1

Temat: Sprzedam XC12

Jakiś czas temu wpadło w moje ręce w dość sensacyjnych okolicznościach ;) kilka sprzętów Atari 8-bit.
Ponieważ słabo idzie mi pisanie, poprosiłem o spisanie tej zadziwiającej historii pewnego autora, znanego z pisania błyskotliwych życiorysów politykom od prawa do lewa i z powrotem. Wiem, że zaglądających do tego działu interesuje, co można kupić, sprzedać ewentualnie zamienić, a nie okoliczności, więc aby nie zanudzać, zamieściłem je w oddzielnym dokumencie w załączniku. Kto zechce, przeczyta sobie :) .

http://u.cubeupload.com/MojeFotki/XC123szt.jpg

Nie ukrywam, że te sprzęty trafiły do mnie w opłakanym stanie. Doszedłem jednak do wniosku, że mógłbym spróbować je uratować, a jako że nie są mi potrzebne, sprzedać potrzebującym użytkownikom :) , o ile tacy się znajdą. Na razie udało mi się odrestaurować trzy XC12. Jeden gotowy jest całkowicie, dwa jeszcze czekają na paski i ostateczne testy.
Wszystkie wyposażone są w system PRO-3, czyli trzy rozszerzenia:

– TURBO 2001;
– I-PLAY;
– SRW.

Co do ogólnych zasad:
Na magnetofony, jako że ich „termin przydatności do spożycia” minął dawno temu, nie mogę udzielić gwarancji. Jeśli jednak okazałby się, że sprzęt dotarł do adresata uszkodzony, zwrócę zapłaconą kwotę, ale bez kosztów przesyłki, po zwrocie magnetofonu. Ewentualnie, na życzenie, postaram się go naprawić.
Na system PRO-3 udzielam 3-miesięcznej gwarancji.

Pierwszy z magnetofonów pozwalam sobie wystawić „na aukcję” w następnym poście.

Ostatnio edytowany przez Bluki (2018-10-05 21:36:00)

Post's attachments

Jak niespodziewanie stałem się posiadaczem kilku egzemplarzy sprzętu Atari 8-bit.pdf 92.47 kb, liczba pobrań: 71 (od 2018-05-05) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

2

Odp: Sprzedam XC12

W magnetofonie nr 1 (273407) wymieniłem pasek napędowy i silnik.
Cena początkowa to 75,00 zł, plus 20,00 zł koszty wysyłki. Jeśli są chętni, to proszę tu składać swoje propozycje cenowe. Pytania również. Czekam na nie do północy 12 maja 2018 roku (czyli dopóki nie przeskoczy data na 13 maja). Więcej zdjęć:

[Zdjęcia usunięte]

Jeśli kogoś interesowałby dodatkowo kartridż TURBO 2001, to do wylicytowanej kwoty należy doliczyć 20,00 zł za ten w wersji 2.2 lub 15,00 złotych z wersję 2.1 (do wyboru).

Ostatnio edytowany przez Bluki (2018-08-15 15:14:50)

3

Odp: Sprzedam XC12

Bardzo ciekawe okoliczności zdobycia... A co do magnetofonu... No cóż, jak n ie będzie chętnego - daję 75 złociszy, ale w czerwcu, dopiero w czerwcu... Teraz nieco nadszarpnąłem budżet...

Sikor umarł...

4

Odp: Sprzedam XC12

88 zl

.

5

Odp: Sprzedam XC12

96

6

Odp: Sprzedam XC12

96 zł

7

Odp: Sprzedam XC12

Minęła północ i wszystko jasne. Magnetofon nr 1 przechodzi w ręce dragmara. W imieniu magnetofonu dziękuję :) .

@dragmar, w kwestii szczegółów transakcji spodziewaj się niedługo mejla ode mnie.


A TYMCZASEM...

Skoro pierwszy magnetofon znalazł swojego nowego właściciela, więc nadszedł czas na drugi o numerze fabrycznym 317056.

