26

Odp: Atari i I2C (TWI)

Dzięki Panowie za feedback,

Prototyp oczywiście był przygotowany pod CART/ECI ale to wynikało raczej z potrzeby natychmiastowego dostępu do magistrali i sygnałów sterujących bez potrzeby rozbebeszania sprzętu. I był to też zarazem test na zachowanie się układu w przypadku wykorzystania dość luźnych połączeń o różnej długości. Wnioskuję, że w przypadku zrobienia interface na CART/ECI na stałe nie będą występowały problemy z użytkowaniem. Co do mojego pierwotnego założenia: myślę, że jestem w stanie na tym etapie przeprojektować to pod "dużego scalaka"... pytanie, czy macie może schemat z biblioteką, którą mógłbym wykorzystać?

pozdrawiam
pancio

https://systemembedded.eu/ ... https://www.youtube.com/watch?v=GwS7Es1x6mw
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

27

Odp: Atari i I2C (TWI)

A czego konkretnie potrzebujesz?
Masz w załączniku bibliotekę, której używam. Ściągnąłem gdzieś z netu, coś tam pewnie dodałem.
Może zawierać błędy, więc jak coś, to śmiało pytaj.
Aha, obadaj jeszcze mój poprzedni wpis, bo edytowałem. Jest tam trochę uwag.

Długością ścieżek chyba nie musisz się martwić w przypadku sygnałów w Atari, ale dobrze, że o tym myślisz - to są dobre nawyki :)

Ostatnio edytowany przez x_angel (2018-04-12 22:59:40)

Post's attachments

eagle-6.5.0-atari.lbr 205.32 kb, liczba pobrań: 7 (od 2018-04-12) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

28

Odp: Atari i I2C (TWI)

Dzięki za biblioteczkę, właściwie to chyba będzie wystarczające. Pytanko jeszcze - na którym z układów zaprojektować przelotkę do interface-u? ANTIC wydaje się mniej używany... ale mogę się mylić.

Widzę tam minimalizm z opisami elementów, ale proponuję, abyś jakoś podpisał sobie te scalaki i wartości rezystorów - jak za rok wrócisz do projektu, to od razu inaczej się to lutuje smile

Nie wiem czy minimalizm.... wartości rezystorów są nadane... rozumiem, że chodzi Ci o solder mask i opisów na niej? Nie wiem jak to się robi w Eagle i czy to nie jest jakiś extra koszt potem przy produkcji. Daj hinta albo jakiś przykładowy projekt :-)

https://systemembedded.eu/ ... https://www.youtube.com/watch?v=GwS7Es1x6mw
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

29

Odp: Atari i I2C (TWI)

Robisz sobie napisy dowolne na warstwie tNames i bNames i one będą nadrukowane - tak jak na moich płytkach widziałeś. Tam gdzie Ci napisałem w PM nic z zawartości poszczególnych warstw nie robi zmian w kosztach produkcji. Ani ilość ani rodzaj tych nadruków.

Z dodatkowych podpowiedzi:
Na elementach masz pod prawym przyciskiem opcję "smash". Jak to klikniesz, to służy do tego, żeby rozdzielić element z napisami - czyli robi Ci się osobno element, osobno jego nazwa np. R1 i osobno jego wartość. Wtedy każdą z tych rzeczy możesz osobno sobie przestawiać i np. podpisy elementów umieścić tam gdzie chcesz. Jak na podpisie klikniesz propertisy to zobaczysz na jakiej warstwie jest dany napis i możesz tam sobie tą warstwę zmienić. Tam też możesz zmieniać wielkość czcionki. Ja robię tak, że napisy, których w ogóle nie chcę, to wyrzucam poza obrys płytki - mogą sobie tam leżeć, a na płytce ich nie będzie po prostu. Ewentualnie jak jakiś napis jest mi ewidentnie niepotrzebny, to w ogóle go kasuję. Jak masz taki element zrobiony "smash", to pod prawym przyciskiem na nim będziesz miał "unsmash" co powoduje przywrócenie z powrotem standardowych opisów nazwy i wartości elementu.
I jeszcze ja często robię tak, że wyrzucam opisy elementów a robię sobie zwykłe napisy zamiast tego. Robię tak bo czasami na schemacie chcę mieć inny napis niż na płytce - dlatego w ten sposób na schemacie zostaje standardowo, a na płytce mam osobne napisy zrobione jako zwykły tekst. Tylko musisz pilnować warstw, żeby nie pomylić.
Zawsze na koniec możesz w warstwach sobie zaznaczać i włączać/wyłączać widok całej warstwy, wtedy widzisz co jest na której warstwie i jak to będzie ostatecznie wyglądało.

