Temat: Optyczna mysz Atari STM1

Hej

W koncu przyszla plytka - zamiennik oryginalnej elektroniki z myszy STM1.
Tim Lenke produkuje plytke ktora przeksztalca mysz w mysz optyczna.
Wszyscy chyba doswiadczyli jak wyczerpujaca jest praca z 'kulka'  :-(
Mysz po przerobce chodzi doskonale. Precyzyjnie i bajecznie lekko.

Sama przerobka przebiega bardzo roznie bo rodzajow myszy jest bardzo duzo - choc z zewnatrz wygladaja prawie identycznie. U mnie sporym problemem bylo przedluzenie prowadnic naciskajacych na tacktic switche na plytce. Tim przesyla w komplecie aluminiowe rurki. Niestety okazaly sie za krotkie i bardzo nieprecyzyjnie przyciete :-(
Na cale szczescie znalazlem odpowiednie klocki Lego ktore zalatwily problem :-)

Jutro moge wrzucic zdjecia.

Sama przerobke szczerze polecam jak ktos jest bardzo zwiazany z oryginalnym ksztaltem myszy.

Pozdro

2

Odp: Optyczna mysz Atari STM1

ooo - ile i gdzie?

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

3

Odp: Optyczna mysz Atari STM1

Podaję stronę: http://www.lavago.de/computer-loesungen.html

Teraz zobaczyłem że wrzuciłem to w sprzęt 8-bit a powinno być 16 :-( Czy Ktoś może przesunąć ten wątek?

4

Odp: Optyczna mysz Atari STM1

Koncepcja bardzo fajna, sam już kiedyś o tym myślałem, że łatwo dało by się coś takiego zrobić.
Fajnie to na pewno działa, więc na pewno warto coś takiego mieć i na bank używa się świetnie.

Nie spodziewałem się jednak, że jak ktoś to w końcu zrobi, to wywali taką cenę:-)
Z przesyłkami to za ten kawałek płytki wyjdzie około 200zł. Wiem, że kwestia co jest drogie a co tanie pozostaje dyskusyjna, a warte jest wszystko nie tyle ile jest warte, tylko tyle ile klient za to zapłaci:-), ale to już dla mnie lekkie przegięcie. Całe myszy optyczne przecież można kupić już za kilka zł, a za stówę, to są już firmówki wypasione. Za dwie stówy, to nawet nie chce mi się sprawdzać jaką mysz można kupić, bo obawiam się, że mógłbym się przewrócić:-)

W kwestiach technicznych, zastanawiam się dlaczego zastosowano jakieś kombinacje z aluminiowymi rurkami itp? Tu profesjonalna płytka, wszystko zaprojektowane ładnie pod wymiar, a z przyciskami taka prowizorka? Przecież można było po prostu użyć identycznych przycisków jak te oryginalne z myszy Atari - takie przyciski są standardowe i bez problemu dostępne w sprzedaży, obecnie są normalnie produkowane nowe.

5

Odp: Optyczna mysz Atari STM1

Rozmawiałem z Timem na ten temat. Problemem jest wielość różnych rodzajów myszek. Jest ich około 20 rodzajów. Różne środki obudów, montaż kulki, elementy wystające ze spodu obudowy, różna wielkość i wysokość tactic switch, różne rozmiary prowadnic do przycisków itd.

Tim wydał masę kasy na prototypu i ciagle był zaskakiwany kolejnymi modelami.
Czy cena jest adekwatna do poświęconego czasu i kasy, biorąc pod uwagę skalę? Nie wiem.
Ja chciałem używać standardowej myszki Atari ale dużo bardziej konfortowo. Poza tym uwielbiam takie przeróbki ;-)

6

Odp: Optyczna mysz Atari STM1

Nie ma sensu dyskutować o tym czy cena jest wysoka czy niska, bo tak jak powiedziałem - to rynek takie rzeczy weryfikuje.
Natomiast adekwatność ceny raczej przyrównuje się do oferowanego w zamian produktu, a nie do tego ile czasu i kasy ktoś na to poświęcił. Gdyby było tak jak piszesz, to wszyscy mielibyśmy kupę kasy i opływalibyśmy w luksusy:-) Fajnie by było, tylko trochę utopia...

7

Odp: Optyczna mysz Atari STM1

DWADZIEŚCIA rodzajów myszek? :)
Tu fotki trzech rodzajów myszek, które posiadam. Jedna jest ciekawa, bo ma śrubki do regulacji na fotodiodach.

Ostatnio edytowany przez x_angel (2018-04-17 22:19:57)

Post's attachments

IMG_2273.JPG 945.84 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

IMG_2274.JPG 963.2 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

8

Odp: Optyczna mysz Atari STM1

O, i żadna z Twoich nie jest na razie optyczna:-)

9

Odp: Optyczna mysz Atari STM1

I nie będzie, za to wszystkie wylądują na Allegro, tak jak i angielskie klawiatury :P

10

Odp: Optyczna mysz Atari STM1

Obiecane zdjęcie przerobionej:

Ostatnio edytowany przez szymonu (2018-04-17 19:14:47)

Post's attachments

20180416_215835.jpg 757.8 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

11

Odp: Optyczna mysz Atari STM1

ja sie cos z nim nie moge dogadac co do platnosci innej niz przez bank. jak placiles  za optyke ?

p.s. chetnie kupie klawiature angielska

Timex 2048, Atari 130XE, Atari STE, Amiga 600, SNES, Pegasus.....

