1

Temat: Czarno-biały obraz w 65xe

Hej!

Mam oto taką zagwozdkę: 65XE (Na bazie płyty 130XE, na załączonym zdjęciu), wyświetla tylko czarno-biały obraz na złączu monitora, RF nie sprawdzałem, i nie mam nawet jak. Self test wygląda ok, inne rzeczy działają, tylko po prostu obraz jest czarno biały.

Sprawdzałem GTIA (przełożyłem z innego 65xe z płytą 65xe, układ działa), jak i potencjometr R38 (multimetr pokazuje że opór poprawnie się zmienia przy kręceniu, a samo w sobie kręcenie nie zmienia sprawy). Co dalej mogę sprawdzić gdzie leży problem?

Ostatnio edytowany przez Netaro (2018-05-03 23:47:21)

Post's attachments

IMG_20180504_002718.jpg 1.11 mb, liczba pobrań: 1 (od 2018-05-04) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

2

Odp: Czarno-biały obraz w 65xe

Możesz sprawdzić napięcie na środkowej nóżce tego potencjometru, bo sprawdzanie rezystancji nie bardzo ma sens.
Nie pamiętam dokładnie i nie chciałbym wprowadzić w błąd  ale u mnie było chyba coś ponad 8V.
Kabelek masz dobry? W sensie z innym Atari działa OK?

3

Odp: Czarno-biały obraz w 65xe

Co Ty masz tam za rozszerzenie?
Btw: Atari na pewno PAL? Bo może NTSC i nie masz kolorów. Mimo wszystko obstawiam PR-kę.

Sikor umarł...

4

Odp: Czarno-biały obraz w 65xe

x_angel napisał/a:

coś ponad 8V.

Coś koło 9.25V pomiędzy obiema nóżkami potencjometru, kręcenie zmienia napięcie 9V-0V

x_angel napisał/a:

Kabelek masz dobry? W sensie z innym Atari działa OK?

Tak


Sikor napisał/a:

Co Ty masz tam za rozszerzenie?

Zadawałem pytanie na forum, http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=14850 , i tam nawet sam odpowiedziałeś że to wygląda na fabryczne :D

Sikor napisał/a:

Btw: Atari na pewno PAL?

Nie jestem do końca pewien, na 99% jednak PAL. Jak mogę to potwierdzić?

Sikor napisał/a:

PR

Co to?

5

Odp: Czarno-biały obraz w 65xe

układa gtia jest pal'owy (14889)
pr będzie 'potencjometr regulacyjny'
ja bym sprawdził obraz przez wyjście telewizyjne (nie masz żadnego tv z tunerem analogowym?) . jeśli i na nim koloru nie ma, a gtia jest sprawne, też bym obstawiał ten potencjometr lub jakąś przerwę na ścieżce. tu wszystko w podstawkach, płyta była w obrotach, może się coś przerwało?.. (gtia, wyjście color, wejście cadj)

6

Odp: Czarno-biały obraz w 65xe

Sprawdź czy działa 74LS74. Najlepiej podmień, zapewne on winny

JiL Fan.

7

Odp: Czarno-biały obraz w 65xe

Zanim zaczniesz wymieniać scalaki, sprawdź tranzystor Q2. Możesz też mieć uszkodzony modulator.

8

Odp: Czarno-biały obraz w 65xe

takron27 napisał/a:

ja bym sprawdził obraz przez wyjście telewizyjne (nie masz żadnego tv z tunerem analogowym?) . jeśli i na nim koloru nie ma, a gtia jest sprawne, też bym obstawiał ten potencjometr lub jakąś przerwę na ścieżce. tu wszystko w podstawkach, płyta była w obrotach, może się coś przerwało?.. (gtia, wyjście color, wejście cadj)

Udało mi się przetestować na tunerze analogowym, obraz czarno biały. Szukam czy jest przerwa na ścieżce, ale nie mogę niczego znaleść jak testuję, więc się staram ograniczyć zakres poszukiwań by nie spędzać niepotrzebnie czasu.

gwinter napisał/a:

74LS74

Podmieniłem, nie jest on problemem.

Bluki napisał/a:

Q2

Sprawdziłem też Q1 i Q3 z działającego atari, poprawy brak.

Bluki napisał/a:

Modulator

Sygnał do composite przechodzi przez modulator? Nie wiem jak jest w 65xe, nie mogę znaleść schematów, ale w 800xl (posiłkuję się http://www.atarimania.com/documents/ata … manual.pdf,  a z tego co kojarzę jest w miarę podobne do 65), i tam nie przechodzi przez rf.

EDIT: Ano, znalazłem schemat od 65xe https://www.manualslib.com/download/124 … 130xe.html , i tam wygląda na to że sygnał composite wychodzi z pinu 5go rf. Już testuję rf.

EDIT2: RF podmieniłem z działającego 65xe, nadal brak koloru

Ostatnio edytowany przez Netaro (2018-05-04 23:08:51)

9

Odp: Czarno-biały obraz w 65xe

1. Nikt o tym nie wspominał, ale co z zasilaczem - daje 5V plus minus 0,25V? Oczywiście przy włączonym komputerze.

2. Podstaw oba rezonatory kwarcowe.

10

Odp: Czarno-biały obraz w 65xe

Bluki napisał/a:

2. Podstaw oba rezonatory kwarcowe.

Bingo! jak dostałem tego atari, to nie było tam kwarcu Y2, i śladów po lutowaniu/usunięciu nie było, więc nawet na to nie zwróciłem uwagi, i myślałem że jest dobrze. Podstawiłem tam odpowiedni kwarc z innego atari, i kolory już są.

Dzięki wam za pomoc, jak widać, problem był bo części jednej po prostu nie było :D