Edit: a w ogóle, to podaj mi maila swojego na PM, bo chyba nie mam, to Ci wyślę projekt w Eaglu adaptera 6502. Masz te płytki przed nosem, to sobie porównasz co jak jest zrobione w projekcie i wszystko będziesz wiedział.

Ostatnio edytowany przez Mq (2018-04-13 10:18:51)

30

Odp: Atari i I2C (TWI)

Pancio.net: pytasz, pod który z układów zaprojektować - ano pod ten, w którym pasuje Ci najwięcej sygnałów :)
Ja nie mówię, że się da, ale może się tak da, że pod którymś z układów masz wszystkie potrzebne Ci sygnały, więc warto właśnie pod ten. Ale wtedy musisz rozważyć, czy taki adapter podpasuje jednocześnie pod serię XE jak też XL i XEGS.
W sumie w bibliotece masz również Cart + ECI

Pytałem też o wymiary płytki, bo od nich zależy cena, więc może warto czasem chwilkę poświęcić, aby coś zmniejszyć.
Na takim http://dirtypcbs.com/ inna jest cena płytek 50x50mm, a inna 100x100mm.

Ostatnio edytowany przez x_angel (2018-04-13 18:33:55)

31

Odp: Atari i I2C (TWI)

Wiecie co, ja bym się przede wszystkim zastanowił do jakich zastosowań ma posłużyć komunikacja przez I2C. Tzn. z czym konkretnie ma się to komunikować? Odpowiedź, że dowolnie ze wszystkim z czym chcesz nie jest wystarczająca do zaprojektowania tego czy ma to być wewnątrz czy na zewnątrz Atari.

Tak w ogóle szyna I2C została zaprojektowana przede wszystkim do tego, żeby różne układy komunikowały się między sobą w obrębie jednego urządzenia, a nawet jednej płytki drukowanej. Do komunikacji na dalsze odległości służą inne standardy (np. szyny RS).

Piszę o tym, dlatego że mam trochę doświadczeń i walk z szyną I2C za sobą, bo o tym nie wiedziałem kiedyś i się bardzo ciężko zdziwiłem jak podłączyłem wyświetlacz OLED po I2C kablem długości około coś ponad 50cm i raz na jakiś czas zaczęły mi wyskakiwać losowe błędy w transmisji. Naryłem się po internecie i doczytałem, że to nie najlepszy pomysł po prostu. Linia I2C jest dość podatna na zakłócenia wszelkie i co prawda można robić na większe odległości różne kombinacje z pętlami prądowymi itp, ale mija się to trochę z celem, do jakiego I2C zostało zaprojektowane.

Dlatego pomyśl jeszcze nad tym do czego to wykorzystasz i wtedy podejmij decyzję czy pchać się pod jakiegoś dużego scalaka, czy jednak zrobić to na cart+eci. Moim zdaniem jeśli mają to być rozszerzenia wewnątrz montowane obudowy Atari, to zrobił bym pod scalakiem. Ale jeśli ma to być do urządzeń na zewnątrz, to szedł bym w rozwiązanie cart+eci, bo da to możliwość mocno skrócić linię I2C na odcinku np. do jakiegoś urządzenia stojącego obok Atari.

