sparta przeczyta zawartosc katalogu takiego obrazu

To działa bez problemu.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

18

Odp: Dostęp do XEX-ów podmontowanych na SIO2SD z poziomu SDX

perinoid napisał/a:

Pierwszy bajt ma wartość $00

na 99% to powoduje blad. podejrzewam ze sparka oczekuje tu wartosci 2 lub wyzszej


---
ale nawet... napisanie toola, ktory sciagnie dane sektor po sektorze (od 4, badajac bajt wypelnienia) i zapisze to jako file nie jest jakims wielkim wyzwaniem.

Ostatnio edytowany przez xxl (2018-04-16 14:10:21)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

19

Odp: Dostęp do XEX-ów podmontowanych na SIO2SD z poziomu SDX

Jeszcze jedna korekta, odnośnie punktu 2: SDX czyta ale tylko katalog główny takiego obrazu (obraz w formacie MyDOS jak napisałeś). Zrobiłem podkatalog (w MakeATR) i do takiego podkatalogu z poziomu SDX już wejść nie mogę. I nie mogę też utworzyć podkatalogu na takim obrazie. Nie wiem, czy to ma znaczenie czy nie - obstawiam, że nie.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

20

Odp: Dostęp do XEX-ów podmontowanych na SIO2SD z poziomu SDX

tak to bedzie to.

ale wlasnie odkryles ze jesli w obrazie pierwszy bajt sektora $168 = zero to sprata nie rozpoznaje formatu a jak jest wartosc inna od wzoru (a wlasnie taki obraz stowrzyles 8mb atr z sektorem 128) to rozpozna pewnie zwykla dyskietke SD 90kb (albo ED 130 ???) ;-) sprobuj pod sparta zapisac wiecej niz te 130 kb... z ciekawosci :D

Ostatnio edytowany przez xxl (2018-04-16 15:48:10)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

21

Odp: Dostęp do XEX-ów podmontowanych na SIO2SD z poziomu SDX

poprzez sterownik AtariDOS.SZS nie utworzysz katalogu na FS MyDos'a. Odwołania do istniejących katalogów wyłącznie z command procesora i musisz z palca podawać pełne ścieżki do plików.

EDIT:

no i jeszcze to, że śo2sd umożliwia tylko odczyt w opisywanej tu w wątku sytuacji.

Ostatnio edytowany przez Pin (2018-04-16 18:00:11)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

22

Odp: Dostęp do XEX-ów podmontowanych na SIO2SD z poziomu SDX

Faktycznie wychodzi na to, że śodwaesde wystawia babola w sektorze 168. Zrobi się toolsa na szybko, a docelowo zgłosi się do autora softu śodwaesde bugrep.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

23

Odp: Dostęp do XEX-ów podmontowanych na SIO2SD z poziomu SDX

nie zgodze sie z tym. w przypadku gdy sio2sd udostepnia xex do zabootowania czyli emuluje atr nie musi wcale wystawiac sektora $168 bo i tak nie realizuje funkcjonalnosci zapisu... zreszta... bez czytania sektora $168 xbios jakos potrafi rozpoznawac wszystkie mutacje formatu dos2 bezblednie ;-)

mysle, ze siocart i wifiprime tez tak beda udostepniac xexy... bo to dobre jest.

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

24

Odp: Dostęp do XEX-ów podmontowanych na SIO2SD z poziomu SDX

Jest złe. Nie odwracaj jak zwykle kota ogonem. To że nie oferuje zapisu nie jest powodem do udostępniania niepoprawnego formatu. Jeśli xbiós i reszta bazuje na protezach to nie jest powód, by wszyscy musieli się z tym męczyć. Ignorujesz wypracowane rozwiązania proponując jakieś dziwne twory w imię pseudo rozwoju i zniesienia ograniczeń, tworząc oczywiście nowe - większe ograniczenia które nikomu potrzebne nie są.

Ok, zrobiłem kopię sektorowo (HDSC) tego, co wystawia SIO2SD, zmieniłem w $0168 pierwszy bajt na 03 i ATR został rozpoznany jako DOS 2.0 MyDOS FS, odczytany plik jest kompletny. Test z plikiem XEX ok. 700kB

Wiadomo teraz co i jak :)

Ostatnio edytowany przez Pin (2018-04-16 22:05:26)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

25

Odp: Dostęp do XEX-ów podmontowanych na SIO2SD z poziomu SDX

xxl napisał/a:

nie zgodze sie z tym. w przypadku gdy sio2sd udostepnia xex do zabootowania czyli emuluje atr nie musi wcale wystawiac sektora $168 bo i tak nie realizuje funkcjonalnosci zapisu

To prawda. Nie musi bo udostępnia ATR-a do zabootowania z własnym loaderem. Mógłby w ogóle nie mieć żadnego FS-a tylko zapisać pełne sektory sekwencyjnie.
Ale skoro jednak jest wystawiany katalog i VTOC, to miło byłoby żeby poprawnie były tam uzupełniane:
- id FS-a (2, lub 3 zależnie od tego czy jest to DOS 2.0 z gęstością SD/ED, czy MyDOS),
- ilość wszystkich sektorów na dysku.
Obecnie total sectors we VTOC jest identyczne z ilością sektorów pliku zapisanego w directory, a przecież dodatkowo są BOOT sektory, VTOC i directory.

xxl napisał/a:

mysle, ze siocart i wifiprime tez tak beda udostepniac xexy... bo to dobre jest.

No to naprawdę zajebiście. Gratuluję.

Edit: Przepraszam. Total sectors ma poprawną wartość.

Ostatnio edytowany przez mono (2018-04-16 22:43:52)

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje