Temat: Zasilacz TT/Mega STE - problem...

Czy moze ktos pomoc zdiagnozowac problem z zasilaczem TT (tutaj schemat: https://www.exxoshost.co.uk/forum/downl … hp?id=924)...?
Po wlaczeniu zasilacza wszystkie napiecia sa OK (5, 12, -5, -12) a mimo to PG ("power good") jest ~ 0v. Dopiero po okolo 20-30 sekundach PG magicznie daje 5V i komputer startuje (i pracuje bez problemu). Problem pojawia sie po wylaczeniu zasilacza na okolo 5-10 minut. Jesli wylacze/wlacze zanim te kilka minut minie - problemu nie ma - wszystko wstaje bez "pauzy"...
Wszystkie kondensatory wymienione i 10 razy sprawdzone... Nie mam oscyolskopu - tylko prosty multimeter tak ze moje testowanie jest nieco ograniczone...

2

Odp: Zasilacz TT/Mega STE - problem...

Hej
Te małe kondy również? Czy tylko te na liniach zasilających?
Chodzi mi o te ze schematu: C23 oraz być może C22 jest też elektrolitem, chociaż na schemacie nie jest.

3

Odp: Zasilacz TT/Mega STE - problem...

C23 to elektrolit - wymieniony. C22 to foliowy (chyba, plaski i zielony) - nie byl wymieniony. Wymienilem wszystkie elektrolityczne.

4

Odp: Zasilacz TT/Mega STE - problem...

A przed wymianą był taki sam objaw?

5

Odp: Zasilacz TT/Mega STE - problem...

Tak - miałem nadzieje ze wymiana pomoże ale nie pomogła. Sprawdziłem ścieżki, luty - wszystko wydaje sie byc Ok. Jutro sprawdzę jeszcze zasilanie na tranzystorach ale zakładam ze bedzie Ok (skoro na wyjściu sa Ok)...
Na innym zasilaczu wszystko jest Ok wiec zakładam ze to zasilacz a nie TT.

6

Odp: Zasilacz TT/Mega STE - problem...

No to ja bym poleciał po kolei półprzewodniki w obwodzie P.G.
1N4148 dwie sztuki dostaniesz w każdym elektronicznym, TL431 również. Tranzystory to pewnie nie dostaniesz, ale podejrzewam, że do zastąpienia jakimikolwiek małosygnałowymi.
Gorzej z tą diodą Zenera, według tego:
http://www.weisd.com/test/GenericParts_ … d1=HZ-6C-1
to zenerka na 6V - nie wiem, czy w najpopularniejszym u nas szeregu takie wystepują.
Ale jakbyś zamawiał z TME czy coś, to są:
https://www.tme.eu/pl/details/1n5340bg/ … conductor/
Tranzystory 2SC1815 też tam mają...

7

Odp: Zasilacz TT/Mega STE - problem...

O ile pamiętam - pasuje wtyczka od starego PC (zasilacz AT). Znajdź starego PC-ta za 10zł ze sprawnym zasilaczem i przełóż zasilacz, coś wyeliminujesz - być może to uwalony komp a nie zasilacz? <oby nie>

Sikor umarł...

8

Odp: Zasilacz TT/Mega STE - problem...

Probowalem na sprawnym zasilaczy TT - komp dziala... Zamowilem pare rzeczy z czesci PG (btw zener HZ-6A-1 to 5.2 V o ile pamietam - HZ-6C-1 to 6V)

9

Odp: Zasilacz TT/Mega STE - problem...

pomierzyłem napięcia na tranzystorach po włączeniu (kiedy 5 i 12 volt juz sa Ok a PG ciagle 0v)...
Q2: Vce = 1.1v, Vbe = 0.5v
Q3: Vce = 0.7v, Vbe = 0.6v
Q4: Vce = 0v, Vbe = 0.7v

Ma ktoś jakiś pomysł...?

10

Odp: Zasilacz TT/Mega STE - problem...

A masz możliwość zrobienia tych samych pomiarów na sprawnym zasilaczu?
Wylutuj Q2 i sprawdź, jaki jest efekt. Wtedy układ P.G. powinien reagować tylko na pojawienie się napięć 5V i 12V.

Sprawdź chociaż miernikiem diodę D11 i może rezystor  R29, ale do tej operacji wylutuj mu jedną nogę.
No i weź miernik na tester diod i sprawdź złącza B-E i B-C tych tranzystorów - powinny zachowywać się jak diody, czyli w jedną stronę przewodzić, a w drugą nie.

Ostatnio edytowany przez x_angel (2018-04-20 04:18:43)

11

Odp: Zasilacz TT/Mega STE - problem...

Mozliwosc zrobienia niby mam (bo mam drugi sprawny zasilacz/TT) ale... na sprawnym zasilaczu PG wstaje w ciagu sekundy i z moim miernikiem nie zdaze zmierzyc nic... A oscyloskopu nie mam... Bardzo bawic sie tym sprawnym tez nie chce bo on jest na sprzedaz (a musze go sprzedac bo moj budzet jest na duzym minusie).