Konkretnie na powyższe natknąłem się w moim projekcie z tego wątku poniżej, gdzie wyświetlacz do Goteka jest w pudełku na zewnątrz, a Gotek w środku Atari STE i właśnie komunikacja jest po I2C. Od jakości kabla i jego długości zależy czy to w ogóle działa czy nie. Przy czym 40cm kabla jest ok, a np. powyżej 50cm już od czasu do czasu zawiesza mi wyświetlacz z jakimś śmietnikiem, albo go wyłącza.
Tu link do wspomnianego projektu:
http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=14946

32

Odp: Atari i I2C (TWI)

Całkowicie się z tobą zgadzam co do faktu, iż magistrala ta jest bardzo podatna na zakłócenia. Moim celem jest niejako rozszerzenie możliwości naszego komputera o takie fjuczery jak np. miernik ciśnienia czy temperatury, wyświetlacz OLED czy przykładowo miernik mocy (RTC to już raczej nie bo prawie każdy ma Sparta Dos-a). Nie wspominając już o ekspanderach czy przetwornikach A/D D/A. I w moim mniemaniu wszystkie te urządzenia można wykorzystać wraz z Atari jako swego rodzaju Raspberry Pi czy Arduino. Oczywiście nakład pracy jest tu niewspółmierny do efektów ale czy nie robimy tego hobbystycznie? :-)
Tak po prostu jest to dla mnie przednia zabawa, i mały powrót do przeszłości... co dalej? Może SPI i sterowanie WS-ami? Póki co poniżej do pobrania finalna wersja płytki. Projekt poszedł już do realizacji, z małym zonkiem, bo rozmiar płytki to 4,8x5.3 czego nie zauważyłem przy realizacji. W najgorszym wypadku będzie mniej prototypów ale i tak będę miał okazję by sprawdzić czy trud się opłacił. Zacząłem już projektować moduł na podstawce / przelotce na procesor ale może skupię się na CART + ECI...


Póki co - dziękuję wszystkim za pomoc, porady i zaangażowanie.

Ostatnio edytowany przez pancio.net (2018-04-13 19:22:29)

Post's attachments

A2I2C.zip 46.03 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

a2i2cv11-poly.png 54.96 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

a2i2cv11.png 46.65 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
https://systemembedded.eu/ ... https://www.youtube.com/watch?v=GwS7Es1x6mw
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

33

Odp: Atari i I2C (TWI)

Wybrałeś protopack? Jeśli wybrałeś 10x10cm, to przepłaciłeś, a przyślą Ci pewnie ze dwie płytki więcej. Jeśli natomiast zapłaciłeś za protopack 5x5cm, a projekt przekracza ten wymiar chociaż o ułamek milimetra, to Ci go odrzucą i tyle. Jeśli zamówiłeś na wymiar, a nie protopack, to kosztuje sporo drożej niż protopack 5x5cm.
Jak zamówiłeś już płytki i zapłaciłeś itd., to jeszcze dopóki nie są w produkcji, to możesz je poprawiać, więc lepiej popraw od razu jeśli się te wymiary nie mieszczą w zamówionym wymiarze, będziesz miał szybciej załatwione.
A z technicznych kwestii, to x_angel słusznie Ci mówił o kondensatorach przy scalakach, a tam jeden jest gdzieś bez sensu rzucony daleko... Kondensatory odseparowujące 100-220n muszą być bezpośrednio jak najbliżej nóg zasilania każdego scalaka, żeby spełniały swoje zadanie.

34

Odp: Atari i I2C (TWI)

No właśnie walczę by jeszcze trochę przykrócić płytkę.. co do tego kondensatora przy PCF bo o nim chyba mówisz, to nie bardzo mi sie go udało wpasować bez większych przeróbek całości. Ale przewalczę to jeszcze raz, może się uda :-)

Update: płytka straciła na szerokości dodatkowe 3 mm, teraz mieści się w polu 5x5, update poszedł do Chińczyków. Przy okazji wyłapałem jakieś artefakty z wcześniejszego przesuwania elementów. Powinno być ok :-)

Ostatnio edytowany przez pancio.net (2018-04-13 21:19:38)

Post's attachments

A2I2Cv11.zip 45.91 kb, liczba pobrań: 2 (od 2018-04-13) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
https://systemembedded.eu/ ... https://www.youtube.com/watch?v=GwS7Es1x6mw
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

35

Odp: Atari i I2C (TWI)