Historia naprawy:

Obudowa tego egzemplarza, podobnie jak poprzedniego, w zasadzie nie jest pożółkła (trzeba się dobrze przyglądać), z wyjątkiem, co ciekawe, klawiszy, które były niemalże brązowe. Zostały więc wymienione. Ten sam los spotkał pasek napędowy.

Pierwsze testy z kasetą ujawniły kolejny problem. Wczytanie gry graniczyło z cudem. Wystarczył rzut oka na śruby głowicy uniwersalnej, aby przekonać się, że ktoś tu kręcił ;) . Jednak ustawienie skosu niewiele pomogło. Nawet odczytanie własnego zapisu odbywało się z problemami. Trzy kolejne próby odczytu „gry testowej”, czyli takiej, która zapisana jest słabiej niż normalnie, zakończyły się niepowodzeniem (sprawny magnetofon łyka tę grę bez mrugnięcia okiem). Przyczyną problemów okazał się tranzystor Q5 lub Q6. Nie wnikałem, który, wymieniłem oba. Fabrycznie wstawiane są w tym miejscu tranzystory 2SC1815. Ponieważ akurat ich nie miałem, zostały zastąpione przez 2SC3198. Profilaktycznie wymieniłem jeszcze kondensatory C5 i C8.

Następnym problemem był rozwalony mechanizm pauzy i to bardzo pechowo. Zwykle „puszcza” zaślepka sprężynki pauzy. Tutaj, pęknięta okazała się druga strona, czyli plastik umiejscowiony na metalowym chassis. Jego wymiana wymagałaby rozebrania na pojedyncze elementy mechanizmu magnetofonu, co czyni całą operację nieopłacalną, zważywszy wartość magnetofonu. Obszedłem ten problem w inny sposób. Pauza działa, jednak jak długo, nie jestem w stanie powiedzieć. Z drugiej strony, ta funkcja nie jest niezbędna do normalnego korzystania z magnetofonu.

Ostatnia wada polegała na zwartych stykach przewijania. Ponieważ ich rozgięcie nic nie dało, zachowywały się jak guma do żucia ;) , po krótkim namyśle, pozbyłem się ich, jako całkowicie zbędnych.

Zdjęcia:
[Zdjęcia usunięte]

Tylko z tym magnetofonem jest oryginalna instrukcja obsługi w języku angielskim, czyli „Owner's manual”, jako „rekompensata” za niepewną pauzę.

W napisie „XC12” nieznacznie nadgryziona jest u góry litera „C”, co widać na czwartym zdjęciu.

Również tutaj dostępny będzie jako dodatkowa opcja kartridż TURBO 2001, na pewno w wersji 2.2 za 20,00 zł. Czy będzie też w wersji 2.1, poinformuję później, gdyż zależy to, jaką decyzję podejmie dragmar.

Oczywiście jak jego poprzednik, tak i ten egzemplarz wyposażony jest w system PRO-3.

Czas start! Zaczynamy licytację od kwoty 71,00 zł plus 20,00 zł wysyłka. „Timeout”, czyli koniec licytacji, nastąpi 19.05.2018, innymi słowy, dopóki data nie przeskoczy na 20 maja.

===Korekta===
Kwestia kartridża się wyjaśniła. Nadal dostępne są obie wersje, ale po jednej sztuce i więcej nie będzie. Czyli ostania okazja na oryginalny kartridż TURBO 2001 z TOMS-a.

Ostatnio edytowany przez Bluki (2018-08-15 15:15:56)

8

Odp: Sprzedam XC12

a to turbo2001 wczyta bez problemu programy zapisane przez (kso) turbo 2000 ?