Q2 wylutuje i inne posprawdzam w weekend. Moze dotra do mnie nowe tranzystory to wymienie cala trojke Q2-Q4. Zenera i  1N4148 tez chyba mam to wymienie.. Nie mam niestety TLP431 a jak znam moje szczescie to wlasnie on jest walniety... Dodatkowo zupelnie nie rozumiem calego tego ukladu przed Q2 (z TLP431 miedzy innymi)..

12

Odp: Zasilacz TT/Mega STE - problem...

tak "na szybko" wylutowalem Q2, sprawdzilem diode i rezystor. Dioda/rezystor OK.
Bez Q2 PG wstaje w ciagu okolo 1 sekundy czyli dokladnie tak jak powinno ale... zarowno na 5v jak i na PG przez ulamek sekundy pojawia sie okolo 12V a jak zgaduje cala rola ustrojstwa Q2, SHR2, ZD3 to wlasnie wylaczenie PG kiedy linia 5V ma ponad 5V (sadzac po tym ze ZD3 to 5.2V i jak jest na niej wiecej niz 5.2V to Q2 sie wlacza wylaczajac jednoczesnie Q3 i wlaczajac Q4 (caly ten wywod moze byc bledny bo o elektronice wiem tyle co o kobietach..). Q2 wydaje sie byc sprawny...
tak wiec nawet nie probuje podlaczac zasilacza bez Q2 do TT i caly czas szukam (dalej) w czym problem...
Chetnie poslucham jak dziala caly uklad PG jesli ktos wie cos o elektronice ;)

Ostatnio edytowany przez damanloox (2018-04-20 17:32:03)

13

Odp: Zasilacz TT/Mega STE - problem...

To co mierzysz "przez chwilkę" to nie jest prawidłowy pomiar, więc tym się raczej nie sugeruj. Druga sprawa, że nie powinieneś mierzyć napięć bez obciążenia (chociaż zasilacz wstępnie obciążają rezystory R20 i R22).

Stabilizacją napięcia zajmują się SHR (i sąsiadujące elementy) oraz PC111 - gdy napięcie na linii 5V zaczyna przekraczać 5V, a na linii 12V zaczyna przekraczać 12V (zobacz, że masz tam precyzyjnie dobrane rezystory R17 R18 R23 R24 R19), układ TL431 (regulowane źródło prądowe) zaczyna przewodzić, więc zaczyna świecić dioda w transoptorze PC111. Wtedy fototranzystor w transoptorze PC111 zaczyna przewodzić wpływając na pracę układu UC3844 (zmniejsza się szerokość impulsów sterujących).

Wylutowanie Q2 tylko zmieniło działanie układu P.G. sam zasilacz nadal pracuje tak jak pracował, więc skoro go podłączałeś i nic się nie działo, to nic się nie zmienia i nadal możesz go podłączać.

Układ z SHR2 porównuje napięcie z trafa (z linni -12V) i wysterowuje przez SHR2 tranzystor Q2, a przez niego tranzystory Q3 i Q4, które to są zasilane z 12V i 5V, więc jeśli zabrakłoby któregoś napięcia, to też zostałoby to wykryte. Dodatkowo tranzystory Q3 i Q4 objęte są pętlą sprzężenia zwrotnego (R32, R30), dzięki temu jest to układ z histerezą.

Ja tak to widzę, jeśli ktoś ma inne info, bardzo proszę o wpis.

14

Odp: Zasilacz TT/Mega STE - problem...

x_angel napisał/a:

Druga sprawa, że nie powinieneś mierzyć napięć bez obciążenia

nie podlaczam - mam power rezystory na 5 i 12v...

Wylutowanie Q2 tylko zmieniło działanie układu P.G.

no to wiem. mowie tylko ze to wlasnie PG powoduje ze TT "startuje". Podlaczalem i nic sie nie dzialo bo po tych 30 sekundach kiedy G bylo 0 na 5v juz zadnych skokow nie bylo. Troche sie obawiam ze jak juz TT wystartuje i wtedy pojawi sie 12V zamiast 5V to cos moze zrobic pufff...

Za objasnienia dziekuje (choc nie wiem czy rozumiem ;)) - ale mam pytanie po co tam jest tam R28 i jaki wplyw ma linia 5v na SHR?

15

Odp: Zasilacz TT/Mega STE - problem...

Domyślam się, że pytasz o SHR2?
Linia 5V nie ma na niego wpływu. Po prostu układ P.G. też musi się z czegoś zasilać, żeby działał, no nie? :)

Tak bardziej obrazowo z tym SHR2, to w zależności od tego jakie napięcie przyłożysz do tej poziomej nogi, w pionowym obwodzie będzie płynął prąd. No i ten prąd wywoła spadek napięcia na rezystorze R28, które to napięcie przez diodę ZD3 załączy tranzystor Q2.

Tak sobie myślę, że rzeczywiście ten SHR2 może być walnięty. Można taki wydłubać z prawie dowolnego zasilacza ATX z okolicy transoptora, ale w sumie jak wymieniać, to lepiej od razu na nowy.