Chodziło mi o C3 ten u góry, on nie jest w ogóle przy żadnym układzie. Kondensatory odseparowujące daje się zwykle przy samej nodze VCC układu każdego scalonego. One mają za zadanie odfiltrowanie zakłóceń, które wytwarza każdy układ scalony w obwodzie zasilania, więc muszą być przy samym układzie, żeby zakłócenia nie poszły nigdzie dalej od niego. Taki kondensator daleko od układu w zasadzie nie spełnia żadnej roli. Z resztą, jak to prototyp, to zawsze można łatwo przylutować ceramiczny THT bezpośrednio do nóg układu gdyby się okazało to później konieczne i już:-)

Jeszcze mi się nasunęło: jeśli chodzi o otwory do przykręcenia płytki, to nie wiem czy one są pod coś konkretnie zaprojektowane, ale zrobiłeś bardzo małe - co prawda zawsze można rozwiercić, ale podpowiedź jeszcze taka mała, że jak w Eagle weźmiesz największe otwory jakie tam się da wybrać, to idealnie pasują pod śrubkę M3.

36

Odp: Atari i I2C (TWI)

Albo ustawiasz skalę w milimetrach i dajesz drill size 3 :)

37

Odp: Atari i I2C (TWI)

Tak - dokładnie o C3 mi chodziło - z zamyśle miał być blisko zasilania PCF-a. A wyszło tak, że C1 jest blokującym tętnienia dla PCF-a bardziej niż dla HCT00.  Z pośpiechu zapomniałem o tym C3 gdy zmniejszałem płytkę przed uruchomieniem procesu u wykonawcy płytki. Ewentualnie mogę zwiększyć pojemność tego C1 jeśli by założyć, że jest dla obu scalaków. Nie mniej jednak postaram się to poprawić, bo widzę, że jeszcze  proces się nie zaczął. Poprawiłem na szybko otwory w/g waszych sugestii i zupdateowałem plik u wykonawcy. Jak zdążę to zrobię to samo z tym kondziołem.

Ostatnio edytowany przez pancio.net (2018-04-14 07:37:41)

Post's attachments

A2I2Cv11.zip 45.91 kb, liczba pobrań: 2 (od 2018-04-14) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
https://systemembedded.eu/ ... https://www.youtube.com/watch?v=GwS7Es1x6mw
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

38

Odp: Atari i I2C (TWI)

pancio.net, otworki takie jak dałeś właśnie robię zawsze pod śrubki M3 i są idealne.
x_angel, właśnie się zastanawiałem też czy można dać sobie np. taki dowolny otwór w dodatku w mm. Ja wiem, że można podać sobie w projekcie wszystko co Ci się podoba, ale z tego co gdzieś czytałem, to te wartości wszystkie, które są tam do wyboru w Eagle stanowią jakieś standardy produkcyjne. No bo to maszyna musi jakaś wywiercić i jakoś sobie nie wyobrażam, żeby miała możliwość wiercenia dowolnym wiertłem bez ograniczeń. No chyba, że źle myślę, a technologia jest inna. Poza tym pod śrubkę M3 chyba musi być otworek minimalnie większy niż 3mm, nie wiem, w każdym razie ten co dał pancio.net, to pasuje idealnie.

pancio.net co do kondensatorów przy scalakach, to źle rozumiesz po co one tam są. One nie filtrują tętnień jak napisałeś, nie można dać jednego na dwa scalaki, ani zwiększać tej pojemności, bo nie o to chodzi i nie spełniają w ten sposób swojej roli. One w drugą stronę mają filtrować zakłócenia, które generuje każdy scalak, które idą na zasilanie i przenoszą się dalej na cały układ. Do tego służą kondensatory odseparowujące. Przecież zasilanie, które dostarczasz do układu jest już czyste i przygotowane odpowiednio w zasilaczu. Natomiast kondensatory blokujące blokują przeciwnie generowane zakłócenia. Wiem, że napisałem trochę kilka razy to samo, ale nie wiem czy wyraziłem się jasno, bo ja mam zawsze tendencję do niefachowego opisu sytuacyjnego "po ludzku":-)

Edit: aha, no i pojemność każdego musi być z zakresu 100-220n, czasem daje się trochę większe, ale chodzi o ten rząd wielkości, bo jest dobrany pod kątem częstotliwości zakłóceń generowanych przez układy.