12

Odp: Optyczna mysz Atari STM1

Zawsze wykonanie kilku, nawet kilkudziesięciu takich urządzeń będzie bardzo drogie, począwszy od wykonania płytek, nawet u nas w kraju obstawiam, że będzie taka płytka kosztowała ze 40 - 50 zł, + jednorazowe koszty kliszy itd. plus części, nawet zakładając, że czas i projekt nic nie kosztuje bo go Kolega Tim sam to wszystko od podstaw zaprojektował to pewnie po podliczeniu wszystkiego wychodzi na przysłowiowe "zero". Oczywiście cena 200 zł w stosunku do innych myszy jest kosmiczna, ale pewnie ma już sporo zamówień.
P.S. Zdaje się, że nie zauważyłem, że to sama płytka tyle kosztuje, no to rzeczywiście przegięcie, chociaż w Europie 40 Euro to jak u nas 40 zł :)

Ostatnio edytowany przez yamahalodz (2018-04-17 21:42:41)

13

Odp: Optyczna mysz Atari STM1

Płaciłem PayPalem.

14

Odp: Optyczna mysz Atari STM1

@yamahalodz: to nie obstawiaj bo się przejedziesz.

Do wykonywania płytek pcb nie używa się żadnej "kliszy" ani nic temu podobnego, technologia wykonania, to maszyny cnc, dla których fabryce dostarcza się tylko pliki gerber, a komputer puszcza to wszystko jak leci i robi z tego bezpośrednio płytki. Nie potrzeba do tego żadnych przygotowań, nie ma też jednorazowych kosztów, a każda sztuka kosztuje tyle samo, jedynie przy większych ilościach producent może zaproponować lepszą cenę kosztem mniejszego zarobku na sztuce w ramach sprzedaży hurtowej.

Na dzień dzisiejszy wykonywanie tego rodzaju płytek zleca się w profesjonalnych fabrykach, można zamówić prototypy w ilościach już od 10szt i koszt jednej sztuki takiej płytki PCB wychodzi na poziomie maksymalnie kilkunastu zł za sztukę z uwzględnieniem wszystkich kosztów, w tym wysyłki. Oczywiście mówimy o produkcji w Chinach, ale umówmy się: dziś nikt rozsądny nie produkuje tego nigdzie indziej począwszy od projektantów, którzy w zaciszu swojego pokoju dłubią takie drobiazgi, a skończywszy na dużych producentach elektroniki.

Edit: Aha, oczywiście po uwzględnieniu kosztów materiału, wszystkich elementów itd., jak najbardziej należy doliczyć pracę włożoną w to przez projektanta, a nawet podejść do tematu komercyjnie i powiedzieć, że skoro wymyślił ktoś coś fajnego, przydatnego i potrzebnego (niewątpliwie), to powinien to sprzedawać i zarabiać na tym jeśli ma ochotę. Więcej, chętnie zapłacę sam za coś takiego. Niemniej uważam, że cena w tym wypadku jest mocno wygórowana w stosunku do oferowanego produktu.

Ostatnio edytowany przez Mq (2018-04-18 15:15:46)

15

Odp: Optyczna mysz Atari STM1

za to szacun na dzielni - bezcenny

udalo mi sie zaplacic paypallem, niebawem tez bede szczesliwym posiadaczem laser mouse do steka

Timex 2048, Atari 130XE, Atari STE, Amiga 600, SNES, Pegasus.....

16

Odp: Optyczna mysz Atari STM1

Mq, zgadzam się w 100% z Tobą:) Jednak jeżeli masz namiar na firmę która wykona mi płytkę 2,5 cm x 7 cm z drukiem dwustronnym w Chinach w ilości 30 szt za kilkanaście złotych bez żadnych innych kosztów to będę bardzo wdzięczny:) - Poważnie!!! Ostatnio musiałem zamawiać w kraju, a konkretnie w Katowicach i za 20 płytek mniej więcej tej wielkości zapłaciłem coś około 700 zł!! Łącznie z czymś co nazwali przygotowaniem produkcji hehehe:) Dodam, że płytki wykonali doskonale, łącznie z soldermaską, napisami i metalizacją otworów:)

17

Odp: Optyczna mysz Atari STM1

x_angel napisał/a:

tak jak i angielskie klawiatury

a moge spytac jakie to klawiatury (tzn. ST/STF/Mega/MegaSTE/TT)? I kiedy na tym allegro wyladuja?

18

Odp: Optyczna mysz Atari STM1

@yamahalodz: wysłałem Ci PM.

19

Odp: Optyczna mysz Atari STM1

Klawiatury są od ST/STe i wylądują na Allegro, jak ja wyląduję w Polsce, więc niestety w okolicy sierpnia.
W tej chwili mam 9szt tych kompów, z czego dwa mają totalnie połamane obudowy, ale kompy są sprawne. Pozostałe 7 jest niesprawdzonych ale niepołamanych :)
Będę je musiał posprawdzać, pokompletować i pewnie najpierw zacznę opychać kompletne sprawne kompy, a potem to, co pozostanie z nich.

20

Odp: Optyczna mysz Atari STM1

moge sie wymienic na klawiature niemiecka, zebys mial jak sprzedac komputer.

Timex 2048, Atari 130XE, Atari STE, Amiga 600, SNES, Pegasus.....

21

Odp: Optyczna mysz Atari STM1

Cała wartość w tych kompach to te angielskie klawiatury...
Zobaczymy, planuję wystawić ze dwie i obadać jaką wartość osiągną i potem będziemy rozmawiać :)
W razie czego PM, nie róbmy off-topa.