9

Odp: Sprzedam XC12

Tak, jest zgodne z TURBO 2000 (2000F, BLIZZARD, AST - również). Kasety nagrane w T2000 bez problemu działają. Być może są jakieś pojedyncze gry, ale w czasach świetności "turbo" nie spotkałem się z takim przypadkiem. Jedynym warunkiem jest to, aby programy nagrane były z normalnymi przerwami między blokami danych. Krótkie przerwy nie są akceptowane i tak zapisana gra nie będzie się wczytywać. Jednakże, nie chcę wprowadzić w błąd, ale o ile dobrze pamiętam, z tym problem radzi sobie T2+ z kasety systemowej.

Ostatnio edytowany przez Bluki (2018-05-14 20:16:17)

10

Odp: Sprzedam XC12

80+cart, o ile poczekasz do czerwca ;)

Sikor umarł...

11

Odp: Sprzedam XC12

Istnieje możliwość zakupu z odroczonym terminem zapłaty :)

12

Odp: Sprzedam XC12

to jestem pierwszy w kolejce ;)

Sikor umarł...

13

Odp: Sprzedam XC12

90+cart

14

Odp: Sprzedam XC12

95 plus cart ;)

Sikor umarł...

15

Odp: Sprzedam XC12

100 zł + cart

16

Odp: Sprzedam XC12

Mamy już 20 maja, a to oznacza, że magnetofon nr 2 przeszedł w ręce czapy. W imieniu magnetofonu dziękuję :) . Jak poprzednio, szczegóły transakcji drogą mejlową.

Tym samym teraz na nowego właściciela oczekuje trzeci i ostatni magnetofon, o numerze fabrycznym 254522.

Historia naprawy:

Ten XC12 posiadał mocno pożółkłą obudowę, w dodatku klapka była całkowicie oklapła ;) , dlatego zdecydowałem się wymienić obudowę łącznie z klawiszami. Odziedziczył ją razem z numerem fabrycznym po moim drugim w historii magnetofonie, który już dawno temu kompletnie opadł z sił. Magnetofonie, jeszcze przerabianym na TURBO 2001 przez firmę TOMS. Oczywiście teraz wnętrzności są inne i przeróbka wykonana przeze mnie. Obudowa nadal trochę jest pożółkła, ale już nie tak dramatycznie i oczywiście klapka działa bez zarzutu. Jeśli chodzi o płytkę z elektroniką, to jest pierwsza wersja tej płyty (inny układ ścieżek i elementów, niż typowo spotykany).

Wymieniony został pasek i ustawiony skos głowicy uniwersalnej.

Połamane były styki przewijania, zostały więc wyeliminowane całkowicie. Czyli o dwa zawodne elementy mniej.

Zdjęcia:
[Zdjęcia usunięte]

Cena początkowa to 75,00 zł plus 20,00 zł wysyłka. Jako opcja dostępny jest kartridż TURBO 2001, w której wersji, poinformuję wkrótce.
Oferty można składać do 26.05.2018, do północy, czyli do momentu, dopóki nie zmieni się data na 27 maja.

Zapraszam do zakupu – to już ostatni (przynajmniej na razie) XC12 z systemem PRO-3!

=====
Już się wyjaśniło. Pozostał tylko kartridż w wersji 2.1 za 15,00 zł.

Ostatnio edytowany przez Bluki (2018-08-15 15:16:29)

17

Odp: Sprzedam XC12

88

Sikor umarł...

18

Odp: Sprzedam XC12

I już wiadomo. Właścicielem ostatniego magnetofonu, został Sikor. Szczegóły wysyłki tradycyjnie drogą mejlową. W imieniu magnetofonu dziękuję za zakup :) .

Tym samym wyczerpała się pula XC12 przeznaczonych do sprzedaży. Być może za jakiś czas będzie okazja wrócić do tego wątku, o ile znowu wpadną mi w ręce jakieś magnetofony. A na razie… GAME OVER ;)

19

Odp: Sprzedam XC12

Maila odesłałem, (sz)czekam na szcegóły ;)

Sikor umarł...