Ostatnio edytowany przez Mq (2018-04-14 10:32:51)

39

Odp: Atari i I2C (TWI)

Teraz wszystko jasne, niby człowiek wie jak to działa ale nie będąc praktykiem zapomina się o takich rzeczach jak EMC. Fajnie Mq, że zwróciłeś mi na to uwagę. Następny układ już będzie zdecydowanie lepiej przemyślany. Oczywiście nie jest to rockets science więc pewnie przez ten kondensator komp nie wybuchnie ale rozumiem podejście: im mniej takich błędów składowych, tum lepiej będą się nasze Atariki sprawowały. I tak jestem z siebie dumny! Po pierwsze znalazłem czas, po drugie zmusiłem się do przekopania zasobów internetu w poszukiwaniu i przeglądaniu innych rozwiązań, po trzecie udało mi się skompletować fają kolekcję Atarików i dodatków i po czwarte - czuje zadowolenie z faktu, że można liczyć na innych, którzy dzielą się wiedzą i doświadczeniem bez obawy mimo, że często jest to wiedza którą zdobywali przez lata i mogli by ją... sprzedawać. Mam nadzieję, że projekcik przyda się jeszcze komuś prócz mnie a jeśli można jeszcze coś ulepszyć to chętnie to zrobię. Póki co poczekam na płytki i zmontuję prototyp, przetestuję i podzielę wrażeniami :-)

https://systemembedded.eu/ ... https://www.youtube.com/watch?v=GwS7Es1x6mw
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

40

Odp: Atari i I2C (TWI)

Cześć,

Z pewnością projekt przyda się nie tylko Tobie. Miło też, że doceniasz pomoc innych użytkowników - w końcu od tego są fora :) Czekam na finalne efekty projektu. Na marginesie dodam tylko jedno odnośnie konstruowania różności dla Atari - zauważyłem, że prosto się łączy z 6502 tylko elementy serii 65XX - z pozostałymi są ZAWSZE jakieś jaja bo 6502 ma też i swoje niezbyt mocne strony i rozwiązania - jak w Twoim przypadku nie zawsze są oczywiste.

Dobrze, że się udało ogarnąć rzeczywistość.

Pozdrawiam

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

41

Odp: Atari i I2C (TWI)

Hej,

Jeszcze kurz nie opadł, jeszcze płytki nie dotarły (podobno już w drodze) a już postanowiłem zrobić projekcik w wersji "przelotowej" na CPU. W załączniku znajduje się gotowy projekt płytki i schemat. Podparłem się tu wiedzą Mq i wsparciem w postaci "podstawki" pod proca jak również sensownymi uwagami co do budowania projektu (x_angel i toriman1 - wam również dziękuję za sensowne uwagi) . Co prawda pewnie dałoby się to wykonać lepiej ale ewentualne poprawki pozostawiam w gestii zainteresowanych. Planuję wysłać projekt do wykonania, ewentualnie mogę podzielić się płytkami - oczywiście po kosztach - zainteresowanych proszę o sprawdzenie czy wszystko jest ok by uniknąć rozczarowań :-). W najbliższej przyszłości planuję napisać sterownik do obsługi HD44870 via PCF8584, następnie chciałbym to samo zrobić z OLED Display oparty na SSD1306. Ale czas pokaże czy dam radę :-)

Edit1:
Oddałem projekt do realizacji, tym razem u innego dostawcy płytek. Zamieszczam też wzbogacony projekt o 2 rezystory podciągające, o których zapomniałem wcześniej... (v2.1)

PunBB bbcode A2i2Cv2.1


Pozdrawiam
pancio.net

Ostatnio edytowany przez pancio.net (2018-04-29 10:56:19)

Post's attachments

A2I2Cembedded.zip 40.76 kb, liczba pobrań: 3 (od 2018-04-21) 

A2I2Cembedded_v2.1.zip 49.61 kb, liczba pobrań: 2 (od 2018-04-25) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
https://systemembedded.eu/ ... https://www.youtube.com/watch?v=GwS7Es1x6mw
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email