Temat: bardzo niestabilne TT

Mam problem z moim nowym TT - jest "niestabilny"...
Wydaje mi sie ze dzieje sie tak tylko z NVDI (5.01 ale probowalem tez 4). W losowych momentach TT wywala dwie bomby (czasem jedenascie). Chwile uzywalem go bez nvdi i nigdy sie nie wywalil... NVDI instalowalem kilka razy (z dyskietki, z HXC, z ultrasatana) zeby wykluczyc jakies bledy... Czasami wywala sie tuz po wczytaniu nvdi, czasami dziala chwile i przy uruchomianiu jakiegos programu sie wywala, czasem po otworzeniu kontrol panela... Przed chwila tuz po pojawieniu sie GEMu obraz zmienil kolor na niebieski... Wydaje mi sie tez ze najczesciej wywala sie w trybie TT-Medium (choc w innych tez).
Resetowalem i modyfikowalem na wszelkie sposoby - zawsze to samo... Wywala sie niezaleznie od akcesoriow/auto itp.. Jak laduje tylko HDDrivera (10.11) i nvdi (i tylko to) - efekt ten sam...
Ram (ST i TT) testowalem yaart-em - wszystko wyglada ok..
Jakies pomysly...?

Ostatnio edytowany przez damanloox (2018-05-10 22:06:10)

2

Odp: bardzo niestabilne TT

NVDI może uwypuklać problemy z TT RAM.

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

3

Odp: bardzo niestabilne TT

Ten egzemplarz ma procesor na daughterboardzie, czy to już nowa wersja płyty?

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

4

Odp: bardzo niestabilne TT

Nowa plyta, bez daughterboarda i bez patchow pod kablami VME.
Zaczynam miec wrazenie ze to moze byc SCSI2SD... Dzisiaj poprobuje duzych transferow i porownywania plikow..
Wywale tez caly TT RAM i potestuje..
Moze mi ktos powiedziec jak terminowac SCSI (tzn. na plycie TT)? SCSI2SD ma active terminator z tego co wiem...

5

Odp: bardzo niestabilne TT

drabinka rezystorowa.

Sikor umarł...

6

Odp: bardzo niestabilne TT

a gdzie ona na plycie jest/powinna byc...?

7

Odp: bardzo niestabilne TT

drabinka rezystorowa na plycie jest...
odlaczylem scsi2sd i "zastapilem" ultrasatanem i NVDI laduje sie i dziala.
Ale...
- mint daje dwie bomby: https://www.dropbox.com/s/3vsy8xh0n9jdd … 1.PNG?dl=0
- czasami na ekranie pojawiaja mi sie dziwne artefakty np: https://www.dropbox.com/s/od0y5l9tkrfcg … 0.JPG?dl=0

Wywalilem tez dla testu TT RAM i ST RAM (zostalo 2MB na plycie) - bez zmian...
Wlozylem TT RAM i proba minta - to samo - dwie bomby...

Nie mam pojecia co jeszcze sprawdzac (poza tym ze wiem ze czesc problemow pochodzi od scsi2sd ale nie wszystkie)...
Zaczynam podjrzewac ze z moim TT jest niedobrze...

8

Odp: bardzo niestabilne TT

którą wersję SCSI2SD masz?

/|\ 800 Incognito+Supercard - 800XL - 1088XEL CF3 - XE GS Ultimate VBXE - SIO2SD - SIDE2 - CA2001 - 1050 - XF551 clone by Zaxon /|\ PORTFOLIO

9

Odp: bardzo niestabilne TT

5.0 (firmware 4.8 - najnowsze)
scsi2sd ma problem - to na pewno bo jak uruchamiam wszystko z ultrasatana problemy z nvdi praktycznie znikaja.
Testowalem transfery na ultrasatanie (z jednej karty na druga) i wszystko wyglada ok - pliki sa zawsze identyczne. Dzisiaj potestuje transfery z/na scsi2sd do ultrasatana. Sprobuje tez uruchamiac wszystko z hxc (chyba mozna tam zrobic duza dyskietke - nie wiem tylko czy tt ja bedzie widzial)..
Mam wrazenie ze cos jest nie tak na plycie TT - bo za cholere nie moge uruchomic minta i te dziwne artefakty (one sa bardzo rzadko ale sa) - problem tylko jak to znalezc...
Jakies pomysly...? Jak testowac, jak szukac zrodla bledow...?

Ostatnio edytowany przez damanloox (2018-05-12 09:40:36)

10

Odp: bardzo niestabilne TT

rozdzieliłbym te problemy - tzn. przeanalizował oddzielnie. Czy SCSI2SD możesz przetestować w czymś innym niż te TT?

v5 to jest to jeszcze z Molexem jako złączem zasilania? Masz możliwość wpięcia czegokolwiek innego na SCSI w miejsce tego SCSI2SD? Cokolwiek co może być wykryte na łańcuchu SCSI (pierwsza rzecz) i co użyje tego samego zasilania (druga rzecz).

Jeżeli byłbyś w Warszawie to po prostu mógłbyś wpaść do hackroom122, mamy sporo rzeczy na SCSI i łatwo to przetestować, plus mam starsze SCSI2SD (v4.2) i mam wrażenie, że jest ono mniej problematyczne do starych kompów.