16

Odp: Zasilacz TT/Mega STE - problem...

dziekuje pieknie za objasnienie - teraz juz rozumiem ;)
znalazlem TL431BQ - zaraz go wlutuje w miejsce SHR2 (majac nadzieje ze TL431 moze zastapic TLP431 - bo nigdzie nie moge znalezc parametrow TLP431)... Jak to nie pomoze to wymienie Q2/3/4 (ale na nie musze poczekac do przyszlego tygodnia)

17

Odp: Zasilacz TT/Mega STE - problem...

Tu masz datasheet:
https://datasheet.octopart.com/TL431CP- … 385880.pdf

Powinien podejść :)

18

Odp: Zasilacz TT/Mega STE - problem...

zachcialo mi sie TT.. ;)
SHR2 wymieniony - i niestety bez zmian. Zmierzylem natomiast napiecia na SHR2 i Q2 - moze Cie "naprowadza"..
SHR2 na katodzie 1.8V, na ref 2.6V
Q2: baza 0.7, kolektor 1.1V
Ma to jakis sens? I co powoduje ze po tych magicznych 30 sekundach PG daje 5V (skoro jest 5v, 12v i -12v tam gdzie powinny byc...)?

19

Odp: Zasilacz TT/Mega STE - problem...

To jak na katodzie jest 1.8V, to po diodzie Zenera nie powinien być wysterowany tranzystor Q2 a chyba jest...
Może ta Zenerka jest walnięta? Sprawdzałeś ją testerem diod? A może jest odwrotnie wlutowana?

Może zrób jakieś foty tego zasilacza?

Nie wiem, ciężko tak gdybać, ale jest tam 10 elementów raptem, więc można by się pokusić, aby "na pałę" wymienić nawet wszystkie - koszt nie będzie większy niż 5zł :)

20

Odp: Zasilacz TT/Mega STE - problem...

x_angel napisał/a:

To jak na katodzie jest 1.8V, to po diodzie Zenera nie powinien być wysterowany tranzystor Q2 a chyba jest...

zenera sprawdzałem ale na wszelki wypadek ja wymienię.
Czekam na pare elementow i wymieniam wszystko bo mam dosc... Problem w tym kraju (IE) to nie koszt a dostepnosc - musiz kupowac online (a przynajmniej ja nic nie wiem o sklepie do ktorego mozna wejsc i kupic transyztor...). Jak to nie pomoże to pozostaje mi zrobienie całego układu PG na breadboardzie i nadzieja ze wtedy zadziała :)
Edit: bo na pare pytań sam sobie odpowiedziałem :)

Ostatnio edytowany przez damanloox (2018-04-21 11:52:03)

21

Odp: Zasilacz TT/Mega STE - problem...

Update: wymienilem ZD3, SHR2, PC111, sprawdzilem wszystkie rezystory z ukladu PG - bez skutku... W poniedzialek dojda tranzystory to je wymienie... Potem juz nie mam czego wymieniac...
Mam jedno pytanie - skad na katodzie D10 (przy R25) +48V...? (btw: D10 jest sprawna)?

22

Odp: Zasilacz TT/Mega STE - problem...

Stąd prawdopodobnie problem z zasilaczem...
To jest uzwojenie od napięcia -12V, ale D10 jest włączona "odwrotnie" w stosunku do D9, więc po niej powinno być około +12V.

D10 wymieniałeś? (wiem, że piszesz, że jest sprawna).
C22 wymieniałeś?

Może zasilacz z jakiegoś powodu startuje ze sporą "szpilą", której nie widać na głównych napięciach, bo mają spore kondensatory filtrujące, ale na tym pomocniczym napięciu właśnie to wychodzi...

Powiedz mi, czy C26 też był wymieniany?

Ostatnio edytowany przez x_angel (2018-04-21 17:33:25)

23

Odp: Zasilacz TT/Mega STE - problem...

wlasnie wymienilem D10 i C22... Nic sie nie zmienilo niestety. C26 byl wymieniany - na schemacie jest blad bo w realu jest to elektrolit (i na taki zostal wymieniony - tak jest zreszta na plycie zasilacza)
te 48v jest ciagle - nie zmienia sie.
Wymienilem juz wszystko poza rezystorami (wymienilem tylko r28 i r29 bez potrzeby zreszta bo byly OK) i tranzystorami w tym cholernym PG... Chyba sie poddam i zainstaluje jakis flex atx a -5v wezme jak w oryginale z -12v i 7905...

Ostatnio edytowany przez damanloox (2018-04-21 19:13:46)

24

Odp: Zasilacz TT/Mega STE - problem...

A jakie masz napięcie na C17?
Masz normalne napięcia -12V i -5V ?

25

Odp: Zasilacz TT/Mega STE - problem...

tak - na c17 jest -12v. mam -12 i -5 (mam wszystkie napiecia jakie byc tam powinny: +5v, +12v, -5v i -12v). Tylko ten cholerny PG wstaje dopiero po 3-40 sekundach... A bez PG TT nie ruszy (tzn. rusza wiatrak zasilacza, glosniczek i pewnie jeszcze sporo innych rzeczy ale TT spi. Dopiero jak pojawi sie 5v na PG - wszystko startuje i pieknie chodzi...