Próbowałeś zrekonfigurować SCSI2SD? może siadł config. Ostatnie pytanie - czy kiedykolwiek ten komp z tym SCSI2SD działał? Bo jeżeli tak - to ewidentnie coś się zmieniło - albo padło.

/|\ 800 Incognito+Supercard - 800XL - 1088XEL CF3 - XE GS Ultimate VBXE - SIO2SD - SIDE2 - CA2001 - 1050 - XF551 clone by Zaxon /|\ PORTFOLIO

11

Odp: bardzo niestabilne TT

niestety nie mam gdzie przetestowac scsi2sd (falconowi musze wymienic nvram bo nie wystartuje a innych staroci ze scsi nie mam... Mysle ze problem scsi2sd na razie zostawie i skupie sie na samym TT bo wyraznie gdzies jest problem... Jak juz (miejmy nadzieje) bede pewny ze TT jest OK wtedy zajme sie scsi2sd... scsi2sd probwalem rekonfigurowac, probowalem firmware 7.0, 7.1 i 8.0 i kilka roznych wersji ustawien - zawsze to samo... nie mam tez nic co moglbym wpiac w miejsce scsi2sd. A wersja 5 (ta co mam) ma molexa. Mierzylem zasilania i wsztstkie sa takie jak powinny byc...
W Warszawie niestety nie bede (bede ale za jakies pol roku..)
TT dzialal (chyba bo dlugo go nie testowalem i minta nie uruchamialem) z dyskiem scsi i nvdi.
Dzisiaj moze sprobuje odlaczyc wszystko i zostawie hxc - sprobuje potestowac. Problem tylko w tym ze z hxc raczej minta nie wystartuje (chyba ze jest jakas mini-dystrybucja kernel + terminal)...?

12

Odp: bardzo niestabilne TT

Heloł, a czy tę TT-kę testowano cartem diagnostycznym? Może warto?

Ostatnio edytowany przez uicr0Bee (2018-05-12 17:40:19)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

13

Odp: bardzo niestabilne TT

niestety takowego nie posiadam :(

14

Odp: bardzo niestabilne TT

odpialem ultrasatana i scsi2sd - zostal sam hxc na ktory zaladowalem obraz dyskietki 4mb z mintem i... Mint prawie wystartowal (a na pewno doszedl znacznie znacznie dalej niz z ultrasatana czy scsi2sd). doszedl do tego momentu: https://www.dropbox.com/s/slqa31w6gthcn … 8.JPG?dl=0
Niestety wszystko bez nvdi bo nvdi nie zainstaluje na dyskietce...
I pytania:
- czy ktos wie co to za blad xaesa?
- czy fakt ze MINT praktycznie startuje oznacza ze TT jest OK (poza ew. ASCI i SCSI)? I jesli tak - skoro nie startuje ani z scsi ani usatana - czy jest jakis "punkt wspolny" obu systemow ktory mogl pasc?

15

Odp: bardzo niestabilne TT

Update - jestem prawie pewien ze cos jest nie tak z TT. Konkretnie z czyms co jest wspolne dla ASCI (ultrasatan) i SCSI (scsi2sd) ale nie flopem.
Z flopa wszystko dziala bez problemu - nvdi, mint itp.
Mint nie wystartuje ani z usatana ani z scsi. Co gorsza - kopiowanie z/na usatana lub z/na scsi2sd wywala bledy (przy kopiowaniu foldera zawsze pojawia sie jakis plik dwuliterowy ktorego fizycznie nie ma).
Wie ktos co ma wsponego ASCI z SCSI - moze dma albo cos...??
I gdzie to jest i moze jak sie zabrac za szukanie problemu?

16

Odp: bardzo niestabilne TT

Ma ktos w okolicach Sanoka/Krosna (Podkarpacie) oscyloskop...? Juz nie mam sil i nie mam pojecia za co sie zabrac (a losowych ukladow na plycie TT raczej wymienial nie bede)... Objawy mam podobne do problemu DMA ale uklady na TT sa podobno wolne od tej przypadlosci. Poza tym sa dwa - osobny do ASCI i do SCSI... Plus - jak skopiuje zainstalowane na usatanie nvdi i porownam z tym zainstalowanym na scsi2sd - sa identyczne co do bita.. A mimo to TT wywala losowe bomby...
Czy wymiana elektrolitow na plycie ma sens (w zasilaczu juz wymienione)...?

17

Odp: bardzo niestabilne TT

damanloox napisał/a:

Czy wymiana elektrolitow na plycie ma sens

Jak najbardziej i to nie tylko elektrolitów ale również tantalowych (jeśli takowe tam występują). Do tego inspekcja płyty pod kątem pęknięć, zabrudzeń i korozji. Układy TTL raczej się nie starzeją.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

18

Odp: bardzo niestabilne TT

Moze ktos zerknac na schemat (http://dev-docs.exxoshost.co.uk/TT030_S … 6-1990.pdf) bo nie moge znalezc C845 (a na plycie wlutowany jest tak ze nie widac wartosci)? Chce zrobic zakupy przed wylutowywaniem i nie moge znalezc tego cholernego C845..
EDIT: OK, znalazlem... 3.3u

Ostatnio edytowany przez damanloox (2018-05-16 08:17:27)